Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερωτησεις για θηλασμο!!!!!


Recommended Posts

gkalyva καλως ήρθες και να χαιρεσαι το μωράκι σου :)

Ποτε πηρε για πρωτη φορα το μωρο μπουκαλι ? Τι εγινε και αρνειται να θηλάσει ? Τι μεσολάβησε απο τον πρωτο ως τον δευτερο μήνα ?

Τα μωρα απεργουν αν , η μητέρα φυγει για καιρο και την "ξεχασουν" , αν τους μιλησεις ασχημα την ωρα που θηλάζουν , αν παθουν συγχηση θηλης και αλλα πολλα .

Δωσε μας μερικες πληροφοριες μηπως και σε βοηθήσουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας και πάλι και σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Λοιπόν τα πήγαινε πολύ καλά με το θηλασμό τον πρώτο μήνα.Αρχές του 2ου άρχισε να μειώνει σημαντικά το χρόνο θηλασμού, θήλαζε όμως.

(Μου ήρθε περίοδος στη 37η ημέρα και τρόμαξα μήπως έφταιγε αυτό)

Και πάλι , ως τότε, το βάρος της ήταν τέλειο, αν σκεφτούμε ότι γεννήθηκε 3450, όταν βγήκαμε από το Νοσοκομείο ήταν περίπου 3200 και όταν ήταν 15 ημερών ήταν 3600.

Ποτέ δεν έφυγα από κοντά της, εξάλλου ήμουν για καιρό (40 ημέρες και) στο κρεβάτι γιατί έπαθα διάσταση ηβικής σύμφυσης κι ακόμα ταλαιπωρούμαι!

Γύρω στη 2η εβδομάδα του 2ου μήνα (αφού είχε μειώσει το χρόνο θηλασμού)

έκανε πράσινα κακά με βλένες. Κάναμε εξετάσεις (καλλιέργειες και αίματος)όπως ζήτησε ο γιατρός μας και βγήκαν καλές.

Κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάω οπωσδήποτε στο γιατρό και αναγκαστικά έβγαλα με το θήλαστρο για να της δώσει ο μπαμπάς της.

Από τότε κάθε απόγευμα την ίδια ώρα έκλαιγε πολύ και δεν ήθελε να θηλάσει (ήταν περίπου ίδια ώρα με την ώρα που είχα πάει στο γιατρό).

Εμείς το μεταφράσαμε ως κολικό γιατί την ανακούφιζαν κάποιες στάσεις και κοιμόταν . Επειδή όμως αυτό συνεχιζόταν και φοβήθηκα πως έχανε γεύματα έβγαλα μια φορά με το θήλαστρο και το έφαγε με όρεξη. Σταμάτησε να κλαίει και κοιμήθηκε. Κι έτσι υποψιάστηκα μήπως όλο αυτό δεν ήταν κολικός αλλά πείνα.

Μάλιστα έφτασε να έχε πάρει μόνο 50 γρ σε 12 ημέρες! Πανικοβλήθηκα και κάποιες φορές, αφού έιχα εξαντλήσει τα περιθώρια, της έδωσε δικό μου γαλα με μπιμπερό (παρολο που ο παιδίατρος μου έιχε πει να μην το κάνω.

Δεν πιστεύω ότι είναι σύγχυση θηλής γιατί όταν θηλάζει τα καταφέρνει μια χαρά, απλώς θηλάζει λίγο, 2΄,3΄,4', 5΄ τόσο περίπου. Και με το μπιμπερό μια χαρά τα καταφέρνει επίσης (δυστυχώς!)

Αυτήν την εβδομάδα πήρε 150γρ και 2εκ και ο γιατρός είπε να μη δώσουμε συμπλήρωμα. Πόσο χάρηκα, δε λέγεται. 'Όμως της έδωσα δικό μου γάλα και με μπιμπερό για να πάρει λίγο τα πάνω της αφού δεν ήθελε να θηλάζει...

έχω κάνει απίστευτα μεγάλο λάθος,ε;

Συγγνώμη που σας ζαλίζω τόσο πολύ!

Θα πάθω κατάθλιψη στο τέλος με όλο αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου γραφω πολυ βαστικά γιατι πρεπει να κλεισω . Θα προσπαθήσω να μπω και αυριο γιατι μετα θα λειπω για 3 εβδομάδες .

