Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλαζω ήδη σχεδόν 12 μήνες & οι άλλοι με πειράζουν


Recommended Posts

Η δική μου κόρη είναι σχεδόν 13 μηνών και την θηλάζω ακόμη 3 γεύματα κατά την διάρκεια της ημέρας και περίπου 1 ή 2 κατά τη διάρκεια της νύχτας! όταν πήγαμε στον παιδίατρο για τον έλεγχο του 1 έτους με ρώτησε τι γάλα της δίνω και είπα ότι την θηλάζω ακόμη και μου είπε: "μπράβο, αν αυτό δεν σε αγχώνει", δεν μου είπε να σταματήσω γιατί το γάλα μου έχει 0 βιταμίνες, δεν είναι καλό κλπ.

Πριν γίνει όμως 2 θα αποθηλάσω,

θα συμφωνήσω επίσης με την Pebi και την Ελένη (Καντινού) και θα προσθέσω ότι τις κρέμες τις θεωρώ τροφή που παρέχει κυρίως θερμίδες και κρατά το παιδί χορτάτο χωρίς να γκρινιάζει! εγώ προσωπικά προτιμώ να δώσω κανένα φρουτάκι....

Συνέχισε να κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ καλό και όχι αυτό που θεωρούν οι γύρω σου!!!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θηλαζω σχεδον τρεις μηνες μονο

αλλα εκτος απο οτι με βολευει ο θηλασμος και με ηρεμει

ηρεμει και αρεσει και στην μικρη μου οποτε αν θελει εκεινη πιστευω να καταφερω να την θηλασω και 2 και 3 χρονια

για παραπανω δεν ξερω αλλα ειναι ακομα νωρις

Συνεχισε τον θηλασμο εφοσων αισθανεσαι καλα ακομα και πιστευεις οτι ειναι καλυτερο για το μωρο σου και μην ακους κανεναν

Σταματησε το οποτε εσυ κρινεις οτι ειναι καλο για σενα και για το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Με το κολληματα τι εννοεις ?:dry

ΚΟΛΛΗΜΑ LALA ΜΟΥ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΑΝΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.ΕΚΤΟΣ ΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ,ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ.Η ΚΡΕΜΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ;;ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ;;Ε ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ..

ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΛΛΗΜΑ ΤΡΕΛΟ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ.

ΑΥΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΘΗ ΜΟΥ ΣΗΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΕΛΙΟ ΑΝ ΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ "ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ" ΟΛΛΑ, ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΒΥΖΙ ΘΑ ΞΕΚΩΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΕΙΝ ΤΗΝ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ. ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ. ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΔΗΚΗΓΟΡΟ( ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΡΙΝΑ! ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

LaLa έγραψε:

Με το κολληματα τι εννοεις ?:dry

ΚΟΛΛΗΜΑ LALA ΜΟΥ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΑΝΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.ΕΚΤΟΣ ΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ,ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ.Η ΚΡΕΜΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ;;ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ;;Ε ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ..

ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΛΛΗΜΑ ΤΡΕΛΟ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ.

ΑΥΤΑ.

Ανθή μου , δεν ειμαι γιατρός και οχι δεν ξερω περισσοτερα ιατρικα θεματα απο το γιατρο μου . Το θεμα της διατροφής του μωρου μου ομως δεν ειναι ιατρικο! Δεν σου κανει εντυπωση γιατι καθε γιατρος προτινει διαφορετικά πραγματα στο θεμα της διατροφής του μωρου ?

Εγραψα και στο αλλο θεμα της Κασση τη γνωμη μου για τις κρεμες . Εμενα η γιατρος μου δεν μου ειπε ποτε να δωσω κρεμες . Μου ειπε να δινω λαχανικα κρεας και φρουτα .

Δεν λεω οτι οι γιατροι βγαζουν λεφτα απο τις κρεμες . Δεν ξερω και δεν με αφορα . Εγω πιστευω το κανουν απο αγνοια οι περισσοτεροι οπως ο παιδιατρος που γνωρισα το καλοκαιρι (πολυ καλος και του εμαθα και καποια πραγματα για το θηλασμο :P ) που με εστειλε οταν μου ειπε οτι τα μπισκοτα μιραντα εχουν ...βιταμινες !!! :blink:

Οσο γιατο κολλημα του θηλασμου εχεις αναρωτηθει ποτε τα δικαιωματα του παιδιού ? Τις ανάγκες του και τη θεληση του ?

