Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερωτησεις για θηλασμο!!!!!


Recommended Posts

Να σου πψ που το εχω και προσφατο. Στο μαιευτηριο τους ειχα πει οτι θελλω αποκειστικο θηλασμό και η αληθεια ειναι οτι με γραχανε. ΑΛΛΑ οταν ο μικρος δυο ημερες νοσηλευτηκε στη ΜΕΝΝ με φωναζανε σηνεχεια για να τον θηλάζω. Οταν ηρθαμε σπιτι ξεκινησαμε τα 24/ωρα στον καναπε. Στην αρχη όλοι λεγανε τις γνωστες μπουρδες δεν εχει γαλα...δεν ειναι αρκετο το γαλα...ειναι σαν νερο... μπλα μπλα μπλα, μεχρι και οντρασ μου αρχισε να αμφιβαλεο. Δεν επαιρνε συμπληρωμα, αραια και που 60 γραμμ, τα οποια μετα απο 2 ευδομαδές κοπικανε μαχαιρι. Επίσης μετα απο 2 ευδομαδες κοψαμε και τις ψευροθηλες.

Εμεις ομως εχουμε ιστοριες γιατι ο μοκρός εχει πολλές αλεργιες. Δεν πινω γαλα και γαλακτοκομικά αλλά εχω σκασει στι γραβιερες και τα κεφαλοτρυρια. Ακόμα και τωρα αμα ποιο καμια φορα γαλά η γιαούρτι βγαζει εξανθημα στα μαγούλα. Επίσης εχει αλλεργια σε παααρα πολλά φρουτα και λαχανικά. Κανει κολικούς και διαροια. Αλλά εμεις εκει συνεχηζουμε να θηλάζουμε. Θα σου συνηστούσα να μη βαζεισ στις θηλές σου τιποτα. Απλά να τυρειε σχολαστικα τους κανονες υγηεινης. Να πλενεσαι συχνοτερα και να αλλάζεισ επιθεματα. Ακόμα και η λανολινη δεν παυει να ειναι κατι ξενο. Αν θα σου ερεθηστους η και πληγοθουν οι θηλές βαλει λιγο δικό σου γαλατάκι, θα δεις οτι θα γιανουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσια!Ευη μου μπραβο σου που ανοιξες αυτο το ποστ γιατι κι εγω οπως σου εχω πει δεν θηλασα τον γιο μου παρα μονο 40 μερες λογο κακης πληροφορησης.Ευχομαι τωρα που εμαθα 5 πραγματα να μπορεσω να θηλασω το μωρο μου.Το μονο που φοβαμαι ειναι ο μεγαλος μου γιος πως θα αντιδρασει γιατι ηδη δειχνει καποια σημαδια ζηλιας με το καινουργιο νινι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon, σιγουρα θα ειναι δυσκολα!

Δυσκολευτηκα και εγω στην αρχη, αφου καθε φορα που ταϊζα το μωρο η μικρη τσιριζε!

Ζητουσε συνεχεια να την ταϊσω, να της διαβασω παραμυθι και πολλα αλλα!

Καλο ειναι να ξεκινησεις απο τωρα να του μιλας για το πως θα ταϊζεις το μωρακι σου!

Υπομωνη θελει και επιμωνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι από τις τυχερές που το δεύτερο παιδί θήλαζε συχνά αλλά από λίγο. Στην αρχή όταν η Δανάη έκλαιγε τα βράδια, η Ναταλία ξυπνούσε και καθόταν δίπλα μου. Εγω τρελαινόμουν και ήμουν σε κατάσταση υστερίας. Κανείς να μην κοιμάται. Τι έκανα; Χαλάρωσα. Όποτε ξυπνούσε η Ναταλία για να ειναι κοντά μου την άφηνα δίπλα μου. Μια, δυο τελικά έχασε το ενδιαφέρον της και άρχισε να μην ξυπνα τα βραδια όταν έκλαιγε η αδερφη της.

Της εξηγησα ότι το μωράκι θα πρέπει να είναι συνέχεια στο στήθος της μαμάς για να πίνει γάλα και να μεγαλωσει. Και αν θελει να βοηθήσει τη μαμά θα πρέπει να κάνει ησυχια.

