Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΙ ΣΤΑ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ


Recommended Posts

Να φανταστεις ότι τις πρώτες μέρες η φαντασια μου οργίαζε από τον φόβο,νόμιζα ότι για να πονάω τόσο πολύ η μικρή μου καταίβηκε τόσο χαμηλά που από στιγμή σε στιγμή θα σπάσουν τα νερά και ετοίμασα και την βαλίτσα να ειμαι έτοιμη για νοσοκομείο :unsure:.Όμως μάλλον και εγώ άρχισα να πηστεύω ότι είναι συμπτόματα εγκυμοσύνης.Τουλάχιστον να μην χειροτερέψουν γιατί αλλιός θα πρέπει να μας φέρνουν πάπια το βράδυ γιατί από τώρα δυσκολεύομαι πολύ να σηκωθώ το βράδυ για τουαλέτα :P . Το επόμενο μου ραντεβού για εξέταση είναι 16 Νοεμβρ. για να δουμε ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.ΑΦΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΩ.ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΝΑΩ.ΑΛΛΑ ΚΑΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΠΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου δήνεις κουράγιο tselinkas ελπίζω κάποια μέρα να ξυπνήσω και να μην πονάω. Αντίθετα με εσένα εγώ σήμερα πονάω πολύ σε καμια ώρα λέω να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό να δω τί θα πει :huh: , αν έχω νεότερα θα ξαναμπώ να σου πω ,ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με την σύνδεση γιατί όλο κολάει και δυσκολεύομαι να μπω να γράψω.Έυχομαι σαν σήμερα να μην ξαναπονέσεις γιατί ξέρω ότι είναι πολύ δυσκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα.ε αυτο ελειπε να μην ποναω.καλα ηταν οσο κρατησε.αλλα κι εγω ετρεξα επλυνα το μπαλκονι.πιατα.πλυντηρια.ξεσκονισμα και τωρα πλεον καθησα,αρχισε ο πονος και οχι μονο εκει αλλα και στην κοιλια.αλιμονο... :P ενταξει θα περιμανω νεα σου να δουμε τι θα πει.ξαπλωσε λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε τσελινκάκι :P

Με πιάτα...μπαλκόνι...πλυντήρια....ξεσκόνισμα...εσύ ξεπατώθηκες :laugh: Τι να σου κάνει το καημένο το πιπί? :silly: δε θα πονέσει?

Πάντως είναι φυσιολογικό νομίζω - όλες μας πονάει λίγο πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις μίλησα με τον γιατρό, του περιέγραψα τον πόνο που έχω ,του τόνισα ότι δεν μπορώ να περπατήσω από τον πονο ούτε μεσα στο σπίτι και μπορώ να πω ότι μου απάντησε με σιγουριά και λακονικά ότι είναι φυσιολογικό αφού είμαι σε αυτήν την εβδομάδα έχει μεγαλώσει το μωρο γιαυτό συμβαίνει.Μας πιέζει την λεκάνη. Τώρα είναι περήπου 2.200κιλά όταν βαρήνει και άλλο άραγε θα πονάω περισσότερο? Η ουσία είναι ότι τώρα βεβαιόθηκα ότι είναι φυσιολογικό και έφυγε το άνχος, απλά υπομονή και αχ βαχ............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αλλα το δικο μου πονουσε απο τοτε που ηταν ουτε ενα κιλο το μωρο.τελοσπαντων.θα δουμε.ειμαστε απο τις τυχερες.χαχα.τι να κανω snow μου?βρηκα ευκαιρια και εκανα μερικα πραγματα. :P ποιος ξερει ποτε θα μπορω να περπατησω για να κανω αλλες βαριες δουλειες?ειναι δυσκολα να μην εχεις βοηθεια. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

BELL ΠΟΝΟΥΣΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Ναι, συνεχεια, απο τον 5ο μεχρι το τελος.

Απλα οταν εβαζα παντελονι στο ορθιο οπως

προανεφερα, ο πονος ηταν πολυ εντονος.

Ο πονος ξεκινησε μετα απο εναν πολυ μεγαλο περιπατο.

