Μετάβαση σε περιεχόμενο

HELP !!!!


Recommended Posts

:dry::dry:Καλημέρα σας κορίτσια θα ήθελα βοήθεια σε σχέση με το φαγητό..

Πριν 2 εβδομάδες περίπου με επισκέφτηκε η νοσοκόμα και μου είπε να αρχίσουμε κρέμες εγώ φυσικά του είχα πάρει μια φρουτόκρεμα από Ελλάδα

την οποια την έτρωγε κάπως τώρα όμως τρώει 3 κουταλιές και αρχίζει τα κλάματα δεν την θέλει και του δεινό gala ..επίσης η νοσοκόμα μου είπε να του βράζω πατάτα και καρότα και να τον ταΐζω στης 7 το απόγευμα...καλά ούτε λόγος...Εσείς τι δίνετε στα μωράκια σας???

Αχ δεν ξέρω τι να του δώσω....

Το μωράκι μου έχει γεννηθεί στης 29 Μαΐου 09

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην να χαιρεσαι το μωράκι σου!εμεις δεν ξεκινησαμε ακομη στερεες τροφες για να σεβοηθησω,αλλη η lovie ανοιξε ενα πολυ ωραιο θεμα σχετικα με το καθημερινο φαγάκι των μωρων στο θηλασμος κ διατροφή{τί θα φαμε σημερα μανουλα λεγεται]!σίγουρα θα πάρεις πολλές κ όμορφες ιδεες από τα κορίτσια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς εδώ με πατάτα-καρότο ξεκινάμε. Κάθε τρεις μέρες προσθέτουμε ένα λαχανικό. Μετά από τρεις εβδομάδες ξεκινάμε το φρούτο.

Όλα είναι σχετικά. Γιατί του δίνεις φρουτοκρέμα και όχι φρέσκα αλεσμένα φρούτα; Μπορεί να του αρέσουν καλύτερα.

Να σκεφτείς μιας φίλης ο γιος που είναι 5 μηνών ο παιδίατρος τους είπε να φτιαχνουν φρουτοκρεμα οι ίδιοι και να προσθέτουν λίγο μέλι ή ζάχαρη για να γλυκάνει και να το τρωει. Και το παιδί είναι 9 κιλά.

Καλή αρχή και σου εύχομαι να μην σε ταλαιπωρήσει στο φαγητό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ekoliou γεια σου κι απο μενα! :)

Ο μπεμπακος σου ειναι πολυ μικρουλης ακομη νομιζω για να αρχισετε τροφες.. :unsure:

Αυτη η νοσοκομα βρε κοριτσακι μου με τι ιδιοτητα σου τα προτεινε αυτα

Ο παιδιατρος τι σας λεει;

Εμεις αρχισαμε κρεμα στο 5ο(αν και ο γιατρος μας ειχε πει στον 6ο)κι αυτο γιατι το ιδιο το μωρο εκανε σα παλαβο οταν μας εβλεπε να τρωμε και η αληθεια οταν του δωσαμε ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ! :woohoo:

Λαχανικα+φρουτα ομως αρχισαμε στον 6..

Ρωτα ομως το γιατρο να σε κατατοπισει καλυτερα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Και εμείς εδώ με πατάτα-καρότο ξεκινάμε. Κάθε τρεις μέρες προσθέτουμε ένα λαχανικό. Μετά από τρεις εβδομάδες ξεκινάμε το φρούτο.

Όλα είναι σχετικά. Γιατί του δίνεις φρουτοκρέμα και όχι φρέσκα αλεσμένα φρούτα; Μπορεί να του αρέσουν καλύτερα.

Να σκεφτείς μιας φίλης ο γιος που είναι 5 μηνών ο παιδίατρος τους είπε να φτιαχνουν φρουτοκρεμα οι ίδιοι και να προσθέτουν λίγο μέλι ή ζάχαρη για να γλυκάνει και να το τρωει. Και το παιδί είναι 9 κιλά.

Καλή αρχή και σου εύχομαι να μην σε ταλαιπωρήσει στο φαγητό!

AthinaK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΜΕΛΙ? :huh:

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΟΣ ΤΡΟΦΗ...

ΕΛΕΝΙΤΣΑ, ΔΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η LUCKY!

ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou έγραψε:

:dry::dry:Καλημέρα σας κορίτσια θα ήθελα βοήθεια σε σχέση με το φαγητό..

