Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ !!!


Recommended Posts

Καλυψώ μου καταρχήν χαίρομαι πολύ που το μωρό είναι καλά. :)

Αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά και είναι όλα παιχνίδι των ορμονων. Όλες στην αρχή κάπως έτσι ήμασταν. Να προσπαθείς όσο μπορείς να ξεουράζεσαι. Όταν κοιμάται το μωρό να κοιμάσαι κι εσύ. Ζήτησε από κάποιον άλλον να σε βοηθήσει με τις δουλειές του σπιτιού και εσύ αφοσιώσου αποκλειστικά στο μωρό. Σιγά σιγά τα πράγματα θα στρώσουν. Όταν αρχίσεις να βγαίνεις και έξω τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

Κι εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς.

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kalypso έγραψε:

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΡΗΚΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ..ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ..ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ Κ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ..ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΓΑΛΑΤΑΚΙ,ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ,Κ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ..ΝΙΩΘΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΜΗ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ,ΕΧΩ ΔΙΑΡΚΗ ΑΝΗΣΥΧΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ 1 ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ Κ ΓΑΛΑ Κ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΤΟΥΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ...ΑΛΛΑ ΕΝΩ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ?//

Καλυψώ μου , μην φοβασαι και δεν θα παθεις κατάθλιψή . Οι ορμονες μας κανουν τρελο παρτυ μετα τη γεννηση συν η κουραση και η αυπνια , ε λογικό ειναι !

Εγω θα σου πω να παρεις καποιον (μαμα , φιλη , αντρα ) να βαλεις και το μωρο στο καρότσι και καθε πρωι να πηγαινεις μια βολτα . Να δεις και που το μωρο θα ηρεμησει και θα κοιμηθει και θα μπορεσεις και συ να καθήσεις να πιεις ενα ροφημα . Αφιερωσε και καθε μερα μιση ωρα στον εαυτο σου και θα δεις οτι ολα μια χαρά !

Οταν δεν νιωθεις καλα να μπαινεις εδω να γράφεις και να τα λες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΜΟΥ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ,ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Κ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ..ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ Κ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ,ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΛΕΠΤΑ..ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ..ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΣΤΟΝ ΩΜΟ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΜΙΑ ΩΡΑ Κ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΛΙΓΟ..ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ...ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΤΑ ΦΤΥΝΩ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ..ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ,ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ,ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ..Κ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ..ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ..ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΝΑ 1-2 ΩΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΛΙΓΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου καλυψω μου και να σου ζησει το μπεμπακι σου το ζωηρο!!!!

τα περισσοτερα μωρα ετσι ειναι

εγω τα ειχα φτυσει μεχρι να γινει 3 μηνων

οχι οτι τωρα ηρεμησε αλλα ειμαι εγω πιο δυνατη

αφου εχεις και βοηθεια χαλαρωνε τις ωρες που την κρατανε

θα περνεις δυναμεις

καλο κουραγιο και οταν νιωθεις αδυναμη να σκεφτεσαι οτι ολες οι μανουλες αυτα περνανε

δεν εισαι η μονη

καλη δυναμη και φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΒΗΞΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΩΣ ΤΟΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...ΕΙΧΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ..ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΛΟ & ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυπσώ γειά σου :)

Δεν είναι υπέροχο να βλέπεις ότι σου συμπαραστέκονται τόσες άλλες μητέρες; Όλες τα έχουμε περάσει σε γενικές γραμμές αυτά που περνάς.

Κανείς δεν μας προετοιμάζει για το τι σημαίνει ένα μωρό. Τι αλλαγές φέρνει. Στην ουσία απορροφάει όλο το χρόνο και την ενέργειά σου.

Απλά συνέχισε να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του μωρού σου. Είναι πολλές. Θα υπάρξουν μέρες που θα σβήσουν κάθε κούραση, κάθε αμφιβολία και θα αρχίσεις σιγά σιγά να νιώθεις περηφάνια και ευτυχία που καλύπτεις τις ανάγκες του μωρού σου, που μεγαλώνει με τις φροντίδες σου, το γάλα σου. Ο θηλασμός είναι ευλογία και για τη μάνα και για το παιδί. Θα το δεις σιγά σιγά. Μην απελπίζεσαι. Στη θέση σου έχουν βρεθεί άπειρες γυναίκες μέσα στους αιώνες. Θα τα καταφέρεις και εσύ όπως αυτές.

Ήδη είσαι σε καλό δρόμο αφού δεν άφησες να σε παρασύρει το ρεύμα της παραπληροφόρησης (κι είναι πολύ δυνατό δυστυχώς) και άκουσες το ένστικτό σου. Αυτό κυρίως σε βοήθησε και γι'άυτό ζήτησες άλλωστε βοήθεια.