Απο το ΑΠΘ κ συγκεκριμενα απο την εισοδο που βρισκεται

απεναντι απο το νοσοκομειο Γεννηματα, περπατησα μεχρι την Τσιμισκη

και αντιστροφα! :silly: Το βραδακι αρχισα να ποναω. Ειπα θα κοιμηθω

κ θα περασει! Αμ δε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΟ,ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΕΡΑΣΕ?ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι! ετσι απλα! Ειχα μονο τους πονους της καισαρικης

που ειναι τελειως διαφορετικοι. (σαν μυικοι θα ελεγα :dry: )

Ο πονος στο πιπι με ανακγαζε πολλες φορες να κουτσαινω. Εσενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω να παιζει ρολο το μμεγεθος του μωρου. Ο Κων/νος μου ηταν πιο μεγαλο μωρο απο τη Δεσποινα κ δεν ειχα τετοιους πονους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas ρήξε μια ματια στην σελίδα που βρήκα, εμένα νομίζω πως με κάληψε καλύτερα και από τον γιατρό μου που μου είπε ξερά ότι είναι από το βάρος του μωρού.

Πόνος στη λεκάνηΠολύ λίγες είναι οι γυναίκες που δεν νιώθουν πόνο στην περιοχή της λεκάνης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Μερικές μάλιστα νιώθουν έντονο πόνο. Το πρήξιμο στις αρθρώσεις της λεκάνης είναι απόλυτα φυσιολογικό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πολλές αναφέρουν ότι οι αρθρώσεις της λεκάνης πονούν περισσότερο το βράδυ, οπότε και αισθάνονται συνήθως περισσότερο πρησμένες. Συμβουλευθείτε τη μαία ή το γιατρό σας και εάν έχετε σοβαρό πρόβλημα, μπορείτε να απευθυνθείτε σε φυσιοθεραπευτή.

Οι σύνδεσμοί σας τεντώνονται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ειδικά στην περιοχή της λεκάνης, για να δημιουργήσουν τον απαραίτητο χώρο για την έξοδο του μωρού σας. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα νιώσετε πόνο. Σημαίνει όμως ότι οι μύες γύρω από τη λεκάνη σας θα πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση εάν θέλετε να αποφύγετε τους συγκεκριμένους πόνους.

Λόγω κακής στάσης του σώματος (βλ. Πόνος στην πλάτη) και ενδεχόμενων παλιότερων προβλημάτων στην πλάτη, είναι πιθανό να έχουν εξασθενήσει υπερβολικά ή να έχουν τεντωθεί κάποιοι από τους μυς σας, οδηγώντας τη λεκάνη σε μια στάση όπου οι μύες, οι αρθρώσεις και οι σύνδεσμοι ερεθίζονται. Πρέπει να προσέχετε τη στάση του σώματός σας. Προσπαθήστε να μη ρίχνετε όλο το βάρος σας στις αρθρώσεις της λεκάνης, όπως όταν στηρίζετε όλο το βάρος σας στο ένα πόδι, και προσπαθήστε να μη σέρνετε τα βήματά σας ούτε να λικνίζετε τη λεκάνη όταν βαδίζετε. Να φοράτε τα παπούτσια σας πάντοτε σωστά έτσι, ώστε να μη χρειάζεται να πιέζετε τον εαυτό σας να τα σύρει καθώς βαδίζετε.

Μερικές γυναίκες φορούν έναν ειδικό ιμάντα στήριξης για εγκύους που συγκρατεί τις πυελικές αρθρώσεις. Ωστόσο, ο ιμάντας δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους μυς σας. Καλό θα είναι να βρείτε μια μορφή γυμναστικής που σας αρέσει και να ασκείτε τους τεντωμένους μυς σας (αεροβική στο νερό, για παράδειγμα).

Εάν νιώθετε πόνο όταν μετακινείστε, αυτό μπορεί να οφείλεται σε ερεθισμό των αρθρώσεων της λεκάνης. Ίσως σας είναι δύσκολο να γυρίσετε στο κρεββάτι ή περπατάτε σαν πάπια, με ανοιχτά τα πόδια, λόγω του αυξημένου βάρους.

Εάν δεν νιώσετε πόνο στις αρθρώσεις σας παρά μόνο προς το τέλος της κύησης (δυσλειτουργία ηβικής σύμφυσης), αυτό οφείλεται συνήθως στο ότι το μωρό έχει χαμηλώσει πολύ προς τη λεκάνη και πιέζει τις αρθρώσεις σας.