Πριν 2 εβδομάδες περίπου με επισκέφτηκε η νοσοκόμα και μου είπε να αρχίσουμε κρέμες εγώ φυσικά του είχα πάρει μια φρουτόκρεμα από Ελλάδα

την οποια την έτρωγε κάπως τώρα όμως τρώει 3 κουταλιές και αρχίζει τα κλάματα δεν την θέλει και του δεινό gala ..επίσης η νοσοκόμα μου είπε να του βράζω πατάτα και καρότα και να τον ταΐζω στης 7 το απόγευμα...καλά ούτε λόγος...Εσείς τι δίνετε στα μωράκια σας???

Αχ δεν ξέρω τι να του δώσω....

Το μωράκι μου έχει γεννηθεί στης 29 Μαΐου 09

Νομίζω κι εγώ πως το μωράκι σου είναι πολύ μικρό (περίπου όσο και το δικό μου ). Εμείς θα ξεκινήσουμε όταν κλείσουμε τους 6 μήνες και ας είναι και αδυνατούλης. Πάντως στην αρχή τόσο τρώνε τα περισσότερα μωρά. Για μια βδομάδα 3 κουταλιές , την άλλη 4... και το υπόλοιπο γάλα. Το μωρό σου σου λέει ότι δεν είναι έτοιμο για πολύ φαγητό και άσε τι σου λέει η νοσοκόμα.

Μην αγχώνεσαι , η κουμπάρα μου θήλαζε το μωρό της ένα χρόνο αποκλειστικά (υπερβολικό κι αυτό) χωρίς να το πει στο γιατρό και το μωρό είναι μια χαρά. Εγώ μπιμπερό πάω να του δώσω και τσατίζεται :angry: που να δει κουτάλι!

AthinaK το μέλι πριν το χρόνο είναι πολύ επικινδυνο και μπορεί να προκαλέσει αλαντίαση που είναι δηλητηρίαση.

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou έγραψε:

AthinaK έγραψε:

AthinaK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΜΕΛΙ? :huh:

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΟΣ ΤΡΟΦΗ...

ΕΛΕΝΙΤΣΑ, ΔΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η LUCKY!

ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ;)[/quote:1kmn0y9h]

Ναι, είναι πάαααρα πολύ νωρίς για μέλι. Ούτε καν η ιδέα να βάζεις ζάχαρη στο φρούτο με βρίσκει σύμφωνη. Απλά οι απόψεις διαφέρουν και η κάθε μητέρα κάνει ό,τι θεωρεί εκείνη πιο σωστό.

Εγώ ξεκίνησα να δίνω συστηματικά τροφή στη μικρή όταν έγινε 7 μηνών. Και επειδή δεν θέλει να φάει με τίποτα, ακόμα τη θηλάζω και προσπαθώ να πετύχω τα γούστα της. Για την ώρα ανακάλυψα ότι δεν θέλει σαλιάρα και καρεκλάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΝΑ (tO AGORAKI MOU).

ΤΟ ΜΕΛΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ 1,5-2 ΧΡΟΝΩΝ.

ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΛΑΝΤΙΑΣΗ (ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ)ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ.

ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ -ΛΟΙΠΟΝ-.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΦΡΟΥΤΑ ΦΡΕΣΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ .

ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΖΕΙΣ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΟΥ :blush:

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΩΪ ΓΑΛΑ, ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΦΕΥΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ, ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ , ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΝΑΝΙ!

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ;)

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ, ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΟΡΕΞΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόλα έγραψε:

AthinaK το μέλι πριν το χρόνο είναι πολύ επικινδυνο και μπορεί να προκαλέσει αλαντίαση που είναι δηλητηρίαση.

Στην Πάτρα νοσηλεύεται με αλλαντίαση από την Κυριακή 15/2, σύμφωνα με την ΝΕΤ, βρέφος ηλικίας 3 μηνών. Η τροφοδηλητηρίαση εκτιμάται ότι προήρθε από την κατανάλωση μελιού. Στην συνέχεια παραθέτω λίγα λόγια για την αλλαντίαση. [ΠΗΓΗ ΝΕΤ]

