Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος κ στερεη τροφη


Recommended Posts

κοριτσια παω να σκασω..

οπως λογικα θα ξερετε θηλαζω αποκλειστικα...

ο θοδωρακος μου ειναι 8 μηνων κ εχει 2 μηνες που αρχισα να του δινω φαγητακι..

ελα ομως που δε τρωει..

σπαρταραει τωρα τελευταια...

δε τρωει τιποτα..

βασικα λαχανικα 2-3 κουταλιες κ αυτες με το στανιο, :(:(

φρουτα μισο μπολ

κ δημητριακα μισο μπολ

το θεμα μου ειναι οτι σε ενα μηνα θα τον παω παιδικο :(:(

ρωτησα αν μπορω αν τουσ πηγαινω γαλα μου κ σε ωρα αναγκης αν το δινουν

αλλα δε βγαζω κ πολη ποσοτητα γαλα.. :(:(

τι να κανω??????????

δε θελω να σταματησω το θηλασμο αλλα κ τι να κανω?

μιλαμε ολο αυτο σκεφτομαι κ στεναχωριεμαι..

ξερω εχω ακομα ενα μηνα μπροστα μου αλλα ανυσηχω!!!!!!!!!!!!!!

η γειτονισσα με λενε να αρχισω να δινω ξενο :huh::(:(

δε θελω ομως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμαν βρε το θοδωρακο!!! αλλα τι σχεση εχει το ξενο? το θεμα ειναι με τις τροφες...

προτιμαει το μεμε λοιπον...τι να σου πω δεν εχω εμπειρια αλλα αμα του δοκιμαζες διαφορα?λογικα του τα εχεις δοκιμασει...αχ τι να πω!

παντως το μπουκαλι τι δουλεια εχει με το κουταλι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli πραγματικα μας εχεις μπερδεψει καλα λεει η Βενι :)

Για τον πρωτο χρονο οι τροφες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου . Ο θηλασμος ειναι η κυρια τροφή του μωρου ! Θεωρω οτι το μωρο σου το ξερει καλυτερα αυτο και τρωει οσο εχει ανάγκη . Αν χρειαστει και οταν θα ειναι ετοιμος θα φαει παραπάνω .

Μην σε αγχωνει καθολου ο σταθμος . τα μωρα εχουν πολυ αναπτυγμένο το αισθημα επιβιωσης . Λες να μενει νηστικος ολη μερα? Θα τρωει τουλάχιστον τοσο οσο να μπορει να συντηρηθει και θα περιμενει να γυρισει σπιτι για να πιει γαλα . Νομιζω ομως οτι δεν θα γινει ετσι και σε λιγο καιρο θα προσαρμοστει και θα μαθει να τρωει στερεες στο σταθμο και γαλατάκι οταν ειναι με τη μαμα :)

Τα ιδια ακριβως συζητούσα με μια φιλη σημερα που και εκεινης ο μικρος ειναι 8 μηνων . Πολλες περάσαμε απο αυτη τη φαση αλλανα θυμασαι πως δεν υπάρχει μωρο που δεν θα φαει καποια στιγμη . Το ποτε εξαρταται απο το μωρο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν βρεις λύση πες μου και μενα. Τον Ιανουάριο θα πάει παιδικό σταθμό αλλά εμένα ούτε μιση φρουτόκρεμα. 3 κουταλιές χορτόσουπα και αυτό ήταν.

Με τίποτα δεν σταματάω τον θηλασμό. Με σώζει το γεγονός ότι θηλάζω και έτσι δεν ανησυχώ τόσο. Τουλάχιστον παίρνει κάποια συστατικά από μένα που φροντίζω να τρώω όσο πιο σωστά γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις τα εχουμε ξαναπει.

Ασε τη γειτονισσα να λεει ο,τι θελει.........

Νομιζω πως ο ντοντος μια χαρα θα τα καταφερει με το φαγητο.Οταν θα ειναι στον παιδικο θα τρωει μια χαρα το φαγητο του.Λες να μενει νυστικος???

Δε νομιζω.....

Αντε μην αγχωνεσαι και κυριως μην ακους τη γειτονισσα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια εχετε δικαιο...