Έχετε πόνους στην πλάτη, τους γοφούς και τη βουβωνική χώρα; Οι σύνδεσμοι και οι μύες σας χαλαρώνουν για να επιτρέψουν στον γεννητικό σωλήνα να διευρυνθεί πιο εύκολα. Αυτή η διαδικασία ονομάζεται πυελική χαλάρωση ή χαλαρότητα των αρθρώσεων και μπορεί να διαφέρει σε μεγάλο βαθμό από γυναίκα σε γυναίκα. Μερικές γυναίκες νιώθουν πόνους στο πρώιμο στάδιο και μπορεί να αντιμετωπίσουν μεγάλο πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ενώ άλλες νιώθουν μόνο ένα αίσθημα τραβήγματος και ελαφρό μούδιασμα στη βουβωνική χώρα

Και να φανταστείς ότι υπήρχαν γιατροί που σου είπαν ότι δεν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη και σε άνχωσαν τζάμπα.Νομίζω ότι μόνο φυσιοθεραπευτής μας σώζει, για να δούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΝΑΛΑ.ΜΠΡΑΒΟ.ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ.ΝΑΙ,ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ(ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΠΟΝΣΤΑΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ)ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΙΔΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΩΣΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!ΗΜΟΥΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ!!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΙΔΑ!!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. :kiss:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κοριτσια στο γιο μου ειχα πονο εκριβως εκει κατω χαμηλα απο τον 6ο μηνα...στην μπέμπα απο τον 2ο μηνα κ γυρω στον 4ομηνα με πονουσε συνέχεια αφου περπατούσα κ εκλαιγα...αχ τι δρομολογια εκανα με ενα καροτσι καθε μερα για να παω βολτα τον ζουζούνο....ασχετο που χασαμε την μπεμπα μετα...μιλαμε για πονο αφου ακουμπόυσα το σημειο κ ποναγα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωρες ωρες υποφερεται ο πονος αλλα ειναι κατι στιγμες οπως χτες το βραδυ...και δεν μπορω να καταλαβω ποτε γινεται πιο εντονος και ποτε οχι.δεν μπορω να το παρακολουθησω απο τι ευθυνεται...μηπως φταιει το σταυροποδι που καθομαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΠΟΝΟΣ Ε??? ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...TSELINKA ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ 33η ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 6ου ΠΟΥ ΠΟΝΑΩ.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΠΟΝΑΩ... :S ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χ;αχα.το αγαπημενο μου θεμα.εγω σταματησα να ασχολουμαι.ποναω τοσο καιρο που το εχω συνηθισει. :P:P απιστευτη εμπειρια.εσενα τι σου ειπαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala nai k egw to exw synhthisei paei tosos kairos twra...

mou eipe o giatros oti anoigoun ta kokkala ths lekanhs k piezontai oi myes :S .dhladh panw katw oti lene oi perissoteroi...

k tha perasei leei meta ton toketo alla yparxei periptwsh na anoiksoun poly ta kokkala sto shmeio ekeino kata ton toketo k na xreiastei therapeia...tha deiksei...elpizw na mhn ginei auto!!!

k oso pernei baros to bebe tha piezomaste k tha ponamwe pio poly...auto katalaba!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα περιμένουμε λοιπόν τα νέα σου!! 😃😃
    • Ναι γιατί όχι! Δεν απαγορευτεί κάτι!!! Κάνει θαύματα σου λεωωω!!! Βασικά οδεύει με σωστά βήματα κ καθοδηγεί! Γιάννης Κουτουλακης ! Σε μια εβδομάδα!
    • Ναι θα ήθελα το όνομα του αν είναι εφικτό 🤗...Να είσαι επιφυλακτική αν αυτό δε βοηθάει 🤗 πότε θα ξανά πας ?
    • Κορίτσια χωρίς να σας ξέρω μου δίνετε δύναμη Κ κουράγιο!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Δεν ξέρω η καθεμία από εσάς σε τι φάση είστε αλλά εύχομαι να έχετε όλες αυτό που ποθειτε! Θα δείξει. .είμαι λίγο πιεσμένος αυτή τη περίοδο με τη δουλειά κάνω κ κοσμήματα Κ έχω Κ κάποια φεστιβάλ.αν θελετε να τα δείτε mariemma Art είναι σε ινστα και φβ!!!! Αυτό μου δίνει δύναμη Κ ξεχνιέμαι πάντα όταν δε είμαι καλά...κάθομαι Κ δημιουργω....
    • Τέλεια!! Τι να σου πω κορίτσι μου; Όντως δεν έχει λογική!! Αλλά γι αυτό ακριβώς δεν χρειάζεται να κοιτάξεις άλλο τη χοριακη από τη στιγμή που είδατε έμβρυο που αναπτύσσεται και ακούσατε και καρδιά ❤️ ❤️!! Λογικό να είσαι επιφυλακτική με το τι θα γίνει στη συνέχεια αλλά πιστεύω αυτό το σπορακι φαίνεται να είναι αποφασισμένο να μείνει!! Να έχεις μια καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη χωρίς άλλα απρόοπτα εύχομαι! Αν θελήσεις μας λες τα νέα σου από τον υπέρηχο την επόμενη εβδομάδα! Οτιδήποτε θελήσεις είμαστε εδώ!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...