Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ?


Recommended Posts

ΕλένηΧ έγραψε:

Στο νοσοκομειο :side::S οταν μου εβαλε χερι ο γιατρος για να δει διαστολη!!!!!

mia apo ta idia alla to evale i maia,me eskise i sk...akoma to thumamai ,texnitous ponous kaname

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο πρωτο παιδι, αρχισαν οι πονοι 3 μερες πριν την ΠΗΤ μου. Η μητερα μου ταξίδευε για Βερολινο εκεινη την μερα και θα εφτανε στις 23:30. Οι πονοι αρχισαν το βραδυ κατα τη 1. Το πρωι ηρθε η μαια μου και μου ειπε πως σε λιγες ωρες γενναω. Το λεω στη μανα μου, κλααααμα εκεινη που δεν θα προλαβαινε να ειναι διπλα μου. Οι πόνοι όμως ήταν κάθε 20 λεπτά, οπότε περίμενα να γίνουν ανα 5λεπτο. Ολη μερα με πηγε έτσι. Φτάνει το βραδυ και παω με την κοιλια ΝΑΑΑΑ στο αεροδρομιο να παρουμε την μητερα μου. Στην επιστροφη απο το αεροδρομιο πεφτει σε μια λακκουβα το αυτοκινητο και οι πονοι εγιναν ανα 3 λεπτα! Αφησαμε τη βαλιτσα της μητερας μου στο σπιτι και φυγαμε για το νοσοκομειο. Φτασαμε εκει στις 2 και στις 8:50 γεννηθηκε το Ναταλακι μου.

Στη Δαναη οι πρωτοι πονοι με επιασαν ενω πληρωναμε στο ταμειο στο σουπερ μαρκετ. Ειχα παει με τη μανα μου να αλλαξω μια μπλουζα του αντρα μου και αρχισα εγω τα ψωνια. Στο ταμειο λοιπον η ταμειας έκανε 100 χρονια, σαν να βρισκοταν σε νιρβανα. Άντε, της λεω, θα γεννησω μεχρι να παρεις μπρος. Τι το ειπα, άρχισαν οι πονοι. Ηταν 6 το απογευμα. Πηγα στο νοσοκομειο κατα τις 23:00 και γεννησα στις 05:25.

Την ημερα που με επιασαν οι πονοι Δημητρουλα είχε χιονισει πααααρα πολυ και πηγαμε στο παρκο με τη Ναταλια για να φτιαξουμε χιονανθρωπο. Θα σου βαλω φωτογραφια για να δεις κοιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηθελα τοσο πολυ να θυμαμαι κι εγω που εσπασαν

τα νερα μου... να νιωσω τους πονους της γεννας... :(

Να ειμαι καπου εξω και να τρεχω απο πανικο και χαρα... :woohoo:

Αλλα.......

Τα νερα μου, τα εσπασε ο γιατρος με ενα απαισιο ξυλακι

και οι πονοι με βρηκαν ηδη ξαπλωμενη στο κρεβατι που γεννησα κι ολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι μου θυμήσατε τώρα....

Γέννησα 8 μέρες πριν την ΠΗΤ.

Είχα πονάκια στο σπίτι αφού είχε προηγηθεί ένα τρελό απόγευμα γεμάτο παιχνίδι με τα δύο ανηψάκια μου!Είχα κάνει άπειρα βαθιά καθίσματα για να τα αγκαλιάζω!

Είχα πονάκια ανά πεντάλετο κατά τις 11 το βράδυ και πήγαμε στην κλινική όπου με κράτησαν προληπτικά διοτι πίστευε ο γιατρός μου οτι θα ξεκινούσε ο τοκετός-και έτσι έγινε.

Στις 1 είχαν γίνει πολύ συχνότεροι και αποφάσισα να πάω να με δούνε ( με είχανε σε κανονικό δωμάτιο μέχρι τότε).Είχα ήδη διαστολή τρία και κατευθυνθήκαμε προς την αίθουσα οδινών.

Για να μην τα πολυλογώ όλα εξελίχθηκαν ομαλά , άντεχα τους πόνους και δεν χρειάστηκε να κάνω επισκληρίδιο.Στις 8 η ώρα κρατούσα το αγγελούδι μου αγκαλιά!

