Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


ΜΑΒΑ2308

Recommended Posts

και εγω κοριτσια μια απο τα ιδια με σας εχω.μαλλον αδιαθετω.αρχισε να με ποναει παλι οι κοιλια μου και σπυρακια εχω.ευτυχως που δεν πηρα και τεστ για να απογοητευτω πιο νωρις.κοριτσια ας μην στενοχωριομαστε,καποια στιγμη θα συμβει και σε εμας.εγω παντως θα σταματησω για κανα 2 μηνες,ωστε να χαλαρωσω λιγο.γιατι αν καθε μηνα προσπαθω,θα εξαντλησω την υπομονη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 861
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου Νανούκα! Καλώς ήρθες στο mammy!

Από την πολλή επιθυμία να γίνουμε μανούλες, γινόμαστε όλες κατά φαντασίαν εγκυούλες! Το'χα πάθει κι εγώ τον περασμένο μήνα, που υπήρχαν πιθανότητες να'μαι έγκυος.. και το στήθος μου πονούσε πολύ και το τσιγάρο με πείραζε πιο πολύ κλπ κλπ... αλλά τελικά δεν..

Οπότε μην τρελαίνεσαι.. από τώρα! Κάτσε να περάσουν οι μέρες, μια βδομάδα έμεινε εξάλλου.. :)

Απλώς, όταν υπάρχει περίπτωση να είμαστε, καλό είναι να προσέχουμε γενικότερα κάποια πράγματα, πχ να μην πάρεις κάποιο φάρμακο που δεν κάνει κλπ.

Στο ενδιάμεσο, ακολούθησε την συμβουλή της Ειρήνης προς την Ελπίδα: κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι συνέχεια.. όσο γίνεται.. :)

Σου εύχομαι να'χεις ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου και σε μια βδομάδα να μας πεις τα καλά νέα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

matakiaefh έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!bourique1983 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΣΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΑΝΤΕ ΚΑΝΕ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!!

ΕΛΠΙΔΙΤΣΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ!!!ΦΙΛΙΑΑΑ!!!

ΕΦΑΚΙ ΜΟΥ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 25 ΜΕΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ.....ΘΑ ΔΟΥΜΕ........ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΗ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpiditsa και εγω στα ιδια ειμαι κοπελα μου...σημερα αυριο περιμενω να αδιαθετησω, και εχω βγαλει ενα σπυρακι ΝΑ! στο σαγονι και εγω. Δεν ξερω, το οτι βγαζουμε ενα σπυρακι μπορει να αποκλεισει την περιπτωση εγκυμοσυνης; Εγω και αντρας μου παντως σκεφτομαστε πολυ θετικα. Η ελπιδα πεθαινει τελευταια, και μεχρι να μου ερθει η περιοδος θα ελπιζω οτι ειμαι εγκυος..

φιλακια και μη στεναχωριεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΡΙΑ ΑΠΛΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΕ ΩΟΡΕΞΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ......ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, 26η μέρα σήμερα, η μέρα της περιόδου μου σύμφωνα με τον (σταθερό σχεδόν πάντα!) κύκλο μου....ακόμα τίποτα!! Βέβαια, το στομάχι μου έχει γίνει χάλια και κάθε πέντε λεπτά τρέχω στην τουαλέτα, γιατί νομίζω ότι κάτι...τρέχει (είμαι σίγουρη ότι το έχετε νιώσει κι εσείς!). Επειδή όμως το νιώθω εξαιρετικά έντονα σήμερα αυτό, πιστεύω ότι μέχρι το βράδυ, το αργότερο αύριο το πρωί θα έχω αδιαθετήσει. Απο χθες κυκλοφορώ με μια σερβιέτα μέσα στην τσάντα μου, just in case...Περιττό να σας πω πως το πρωί ξαναέκανα ένα clear blue (το τελευταίο που υπήρχε στο συρτάρι μου! - μα καλά, αυτά δεν θα έπρεπε να πωλούνται και χονδρική, να παίρνουμε δηλαδή 10-15 σε καλύτερη τιμή;;; :-) )και ήταν αρνητικό...που σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση την ημέρα αναμονής περιόδου (ή έστω, μια ημερα πριν, αν μου έρθει αύριο) εγώ να είμαι έγκυος και αυτό το @$%^$%&$ να μην δείχνει τίποτα;;;; Silica δεν ξέρω κοπέλα μου, εύχομαι εσύ να μην αδιαθετήσεις, το σπυράκι το έχω κι εγώ ακόμα!Κορίτσια, περιμένετε νέα, μέχρι το βράδυ θα σας έχω ενημερώσει! Πάω να φτιάξω φρουτόκρεμα τώρα για το νινί που είναι έξω από την κοιλιά μου και δεν με έχει αφήσει να κοιμηθώ όλο το βράδυ :-))

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:( εκανα ενα τεστ πριν λιγο (1η μερα καθυστερησης) αλλα η γραμμη του ελέγχου (control) βγηκε πολυ αχνη, και στο αλλο παραθυρο τιποτα. Νομιζω πως δεν το εκανα σωστα γιατι δεν ειχα αρκετα ουρα για το τεστ (μονο για 3-4 δευτερολεπτα). Οπότε, δεν νομιζω να ειμαι εγκυος.