Συνέχισε να το ακούς, αυτό και το μωράκι σου. Χρησιμοποίησε την εμπειρία και τις γνώσεις των άλλων γυναικών που σου γράφουν και αγάλιασε το μωράκι σου με όλη τη λατρεία σου. Είναι ο πολυτιμότερος θησαυρός σου.

Υ.Γ. Θεωρώ το θηλασμό στο κρεβάτι της μαμάς, σε ξαπλωτή στάση, απλά σωτηρία για την κούραση του πρώτου καιρού. Άφού δεν τη θέλει την καλαθούνα το μωρό σου ξαπλώστε μαζί, θήλασέ το, ηρεμήστε μαζί κοιμηθείτε μαζί.

Θέλει χαλαρότητα και ηρεμία αυτή η φάση, στροφή προς τα μέσα προς το μωρό, άσε τις λοιπές φροντίδες της καθημερινότητας στους άλλους.

ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΧΤΕΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ & ΞΥΠΝΑΓΕ ΑΝΑ 2-3 ΩΡΕΣ, ΕΤΡΩΓΕ ΜΟΝΟ 10-15 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ & ΠΑΛΙ ΝΑΝΙ..ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΤΥΠΗΣΑΜΕ 3 ΩΡΟΥΣ ΚΩΛΙΚΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12.30,ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΠΤ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ..ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΟΤΑΝ ΜΟΝΟ 5 ΛΕΠΤΑΚΙΑ,ΠΟΝΑΓΕ & ΠΕΤΑΓΕ ΤΗ ΘΗΛΗ..ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ...ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΧΟΡΕΥΑΜΕ,ΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΓΑΜΕ,ΤΗΝ ΤΡΙΒΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ,ΤΠΤ..ΠΕΙΝΑΓΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗ ΘΗΛΗ,ΤΗΝ ΠΕΤΑΓΕ ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟ...ΗΠΙΕ 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ,ΗΡΕΜΗΣΕ & ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ!!!!ΠΕΙΝΑΓΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ...

ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΘΗΛΑΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ..ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΧΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ..ΜΟΝΟ 50μλ ΣΥΝΟΛΟ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΓΑΛΑΤΟΣ & ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΤΟΜΑ..ΑΦΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ,ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ..ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΝΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΛΙ ΞΕΝΟ..

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΞΕΝΟ,ΑΛΛΑ ΧΤΕΣ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ..ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ,ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΠΟΛΛΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΦΙΑΛΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ..ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ..ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ,ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ..ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΣΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ,ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ Κ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΜΟΥ..ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΤΙ & ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΗΣΩ..ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hremise koritsaki mou ...den ekanes eglima !!!

ksereis poses fores hmouna egw panw apo ton mpemph na ton piezw me to mpimpero na piei !!!

alla den epine den to dexotan to mpimpero (eutixos)

kaneis to kalitero pou mporeis kai ena mpoukalaki gala den to anerei ayto .

euxome na mhn ksana ponesei toso to mwraki sou ,ti pernane kai ayta ta plasmatakia .!!!

kai to ksanalew ,ena mpokalaki den anrei thn prospathia sou kai oti exeis ktisei .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυψω μου ποιος θα σε κρινει ή θα σε κατακρινει ? Η καθεμια μας κανει οτι καλυτερο και οτι νομιζει οτι ειναι κατάλληλο γιαυτην και το μωρο της .

Ενα μπουκαλι ξενο γαλα ειναι προτιμότερο απο 100 μπουκάλια ;)

Γιατι βγάζεις με το θήλαστρο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καυψω μου πρεπει να χαλαρωσεις...

Δεν χρειαζεται να λες πως μας υπολογιζεις.Πραγματικα δε μας πεφτει λογος στις αποφασεις σου...

Απλα σε συμβουλευουμε εχοντας περασει παρομοιες καταστασεις.

Να κανεις αυτο που θεωρεις εσυ το καλυτερο για το μικρο σου!!!!

Πρεπει να εισαι ηρεμη και να εχεις υπομονη.

Ξερω πως ολα αυτα που σου λεω φαινονται βουνο στην παρουσα φαση ομως αυτο πρεπει να το περασεις οπως το περασαμε ολες μας.

Κουραγιο και επιμονη θελει!!!!!!

Keep going κοριτσακι!!!!!!!

Τα καλυτερα επονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ...ΑΧ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOVIE K LALA ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΕΒΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΗΣΜΕΝΟ..Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ..ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θηλαστρο δεν μπορει να σου δειξει ουτε ποσο γαλα εχεις , ουτε ποσο πινει το μωρο σε καθε γευμα .