ΥΓ.Τις τελευταίες μέρες πριν τη γέννα ήθελα να τρώω τα πάντα και σε ποσότητες.Βιαζόμουνα μάλιστα και να τα φάω μην με έπιαναν οι πόνοι και δεν προλάβαινα!!!!Τι πράγμα ήταν εκείνο, για μανία μιλάμε!Εκείνο το μιλφέιγ ακόμα το θυμαμαι!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή και εμένα σε εκείνο το κρεβάτι μου τα έσπασε και με το ίδιο ξυλάκι!!!

Θα έτρωγαν φαίνεται κάπου μαζί κινέζικο :laugh: :laugh:

Για να πω την αλήθεια , προτιμώ που μου τα έσπασε....Το μόνο άγχος μου ήταν που θα με έβρισκε το σπάσιμο των νερών! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα το καταλαβα οτι θα γεννουσα συντομα γιατι πηγα για το καθιερωμενο περπατημα και δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου απο την ενοχληση. Κοιμηθηκα το βραδυ και στις 4 τα ξημερωματα με πιασαν κατι πονακια ανα 5 λεπτα και πηγαινα συνεχεια στην τουαλετα. Ε! σε καποια φαση ειδα λιγο ροζ και λεω μαλλον ηρθε η ωρα. Περιμενα ομως πολυ και κατα τις 10 που δεν αντεχα αλλο πηγα στο μαιευτηριο. Στη μια εσκασε μυτη και ο μπεμπιτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

12 η ωρα βραδυ με ξυπνησε ο αντρασ μου για να παω να παρω μποσκοπαν επειδη ειχε περασει η ΠΗΤ και θα εμπαινα το πρωι με ραντεβου με το σηκωθηκα απο το κρεβατι νομιζα οτι ηθελε να κανω τσισα και με το που μπαινω στο μπανιο μου εσπασαν τα νερα και εγω η ΗΛΙΘΙΑ νομιζα οτι κατουρηθηκα :woohoo:

5:40 κραταγα την μπουμπου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα .Δηλαδη σε πια εβδομαδα σας σπασανε τα νερα?στα πρωτα μπεμπε περνεις ολο το μηνα?υπαρχει κανενα συμπτωμα οτι αρχιζει ο τοκετος εμενα μου φαινεται οτι δεν καταλαβαινω τιποτα.οκ ειναι και νωρις αλλα εχω ενα φοβο γιατι συνηθως ειμαι μονη μου τα βραδυα σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα πηγαινα με προκληση στις 8 το πρωι και 3 το πρωι εκεινης της μερας σπασαν τα νερα και αρχισαν οι πονοι. Στις 6 το πρωι ξυπνησα τον αντρα μου διοτι ειχα αιμα μεχρι να πιουμε καφε και να φαμε και εγινε 7 εκανα το μπανακι μου βγηκαμε στην αυλη βγαλαμε φωτογραφιες :laugh: φορτωσαμε τα πραγματα στο αυτοκινητα και πηγαμε στην κλινικη. Δυνατοι πονοι αρχισαν στις 10 το πρωι. 1.20 το μεσημερι κρατουσα αγκαλια το μωρακι μου!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lilastamou έγραψε:

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα .Δηλαδη σε πια εβδομαδα σας σπασανε τα νερα?στα πρωτα μπεμπε περνεις ολο το μηνα?υπαρχει κανενα συμπτωμα οτι αρχιζει ο τοκετος εμενα μου φαινεται οτι δεν καταλαβαινω τιποτα.οκ ειναι και νωρις αλλα εχω ενα φοβο γιατι συνηθως ειμαι μονη μου τα βραδυα σπιτι

Ego kontepsa na paro olo to mina mou, gennisa 4 meres prin. Lene oti sinithos ta prota argoun, alla de nomizo na einai k o kanonas.