θα παω να παρω ενα τεστ ωορηξιας για αυτο το μηνα. Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερω ποτε εχω ωορρηξια, καθως εχω λιγο αστατη περιοδο (25,26,27,28 μερες). Μηπως φταιει που το εκανα την 27 μερα και επρεπε να περιμενω μερικες ακομα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το τεστ είχε δυο μέσα, περίμενε μέχρι το βράδυ, μην πας τουαλέτα, κρατήσου , για να έχουν περάσει 6-7 ώρες. Ξανακάντο. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έγινε σωστά. Για πιο σίγουρα αποτελέσματα γέμισε ένα πλαστικό ποτηράκι και βουτηξε μέσα εκεί το τεστ σου! Πάντως αυτό δεν είναι ένδειξη ούτε θετική ούτε αρνητική, οπότε...περίμενε :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα silika!

Τα τεστ εγκυμοσύνης δεν δείχνουν πάντα θετικά σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ειδικά στην αρχή της καθυστέρησης. Αρκεί να σου πω ότι η κολλητή μου έκανε 3 τεστ αρνητικά και το 4ο έδειξε θετικό....

Οπότε, ή άσε 2-3 μέρες περιθώριο ή πήγαινε για χοριακή που είναι και η πιο αξιόπιστη εξέταση.

Μακάρι να μας πεις τα καλά νέα! Σε όλες τις κοπέλες που είναι σε παρόμοια φάση το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά βρε elpiditsa μου... έχεις ήδη 1 μωρό κι έχεις τόση αγωνία για το επόμενο; Στο πρώτο πώς ήσουν δηλαδή; :))) Για να τρώει φρουτόκρεμα το μωράκι σου, σημαίνει οτι είναι πολύ μωρό... Πολύ θαρραλέα σε βρίσκω!!! Μπράβο!!! Εγώ ακόμη περιμένω... Φοβάμαι να κάνω τεστ, μήπως και βγει αρνητικό:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nανούκα έχω 2 γιους! Απλά ο μεγάλος την ώρα που έγραφα ήταν στον παιδικό σταθμό :-Ρ Είναι 3.5 ετών σχεδόν και ο μπέμπης είναι 10 μηνών. Σε πληροφορώ πως και στις δυο εγκυμοσύνες ήμουν ανυποψίαστη εντελώς, στην πρώτη καλά δεν το συζητάω, δεν είχα ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα σύμπτωμα, στην δεύτερη κάποιεσ μέρεσ πριν από την περίοδο (όπως και τώρα) ζαλιζόμουν κι έκανα εμετούς, και μάλιστα επειδή την προηγούμενη μέρα είχαμε φάει έξω κάτι θαλασσινά κλπ νόμιζα πως έχω πάθει δηλητηρίαση!! Η πλάκα είναι πως και τώρα έχω κάνει αρκετούς εμετούς τις τελευταίες μερες...γι αυτό περισσότερο αγχώνομαι...και για έναν άλλον λόγο πολύ βασικό: Επειδή κάνω μια θεραπεία με αντισταμινικά χάπια λόγω αλλεργίας, θέλω να μάθω αν είμαι έγκυος το νωρίτερο δυνατόν, ώστε να προλάβω να τα σταματήσω έγκαιρα, ή να αλλάξω τη δόση. Γι αυτό καίγομαι βρε κορίτσια. Και σήμερα ειδικά, 26η μέρα είμαι χαααααλια, κομάρες, στομάχι, πόνοι χαμηλά, εμετός (1φορά), ανακάτεμα, νεύρα, διάθεση χάλια!! Τουλάχιστον ας αδιαθετήσω να εκτονωθεί όλη αυτή η κατάσταση κάπου, γιατί το σώμα μου τα έχει παίξει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσουν τα αγοράκια σου! Προφανώς πηγαίνεις για την κόρη:) & στο εύχομαι γιατί θα τρελαθείς με 4 άνδρες μέσα στο σπίτι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalispera ki apo mena...

Mia sumvouli tha sas pw...

Ta test pou kanete,na ta kanete PANTA to prwin...