Τα πράσινα κακά αν συνεχίζονται ειναι ή υπερπαραγωγή ή αλλεργια ! Μπορει να ειναι και συνδιασμος των δυο!

Αυτη τη συμπεριφορα που περιγράφεις την ειχε και η μικρη μου τα απογευματα . Δεν ήθελε καθολου να θηλάσει με τον αντρα μου "τσακωνομασταν" γιατι μου ελεγε οτι την πιεζω αστα μύλος .

Δεν ειναι πεινα αυτο που περιγράφεις , το μπουκάλι επειδη εχει ευκολη ροη ειναι πιο ευκολο για τα μικρα . Σκεφτομαι μηπως εχεις υπερπαραγωγή και εντονο λετ νταουν (αντανακλαστικο της καθοδου ) και ενοχλει το μικράκι σου .

Λοιπον για αρχη κοβεις τα γαλακτοκομικά και θηλάζεις απο το ενα στηθος μονο καθε φορα . Αν το μωρο θηλάσει μονο 2 λεπτα θα το ξαναβάλεις και στο επομενο γευμα απο το ιδιο στήθος .

Ξαναδενεσαι με το μωρο , κανετε μπανιο μαζι , την εχεις χωρις ρουχα επανω σου κλπ και προσπαθεις να ξαναθηλάζετε αποκλειστικά χωρις μπουκαλια κλπ .

Αυτα και φευγω τωρα γιατι θα με χωρισει ο αντρας μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala είσαι θησαυρός! Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τις συμβουλές σου.

Δε συνεχίζονται τα πράσινα κακά.

Γιατί να κόψω τα γαλακτοκομικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πρασινα κακα οπως ειπαμε σχετιζονται με υπερπαραγωγή ή αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη . Αν εχει αλλεργια (που δεν το νομιζω θα σου πω παρακάτω) τοτε πρεπει να απεχεις απο αγελαδινα γαλακτοκομικα προιοντα για τουλάχιστον 4 εβδομάδες .

Νομιζω τα πρασινα κακα ήταν γιατι θηλαζε μικρό διαστημα και επαιρνε μονο το πρωτο γάλα . Αφου αυτο διορθώθηκε , συνεχίζεις με την οδηγια να δινεις το στηθος 2 φορες οταν κανει μικρους θηλασμους .

Θα επανελθω στα γαλακτοκομικα και θα σου πω οτι συνήθως η διακοπη τους μειωνει τους κολικους και τα αερια . Δοκιμασε μερικες μερες μηπως δεις διαφορά και πράτεις ανάλογα :)

Νομιζω θα πανε ολα καλα , να σαι ήρεμη και σταθερή , μπορεις να θρεψεις το μωρο σου , αυτο που περνάτε ειναι μια φυσιολογική σταση και δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες του φορουμ

αγαπητη φιλη λαλα πρωτη φορα θα σου θεσω και γω τις αποριες μου αλλα σε παρακολουθω καιρο και εχω διαπιστωσει και την εμπειρια και τις γνωσεις σου γυρω απο το θηλασμο και διαπιστων ω ποσο το εχεις ψαξει και ποσο επισης σε ευχαριστει το να βοηθας τις νεες και οχι μονο μανουλες! :laugh:

θα σου θεσω τα ερωτηματα μου και τις εμπειριες μου γιατι θεπω τα φωτα σου επειδη θελω πολυ να πανε ολα καλα και να θηλασω μεχρι οτου να μην μπορω λογω δουλειας.Νιωθω τρομερα συναισθηματα και απολαμβανω αυτη τη τελεια εμπειρια σαννα ναι κατι μαγικο! :)

η μπεμπα μου ειναι τριων μηνων και ειναι ενα κοριτσακι που απο τη πρωτη στιγμη τη θηλασα και τη θηλαζω αποκλειστικα.

εχει ηδη πιασει τανωτατα και πανω φυσιολογικα ορια στο βαρος 7300 και στο υψος 62 εκ.

σε ηλικια ενα μηνα βεβαιωσαμε οτι εχει αλλεργια σταγαλακτοκομικα η οποια εμφανηστηκε με αλλεργικη εκζεματιτιδα και αιματακι στα κακα,και πιο ηπια ..κολικους και αυπνια.

εννοητε πως εκοψα αμεσως οτι σχετιζοταν με γαλακτοκομικα και μοσχαρι και ηρεμησε αμεσως.