Θα σου ελεγα να μν μπλεξεις μ΄αυτη τη διαδικασια που εινια κουραστική αλλα και οχι ωφέλιμη . Μπορει να σας δημιουργήσει προβληματα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΤΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ( ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ??) Κ Η ΜΙΚΡΗ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ 10-15 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ Κ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ...ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ..Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΜΕ ΠΑΛΙ ΑΝΑ 2-2.30 ΩΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ..ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΑ ΛΑΓΟΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΣΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ Κ ΟΛΑ!!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ..ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ..

LALA ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ??ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ?ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ?ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Κ ΘΕΛΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλο είναι να αφήσεις ένα γεύμα για να λείψεις και διαφορετικό να βγάζεις κάθε γεύμα για να δεις πόσο έφαγε και πόσο γάλα βγαζεις. Για μια φορα δεν παθαινεις τιποτα. Και αν δεις οτι με το θηλαστρο δεν βγαζεις αρκετό, προσπάθησε με το χέρι.

Όσο περνάνε οι μέρες και είσαι εσύ πιο χαλαρή στο θέμα του θηλασμου, το μωράκι σου θα κοιμάται όλο και καλύτερα. Μεγαλώνουν κιόλας! Τι νομίζεις, αυτά δεν νυσταζουν;;;;;;

Θα έρθει η ώρα που όλες μας θα κοιμηθούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυψω μου , δεν υπάρχει καλο και κακο γάλα . Το μητρικό γαλα ειναι ζωντανό και αυτη ειναι η μεγαλυτερη διαφορα του με το ξενο γαλα . Το ξενο γαλα ειναι ενα νεκρο προιον ενω το μητρικό αλλάζει καθημερινα αναλογα της αναγκες του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ μωρου . Φτιαχνεται απο εσενα για το δικο σου μωράκι :)

Για τις πρωτες 40 μερες (μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια) δεν συνισταται η χρήση θηλαστρου ποσο περισσοτερο ενος μη νοσοκομειακου . Επισης πρεπει να ξερεις και να προσέχεις με τη χρηση μπουκαλιου γιατι το μωρο μπορει να παθει συγχιση θηλης .

Για τον πρωτο καιρο καλο θα ειναι να μην λειπεις χωρις το μωρο ή να λειπεις για λιγο διαστημα ωστε να προλαβαινεις να θηλάζεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΝΑΙ,ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!

LALA ΜΟΥ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΑ ΒΓΩ ΛΑΓΑΚΙ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ..ΑΣΝ Κ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΜΥΑΛΟ Κ ΤΩΝ 2 ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ Ο,ΤΙ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...

ΛΟΓΩ ΚΑΙΡΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ..ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ..

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΟ Κ ΑΛΗΘΙΝΟ ΕΙΝΑΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalypso κι εγω νέα και άπειρη μανούλα είμαι (η κόρη μου είναι 3ων μηνών).Στην αρχή δυσκολεύονται τα μικρούλια μας και μαζί κι εμείς αλλά με πολύ υπομονή και αγάπη γι αυτό που θέλουμε να προσφερουμε όλα γινονται....

Η μικρή μου στην αρχή μπορεί άλλες φορες να κοιμόταν μέχρι και 4 ώρες και άλλες κάθε 1/2 ωρα αναζητουσε το στήθος μου με κλάματα και λαιμαργία!Ήμουν εκει για να της το δίνω όποτε το ήθελε, φυσικά ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα, αν προσπαθείς κάθε 3 ώρες σίγουρα θα κουραστείς, γιατι το μπεμπάκι σου θα πεινάει διαφορετικές ώρες.Όσες το προσπάθησαν απέτυχαν. Όσο για τα 10 λεπτά που θηλάζει και μετά κοιμάτε το βρίσκω φυσικό αφού είναι τόσο μικρούλι, μην ανησυχείς καθόλου,όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο τα μωράκια σε αυτήν την ηλικία με 10 λεπτά έχουν χωρτάσει και αργότερα με 5 λεπτά είναι έτοιμα, αυτά που ακούς για μισάωρα και ώρες ολόκληρες πάνω στο στήθος είναι γιατί μετά απο κάποιο σημείο το μωρό μόνο παίζει με το στήθος της μαμάς του!Απο προσωπική πείρα σου λέω ότι η μπέμπα μου ξεχνοιόταν έως και 2 ώρες στο στήθος μου και αναγκάστηκα να της βάλω πιπίλα για να μην κάνει πιπίλα το στήθος!Όλες οι γυναίκες που έχουν γεννήσει ΈΧΟΥΝ γάλα και είναι ΘΡΕΠΤΙΚΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρινούλα να χαίρεσαι το μωρό σου!