αλλα ολο αυτο σκεφτομαι.. :blush::blush:

ελεγα να του δινω οσο φαι τρωει κ μετα να μη συπμληρωνω με γαλα για αν καταλαβει οτι πρεπει να φαει...

δε ειναι σωστο ε???????? :blush::blink::dry:

αν δε πηγαινα δουλεια ουτε θα με ενοιαζε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην σε ανησυχεί καθόλου όταν πάει στον παιδιό σταθμό θα βλέπει και τα άλλα παιδάκια που τρώνε και θα τρώει και αυτός, συνήθως τα παιδιά κάνουν ό,τι κάνουν και τα άλλα, εσύ συνέχιζε να του δίνεις έστω και τις 3 κουταλιές.....όσον αφορά στο ξένο γάλα ή στο δικό σου πες στην γειτόνισα ότι δεν έχουν καμμιά σχέση μεταξύ τους, δεν έχει πρόβλημα με το γάλα αλλά με το φαγητό!!! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε τωρα να σε νοιαζει ! Δεν μπορεις να "εκπαιδευσεις" το μωρο να αντιδρα οπως θελεις . Θα δεις που θα ανταποκριθει μια χαρα οταν παει στο σταθμο .

Η γειτόνισσα και ολες οι "γειτόνισες" νομιζουν οτι τα μωρά ειναι χαζά και ππροσπαθουν να δημιουργήσουν αβουλα πλάσματα . Εχω ακουσει και γω διαφορες να λενε " Θα φαει οποτε θελω εγω τι θα μας κανει οτι θελει απο τωρα?" , " θα κοιμηθει οποτε θελω εγω " κλπ κλπ ατελειωτος ο κατάλογος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλως argi λενε για το γαλα οτι κ καλα

αφου ξερει οτι αν δε φαει θα του

δωσω γαλα για συμπληρωμα γιαυτο κ δε τρωει :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στον παιδικό σταθμό κάθονται όλα μαζί και τρώνε έτσι θα κάνει και ο δικός σου το πολύ να μην φάει καλά την πρώτη μέρα μετά όμως θα δει ότι και τα άλλα παιδάκια τρώνε και ότι αυτό γίνεται κάθε μέρα και θα φάει και αυτός. Μην ανησυχείς.....

π.χ. ο γιος μου (3 ετών) κοιμόταν στο σπίτι ένα 2ωρο το μεσημέρι από τις 15.00-1700 στον παιδικό όμως τα παιδιά κοιμούνται στις 13.00 και ο Λουκάς δεν ήθελε να κοιμηθεί γιατί απλά δεν μπορούσε!! τις 2 πρώτες μέρες έκλαιγε και μετά συνήθισε και την έπεσε για ύπνο μαζί με όλα τα άλλα παιδάκια!

Θα συνηθίσει και ο δικός σου φαγάκι εκεί και θηλασμός σπίτι....όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτές οι γειτόνισες!!!

Πάντως αυτό το άγχος καταλαβαίνω ότι το περνάμε λίγο πολύ οι περισσότερες από όσες θηλάζουμε σε κάποια φάση, ειδικά στον πρώτο χρόνο, απλά γιατί συγκρίνουμε τα μωρά μας με αυτά που δεν θηλάζουν (ή γιατί τα συγκρίνουν οι άλλοι και μας αγχώνουν). Αυτά (τα μωρά που πίνουν ξένο) τρώνε και νωρίτερα συνήθως. Συχνά και οι μαμάδες περηφανεύονται γι'αυτό (φυσικό είναι να ενθουσιάζονται γιατί όλες με τον τρόπο μας αγχωνόμαστε για τη διατροφή των μωρών μας) και η άλλη που το παιδί της "δεν τρώει" νιώθει όμως ...μειονεκτικά! Τα παιδιά που θηλάζουν απλά δεν έχουν τόση ανάγκη να φάνε στερεές τόσο νωρίς (μερικά τρώνε όμως και πριν τους έξι μήνες μια χαρά), τα παιδάκια ξέρουν αν πεινάνε, να έχουν ανάγκη ή όχι μια τροφή.

