Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το είδατε?


LaLa

Recommended Posts

καλημερα :)

κολλαειιιι κ σερνεταιιιι! το ψαξα κ στο youtube αλλα δεν το χουν ανεβασει ακομη :( αν το χεις και απο αλλου μπορεις να το ξαναανεβασεις? θα θελα να το δω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω ειναι αυτο που ειδα με τον ψυχαναλυτη Απ οτι θυμαμαι αναλυει τα σταδια της ψυχοσεξουαλικης αναπτυξης συμφωνα με τον Φρουντ

Με εντυπωσιασαν αρκετα Αλλα δεν θα προσπαθουσα να ερμηνευσω συμπεριφορες με γνωμονα τη θεωρια του Φρουντ μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν σταθηκα στα σταδια , ουτως ή αλλως και ο ιδιος ειπε οτι ειναι "ελευθερα" τα ορια .

Για μενα ειναι μια εκπομπη που πρεπει να την δει καθε μέλλουσα και νυν μητέρα . Ειναι επιτέλους καιρος να αντιμετωπίσουμε τα μωρά μας ως κατι αγνο και "άγραφο" και οχι σαν τους δυνάστες μας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Καλησπέρα!

Απενεχοποιήθηκα ναί!

Αν και βαθιά μέσα μου πάντα πίστευα οτι πρέπει στα παιδιά μας να δίνουμε και να δείχνουμε απλόχερα την αγάπη μας.

Αλλα σε κάποιο σημείο λέει οτι μπορεί κάποιο παιδί να προσυλωθεί στο πρώτο στάδιο αν φτάσουμε στην υπερβολή.

Δηλαδή αν υπερβολικά δείξουμε την αγάπη μας και πολύ περισσότερο αν δεν πάρει αγάπη το παιδί μας.

Αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα να συζητήσουμε είναι το πότε φτάνουμε στο άλλο άκρο. Πώς πρέπει να κρατάμε τις ισορροπίες? Και πώς μπορούμε να καταλάβουμε οτι περνάμε τη διαχωριστική γραμμη?

Θα ήθελα τις απόψεις σας.

Αμάντα αυτο νιωθω και γω ! Μαλιστα εκτος απο απενεχοποίηση νιωθω λες και καποιος μου χτυπησε τον ωμο και μου " συνέχισε ετσι , καλα τα πας" !

Στην κοινωνια μας πιστευω ειναι πιο συνηθες να δωσουμε λιγότερη αγάπη στο παιδί μας παρά να το "πνίξουμε απο αγαπη" . Μιλάμε παντα για ψυχικά υγιής μητέρες και γονεις !!

Δυστυχως υπάρχουν τρομερα -ευτυχως μεμονομένα - παραδείγματα γυρω μας ανθρώπων που φτάσαν στην υπερβολή είτε απο υπερβολική αγαπη ειτε απο υπερβολική αδιαφορία . Στις περισσοτερες για να μην πω σε ολες τις περιπτώσεις αποδειχτηκε πως οι ανθρωποι αυτοι δεν ηταν ψυχικά υγιης .

Τωρα για καθε γονιο και καθε οικογένεια οι ισορροπιες ειναι διαφορετικές . Εξάλλου ακομα και μεταξύ των γονιων , η αγαπη που εισπράτει το μωρο ειναι διαφορετική .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

προσπαθώ να δω το βίντεο αλλά δεν γίνετε .

θέλω ώμος να προτείνω και γω ένα βιβλίο ,το λάτρεψα όταν το διάβασα .

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=199082

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου θελει πολυ ωρα να φορτωσει...Πανω απο 1 ωρα!!!Ανοιξε το κ δες το το.....απογευμα!!!

Ειναι πολυ ενδιαφερουσα εκπομπη!Διαφωνω μονο σε ενα σημειο-εκει που ελεγε για αυτους που κανουν πορειες κ "κλεινουν" τους δρομους....

Κ καποιες αποριες ειχα αλλα τις ξεχασα!!!!Θελω να την ξαναδω την εκπομπη!

Ρε συ το βιβλιο αυτο μου το ειχες πει..το εψαξα στο public που ειν αι τεραστιο βιβλιοπωλειο κ οχι μονο κ δεν το ειχαν...

Να το παραγγειλω απ'το νετ???

Εχεις ιδεα αν χρειαζεται ελαχιστο κοστος παραγγελιας,εξ μεταφορας κλπ???Δεν εχω κ πολυ χρονο τωρα να ψαξω!(εχω το θεματακι μου σημερα!!! ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

προσπαθώ να δω το βίντεο αλλά δεν γίνετε .

θέλω ώμος να προτείνω και γω ένα βιβλίο ,το λάτρεψα όταν το διάβασα .