Θα βρειτε τους ρυθμούς σας. Θέλει δουλειά από τη δική σου πλευρά και πάνω από όλα ψυχραιμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια???ειναι δυνατον???να τους λες οτι θες να θηλασεις και να σε γραφουν????δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο???

zouzou21 περναει ο καιρος ε?????και η μικρη σου κουκλα μεγαλωσε!!!!εσυ θηλαζεις αποκλειστικα???

lemon το θεωρω πολυ σημαντικο θεμα...εχω δηλωσει οτι θελω να θηλασω και πραγματικα ολοι μου λενε σιγα...δεν υπρχει περιπτωση...θα θες συμπληρωμα κτλ κτλ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mην ακους κανεναν!!!Αστους να λενε!

Αν εισαι διατεθιμενη να αφιερωσεις το χρονοσου κ τον εαυτο σου στο αγγελουδι σου θα τα καταφερεις!!!!!!!

Ολες(το 99,99%) οι μανουλες εχουν οσο γαλα χρειαζεται το παιδι τους αρκει να το βαλουν στο στηθος χωρις περιορισμους!

Στα μαιευτηρια(συνηθως) επειδη δεν γινεται ολα τα μωρακια να πεινανε την ιδια ωρα ή που τα ταιζουν οταν κλαψουν ή τα αφηνουν να κλαινε :( ...

Σιγα μην τρεχουν να πηγαινουν καθε μωρο στη μαμα του οποτε θελησει!!!

Εσυ αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τους πρηξεις ολους!!Να ζητας κ να ξαναζητας να σου το φερνουν!

Που θα γεννησεις?Σε καποια μαιευτηρια σου αφηνουν το μωρο 24ωρο(πρεπει να υπογραψεις) αν ειναι υγιεστατο!

Βεβαια εκει πρεπει να απαιτησεις να τηρουνται τα επισκεπτηρια κ τις ωρες εκεινες να στο παιρνουν για να μην ερχεται σε επαφη με τοσο κοσμο!

Εγω ειχα μονοκλινο κ το μωρο μαζι μου απο την 1η ωρα!Ειναι βεβαια δυσκολο(οικονομικως κ οχι μονο) αλλα ειναι κ το καλυτερο δωρο(αποψη μου) που καναμε στο κοριτσι μας!!!

Βεβαια ακομα κ εκει ειχα καποιους να με πιπιλανε με τα "3+3 λεπτα" κ "καθε 2,5 ωρες" ,"δεν εχεις γαλα ακομη" κλπκλπκλπ!!!

Δεν ακουσα κανεναν κ μια χαρα ηπιε το παιδι μου το πρωτογαλα κ στο τελος της 2ης μερας ηρθε κ το "κανονικο" γαλατακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Ευα κι εγω ειμαι αποφασισμενη να θηλασω και ηδη εχω πει πραγματα στην πεθερα μου που με "βοηθαει" για να μην αρχισει τα παραξενα αλλα να σας πω και την αληθεια φοβαμαι γιατι ο μικρος θελει να τον ταισω εγω,να τον βαλω για υπνο εγω και γενικως θελει εμενα κι οχι τον μπαμπα του.Βασικα πηρα κι ενα sling για να μπορω να εχω τα χερια μου λιγο ελευθερα κι ελπιζω να τα καταφερω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

me to kalo na erthei to moraki sou kai na to thilaseis oso perissotero mporeis!!!!! ;););)

ego thilasa tin Antonita mou sxedon 8 mines kai den exo kaliteri empeiria sti zoi mou!!!! :silly: :silly: oi ores tou thilasmou se gemizoun me toooooosaaaa sunaisthimata :silly: :silly: :silly: arki na eisai apolita afosiomeni s'auto pou kaneis,na eisai xalari kai na to zeis!!!!

ego edosa pipila sti mikri apo tin proti mera kai ti xrisimopoioume akoma (9 minon simera) gia na xalarosei kai na koimithei!!!!

tis protes 2-3 meres efage kseno apo mpimpero kai meta molis katebasa gala ( :P:P ) arxisame to thilasmo apoklistika!!!!

oi protes meres einai diskoles, tha ponaei arketa to stithos sou ,alla na kaneis YPOMONI auto tha kratisei liges meres!!!tha bazeis meta apo kathe thilasmo kremoula ki ola kala!!!

oso pio poli troei to moro sou toso pio poli gala tha exeis!!!

aaaaa!!!!ki ena akoma kalo tou thilasmou einai oti xaneis polu eukola ta kila tis egkumosinis trogontas to katapetasma ;) ego sinexeia kati masoulousa kai tis protes 20 meres eixa xasei ola ta kila!!!! ;):kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε περιπτωση που ματωσει το στηθος τι πρεπει να κανουμε???απ οτι ξερω το μωρακι δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με το αιμα...σωστα???