οταν πηγα να τα ξαναβαλω στη διατροφη μου ξαναεμφανησθηκαν.

τα παραπαπανω τα ανεφερα γιατι ειδα οτι γνωριζεις γιατις αλλεργιες ,τι πιστευεις οτιπρεπει να κανω απο δω και περα???

τωρα ακομη κατι επανω στο θηλασμο...μειωνει τα βραδυνα της γευματα .τι κανω και πως χειριζομαι το ταισματης?

εννοω την αφηνω και οποτε ξυπνησει???

αν ξεπερασει τις 8 ωρες?

γιατι σημερα που τις ξεπερασε τη ταισα και ξερασε ολο το τοπο.

και με το στηθος μου τι κανω?

εννοω το βγαζωω η οχι!να χρησημοποιησω δηλαδη θηλαστρο?

φοβαμαι μηπως μειωθει η παραγωγη, η λεω βλακειες?

σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

να σαι γερη και ευτυχισμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΛαΛα εφωγε σημερα σε διακοπες ή ετοιμαζεται να φυγει. Σε τρεις εβδομαδες επιστρεφει.

Για τις αλλεργιες δεν μπορω να σου πω.

Αν το βραδυ κοιμαται συνεχομενα μην τη ξυπνας για να φαει. Ειναι φυσιολογικό απο καποιο σημειο και μετα να σταματανε να πινουν τη νυχτα. Οταν το στηθος σου γεμισει και σε ποναει σε σημειο που δεν μπορεις να κοιμηθεις, βγαλε λίγο. Μην βγαζεις ολοκληρο γευμα γιατι τοτε δεν θα προσαρμοστει και θα πρεπει να το αδειαζεις συχνα. Η παραγωγη δεν μειωνεται. Προσαρμοζεται στις αναγκες του παιδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Αθηνά.

Αν το μωράκι σου κοιμάται το βράδυ μην τη ξυπνάς για να την ταίσεις. Το στήθος θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του παιδιού. Δεν θα σου μειωθεί η παραγωγή αν τη βάζεις στο στήθος όποτε επιθυμεί. Άν το νοιώθεις να σε πονά βγάλε λίγο ίσα ίσα για να ανακουφιστείς.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω και γω ια μεγάλη απορία για το θηλασμό

Τι κάνουμε όταν το στήθος πονάει??? Κανονικά ο θηλασμός δεν π΄ρεπει να ποναέι έτσι δεν είναι?

Το μωρό μου έιχε τραυματίσει την αριστερή θηλή από το μαιευτήριο και ακόμα και σήμερα 15 ημέρες μετά, δεν έχει επανέλθει...

Σας μιλάω για πολύ πόνο, και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και στο ενδιάμεσο!! Υπάρχουν φορές που δεν μπορώ να κοιμηθώ από τον πόνο. Εστιάζεται στη θηλή αλλά με πόνά και περιμετρικά, συνήθως στο κάτω μέρος του στήθους. Κάθε φορά που έρχεται η ώρα να ΄δωσω το αριστερό με κόβει κρύος ιδρώτας, και δυστυχώς μου έχουν ξεφύγει και κραυγές/κλάμα που νομίζω ότι επηρεάζουν το μωρό.

Είναι τόσο κρίμα. ΚΑτάφερα να προσαρμοστώ στα (μη) ωράρια και τον (μη) ύπνο. Όποτε θέλει και όσο θέλει. Θέλω πάρα πολύ να ευχαριστηθώ την εμπειρία, αλλά δυστυχώς είναι μόνο επώδυνη... ΚΑμία ιδεά/πρόταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki αν το 8ωρο το εκανε το βραδυ μη την ξυπνας!

αλλα ολη την υπολοιπη μερα να μην ξεπερνας το 3ωρο απο την εναρξη του θηλασμου!

αν νοιωθεις το στηθος σου βαρυ μπορεις να βγαλεις λιγο με το χερι ισα να ανακουφιστεις!

το στηθος προσαρμοζετα στην ζητηση απο το μωρο σου!

οσο για τα γαλακτοκομικα καλο θα ηταν να συνεχιζες την αποχη απ την στιγμή που συνεχιζει να την ενοχλουν!

