Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

Μεχρι στιγμης με τη φακη δεν ειχαμε προβλημα.

Απεναντιας,τη βοηθησε παααααααρα πολυ με τα κακα της.

Φυσικα και δεν θα της δωσω φασολια ακομη γιατι ειναι πολυ πιο βαρια.

Η φακη ομως μια χαρα μου καθεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγω σημερα φακες θα της φτιαξω..

και εμενα μου εχει πει απο 7 με 8 μηνων περιπου φακες αλλα οχι αλλα οσπρια..

τωρα που εκλεισε το χρονο μου ειπε να αρχισει φασολαδα(τι μας περιμενει μετα... :silly: :blink: :laugh: :cheer:;):lol: :woohoo: :side: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φακες (ολων των ειδών) , φαβα , ρεβυθια μπορουν να φανε ανετα μετα τον 8ο μηνα. Καλο ειναι ή να τα μουλιάζουμε ή να πετάμε το πρωτο νερο . Ετσι γινονται πιο ευπεπτα .

Καντινου ποτε δεν συνδιάζουμε σιδηρο (μοσχάρι ) με ασβέστιο (τυρι) . Καλα ξερω για μας ολοι ετσι τρωμε αλλα στα μικρά πρεπει να το προσεχουμε γιατι δεν γινετε σωστά η απορόφηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια...Το μωρό μου είναι 7 μηνών και ακομα δε τρωμε φαγητο,μονο κρεμα σκονη και γαλα. Γιατι;;; Εντωμεταξυ το καταλαβαινω οτι θελει να φαει φαγητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom to be έγραψε:

Ρε κοριτσια...Το μωρό μου είναι 7 μηνών και ακομα δε τρωμε φαγητο,μονο κρεμα σκονη και γαλα. Γιατι;;; Εντωμεταξυ το καταλαβαινω οτι θελει να φαει φαγητο.

και εγω δεν το εχω ξαναακουσει τοσο πολυ mom to be..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις εχουμε σημερα φασολακια με πατατες,καροτα,κολοκυθια,μοσχαρακι,μαιντανο,κρεμμυδακι..σλουρπ! :P

mom to be κι εμενα περιεργο μου φαινεται... :unsure: απο τον 6 αρχισαμε χορτοσουπες.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις σημερα φαγαμε μπακαλιαρακι με ρυζακι, πατατουλα, καροτακι, κολοκυθακι, ντοματουλα λιγο αλατοπιπερακι και ελειολαδο...!!!

Μεσα στην εβδομαδα λεω να του φτιαξω και φακες...!

Οσο για το ανθοτυρο και ο δικος μου το τρωει πολυ... δεν ξερω ομως τι ποσοτητα πρεπει να του δινω...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερώτηση από ασχετη νεα μαμα :P αν τα κάνω στον ατμό τα λαχανικά, δεν πρεπει να προσθέσω και νερό μετα το αλεσμα για να γινει σουπα??? αλλιως μιλάμε για πουρε.. :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama to be mporeis na valeis ligo vrasto neraki,ego simera proti fora pou ta ekana ston atmo den xreiastike na prostheso tipota dioti ta kolokuthakai einai arketa zoumera apo mona tous,an ginetai sfixto vale ligo kolokuthaki an ginete araio ligi patatoula

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη ρε κορίτσια για τη χαζή ερώτηση μου αλλά πώς τα κάνετε στον ατμό τα λαχανικά?Εγώ βράζω το νερό και τα βάζω μέσα για λίγη ώρα ώσπου να μαλακώσουν.Δε φαντάζομαι να εννοείται αυτό ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

mama to be mporeis na valeis ligo vrasto neraki,ego simera proti fora pou ta ekana ston atmo den xreiastike na prostheso tipota dioti ta kolokuthakai einai arketa zoumera apo mona tous,an ginetai sfixto vale ligo kolokuthaki an ginete araio ligi patatoula

Ευχαριστώ πολύ πολύ! Αύριο ξεκινάμε πατατούλα και καρότο (τι νόστιμο που ακούγεται και τι ευφάνταστο!!! :P ) και ελπίζω να τα πάμε καλύτερα από το ρυζάλευρο που περισσότερο φτύνει παρα τρώει. Σταυρώνω τα δάχτυλά μου και ελπίζω! Προς το παρόν ξεκινάω να συνθέτω baby τσελεμεντε με τις συνταγές σας! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Ρε κοριτσια ψαρι απο ποτε?

Εμενα μου ειπε οτι μπορω να της δεινω, αλλα φοβαμαι ακομη!