λεμονακι κι εγω εχω παρει sling και ελπιζω να τα καταφερω!!!!

Anastacia μαλλον στο λητω θα γεννησω...στην αθηνα...δεν θα ειμαι σε μονοκλινο δυστυχως....αλλα θα τους πρηξω!!!!!! :silly:

αχ κοριτσια...σας ευχαριστω πολυ ολες!!!!!!!!ειναι πολυτιμες οι συμβουλες σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν παθαίνει τίποτα το παιδί αν έρθει σε επαφή με αίμα. Απλά δεν θα του αρέσει η γεύση και ίσως γκρινιάξει. Σε περίπτωση που πληγωθούν οι θηλές, το πιέζεις λίγο με το δάχτυλο ώστε να τρέξει γάλα. Έτσι, όταν θα πιάσει το παιδί το στήθος σου και κάνει τις πρώτες ρουφηξιές δεν θα πονάει τόσο.

Ειλικρινά έχω ξεχάσει πως ήταν οι θηλές μου όταν είχαν πληγές. Το καλύτερο που έκανα ήταν που έβαλα το παιδί στο στήθος και που έβαζα δικό μου γάλα επάνω. Μέσα σε 2 εβοδμάδες είχαν βελτιωθεί σημαντικά. Ενω με την θηλή σιλικόνης μόνο χειρότερα γινόταν το στήθος μου και ο θηλασμός ήταν εφιαλτικός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

grousi έγραψε:

βρε κοριτσια???ειναι δυνατον???να τους λες οτι θες να θηλασεις και να σε γραφουν????δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο???

zouzou21 περναει ο καιρος ε?????και η μικρη σου κουκλα μεγαλωσε!!!!εσυ θηλαζεις αποκλειστικα???

lemon το θεωρω πολυ σημαντικο θεμα...εχω δηλωσει οτι θελω να θηλασω και πραγματικα ολοι μου λενε σιγα...δεν υπρχει περιπτωση...θα θες συμπληρωμα κτλ κτλ.....

grousi μου,την θηλασα 8 μηνες.

ευχομαι ολα να σου πανε μια χαρουλα κ να τα καταφερεις με τον θηλασμο..

αν κ ειμαι διγουρη αφου το επιθυμεις τοσο!

χχχ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κατι ακομα βρε κοριτσια;Ξερω οτι σε καθε θηλασμο πρεπει να δινουμε απο το ενα στηθος αλλα στην αρχη που θα θηλαζουμε συνεχεια μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια ποιο στηθος θα δινουμε μια το ενα και μια το αλλ εστω κι αν κραταει 5 λεπτα ο θηλασμος η μεχρι να αδειασει το ενα στηθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lemon βλέποντας και κάνοντας. Καλό είναι να νιώθεις ότι αδειάζει το στήθος, να μην το αφήνεις να σε ενοχλεί σε περίπτωση που δεν θηλάσει πολύ σε κάποιο γεύμα. Αν τεμπελιάζει ή κοιμάται το ξυπνάς (τρίβεις το αυτάκι, τσιμπάς ποδαράκι κλπ.) και απλά αν δεν δείχνει ενδιαφέρον για το ίδιο στήθος δοκιμάζεις πια το άλλο. Αρκεί να νιώθεις εσύ καλά και να βλέπεις το μωρό ευχαριστημένο. Αν είναι ανήσυχο (για οποιονδήποτε λόγο, πείνα, δίψα, πόνος, ανασφάλεια) συνήθως το στήθος το παρηγορεί, σ'εμένα έπιανε πάντα, ( θηλάζουν είτε για γάλα είτε πιπιλίζουν και ανακουφίζονται, καλύπτονται πολλές ανάγκες στο στήθος και όχι μόνο η πείνα βέβαια, ειδικά στην αρχή αλλά και αργότερα). Είναι τροφή, νερό, παρηγοριά και ΦΑΡΜΑΚΟ! Δεν θηλάζουν όλα τα μωρά με τον ίδιο τρόπο και τους ίδιους ρυθμούς. Συνήθως συστήνεται αυστηρά το "ένα γεύμα ένα στήθος" όταν το μωρό δεν παίρνει ικανοποιητικό βάρος. Άκου και το ένστικτό σου και κλείσε απέξω τους άλλους.

Σοε εύχομαι να πάνε όα καλά!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

καλημερα κοριτσια!!!!!!!

επανερχομαι στο θεμα μου!!!!!!