κανε ακομα ενα μηνα αποχη (το λιγοτερο) και μετα σιγα σιγα αρχισε τα παλι(μην αρχισεις σε μια μερα να πιεις γαλα, φας τυρι, κεικ, κρεμες γιαουρτια κ.α. γαλακτοκομικα) και να παρακολουθεις τις αντδρασεις! αν κανει παλι αλεργεια τοτε κοψε τα παλι!

το θηλαστρο δεν θα σε βοηθησει πουθενα!

δεν ειναι λυση το θηλαστρο!

περισοτερο μπελας ειναι!

εγω το βαριεμαι αφανταστα.... αλλα τι να κανω που εργαζομαι?

frosaki

το οτι πονας σημενει οτι κατι δεν γινεται σωστα!

μαλλον τοποθετεις το μωρο σε λαθος σταση!ισως παλι και οχι....

περιεγραψε τον πονο....

για την ωρα ελευθερο το στηθος και επαλειψξ με μητρικο γαλα!

ειναι τι καλυτερο φαρμακο για πολλα πραγματα που δεν μπορειται να φανατστειτε..... εγω το εχω βαλει σε διαφορες καταστασεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βικη καπου διαβασα οτι το μητρικο γαλα ειναι και η καλυτερη κρεμα ημερας!

Παντως κεμενα που ειχαν τραυματιστει οι θηλες καμια κρεμα δεν εκανε τιποτα. Με το που αρχισα να βαζω το δικο μου γαλα περασε αμεσως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βοήθεια!

Κάνω ό,τι μου είπε η Lala (να είναι καλά) όμως η ώρα είναι ήδη 16.44 και η μικρή μου έχει θηλάσει συνολικά μόλι 20 λεπτά από τις 7.00 το πρωί! Σχεδόν 2 λεπτά ανά 2 ώρες...

Δε γκρινιάζει καθόλου! Μήπως δε νιώθει πείνα; Σκέφτηκα μήπως φταίει η πιπίλα αλλά πάλι όταν πεινάει τη φτύνει!

Πάω να τρελαθώ! Κι όσο τη σκέφτομαι νηστική πάω να σκάσω! Ωστόσο είναι μες στην τρελή χαρά!

Νομίζω ότι δε θα αντέξω ως το βράδυ να μη βγάλω με το θήλαστρο και να της δώσω...

sos!!!!!!!

Να χαίρεστε τα ζουζουνάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gkalyva έγραψε:

Κορίτσια βοήθεια!

Κάνω ό,τι μου είπε η Lala (να είναι καλά) όμως η ώρα είναι ήδη 16.44 και η μικρή μου έχει θηλάσει συνολικά μόλι 20 λεπτά από τις 7.00 το πρωί! Σχεδόν 2 λεπτά ανά 2 ώρες...

Δε γκρινιάζει καθόλου! Μήπως δε νιώθει πείνα; Σκέφτηκα μήπως φταίει η πιπίλα αλλά πάλι όταν πεινάει τη φτύνει!

Πάω να τρελαθώ! Κι όσο τη σκέφτομαι νηστική πάω να σκάσω! Ωστόσο είναι μες στην τρελή χαρά!

Νομίζω ότι δε θα αντέξω ως το βράδυ να μη βγάλω με το θήλαστρο και να της δώσω...

sos!!!!!!!

Να χαίρεστε τα ζουζουνάκια σας!

Παρ΄την αγκαλιτσα, βαλ' την στο στήθος, μπορεί να φάει! πόσο είναι η μικρή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gkalyva έγραψε:

Κορίτσια βοήθεια!

Κάνω ό,τι μου είπε η Lala (να είναι καλά) όμως η ώρα είναι ήδη 16.44 και η μικρή μου έχει θηλάσει συνολικά μόλι 20 λεπτά από τις 7.00 το πρωί! Σχεδόν 2 λεπτά ανά 2 ώρες...

Δε γκρινιάζει καθόλου! Μήπως δε νιώθει πείνα; Σκέφτηκα μήπως φταίει η πιπίλα αλλά πάλι όταν πεινάει τη φτύνει!

Πάω να τρελαθώ! Κι όσο τη σκέφτομαι νηστική πάω να σκάσω! Ωστόσο είναι μες στην τρελή χαρά!

Νομίζω ότι δε θα αντέξω ως το βράδυ να μη βγάλω με το θήλαστρο και να της δώσω...

sos!!!!!!!

Να χαίρεστε τα ζουζουνάκια σας!