Diladi to prwto sas katourima...B)

Kai xwris na pkite nero i kati allo...

Auta agapes mou...

Ki kati allo....

Sas euxwme ola kala ki oti epitheimite...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια, εδω και αρκετες ωρες εχω μια έντονα μεταλλικη γευση στο στομα που δεν φευγει με τιποτα, οτι και να φαω οτι και να πιω. Ειναι αυτο συμπτωμα εγκυμοσύνης; δεν μου έχει ξανασυμβεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika ΜΟΥ Η ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΓΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.....!!

ΜΑΚΑΡΙ! ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΣΑΙ ΣΕ....ROBOCOP....:P ΧΕΧΕΧΕΧΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silika αυτή η γεύση η μεταλλική είναι όντως δυνατό σύμπτωμα, όπως και οι εμετοί! Τουλάχιστον σ'εμένα αυτά λειτούργησαν από τις πρώτες ημέρες!

Έτρωγα και δεν είχα γεύση! Εύχομαι αληθινά να είναι το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μετα λύπης μου να σας πω ότι τελικά....αδιαθέτησα! :-( Την Παρασκευή το βράδυ...ούτε ρολόι να είχα, ακριβως 26 ημέρες! Θα προσπαθήσω ξανά τον επόμενο μήνα...Να σας ρωτήσω όμως: Με δοδομένο τον σταθερότατο κύκλο μου (26 είπαμε!) πότε μπορείτε να υπολογίσετε τις μέρες που μπορεί να συλλάβουμε...κοριτσάκι;; :-) :-) :-) Εγώ υπολόγισα το τριήμερο 1/2/3 Φεβρουαρίου. Σωστά;; (Θα με κρεμάσει ο άντρας μου αν δει τι γράφω...αλλά έλεος!!! 2 γιους έχω! Έκανα το χρέος μου στη μαμά πατρίδα :-)

Silica, ελπίζω να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα από εσένα!

Φιλια σε όλες, καλή βδομάδα να χουμε απο αύριο!

Ελπίδαχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπιδα μακαρι την επομενη φορα να εισαι πιο τυχερη....

Νομιζω παντως οτι πρεπει να το αφησεις στην τυχη του...

Αν θελει να ερθει κοριτσακι θα ερθει!!!!

Καλη συνεχεια στις προσπαθειες σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den kserw pote mporoume na "piasoume"

koritsaki alla gelasa poly Elpiditsa mou

me to xreos sou stin mama-patrida!!!

Kouragio kai an den einai to epomeno BEBA,

tha einai to para-epomeno...!

Filiaaaaaa se oles mas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To ξέρω πως αυτό είναι το σωστό και δεν θέλω να φανώ αχάριστη σε καμία περίπτωση. Δόξα τω Θεώ και στα δύο να μείνουμε τελικά, πάλι ευτυχισμένη θα είμαι. Αλλα βρε κορίτσια, δεν ξέρω...ίσως κάποιες το ξέρετε από εμπειρία, όσα παιδιά και να έχεις η αγάπη σου πολλαπλασιάζεται..γι αυτό ευχαρίστως θα έκανα και τρίτο...όσο για το κοριτσάκι...:-)...νομίζω πως ο άντρας μου θα το ήθελε λίγο περισσότερο, εγώ έχω δηλώσει ερωτευμένη με τους γιούς μου!! Αλλά έχεις δίκιο lovie, ό,τι είναι τυχερό, και άν...