Στη σχέση του θηλασμου πρεπει να το θέλουν και οι δυο . Δεν υπάρχει περίπτωση να θελει μονο η μητέρα ή μονο το μωρο να θηλάσει και να συνεχίσει ο θηλασμος . Δηλ εσυ πως το φαντάζεσαι ? Οτι οι μητέρες με το ζόρι θηλάζουν τα μωρά τους??

Απλα μερικές μητέρες σεβονται την αναγκη , επιθυμία του μωρου τους να θηλάσει και αποφασίζουν να αποθηλάσουν οταν το μωρο τους το θελήσει .

Αυτος ειναι ο φυσικός αποθηλασμος που γινονταν για χιλιάδες χρονια . Τα τελευταια χρονια βεβαια εχει εκλιψει αυτη η εικονα γιαυτο και μας φαινετε "περιεργο" και προκαλει γέλιο σε σενα .

Δεν μπορω να πω οτι ειμαι εξοικιωμένη με την εικονα ενος νηπιου που θηλάζει . Δεν ξερω καν για ποσο καιρο θα θηλάζουμε ακομη ειναι κατι που δεν το χω σκεφτει .

Οπως οι μητέρες εχουν το δικαιωμα να σταματουν οποτε θελουν το θηλασμο το ιδιο δικαιωμα θα επρεπε να εχει και το μωρό . Λιγες γυναίκες εχουν τη δυναμη να το κανουν αυτο, να σεβαστουν το δικαιωμα του μωρου τους στο θηλασμο , και προσωπικά τις σέβομαι και τις εκτιμώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ LALA.Η ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΙΑ.ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΗ ΒΑΖΟΥΝ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΤΡΟΦΗ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ..ΒΡΕ LALA ΜΟΥ ΒΡΕΦΗ ΕΙΝΑΙ.Ο,ΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΝΟΥΝ.ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΛΕΣ;;ΑΜΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΠΟΥΚΑΛΙ,ΘΕΛΟΥΝ ΜΠΟΥΚΑΛΙ.ΑΜΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΗΘΟΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΗΘΟΣ.ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ;;ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΝΗΠΙΑ;;;ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ;;ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΣΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΔΕ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ.ΑΠΛΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΕ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ(ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΤΙΜΩ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ) ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΑΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΜΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ..ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΜΑΘΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΝΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη ειναι τελειως διαφορετικά τα πράγματα απο οτι πιστευεις . Δεν ξερω αν μπορουμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση γιατι βλεπω οτι εισαι απολυτη στην αποψη σου , την οποια δεν ξερω και πως διαμορφωσες .

Αν δηλαδή στερήσω απο το παιδί μου το στήθος θα γινει πιο ανεξάρτητο?

Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα !

Δεν θα πω πολλα γιατι νομιζω οτι τζάμπα θα γραφω . Με προσβάλει αυτο που λες αλλα δεν θα το παρω προσωπικά !