εγω νομιζω τρωει οσο θελει το μωρο

μη αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι 2 μηνων και 4 ημερών! τη βαζω στο στηθος αλλα τρωει μονο για 2 λεπτά καθε 2 ωρες περιπου.Ευχαριστω πολύ κορίτσια που με συμβουλεύετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσες πανες βρεχει την ημερα?

με την πιπιλα ενδεχεται να χανει γευματα, που μαλλον αυτο συμβαινει σε σενα!

μπορει να παθει συγχιση !

περιμενεις να κλαψει για να την βαλεις στο στηθος?

προσφερουμε το στηθος!

ειναι μωρακια που ζητανε να φανε και αλλα οχι,σε αυτα προσφερουμε το στηθος αλλιως υπαρχει κίνδυνος αφυδατωσης!

ποσα γευματα κανετε?

κοψε την πιπιλα!

εχει συμβει καποια αλλαγη στο μωρο?

ιωσουλα ισως η καποιο εμβολιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις,προσπαθησε να τη ταισες χρησιμοποιωντας καποια αλλη σταση η να μην γινετε τοσο συχνα ο θηλασμος, δοκιμασε αντι για καθε 2 ωρες να τη ταιζεις καθε 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki έγραψε:

Κορίτσια έχω και γω ια μεγάλη απορία για το θηλασμό

Τι κάνουμε όταν το στήθος πονάει??? Κανονικά ο θηλασμός δεν π΄ρεπει να ποναέι έτσι δεν είναι?

Το μωρό μου έιχε τραυματίσει την αριστερή θηλή από το μαιευτήριο και ακόμα και σήμερα 15 ημέρες μετά, δεν έχει επανέλθει...

Σας μιλάω για πολύ πόνο, και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και στο ενδιάμεσο!! Υπάρχουν φορές που δεν μπορώ να κοιμηθώ από τον πόνο. Εστιάζεται στη θηλή αλλά με πόνά και περιμετρικά, συνήθως στο κάτω μέρος του στήθους. Κάθε φορά που έρχεται η ώρα να ΄δωσω το αριστερό με κόβει κρύος ιδρώτας, και δυστυχώς μου έχουν ξεφύγει και κραυγές/κλάμα που νομίζω ότι επηρεάζουν το μωρό.

Είναι τόσο κρίμα. ΚΑτάφερα να προσαρμοστώ στα (μη) ωράρια και τον (μη) ύπνο. Όποτε θέλει και όσο θέλει. Θέλω πάρα πολύ να ευχαριστηθώ την εμπειρία, αλλά δυστυχώς είναι μόνο επώδυνη... ΚΑμία ιδεά/πρόταση?

Αν σε ποναει η θηλη σου, οταν θηλασεις μη το ξεπλυνεις, ασε το σαλιο του παιδιου πανω, βαλε λίγο γάλα δικό σου, άφησέ το να στεγνωσει και μετά βάλε λανολίνη. Υπομονη και θα περασει. Και τότε πραγματικά γίνεται απόλαυση ο θηλασμός. Αξίζει την προσπαθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

ποσες πανες βρεχει την ημερα?

με την πιπιλα ενδεχεται να χανει γευματα, που μαλλον αυτο συμβαινει σε σενα!

μπορει να παθει συγχιση !

περιμενεις να κλαψει για να την βαλεις στο στηθος?

προσφερουμε το στηθος!

ειναι μωρακια που ζητανε να φανε και αλλα οχι,σε αυτα προσφερουμε το στηθος αλλιως υπαρχει κίνδυνος αφυδατωσης!

ποσα γευματα κανετε?

κοψε την πιπιλα!

εχει συμβει καποια αλλαγη στο μωρο?

ιωσουλα ισως η καποιο εμβολιο?

της προσφέρω το στήθος γιατί δεν κλαίει ποτέ όταν πεινάει.Αν πεινάει θηλάζει (για λίγο) αν όχι κλαίει και αρνείται.

Οι πάνες που βρέχει δεν είναι λίγες.

Όσο για την πιπίλα, τη χρησιμοποιεί κυρίως για να κοιμηθεί (κι αυτό μέχρι να την πάρει ο ύπνος) και μετά το θλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα πρεπει να εχετε 6-8 πανες βρεγμενες!

μετρησε τες!

θα σου λεγα να την κοψεις!η να την ελατωσεις κατα πολυ!