ΧΧ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχώς και εγώ αδιαθέτησα το Σάββατο και μάλιστα ήμουν πάρα πολύ άσχημα. Πολύ δυνατοί πόνοι και φοβερή κούραση όλη τη μέρα. Στεναχωρηθήκαμε κιόλας. Πάμε όμως για τον άλλο μήνα κορίτσια..!ηθικόνννν ακμαιότατον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Marimari μου, αυτήν την δουλειά θα κάνω νομίζεις!!! Να ψάχνω για την μπέμπα εις τον αιώνα τον άπαντα!! Ένα τρίτο και πολύ μας πάει...και ό,τι να ναι...μην ξεχνάμε ότι διανύουμε χαλεπούς καιρούς, ούτε που ξέρω κι εγώ πως θα τα φέρουμε βόλτα με τρία παιδιά...απλά επιμένω να είμαι ρομαντική, δεδομένου ότι και με τα δύο μέχρι στιγμής, μια χαρά τα καταφέραμε. Silica, είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου σε σένα!! Δεν πειράζει...άντε το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου, αν διάβασες και παραπάνω θα είδες ότι κι εμένα που είμαι στην 10η (δεν την έχω κλείσει καλά καλα) κάπως υποχώρησαν τα συμπτώματα, όχι πλήρως αλλά σίγουρα είναι πιο ήπια κι ανησυχώ εξίσου - ειδικά το στήθος που ήταν το μόνιμο "σύμπτωμα" για μένα μέχρι στιγμη΄ς, γιατί τα άλλα μια είναι μια δεν είναι. Το ίδιο αναφέρει κι η @Kiddo που είναι πιο κοντά σε σένα με βάση τις εβδομάδες. Δε θα σου πω να μην ανησυχείς γιατί ξέρω από πρώτο χέρι ότι αυτό δε μπορεί να το εφαρμόσει κανείς - ειδικά εμείς που έχουμε δυστυχώς και τις ατυχείς εγκυμοσύνες μας στο παρελθόν... Απλά θα αφήσω εδώ κάτι που μου υπενθύμισε ο μπαμπάς μου χθες που συζητούσαμε τους φόβους μου, κάτι που του είχα πει κι εγώ σε μια στιγμή που δεν ήταν καλά: "Ο άνθρωπος που ζει στο παρελθόν είναι πάντα δυστυχισμένος, ο άνθρωπος που ζει στο μέλλον είναι μονίμως αγχωμένος, κι εκείνος που ζει στο παρόν είναι απλά ευτυχισμένος". Εμένα αυτό με ξεκλείδωσε κάπως. Δε θα πω ψέμματα, κι εγώ αγωνιώ για το ραντεβού της Τρίτης που έχω, αλλά σήμερα επιλέγω να ζω στο παρόν, είμαι έγκυος, έχω μέσα μου το μωράκι μου που είναι μια ευλογία από μόνο του. Προσπάθησε να ζήσεις στο σήμερα λοιπόν και να σκέφτεσαι όσο πιο θετικά μπορείς. Είχα βάλει κι ένα βίντεο πιο πάνω αν θες να το τσεκάρεις (τώρα βεβαια θα μου πεις που να βρω το χρόνο και με το μωρό) και προσωπικά το συνδυάζω με ασκήσεις ανάσεων για να ηρεμώ. Σήμερα είμαι αρκετά πιο ανάλαφρη και ήρεμη 🙏 Είναι δύσκολος ο δρόμος της εγκυμοσύνης όταν ανήκουμε στο "1 στις 4" αλλά ωφείλουμε για τα μωράκια που κυοφορούμε να τα γιορτάζουμε κάθε μέρα που είναι μέσα μας ❤️ Δεν είμαι κοντά στη θρησκεία, αλλά κάθε μέρα νιώθω την ανάγκη να προσεύχομαι στην Παναγία να προστατεύει το μωρό μου. Εύχομαι να είναι όλα τα μωράκια μας καλά και να γεμίσουν τις αγκαλίτσες μας 🙏☘️🤱  
    • Κορίτσια καλησπέρα. Χάθηκα γιατί από την Κυριακή είμαστε στο χωριο του άντρα μου, στα πεθερικά, και έχουμε γονατίσει. Δυστυχώς δεν έχουμε την παραμικρή βοήθεια με την μπεμπα,την παραμικρή όμως παρόλο που ανακοινώσαμε την εγκυμοσύνη μου. Τελοσπαντων.... Σε άλλα νέα αυτήν την εβδομάδα τα συμπτώματα μου υποχώρησαν πλήρως, δεν είχα και πολλά εξάλλου. Είμαι 11+3 και την Τρίτη έχω αυχενική. Εννοείται έχω πανικοβληθεί, πιστεύω θα πάω για αυχενική και η καρδούλα θα έχει σταματήσει..... Δεν νιώθω απολύτως τίποτα, ούτε έστω μια αναγουλα να ησυχάσω κάπως. Απλά προσεύχομαι και αναμένω να έρθει η Τρίτη που ξέρω ότι μόλις ξυπνήσω το πρωί η ψυχολογία μου θα είναι πολύ κακή.  
    • Αχ κατάλαβα τι εχουμε να τραβήξουμε 🤣
    • Ναι δοκιμασε το να μας πεις την γνωμη σου εγω κύριος αυτό επαιρνα να σου πω την αλήθεια  αλλα κορίτσια όταν αρχίσαμε τις τροφες και λερωνόταν εεεε δεν καθαρίζουν με τίποτα τα ρούχα τους τι να πω έχω τρελαθεί.. αυτήν η μπανάνα και ντομάτα δεν βγαίνουν με ΤΙΠΟΤΑ 
    • Πήρα κι εγω πριν λιγο το  baby planet πριν λιγο που πηγα σούπερ να το δοκιμασω κι αυτο! Απο όσα μύρισα εκεί  μου αρεσε αυτο πιο πολύ! Θα δείξει!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...