τι ακριβως γινεται οταν πετρωνει το στηθος????και τι πρεπει να κανουμε αν μας συμβει????

διαβαζω οτι πρεπει να πινει γαλα το μωρο απο ενα στηθος καθε φορα...για ποιο λογο????

ισχυει οτι στην αρχη δεν εχουμε γαλα και πρεπει να περασουν καποιες ωρες μεχρι να κατεβει????

πως και πως περιμενω να ξεκινησουμε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Για να πετρωσει το στηθος σημαινει οτι κατι δεν παει καλα...

Αν βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε το ζητησει τοτε δεν θα εχεις προβλημα.Αν σε καθε περιπτωση πετρωσει το καλυτερο ειναι να θηλαζεις οσο περισσοτερο μπορεις.

Δινεις καθε φορα το ενα στηθος και οταν το αδειασει και το αφησει μονο του το μωρο προσφερεις και το αλλο.Αυτο γινεται για να πινει το πιο παχυ γαλα το μικρο το οποιο 'ερχεται' μετα απο καποια ωρα.

Το γαλα δε θα κατεβει απο τα βουνα.Εφοσον γεννησεις και βαλεις το συντομοτερο το μωρο στο στηθος ολα θα πανε καλα.

Και προπαντων μην αγχωνεσαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την...συναδελφο!!!!

Συμπληρωνω:

το να "κατεβει" το γαλα,ειναι μια ορμονικη διαδικασια που συμβαινει στο 99,9% των γυναικων αμεσως μολις αποκολληθει ο πλακουντας!

Το μπεμπεδακι σου θα πιει αρχικα το πρωτογαλα που ειναι λιγο σε ποσοτητα(αλλα ειναι οσο ακριβως χρειαζεται!!!) κ μετα το "κανονικο" γαλατακι που ερχεται απο τη 2η εως την 5η μερα!

Αχ...ποσο θελω να θηλασετε ολες οι εγκυουλες!!!!Ειναι τοσο τελειο οταν περασουν τα δυσκολα!!!(εμενα βεβαια με ξετρελαινε απο την 1η μερα...κι ας πονουσα!! :P )

Εχω μιιιιια στενοχωρια....γεννησε μια ξαδερφη μου κ παρολα τα ιδιαιτερα που της εκανα....δε βλεπω να θηλαζει....το μπουκαλι ετοιμο το εχει σε καθε γευμα.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιβλίο "θηλασμός μια υπέροχη σχέση" είναι ένα βιβλίο "πολυδιαφημισμένο" εδώ μέσα. Το έχει γράψει η παιδίατρος Άννα Πατσούρου, πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και μητέρα διδύμων τα οποία θήλασε για χρόνια και μπορεί να "εμπνεύσει" και φυσικά να ενημερώσει σωστά. Αγόρασέ το αν δεν το έχεις είναι πολύτιμο για μια γυναίκα που θέλει να θηλάσει και πρέπει να αντιμετωπίσει τις συνήθεις αντιξοότητες των ελληνικών μαιευτηρίων και όχι μόνο...

Το πέτρωμα δεν εμφανίζεται φυσιολογικά αν το μωρό θηλάζει συχνά και σωστά. Αν το μωρό θηλάζει με ωράριο (π.χ. στο μαιευτήριο) ή δεν "πιάνει" καλά το πιο πιθανό είναι να συμβεί και αντιμετωπίζεται κυρίως με συχνούς θηλασμούς και ζεστές κομπρέσες.. Π.χ.εγώ που είχα το μωρό μαζί μου στο δωμάτιο του μαιευτηρίου συνεχώς (συγκατοίκηση ή rooming in)δεν την δοκίμασα αυτή την εμπειρεία.. Και φυσικά το πρωτόγαλα, μέχρι να κατέβει το κανονικό γάλα είναι ΟΛΑ όσα χρειάζεται το μωρό.

Αν το θέλεις και ενημερωθείς από πριν τη γέννα σωστά όλα θα κυλήσουν φυσιολογικά και τα τυχόν απρόοπτα θα ξέρεις πώς να τα αντιμετωπίσεις. Ο θηλασμός είναι το φυσικότερο πράγμα στον κόσμο, δεν είναι βουνό, μην φοβάσαι, έχεις το μεγαλύτερο σύμμαχο: τη Φύση! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα παρει τηλ.στο μαιευτηριο και ημουν καθετη στο θεμα του θηλασμου...μου ειπαν οτι κατω απο καποιες προυποθεσεις που θα συζητησω με την προισταμενη του οροφου μου θα μπορω να εχω το μωρο στο δωματιο μου και οτι αν δε γινει αυτο καθε φορα που κλαιει θα μου το φερνουν και οχι μονο το γνωστο τριωρο....λετε να το τηρησουν ή τσαμπα χαρηκα???