ενδειξη αν τρωει και δεν κινδυνευει απο αφυδατωση ειναι οι βρεγμενες πανες!

προσπαθησε να αλλαξεις σταση για εχετε ενδιαφερον, μπορει να μην την βολευει αυτη που θηλαζετε η να θελει καποια αλλη.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου pebi μου και σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Οι βρεγμένες πάνες είναι γύρω στις 6 με 8. ΔΕν ανησυχώ για αφυδάτωση, όμως όταν ξεκίνησε να θηλάζει με αυτούς τους ρυθμούς δεν έπαιρνε βάρος και έτσι της προσέθετα γεύματα με το μπιμπερόν (εννοείται δικό μου γάλα). Δεν είναι όμως λύση το μπιμπερόν και το θήλαστρο και αφού άρχισε να αρνείται το στήθος αποφάσισα να ακολουθήσω τις συμβουλές της Lala. Το έκανα βέβαια και στο παρελθόν αλλά ούρλιαζε κάθε φορά που την έβαζα στο στήθος και υπέκυπτα δίνοντας της μπουκάλι...Σήμερα τα πράγματα πήγαν καλύτερα, δεν της έδωσα καθόλου μπουκάλι, όμως ο συνολικός χρόνος θηλασμού είναι ίδιος με εκείνον των προηγούμενων ημερών, μόνο που τις προηγούμενες μέρες έπαιρνε και γύρω στα 200ml(κατά μέσο όρο) τη μέρα με μπουκάλι (πάντα με δικό μου γάλα)

Την πιπίλα τη χρησιμοποιεί ελάχιστα και δεν την θέλει όταν πειναει, τη φτύνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα amanda και Pebi,σας ευχαριστω πολυ και το αμεσο ενδιαφερον και για τις συμβουλες σας .Δηλαδη καλο ειναι που αρχισε να μην ξυπναει, απλα ανησυχησα .

δε τη ξυπναω λοιπόν και αν ποναει το στηθος μοθ και δεν αντεχω το βγαζω λιγο με το χερι.

οκ ευχαριστω πολυ,ας ελπισουμε δηλαδη να κοιμαται ετσι???

την ημερα στο 3ωρο.ανομως κοιμαται και δεν εννοω 4 συνεχομενες αλλα να κοιμηθηκε ενα δυωρο συμπηρωνοντας ομως 4 ωρες αφαγιας την ξυπναω στις 3 ενω κοιμαται?

καλο βραδυ καιπαλι ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το let down το ειχα και γω. Δεν μπορουσα να παω πουθενα γιατι μολις πηγαινα να τον θηλασω χτυπιοτανε(αφου πνιγοτανε στο γαλα). Για να μειωσω τη ροη θηλαζα ξαπλωμενη και το μωρο ηταν πιο ευχαριστημενο. Μολις βαριοτανε το ενα στηθος του δινα το αλλο και μετα παλι τα ιδια εναλαξ για οσες φορες χρειαζοταν μεχρι να δειξει ικανοποιημενος. Σε βαθος χρονου απο μονος του θηλαζε απο το ενα στηθος μονο.

Οταν πετρωσε το στηθος μου με βοηθησε πολυ το καυτο μπανιο και εβαζα μια θερμοφορα πανω στο στηθος. Μολις ζεσταινοταν πολυ, εβαζα το μωρο να θηλαζει και εκανα ταυτοχρονα μαλαξεις εκει που πετρωνε το στηθος και ετσι διαλυοταν το πετρωμα. Μολις κουραζομουν πολυ μου εκανε μαλαξεις ο αντρας μου (αρε τι τραβανε και αυτες οι αγελαδες τωρα τις καταλαβαινω).

Το μπουκαλι κοψτο αν οχι μαχαιρι τουλαχιστον σταδιακα. Τα μωρα δεν ειναι χαζα. Καταλαβε οτι με το μπιμπερο δε παιδευται και τωρα διεκδικει την ευκολια του. Εμενα σπαραζε στο στηθος και μετα μολις του δινα μπιμπερο ησυχαζε. Εκανα ενα κολπο και του δινα με συριγγα και μαλλον τον ξενερωσε οποτε αρχισε να προτιμαει το στηθος ξανα. Ο,τι πιασει καλυτερα και αυτο που λεει το ενστικτο σου. Προσφερε το στηθος σου στο παιδι πριν πεινασει πολυ και δεν εχει υπομονη. Αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...