Εμάς μας έχει δώσει πρόγραμμα η παιδίατρος και το ψάρι το έχει στον 11ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin888 έγραψε:

Συγνώμη ρε κορίτσια για τη χαζή ερώτηση μου αλλά πώς τα κάνετε στον ατμό τα λαχανικά?Εγώ βράζω το νερό και τα βάζω μέσα για λίγη ώρα ώσπου να μαλακώσουν.Δε φαντάζομαι να εννοείται αυτό ε?

οχι ενοοουμε στο ατμομαγειρα... :P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama to be καλη αρχη!!!!!

ψαρια εμας μας ειπε στον χρονο.

εγω τα κανω στον ατμο αλλα βαζω παντα και το ζουμακι απο το δοχειο συλλογης.

αλλιως δεν αλεθεται..

σημερα φαγαμε κοτοπουλο, κολοκυθα,σπανακι, μπροκολο πατατουλα και καροτο..

εγλειψε και το multy!!!!!!!

αυριο κοτοπουλο παλι αλλα δεν ξερω με τι..μαλλον ρυζακι καροτο πιπερια..

θα σας πω αυριο τι θα αυτοσχεδιασω παλι!! :cheer::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Αν και λιγο αργα,σημερα φαγαμε κοτοπουλο με φασολακια απο το μπαξε και πατατουλα.

Ηθελα να παω στην βιολαικη σημερα αλλα δεν τα καταφερα... :(:(:(

Πηρα καποια πραγματα απο το 'φαρμακειο' της γειτονιας και απο βδομαδα βλεπουμε... :silly: :silly: :silly:

Αυριο εχει μοσχαρι το μενου.Θα δω με τι θα το κανω.

Εχει πλακα παντως το γεγονος οτι μυριζει το στομα της μπεμπας οταν βαζω κρεμμυδι στο φαγητο της!!!!Απιστευτο!Σα μεγαλος ανθρωπος!

Mama to be καλη αρχη!Να μας πεις τα νεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εντωμεταξυ οσες ειστε θεσσαλονικη αν θελετε δειτε εδω www.zagoritis.gr

μου το συστησε αυτος που αγοραζω τα τροφιμα του μικρου(εχει επιλεγμενα τροφιμα παραδοσιακα απο μικρες οικοτεχνιες διαφορα ντελικατεσσεν φρεσκα αυγα κτλ-και καθολου ακριβο!!!!)

παιρνουνε εκει για την οικογενεια τους και ειπα να παρω!ειναι πρωτυπος φαρμα που συνεργαζεται με το πανεπιστημιο θεσ/νικης και χρησιμοποιουνε εκτροφη χωρις φαρμακα κτλ.

ειναι χαλκιδικη, στα φερνει σπιτι.

δεν ξερω αλλα καμια σχεση με αυτα που αγοραζα μεχρι τωρα...πρωτη φορα πηρα την τεταρτη αλλα σιγουρα θα ξαναπαρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin888 έγραψε:

Συγνώμη ρε κορίτσια για τη χαζή ερώτηση μου αλλά πώς τα κάνετε στον ατμό τα λαχανικά?Εγώ βράζω το νερό και τα βάζω μέσα για λίγη ώρα ώσπου να μαλακώσουν.Δε φαντάζομαι να εννοείται αυτό ε?

Το χεις αλλα ...το μισο ! :P :laugh:

Εγω δεν εχω ατμομάγειρα οποτε βάζω σε μια κατσαρόλα νεράκι , βάζω απο πανω ενα καλαθάκι (εχει κατσαρολες που το χουν σαν δωρο ή το αγοράζεις εξτρα -εχει και στο ΙΚΕΑ-) βαζω τα λαχανικά , κλεινω το καπάκι και γινονται στον ατμο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Veni παμε λαικη παρεα το Σαββατο???

Συμπεθερα θα ρθεις?

Γιωτα???

Ετσι σαν καλες νοικοκυρες που ειμαστε!!

Veni χτυπαει το antivirus μου σαυτην τη σελιδα που εγραψες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
    • Έχω διαβάσει ότι είναι πιο ασφαλές με τη βάση..Εμένα μου την έδωσε η κουμπάρα μου μαζί με το αυγό..οριακά είσαι αν έρθει σε 30 ,ε;;Εντάξει μπορεί να είναι πιο ασφαλές με τη βάση αλλά δε θα γίνει τίποτα κ να μην την έχεις στην αρχη,σωστά;;Δεν έχω ιδέα..κι εγώ που το έχω δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως είναι 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...