Η αλλαντίαση ή αλλίως ο βοτουλισμός, είναι μια παραλυτική ασθένεια που προκαλείται από μια οικογένεια νευροτοξινών, οι οποίες παράγονται από το μικρόβιο κλωστηρίδιο της αλλαντίασης ή λατινικά Clostridium botulinum. Oι τοξίνες της αλλαντίασης δρουν στις νευρικές απολήξεις και προκαλούν παράλυση μέσω της παρεμπόδισης της απελευθέρωσης των απαραίτητων νευροδιαβιβαστών. Η αλλαντίαση είναι συνήθως τροφογενής αρρώστια που προέρχεται κυρίως από τρόφιμα που διατηρούνται σε αναερόβιες συνθήκες, όπως για παράδειγμα κονσέρβες ή έχουν στον όγκο τους αναερόβια σημεία. Δεν ανήκει στις συνηθισμένες τροφικές δηλητηριάσεις, αλλά είναι εξαιρετικής έντασης. 12 έως 36 ώρες μετά την κατάποση της μολυσμένης τροφής οι ασθενείς παραπονιούνται αρχικά για ναυτία και διάρροια. Σύντομα μετά την εμφάνιση των αρχικών συμπτωμάτων, οι ασθενείς αρχίζουν να διαμαρτύρονται για θολή όραση, αδυναμία να ανοίξουν τα μάτια τους (βλεφαρόπτωση), δυσκολία να μιλήσουν και να καταπιούν σωστά. Τα συμπτώματα επιδεινώνονται με αδυναμία, η οποία απλώνεται στα άνω άκρα, τον κορμό και στα κάτω άκρα. Η αδυναμία των μυών πιθανόν να προκαλέσει δυσκολία στην αναπνοή και αναπνευστική ανεπάρκεια, η οποία απαιτεί μηχανικό αερισμό (σύνδεση με μηχάνημα τεχνητής αναπνοής) προκειμένου να επιβιώσει ο ασθενής. [ΠΗΓΗ ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σε καμία μα καμία περίπτωση δεν προτείνω μέλι σε βρέφος. Το εγραψα σαν κάτι ακραίο που άκουσα χτες. Ξέρω ότι το μέλι είναι επικίνδυνο σε τόσο μικρές ηλικίες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το είπε ο παιδίατρος σε ένα μωρό 5 μηνών που εχει τα κιλάκια του (γεννήθηκε 4300γρ και τώρα είναι 9 κιλά). Να βάζει μέλι ή ζάχαρη στο παιδί που τώρα θα ξεκινήσει τροφές...

Εγω το παλεύω με την κορη μου και η τροφή της είναι κατά 95% μητρικό γάλα. Καμιά φορά έχει φάει φαγητό αλλά στο φρούτο έχουμε τρελό κλάμα. Τα έχω δοκιμάσει όλα και ακόμα το ψάχνω. Είναι 9,5 μηνών και 10340γρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νοσοκομα ε?παιδιατρος τη στελνει σωστα?

καροτο-πατατα-κολοκυθι ξεκινησαμε,μετα εβαζα σταδιακα λαχανικα αλλα,και κρεας καποια στιγμη.Αλλα στον 6ο.

Φρουτα φρεσκα,αλλα αυτα ενα ενα τα δοκιμαζαμε για 3 μερες το καθενα,μεχρι να καταληξω να τα αζω ολα μαζι.Καλη αρχη! :)

AthinaK ζαχαρη μας ειπε οχι,μελι ουτε για πλακα,προτιμουσε την ζαχαρη .Αλλα οχι λογω καποιας αλλεργιας αλλα ενος βακτηριδιου που ρισκεται στο μελι.Δεν θυμαμαι λεπτομερειες γμτ :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Κορίτσια σε καμία μα καμία περίπτωση δεν προτείνω μέλι σε βρέφος. Το εγραψα σαν κάτι ακραίο που άκουσα χτες. Ξέρω ότι το μέλι είναι επικίνδυνο σε τόσο μικρές ηλικίες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το είπε ο παιδίατρος σε ένα μωρό 5 μηνών που εχει τα κιλάκια του (γεννήθηκε 4300γρ και τώρα είναι 9 κιλά). Να βάζει μέλι ή ζάχαρη στο παιδί που τώρα θα ξεκινήσει τροφές...

Εγω το παλεύω με την κορη μου και η τροφή της είναι κατά 95% μητρικό γάλα. Καμιά φορά έχει φάει φαγητό αλλά στο φρούτο έχουμε τρελό κλάμα. Τα έχω δοκιμάσει όλα και ακόμα το ψάχνω. Είναι 9,5 μηνών και 10340γρ.

