Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ


vaso29

Recommended Posts

Καλημέρα,κορίτσια χρειάζομαι επειγόντως την βοηθεία σας!!Η μικρή μου κορή 17 μηνών δεν μπορεί να κάνει κακά της!!Εχθες όλο το απογευμα υπέφερε..Εχει να κάνει κακά 4μέρες!Δοκιμασα υπόθετο γλυκερίνης αλλά δεν το δέχεται,το πετάει έξω.Εχουν σκληρήνει πάρα πολύ και δεν μπορεί να τα βγάλει.Προσπάθησα με θερμόμετρο και βαζελίνη και έβγαλε ελάχιστα.Της έβαλα και βρεφικά μικροκλύσματα αλλά ούτε αυ΄τά ενέργησαν!!Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω,υποφέρω και εγώ μαζίτης!!Δεν θέλει ούτε να φαέι.Κατάφερα εχθες και τις έδωσα λίγο χαμομήλι με μέλι μήπως τη βοηθήσει αλλα ολα αυτα ματαια.Μπορει κάποια να μου πει τι αλλο να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kat'arxin min agxwnesai.Prospathise na apofygeis ta ypotheta kai ta klismata giati den kanoun kai poly kalo.Pare thlefwno to giatro sou kai rwta giati yparxei ena siropaki pou mporeis na ths dwseis gia na th voithisei.

Genika na ths dineis trofes pou tha th voithisoun na kanei kaka ths (kremydi,axladi, aktinidio).Emena h dikia mou einai 16 mhnwn kai paroti den eixame pote provlima, eida oti otan trwei vlakeies(pswmia,mpiskota kai tetoia)zorizetai poly.Pantws exw akousei kai apo alla paidakia oti to siropaki voithaei.Kane omws kati amesa giati ta kakakia ths mazevontai sthn koilitsa ths kai prepei na vgoun.

Kalh tyxh!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα πρεπει να ενημερωσεις τον παιδιατρο σου...

να προσεξεις τη διατροφη του μωρου...οσο γινεται βεβαια...

να πινει αρκετο νερο το μωρο γιατι βοηθαει...

υπαρχει ενα φυτικο σιροπι που ονομαζεται Fru-Lax και ξερω πως το δινουν στα μωρακια της ηλικιας του δικου σου μωρου αλλα και σε εγκυουλες...

αποφυγε τα κλισματα...

τα δαμασκηνα, φρεσκα και ξηρα βοηθανε, τα συκα, υδατανθρακες αλλα μετα πινεις αρκετο νερο....

καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΩ ΜΟΥ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΣ....ΒΑΣΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΟΒΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΚΥΛΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕ ΤΑΧΙ ΚΑΝΕΙ 20 -24 ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ....ΕΣΕΝΑ ΠΟΥΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΝΙΝΙ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟ ΩΜΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ...ΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΩΡΟ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΘΑΜΕ ΕΧΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΘΗΚΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΟΜΠΟ....ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΨΙΛΟΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥΒΑΖΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕΣΑ...ΚΟΙΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΟ ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΦΙΓΓΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΑΠΕΦΕΥΓΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΔΙΝΕ ΝΕΡΑΚΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ...ΑΛΛΑ ΠΑΡΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΡΩΣΑΝ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΗ ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.Η παιδιατρός με παρεπεμψε στα μικροκλυσματα ως λύση εκτακτης αναγκης.Γενικά έχουμε μια ισορροπημένη διατρόφη και στο σπίτι αλλά και στον παιδικό σταθμό που παέι η μικρή.Ευτυχώς τελικά εχθές έκανε κακάκια της και ηρέμησε.Της έδωσα και φρουτόκρεμα με ακτίνίδιο για να μη ζοριστει παλι σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera! Katarxin min se pianei panikos giati to metafereis kai sto paidi kai tote tha ginoun pio diskola ta pragmata. Gia paradeigma h koumpara mou eixe kai ekeini to idio provlima me to agoraki tis apo 6 minon kai kathe fora pou ekeino ithele na kanei kaka tou, ton epiane agalia, tou sikone ta podia kai tou etrive tin koilia mexri na teleiosei. An den ta kataferne ekeini tou kratage ta podia kai o mpampas tou ekane klisma. Ayto tora exei san apotelesma to mikro na einai 3 xronon kai an den kanoun ta idia pragmata pou sou eipa prin na min mporei na kanei kaka tou. Tora trexoun se giatrous gia kolonoskopiseis ktl kai epitelous kataliksan sto simperasma oti to provlima einai kathara psixologiko kai trexoun se paidopsixologous. O mikros pleon den plisiazei katholou ton patera tou giati ton exei sindesei me ta klismata kai katalavaineis to provlima. Giayto sou leo koukla mou, allakse tis tin trofi, dose frouta kai ospria kai ase san teleytaia teleftaia lisi ta ypotheta. Einai mia fisiki katastasi kai prepei na vrei kai moni tis ton tropo na to kseperasei. Esi prospathise me tis trofes na tin vothisei. Sorry gia tin polilogia alla se kapoia pragmata prepei na eimaste psixremes. Filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου, εγω μετα την γεννα ( και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης) εκανα μια απιστευτη δισκοιλιότητα. Επρεπε να αλλάξω δραστικα τροπο διατροφης και σταση ζωής για να συνελθω. Ειχα κανει ζημια με τα υποθετα και με τα σκληρα κακα γιατι εκανα και μια ευδομαδα. Τωρα που σηνηλθα τρωω καθε μερα ενα σηκο, ενα δαμασκηνο και ενα βερηκοκο. Και εχω περιορησει δραστικα τα ζημαρικα τα ριζια και τις παπατες. Μην πανικοβαλεσε αν δεν κανει καθε μερα αλλά αμα περασουν δυο μερες απλά δινε της να τρωει ξερα φρουτα και να πινει χαμομιλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...