Διαβάζοντας αυτά που γράφεις θέλω να σου πω το εξής! Το γυναικείο στήθος καλύπτει και τη φυσική ανάγκη για πιπίλισμα των μωρών, που είναι μια πολύ σημαντική ανάγκη. Γιάυτό και οι πιπίλες μιμούνται το σχήμα της θηλής. Τους πρώτους δυο τρεις μήνες τουλάχιστον καλό είναι να αποφεύγεται γιατί μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην παραγωγή και το θηλασμό, το μωρό να χάνει γεύματα ή να μην δίδονται αρκετά ερεθίσματα στην υπόφυση της γυναίκας για να παράγει και το απαιτούμενο γάλα για το μωρό της. Μπορεί να μπλοκάρει την επικοινωνία μαμάς και μωρού που είναι πολύ σημαντικό θέμα ούτως ή άλλως αλλά ιδιαίτερα στο θέμα του θηλασμού. Εγώ θηλάζω σχεδόν δύο χρόνια και δεν έχω δώσει ποτέ πιπίλα. Θέλω να πω ότι γίνεται, δεν είναι και τόσο τρομερό, λίγη υπομονή, ένα sling και πιπίλα δεν χρειάζεσαι. (και να φανταστείς εμένα χτύπαγε και τετράωρα μικρό γιατί έχει τρέλλα με το στήθος!).

Αχ Καλυπσώ υπομονή, ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος, μετά σιγά σιγά μπαίνει και το μωρό στη ζωή σου κανονικά, δηλαδή βρίσκεις τρόπους για όλα. Πάντως και εγώ σου λέω άσε τα θήλαστα για αργότερα και εφόσον θα υπάρχει πραγματική ανάγκη. Θα δεις ότι σιγά σιγά θα διαπιστώσεις πως με το θηλασμό γίνονται πιο εύκολες οι βόλτες και οι εκδρομές (δεν χρειάζεσαι κανέναν εξοπλισμό, ταίζεις ανά πάσα στιγμή, οπουδήποτε κλπ.). Εμείς σε κάθε ευκαιρία, και λίγων μηνών που ήταν κάναμε εκδρομούλες και χαιρόμαστε διπλά γιατί μοιραζόμασταν τον κόσμο με το μωρό μας, μέχρι και θερινό σινεμά έχουμε πάει αρκετές φορές μαζί, γενικά παντού χωρίς καπνό πάμε). :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Ρινούλα να χαίρεσαι το μωρό σου!

Διαβάζοντας αυτά που γράφεις θέλω να σου πω το εξής! Το γυναικείο στήθος καλύπτει και τη φυσική ανάγκη για πιπίλισμα των μωρών, που είναι μια πολύ σημαντική ανάγκη. Γιάυτό και οι πιπίλες μιμούνται το σχήμα της θηλής. Τους πρώτους δυο τρεις μήνες τουλάχιστον καλό είναι να αποφεύγεται γιατί μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην παραγωγή και το θηλασμό, το μωρό να χάνει γεύματα ή να μην δίδονται αρκετά ερεθίσματα στην υπόφυση της γυναίκας για να παράγει και το απαιτούμενο γάλα για το μωρό της. Μπορεί να μπλοκάρει την επικοινωνία μαμάς και μωρού που είναι πολύ σημαντικό θέμα ούτως ή άλλως αλλά ιδιαίτερα στο θέμα του θηλασμού. Εγώ θηλάζω σχεδόν δύο χρόνια και δεν έχω δώσει ποτέ πιπίλα. Θέλω να πω ότι γίνεται, δεν είναι και τόσο τρομερό, λίγη υπομονή, ένα sling και πιπίλα δεν χρειάζεσαι. (και να φανταστείς εμένα χτύπαγε και τετράωρα μικρό γιατί έχει τρέλλα με το στήθος!).

γενικά παντού χωρίς καπνό πάμε). :)

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, δεν ήξερα ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στην παραγωγή γάλακτος!! χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ (μου αρέσει τρελά να ασχολουμε με το μωρό και αυτό μαζί μου)οι θηλές μου κάποια στιγμή άρχισαν να πονούν απο το πιπίλισμα (έτρωγε σωστά το μωρό, αλλά απο την διάρκεια πονούσαν)κι έτσι της έβαλα πιπίλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να επιμείνεις στη σωστή στάση θηλασμού. Να το βγάζεις και να το ξαναβγάζεις το μωρό όταν πονάς, δοκιμάζοντας λίγο διαφορετική στάση και να προσέχεις το μωρό να πιάνει βέβαια την άλω και όχι τη μόνο θηλή.

Με τη σωστή στάση δεν πονάς καθόλου. Θέλει λίγο επιμονή στην αρχή και θα τα βρείτε όλα δεν είναι τίποτα θα δεις.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι και εγώ είμαι της άποψης πως όλα τα ευχαριστιέσαι καλύτερα μαζί με το παιδί... :) Η οικογένεια πρέπει να είναι μαζί...αυτό είναι το ιδανικό τουλάχιστον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...