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=199082

ενδιαφερον ακουγεται."..Χρέος του γιατρού είναι να πάρει παιδί και γονείς από το χέρι σε μια μακρά πορεία χρόνων και, στεκόμενος δίπλα τους, να ενημερώσει, να προλάβει καταστάσεις, να προαγάγει την ψυχική και σωματική υγεία, την ψυχοκινητική ανάπτυξη και να μεγιστοποιήσει το δυναμικό του κάθε παιδιού. " κραταω αυτη τη φραση!

αλλα ας ξεκινησω πρωτα με αυτο της Πατσουρου 9ειναι κ 2 τομοι) που ελεγε η savropigouinos και η LaLa,και μετα το πιανω κι αυτο. Μαζι με αυτα ελπιζω να δω και αυτο το βιντεο αν ποτε ανεβει στο youtube γιατι ετσι δεν το κατεβαζει.

Να σας ρωτησω κατι?Τον παπα Φαρο τον εχετε ακουσει ποτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sagria θενκ γιου!

το βλεπω τωρα!και θα επανελθω με αποριες κ παρατηρησεις!!!επιτελους λιγο...food for thought μετα απο τοσο που εχω βαλτωσει. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου δεν λεω γιαυτο το βιντεο που εβαλε η Σαγκρια ... Δεν το ειδα αυτο αλλα μου φαινετε και αυτο ενδιαφέρον θα το παρακολουθήσω . Νομιζω ομως οτι το λινκ που δινω εγω μας αφορά πιο αμεσα .

Αφροδιτάκι πριν μερικες μερες εγραφα στα κοριτσια για τον παιδιατρο αυτο . Ειναι και πιστοποιημένος συμβουλος θηλασμου ! Εχω φτιαξει μια λιστα με βιβλια που θελω και ειναι και αυτο μεσα :)

savro τι εννοεις παιδικά ? Διαπαιδαγώγησης ? Κοιτα τα λινκ που εχω βαλει το πρωτο ειναι πολυ καλο ! Θα κατανοήσεις πολλά για το μικρο σου :)

bebadomamaaaaa περιμενε να κατεβει το αλλο ...δεν ειναι αυτο το σωστο ...αλλα ντάλλων θα συζητάμε :blink: :woohoo: :silly: (τι πρωτοτυπο!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χεχε!εμεις αλλανταλλων?ΠΟΤΕ!!

θα περιμενω γιατι και αυτο που βλεπω τωρα (εχω δει το μισο) καταλαβα οτι δεν ειναι το ιδιο,μιλαει περισσοτερο για τον γαμο,την σχεση.Θα τα δω ολα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Κοριτσια μου δεν λεω γιαυτο το βιντεο που εβαλε η Σαγκρια ... Δεν το ειδα αυτο αλλα μου φαινετε και αυτο ενδιαφέρον θα το παρακολουθήσω . Νομιζω ομως οτι το λινκ που δινω εγω μας αφορά πιο αμεσα .

Αφροδιτάκι πριν μερικες μερες εγραφα στα κοριτσια για τον παιδιατρο αυτο . Ειναι και πιστοποιημένος συμβουλος θηλασμου ! Εχω φτιαξει μια λιστα με βιβλια που θελω και ειναι και αυτο μεσα :)

savro τι εννοεις παιδικά ? Διαπαιδαγώγησης ? Κοιτα τα λινκ που εχω βαλει το πρωτο ειναι πολυ καλο ! Θα κατανοήσεις πολλά για το μικρο σου :)

bebadomamaaaaa περιμενε να κατεβει το αλλο ...δεν ειναι αυτο το σωστο ...αλλα ντάλλων θα συζητάμε :blink: :woohoo: :silly: (τι πρωτοτυπο!)

aytos einai den to iksera!!!!katapliktikos giatros kai anthropos !!!to diabase to biblio kai o antras mou kai tou arese polu .htan panw katw oti skeutomouna kai egw gia thn shmprifora mou apenanti sto paidi kai ta brika mesa ekei shmpiknomena kai balmena se mia sira kai oxi opos ta eixa axtarma sto mialo mou :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ειδες τελικά , περιμενες και το φόρτωσε?

Ετσι ακριβως τα ελεγε και ο πατερ Παισιος , απλα πιο λαικά και απλοικά .

Η Θεσσαλονίκη ειναι πολυ τυχερή που εχει τοσους πιστοποιημένους συμβουλους θηλασμου και μάλιστα οι 2 εινια και παιδίατροι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη,με βοηθησε κ το αλλο βινετο της sagria να σχηματισω μια ας πουμε καλυτερη εικονα γι αυτα που λεει.

Περα απο τα σταδια που πανω κατω οι περισσοτεροι τα εχουμε υποψη,εμεινα στο σημειο για το θηλασμο.

Για την σχεση που αναπτυσσεται κ ποσο καθοριστικη ειναι για το μελλον του ατομου,αλλα η διακοπη του θηλασμου αναφερει οτι εχει "παρενεργειες" ψυχικες για το βρεφος κ οτι μπορει μια μανα να τις μειωσει κατα πολυ με τον τροπο που δινει το μπουκαλι.