Το μονο που θα πω και θα κλεισω ειναι πως και τα παιδια που θηλάζουν πηγαινουν σε παιδικους σταθμους ή μεγαλωνουν με γιαγιάδες ή ντανταδες και μην ξεχνάμε και το ρολο του πατέρα ! Τι σημαινει δεν θα μαθει να το ταιζουν και να το φροντιζουν αλλοι ?? Εμενα σημερα πρωινο εφαγε μαζι με τον αντρα μου γιατι εγω ειπα να κανω καμια δουλεια ! Φαγανε , μαζεψαν τα πιατα , (δυστυχως δεν τα επλυναν :P ) πλυθηκανε και παιζανε παρέα μεχρι να τελειωσω κατι δουλιτσες που ειχα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν ξέρω τι να πώ. Η λάλα μ εχει βοηθησει παρα πολλες φορές. Εμένα η κορη μου κοντευει 15 μηνών και την θηλαζα μεχρι πριν 2 εβδομαδες και λιγοτερο και σταματησα μονο και μονο επειδη ειναι υπερκινητικη κ με κουραζε. Απο κει και περα δεν εχω δει κατι πιο ομορφο απ τον θηλασμο. Θα σας πω την δικη μου εμπειρια. Οταν εμεινα εγκυος ειπα οτι θα θηλασω για 6 μηνες αν μπορω κ εχω... μετα λεω 8 μετα λεω αντε τερμα μεχρι 12 και τελικα εφτασα 14,5 μηνών και αυτο επειδη το σταματησα εγώ. Αν ηθελα συνεχιζα. Χαιστηκα για τους αλλους με το συμπαθειο. τους ακουγα μεχρι τωρα κ με εσκασαν. Κοριτσια καντε οτι αισθανεστε. Εγω το σταματησα κ τωρα γιατι ψιλοσκεφτομαι να κανω μια διαιτα να χασω τιποτα μπας και κανω και κανενα δευτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beoutsaki (χάθηκες !) αν θελεις ανοιξε ενα θεμα και περιεγραψε την εμπειρια σου με τον αποθηλασμο . Νομιζω οτι θα γινει ωραια συζήτηση και ισως βοηθηθουν και οι μητέρες που σκεφτονται να αποθηλάσουν . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τό ξερα ότι θα πρέπει να απολογούμαι που θηλάζω το παιδί μου ή ότι θα αντιμετωπίσω ειρωνικά χαμόγελα!!!:angry: Αν χρειαστεί πάντως (δεν μου έχει τύχει) ξέρω να τα κάνω να κοπούν, είτε εγώ είτε ο άντρας μου!

Πάντως τελευταία φορά που θήλασα δημόσια ήταν στο νέο μουσείο της Ακρόπολης. Κανείς δεν με κοίταζε περίεργα. Φυσικά κυρίως κοίταζα τα μάτια του γιού μου που ακτινοβολούν αγάπη ή μου κάνουν ένα σωρό δικά μας αστειάκια εκείνη την ώρα ή μιλάω με τον μπαμπάκα μας. Δεν μου μένει πολύς χρόνος και ενδιαφέρον για τυχόν κακεντρεχείς τρίτους! Την ώρα του θηλασμού (όπου και να βρισκόμαστε) είναι σαν μας ενώνει ένας μαγικός κύκλος αγάπης (εμένα, το γιό μου και τον αντρούλη μου) και αφήνει απέξω κάθε πιθανή κακεντρέχεια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαθηκα λογω δουλειας. Οπως ειπα κ πριν εμενα με βοηθησες πολύ. Θηλασα και ισως και να θηλαζα ακομα αν δεν δουλευα. Απλα εμενα η μικρη μου ειναι ζιζανιο και ειναι λιγο δυσκολο. Κ ομως εχω βαλει κ ποστ οτι σκεφτομαι για δευτερο και? και δευτερο να κανω παλι θα το θηλάσω οσο μπορώ. Για μενα ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να μου συμβει. Απλα δεν γινοταν αλλο.Ειλικρινα εδινα συνεχεια παραταση στον εαυτο μου και παλι σας ορκιζομαι οτι ειχα γαλα απλα επειδη η ζουζουνα μου ειναι κλωνος του μαγκαιβερ δεν αντεχα αλλο. Ενω ηθελε να θηλασει δεν καθοταν ησυχη και μου αλλαζε τα φωτα. Εγω μονο γι αυτο σταματησα αλλιως αν μπορουσα θα συνεχιζα και δε μπα να ελεγαν οτι ηθελαν σκοτιστικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή ακόμα το παιδάκι σου είναι μικρό. Μεγαλώνοντας θα δεις ότι το παιδί κολλάει πάνω σου είτε θηλάζεις είτε όχι. Επείσης θα δεις ότι ο χαρακτηρας του διαμορφώνεται από πολλά άλλα πράγματα όπως το περιβάλλον, η οικογένεια, τα ερεθίσματα, το πόσο ασχολείσαι μαζί του, το τι του διδάσκεις και χίλια δυο αλλα. Αλλά η μαμά είναι πάντα η μαμα για ένα παιδί 2 ή 3 χρονων. Οταν πονέσει ή κλάψει, δεν θα το παρηγορήσεις; Θα το αφησεις μόνο του για να ανεξαρτητοποιηθεί;

Εμένα η κόρη μου είναι κολλημένη επάνω μου και τη θηλασα μόνο 6 μήνες. Τώρα είναι 3,5 χρονών, πάει παιδικό σταθμό, πάει βόλτες χωρίς εμένα αλλά όταν είμαι εκεί πρέπει να ασχολούμαι μαζί της.