εχω ακουσει πολλα γι αυτο το βιβλιο και θα το αγορασω!!!!!

thanks για τις συμβουλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να το παρεις! αξιζει!

εγω ακομα και μετα απο 19+ μηνες θηλασμου που που τα βραδια στην δουλεια το ξεφυλλιζω!νοιωθω οτι δεν ειμαι μονη!

μακαρι να γινουν οσα θα ζητησεις στο μαιευτηριο!

εγω γεννησα σε μαιευτηριο φιλικο προς βρεφη-θηλασμο(Ελενα) και την ειχα μαζι απο την αρχη!

αλλα οχι για πολυ.... εμεινε και στην μοναδα συνολικα 4 ημερες!

αλλα εγω ημουν εκει παλι και την θηλαζα.....

να θυμασαι οτι η αρχη ειναι δυσκολη (αυπνια-ατελειωτες ωρες θηλασμου, κουραση, ανασφαλεια, εξωτερικοι παργοντες μαμαδογιαγιαδοαδελφες!)

μετα ολα γινονται παιχνιδι!

απολαυση!

εμεις τωρα θηλαζουμε κατα μεσω ορο 5 φορες την ημερα απο 5-7 λεπτα!

εκτος αν θελουμε αγκαλιτσες καθομαστε παραπανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε περιπτωση που πονάς γιατί εχεις πολύ γάλα και το παιδι κοιμαται ή έχει φάει πρόσφατα, το αδειαζεις ίσα για να ανακουφιστείς. Προσπαθεις πάντα να βαζεις το παιδι στο στηθος όσο πιο πολύ γινεται. Ζεστές κομπρέσες ή ζεστό ντους πριν το αδειάσεις και κρύες κομπρέσες αμέσως μετά.

Ολα θα εξαρτηθουν και απο το παιδι σου. Αν θηλαζει πολλή ώρα ή λίγη, συχνά ή αραια γευματα, κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κι από μένα και να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Είμαι καινούρια στην παρέα σας!

Βρίσκομαι σε απόγνωση!

Η μπέμπα μου (2 μηνών και 3 ημερών σήμερα) αρνείται να θηλάσει!

Όταν ξεκίνησε να το κάνει αυτό, για να διαπιστώσω αν όντως είναι άρνηση έβγαλα με το θήλαστρο και το ήπιε με μεγάλη όρεξη...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Στεναχωριέμαι τόσο πολύ που στο τέλος θα πάθω καταθλιψη... Κι απ' την άλλη δε γίνεται να βγάζω κάθε τρεις και λίγο γάλα με το θήλαστρο; Μήπως προτιμάει την εύκολη λύση; Κι αν ναι τι πρέπει να κάνω;

Σημειωτέον ότι στον 1ο μήνα τα πήγε περίφημα με το θηλασμό...Τώρα όμως;

Επίσης δεν τίθεται θέμα ποσότητας γάλακτος

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφου ολα πηγαιναν μια χαρα γιατι εδωσες το δικο σου σε μπουκαλι?

το θηλαστρο μπορει να σε κανει ζημια λεγοντας αν σε μειωσει το γαλα..

σε εκανε πιο συχνα γευματα/?

αν ανι ισως ηθελε να σε αυξηση τη παραγωγη,,,

κοψε το μπουκαλι κ δινε μονο μεμε

να σου ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ΄ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα...

μπουκάλι έδωσα μια φορά μόνο, όταν χρειάστηκε να πάω στο γιατρό...(έπαθα και διάσταση ηβικής σύμφυσης, αφήστε!)

Ωστόσο το μωρό είχε μειώσει τα γεύματα και το χρόνο θηλασμού και για κάποιο διάστημα δεν έπαιρνε βάρος.

Όταν ανακάλυψα ότι δεν ήθελε να θηλάσει εξάντλησα κάθε περιθώριο πριν βγάλω με το θήλαστρο.

Δε μπορώ όμως να την αφήνω να πεινάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη δινεις αλλο μπουκαλι...προσφερε μονο μονο μεμε...

μη ανυσυχεις θα παρει το αλλο μηνα βαρος...

ολα τα παιδια δε παιρνουν το ιδιο βαρος καθε μηνα.. ;)

θα τα καταφερεις... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...