Απο ενστικτο οταν διεκοψα τον θηλασμο σε καθε γευμα του μικρου μου ημουν με χαδια και κουβεντουλες,με εντονη βλεματικη επαφη,κ θυμαμαι σκεφτομουν οτι πρεπει να τον εχω περισσοτερο ακομη στην αγκαλια μου γιατι ελεγα οτι τα μωρα που θηλαζουν ειναι σε μια αγκαλια συνεχως,οποτε τον ειχα...μονιμως αγκαλια,για να καλυψω το κενο.Χαιρομαι που η γυναικεια φυση μου με βοηθησε να προνοησω γι αυτο κ λυπαμαι μονο που δεν με βοηθησε να επιμεινω,αλλα εκει νικησε ο φοβος για την υγεια του.(Ειχα πει σε ενα ποστ παλιοτερα οτι διεκοψα γιατι ανηκουμε σε αυτες τις λιγες περιπτωσεις που κανουν υψηλο ικτερο λογω του θηλασμου,διεκοψα 2 φορες τον θηλασμο για λιγες μερες,επεφτε κατακορυφα ο ικτερος αλλα στον επαναγαλακτισμο παλι ανεβαινε.Εκει ισως επρεπε να επιμεινω κι αλλο,αλλα οπως ειπα ο φοβος με εμποδισε.)

Και το αλλο για το οποιο επιβεβαιωθηκα ειναι για την αγκαλια-αποδοχη και για τον υπνο του,που δεν τον αποχωριστηκαμε αλλα αντιθετα τον ειχαμε μαζι μας χωρις ενοχες ποτε :)

Και οπως λεει και ο αντρας μου συχνα στον γιο μου "τζιτζικα θα κοιμασαι μαζι μας οποτε θελεις κ οσο θελεις,και οταν ερθει κ το αλλο κι αυτο μαζι μας θα ειναι" :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γυναικα τελικα ειναι "μια μεγαλη αγκαλια",δεν μπορει να ειναι κατι αλλο ετσι?Μια μεγαλη,τρυφερη αγκαλια για το παιδι κ τον αντρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κατάφερες το ειδες τελικα ? :)

Δεν ηξερα τους λογους που σταματησες το θηλασμο . Ανεβαινε σε μεγαλες τιμες ο ικτερος ?

Πιστευω και γω παρα πολυ στο ενστικτο , οταν αυτο ομως λειτουργει ανεμποδιστα απο προσταγες του οικογενειακου /φιλικου περιβάλλοντος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ειδα,τελικα "φορτωσε" αμεσως...ο υπολογιστης μου τα χει παιξει.

την πρωτη φορα ανεβηκε στο 15,τη δευτερη πηγε 18. Φοβηθηκαμε πολυ,η παιδιατρος μου ειπε τοτε οτι μπορω να προσπαθησω παλι αλλα δεν αντεχα να παω το μωρο για εξετασεις αιματος συνεχεια,αυτο ουρλιαζε μεσα στην αιθουσα που του επαιρναν αιμα κ εγω απ εξω εκλαιγα..δεν το αντεχα.

το οικογενειακο/φιλικο περιβαλλον δεν το λαμβανω υποψη,σε αυτα τα θεματα κ αλλα προσωπικα δεν ακουω ευκολα αλλους.Αλλες φορες μου βγαινει σε καλο αλλες οχι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την είδα και γω. :)

Μακάρι να την βλέπαν όλες οι μαμάδες και μπαμπάδες (από την εγκυμοσύνη ιδανικά). Πράγματι, ρίχνει φως στην αρχή της ζωής, δείχνει πώς καθορίζει όλη την υπόλοιπη, τι μοιραία σφάλματα μπορούν να γίνουν από τους γονείς..Τελικά το σημαντικότερο πράγμα είναι η αγάπη χωρίς όρια, η πραγματική αγάπη βέβαια και όχι η άρρωστη προσκόληση του γονιού στο παιδί, γιατί αυτό σίγουρα μόνο αγάπη δεν είναι. Μπράβο LaLa που μας έδωσες την ευκαιρία να το δούμε ακόμη και όσες δεν πολυπαρακολουθούμε τηλεόραση (την έχω σχεδόν κόψει, λόγω χρόνου κυρίως)

Συμφωνώ Αφροδίτη και Λάλα για τον Παίσιο. Λένε τα ίδια πράγματα για το στοματικό στάδιο και το θηλασμό. Μάλιστα και ο ίδιος χαρακτήρισε το μπουκάλι "πλαστικό" ενώ ο Παίσιος "κρύο" αν θυμάμαι, καλά, είναι ακριβώς η ίδια σκέψη.Είχα διαβάσει και κάποια κείμενα του ίδιου για την ανατροφή των παιδιών , είναι κατά της αυταρχικότητας και των "μη" και άλλα σε αυτό το κλίμα.

Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη, θέλω να την ξαναδώ κάποια στιγμή ξεκούραστη και απερίσπαστη (μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο.. :dry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...