Το στήθος δεν ειναι αυτό που κρατάει το παιδί κολλημένο στη μητέρα του ούτε το βλέπει σαν κάτι πονηρό. Άσε που όσο μεγαλώνουν θηλάζουν λιγότερο. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ηλικίες πάνω από 3. Εκεί δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω παραδείγματα στο περιβάλλον μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.ΑΚΟΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ, ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΑΚΡΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΗΣ(ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΑΡΓΩ).ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΟΜΩΣ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ) ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ..ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ;;ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΤΙΚΗ.ΑΛΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Ανθή ακόμα το παιδάκι σου είναι μικρό. Μεγαλώνοντας θα δεις ότι το παιδί κολλάει πάνω σου είτε θηλάζεις είτε όχι. Επείσης θα δεις ότι ο χαρακτηρας του διαμορφώνεται από πολλά άλλα πράγματα όπως το περιβάλλον, η οικογένεια, τα ερεθίσματα, το πόσο ασχολείσαι μαζί του, το τι του διδάσκεις και χίλια δυο αλλα. Αλλά η μαμά είναι πάντα η μαμα για ένα παιδί 2 ή 3 χρονων. Οταν πονέσει ή κλάψει, δεν θα το παρηγορήσεις; Θα το αφησεις μόνο του για να ανεξαρτητοποιηθεί;

Εμένα η κόρη μου είναι κολλημένη επάνω μου και τη θηλασα μόνο 6 μήνες. Τώρα είναι 3,5 χρονών, πάει παιδικό σταθμό, πάει βόλτες χωρίς εμένα αλλά όταν είμαι εκεί πρέπει να ασχολούμαι μαζί της.

Το στήθος δεν ειναι αυτό που κρατάει το παιδί κολλημένο στη μητέρα του ούτε το βλέπει σαν κάτι πονηρό. Άσε που όσο μεγαλώνουν θηλάζουν λιγότερο. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ηλικίες πάνω από 3. Εκεί δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω παραδείγματα στο περιβάλλον μου.

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ???? :dry:

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.. :blink: ΑΘΗΝΑ,ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ Ή ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ?

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑ 8 ΜΗΝΕΣ,ΘΗΛΑΣΑ ΛΙΓΟ???

ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΑ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΙΣ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ!!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΜΕΧΡΙ 1 ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ..ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zouzou21 έγραψε:

AthinaK έγραψε:

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ???? :dry:

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.. :blink: ΑΘΗΝΑ,ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ Ή ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ?

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑ 8 ΜΗΝΕΣ,ΘΗΛΑΣΑ ΛΙΓΟ???

ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΑ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΙΣ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ!!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΜΕΧΡΙ 1 ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ..ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ![/quote:be1ufzyl]

Βρε Ζουζου γιατι το παρεξηγείς; Στην Ανθή απαντούσα λέγοντας ότι το παιδί δεν το θηλασα 2-3 χρόνια, μόνο 6 μήνες, και παρόλα αυτά ειναι κολλημένο πάνω μου ενώ δεν ειναι όλη μέρα μαζί μου. Η μικρή που θηλάζει ακόμα δεν γουστάρει τα πολλά πολλά. Είναι στο κάθε παιδι.

Η άποψή μου για τον θηλασμό είναι ότι η κάθε μάνα κάνει ό,τι γουστάρει. Ούτε θα λιθοβολήσω όποια δεν θήλασε ούτε θα πάρω το βυζι της κάθε μιας για να το βάλω στο στόμα του μωρού της!!! ;) Στεναχωριέμαι και καμιά φορά αγανακτώ όταν βλέπω να μη στηρίζουν τη νέα μητέρα που θέλει πραγματικά να θηλάσει. Και δεν αναφέρομαι στα μέλη του φόρουμ αλλά σε άτομα που γνωρίζω.

Ο αποθηλασμός της πρώτης μου κόρης ήταν εύκολος και ανώδυνος. Η μικρή όμως είναι ζόρικη και δεν ξέρω πως θα είναι. Αυτά! Ελπίζω να ήταν πιο σαφής η απάντησή μου αυτή τη φορα!!! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ

ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Κ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει πολύ ή λίγο σε αυτά τα θέματα. Μια μάνα μπορεί να επιλέξει να μην θηλάσει ούτε μια μέρα. Είναι και πρέπει να είναι δικαίωμά της, εφόσον σήμερα είναι πια εφικτό!