Ego den eixa kanena simptoma, k an eixa den to katalavaina kiolas. Giauto otan me epiasan oi ponoi eixa agxos min pairname tzampa to giatro til k ton ksesikoname :P

Pantos an se piasoun oi ponoi tha to katalaveis min anisixeis! Kai lene pos an se piasoun oi ponoi gennas pio grigora apoti an sou spasoun ta nera. Kai an to paro apo mena isxiei afou gennisa mesa se 1.5 ora!!! :woohoo: :woohoo: Ta epomena tha ta ksepetakso sto amaksi mallon! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια τι όμορφες ιστορίες.............. :silly: :silly:

θέλω να γεννήσω!!!!χαχαχχαχα...... :silly: :silly: :silly:

Αθηνά μακάρη να χιονίζει και σε μας οταν θα γεννήσω.το λετρεύω και τρελλαίνομαι με την ατμόσφαιρα γενικά που έχει! ;)

Πάντως είναι λίγο ξενερωμα να σου τα σπάνε τα νερά στην κλινική απ'οτι καταλαβα! :P

ρε κορίτσια να ρωτήσω κατι?

Οταν γεννας το καταλαβαίνεις :

- απο τους συχνούς πόνους :ohmy:

-αίμα :blush:

-σπάσιμο νερων :woohoo:

αυτα είναι μόνο? :silly:

Για πεστε μας να προετοιμαστούμε, αν και αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό μου και θα ρωτήσω και εκείνον! :)

και κάτι ακόμα! :blink:

Είμαι 32 εβδομαδων και αισθάνομαι τη μικρή μου πολύ χαμηλά!

μερικές φορές απο προσχθές νομίζω οτι είναι στο κόλπο μου έοτιμη να βγει! είναι φυσιολογικό επειδή μεγαλωσε το παιδί?η λέτε να γεννήσω ποιο νωρίς? Γενικα και η κοιλιά μου είναι χαμηλά.... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΟΥ. ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΠΙΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΓΕΝΝΗΣΑ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ!!!! :woohoo: :woohoo: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.. ΚΙ ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΝΑΚΙ ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΝΑΩ? ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.. ΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ.. ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ!! ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΕΥΧΟΜΑΙ. (ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai emena dimitra ena tsoup na ekane tha evgaine,itan toso xamila oso xreiazetai g na gennithei,alla oute sumptomata eixa oute tipota,stis 40 ebdomades piga g proklisi k sto telos i kuria anevike k psila anti na katevei,eixe mpei anapoda se monodromo xaxaxaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι οταν γεννας το ξερεις.εγω πηγα στο νοσοκομειο και η μαια μου ειπε δεν θα γεννησεις σημερα.της ειπα σιγουρα γενναω.την κοιτουσα λες και ηταν εξωγηινος τι ειναι αυτα που μου λεει.σε 5 ωρες περιπου ειχα γεννησει. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξάπλωνα στο κρεβατι προσπαθώντας να κοιμηθώ. Ειχαμε πεσει απτις 11 για ύπνο αλλά δεν με επερνε ο ύπνος. Πήγε 1 παρά η ώρα και γω ξαπλωμένη ακόμα προσπαθώντας να κοιμηθώ. Ξαφνικά νιώθω ένα δυνατό πόνο κάτω χαμηλά και εσωτερικά σαν να με κλωτσησε κάποιος που πρώτη φορά το είχα νιώσει. Σκεφτομαι "λες?" Σηκώνομαι γρηγορα και πάω στην τουαλέτα και μολις κάθομαι τρέχουν νερά. Ημουν σιγουρη ότι ήταν τα νερά μου που είχαν σπάσει. Ενα λεπτό μετά νιώθω τον πρώτο πόνο χαμηλά σαν πόνο περιόδου. Μετα απο 3-4 λεπτά νιώθω τον επόμενο. Εκει σιγουρευτηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΩΣ ΤΙΣ 10 ΜΑΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΣΤΙΣ 4 ΜΑΙΟΥ ΕΙΠΕ ΝΕ ΕΡΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!

ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΩΤΑ ΕΦΑΓΑ

ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΦΙΑΞΑ ΤΟ ΜΑΛΛΑΚΙ ΜΟΥ

ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ

ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕ 6 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΙΑΣΤΟΛΗ.ΣΤΙΣ 8 ΚΑΙ 32 ΛΕΠΤΑ

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΕ Φ.Τ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Προσθήκη...