κορακλα κορη!φτου φτου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη πρωτον μεγα λαθος που του δινεις σκονη φρουτοκρεμα,φιλεναδα εχει γαλα δευτερης βρεφικης ηλικιας μεσα,δεν ενδυκνειται για τον Αλεξ μας,εμας που μας ξεκινησε στους 4μιση μηνες φρουτα κ ρυζαλευρο μας ειχε πρι το κλασσικο τρυπτιχο μπανανα αχλαδι μπανανα μηλο για δευτερο γευμα (3 μερες μπανανα,3 αχλαδι ,3 μηλο κ μετα ολα μαζι)να ξερεις οτι δεν τα πολυαρεσει,θα δινεις λιγο κ οταν δεις οτι δεν μπορει θα συμπληρωνεις γαλα,κ 4ο γευμα ρυζαλευρο,φαι ειναι πολυ νωρις ακομα ,σε κανα μηνα ,παρε με τηλ με εχει τσακισει η μικρη αυτη τη στιγμη κ δεν βρισκω το τηλ σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις στο 4 ξεκινησαμε την κρεμα βανιλια το απογευμα-στον 5 αχλαδι/μηλο το πρωι και στον 6 πατατα/καροτο/μοσχαρι ή κοτοπουλο ανα 3 μερες.ετσι διαμορφωσαμε τα γευματα του με συμπληρωμα γαλα τον πρωτο καιρο.ο καθε παιδιατρος εχει τα δικα του ομως,το κρεας ορισμενοι το δινουν πολυ αργοτερα.οσο για το μελι ο γιωργος μου σημερα δοκιμασε για πρωτη φορα που ειναι 21 μηνων περιπου.και εγω ξερω οτι ειναι βαρυ για το στομαχι ενος μωρου αλλα για την δηλητηριαση δεν το ηξερα και ευτυχως που εφερα αντιρρηση καποτε στην πεθερα μου να του δωσει πριν χρονισει.σημερα βεβαια το ανακαλυψε μονος του ο μαγκας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για να ξεκινησει τροφες και ειδικα το μελι και τη ζαχαρη..εμεις τον ξεκινησαμε αφου εκλεισε τον 6 μηνα και του διναμε πατατα,καροτο,κολοκυθι για αρχη και απο φρουτα μηλαρακι,αχλαδακι,μπανανα αραιωμενα φυσικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou έγραψε:

:dry::dry:Καλημέρα σας κορίτσια θα ήθελα βοήθεια σε σχέση με το φαγητό..

Πριν 2 εβδομάδες περίπου με επισκέφτηκε η νοσοκόμα και μου είπε να αρχίσουμε κρέμες εγώ φυσικά του είχα πάρει μια φρουτόκρεμα από Ελλάδα

την οποια την έτρωγε κάπως τώρα όμως τρώει 3 κουταλιές και αρχίζει τα κλάματα δεν την θέλει και του δεινό gala ..επίσης η νοσοκόμα μου είπε να του βράζω πατάτα και καρότα και να τον ταΐζω στης 7 το απόγευμα...καλά ούτε λόγος...Εσείς τι δίνετε στα μωράκια σας???

Αχ δεν ξέρω τι να του δώσω....

Το μωράκι μου έχει γεννηθεί στης 29 Μαΐου 09

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 22/05/09.

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΑΧΛΑΔΙ ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ.

ΖΑΧΑΡΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ (ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ). ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΗΔΗ...

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΛΟ. ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΣΤΟ 2ο ΓΕΥΜΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΑΓΕ ΜΟΝΟ 3 ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑ. ΟΜΩΣ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ... ΕΓΛΥΦΕ ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ ΤΟΥ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΛΥΚΟ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ.

ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΦΡΕΣΚΟ ΦΡΟΥΤΟ ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΚΟΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΕΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Τα έχω δοκιμάσει όλα και ακόμα το ψάχνω. Είναι 9,5 μηνών και 10340γρ.

Μπράβο σας!!!!! Η δικιά μας όταν ήταν 12 μηνών ήταν 9400!!!! και με φαγάκι και φρουτάκια!!!!

Δώσε της μάνγκο!!! είναι ωραίο και διαφορετικό, της δικιά μου της άρεσε!!! :)

Ελένη είναι πολύ μικρούλης για τροφές...κανονικά είτε το παιδί θηλάζει είτε όχι βασική τροφή για τους πρώτους 6 μήνες είναι μόνο το γάλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...