Επίσης μια γυναίκα μπορεί να επιλέξει τον φυσικό αποθηλασμό ο οποίος συνήθως γίνεται από τα δυόμισυ έως τα επτά χρόνια(σύμφωνα με ανθρωπολογικές έρευνες ( για όποια ενδιαφέρεται ας πληκτρολογήσει natural weaning θα βρει πληθώρα, ή ένα καλό σχετικό βιβλίο είναι το mothering your nursing toddler δεν θυμάμαι το όνομα της συγγραφέως, το δανείζει ο Σύλλογος Θηλασμού).

Εγώ έχω κάνει αυτή την επιλογή μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη και είναι από τα ελάχιστα πράγματα στη ζωή μου για τα οποία είμαι απόλυτα σίγουρη, ασφαλής και ευτυχής. Το θεωρώ φυσικό δικαίωμά μου (κυρίως του παιδιού μου βέβαια) και δεν ανέχομαι κακοπροαίρετη κριτική. Βέβαια την κριτική που γίνεται λόγω άγνοιας κάποιων δεδομένων και στοιχείων και είναι ευπρεπής και χωρίς επιμονή δεν την θεωρώ κακοπροαίρετη, την αναμένω και δεν με προσβάλλει καθόλου.

Θεωρώ ότι όλες ενδιαφερόμαστε να προσφέρουμε το καλύτερο στα παιδιά μας απλά ακολουθούμε διαφορετικούς δρόμους και κάποια στιγμή θα σχολιάσουμε το δρόμο της "άλλης". Το θέμα όμως είναι οι δρόμοι να είναι ανοικτοί σε όλους. Όλοι οι δρόμοι.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax bre koritsia,katalavete to ... oles exoume dikio ,i kathe mana me tin empeiria tis kanei afto pou krinei sosto,eite thulasei eite oxi kanei to sosto g to paidi tis ,den uparxei aspro i mavro...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, δυστυχως δεν μπορώ να δώσω κάποια παραπομπή για το θέμα αυτό. Μου το έχουν όμως εξηγήσει περισσότεροι του ενός παιδίατροι. Και για να μην παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου, όταν λέω παλλινδρόμηση, εννοώ επιστροφή στο στοματικό στάδιο, στο οποίο βρίσκεται το παιδί όταν θηλάζει-στήθος ή μπιμπερό.Με τον απογαλακτισμό είναι εφικτή η μετάβαση στο επόμενο στάδιο ψυχοπνευματικής ανάπτυξης του παιδιού. Εγώ προσωπικά θήλασα 3 1/2 μήνες, και θα θήλαζα κι άλλο, αλλά το μωρό έπαψε να θέλει, ενώ είχα γάλα, πρόσεχα διατροφή κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ.

ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΡΕΜΟΥΛΑ, ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΛΙΩΜΕΝΑ, ΤΟ ΧΥΜΟ ΕΝΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΓΑΚΙ ΤΗΣ-ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ.

ΕΜΕΝΑ ΖΥΓΙΖΕΙ 11500 ΚΙΛΑ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΙΣ 26/09 ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ.

ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ.

ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΠΟΛΥ

Α!ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΤΟΤΕ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΧΙΟΝΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΘΗΛΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗς ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΕς ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙς ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φεγγαρενια να σε ρωτησω κατι?

θηλαζεις ειπεσ μονο πρωι βραδυ...δηλ κανετε μπνο 2 γευματα???????

ποσ καιρο εχει?

γιατι εγω θα γυρισω δουλεια κ θα θηλαζω μονο πρωι βραδυ..

εσενα δε ελλατωθηκε το γαλα?

ευχαριστω κ να σου ζησει :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω αφου ξεκινησαμε φαγακι κρεμουλες κλπ την θηλαζω πρωι και βραδυ την μπεμπα μου που ειναι 8 μηνων,,ασε που δεν χορταινει κ της δινω κ συμπληρωμα,θα κοπει τελειως το γαλα μου σιγα σιγα η θα εχω παντα τοσο?ξερει καμια μανουλα να μου πει?(πριν 2 εβδομαδες στεναχωρεθηκα πολυ που δεν ειχα γαλατακι αλλα τωρα το συνηθισα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...