Όταν όμως λείψει χρειαστεί λόγω κατσαστάσεων μια χαρά τρώνε!! Αποκλείεται λοιπόν να πάει παιδικό και να μην αρχίσει να τρώει. :)

Και οι συστάσεις για την εισαγωγή των τροφών είναι κάπου στο δεύτερο εξάμηνο (και όχι αναγκαστικά με το που ¨ληξει" το εξάμηνο, αναλόγως το παιδί, βλέποντας και κάνοντας) . Πόσα μωρά ξέρω πού μέχρι το χρόνο ουσιαστικά δεν έτρωγαν παρά λίγες μπουκίτσες (και ο δικός μου μέσα). Μια χαρά ήταν! ;)

Πάντως αυτός ο πρώτος χρόνος έχει και πολύ άγχος συνήθως γιατί όλοι έχουν άποψη για το παιδί μας και όσο να ναι μας επηρρεάζουν, λίγο πολύ.... Δεν έχω τσακωθεί εγώ με φίλο μου γιατί μου έλεγε ότι εγκληματώ που παίρνω αγκαλιά το γιό μου (τεσσάρων μηνών τότε) όταν κλαίει (και είναι και αγόρι, τί άντρας θα γίνει,μπλα μπλα μπλα) :) Γενικά πόσο άγχος πηγάζει από τους άλλους αν το σκεφτούμε.. :dry:

Δεν έχετε κανένα πρόβλημα Thouli :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειδικά για τη μπέμπα σου Αθηνά όμως έχω μια ανησυχία ...

Πρέπει να βάλει λίγο βάρος το κοριτσάκι.... Είναι ανεπίτρεπτο να μπορείς ακόμη να τη σηκώνεις αγκαλιά!!!

:laugh: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη εσύ δεν ανησυχείς; Και σένα αδυνατούλη τον βλέπω!! :P

Τι να πω και εγώ που ούτε δεκατρία κιλά καλά καλά δεν είναι δύο χρονών παιδί!!! Μικρός ήταν στις ανώτατες καμπύλες, μετά αρχίσαμε και κάναμε σιλουέτα :laugh:

Αφού είναι υγειή και ζωηρά, αδύνατα ή παχουλά μια χαρά είναι!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

ναι εχετε δικαιο.. ;)

να φανταστειται κ η γειτονισσα θηλαζει :blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink:

χαχαχα αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα που λένε!!! άκου θηλάζει η γειτόνισα!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι κ εμεις δεν τρωγαμε καλα..οταν αποθηλασα ξεκινησε να τρωει πολυ καλυτερα!!

τωρα που θα τον στειλεις κ παιδικο κατευθειαν θα παρει τα πανω του!

αδικα ανησυχησες παντως..ειδες?ολες σου λεμε οτι δεν εχετε προβλημα!!

πολλα φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ναι ρε χρυσα καλα τα λετε..

απλως ειναι δυνατον να μη τρωει κ ξαφνικα να παει παιδικο κ να αρχισει

ελπιζω να μη μου την πουνε στο παιδικο :blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, μπορεί να τον βάλουν και τιμωρία ! :P

Αχ, τί άγχος τραβάμε οι δύστυχες οι μάνες!! :dry:

Όλα τα παιδιά τρώνε κάποτε! Μόνο τα μοντέλα παθαίνουν νευρική ανορεξία!! :S

(Τέτοια και χειρότερα πέρσα και γω που κοροιδεύω :unsure::lol: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

ελπιζω να μη μου την πουνε στο παιδικο :blink::blink::blink:

Σιγά μην σου πούνε, είτε τρώει είτε όχι σου λένε ότι τρώει!!! :angry: εκτός και τύχεις σε καμμιά νηπιαγωγό που νοιάζεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

thouli έγραψε:

Σιγά μην σου πούνε, είτε τρώει είτε όχι σου λένε ότι τρώει!!! :angry: εκτός και τύχεις σε καμμιά νηπιαγωγό που νοιάζεται!!![/quote:1hq7fogn] :ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

αληθεια???????????

με ειπαν οτι το ταπερ θα μου το γυρνανε με οση ποσοτητα δε εχει φαει

για αν γνωριζω τι τρωει :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...