Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aς μιλησουμε για γαλατα...


Recommended Posts

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθησατε!

τι να πω ισως ειχα επαναπαυθει στο οτι μπορω να τον αφηνω στις γιαγιαδες κ ημουν ησυχη! τωρα ομως η βολτουλα επιβαλεται κ... οσο κρατησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθησατε!

τι να πω ισως ειχα επαναπαυθει στο οτι μπορω να τον αφηνω στις γιαγιαδες κ ημουν ησυχη! τωρα ομως η βολτουλα επιβαλεται κ... οσο κρατησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και πολύ εντυπωσιασμένη από το περιεχόμενό της. Έχω μία κόρη 15 μηνών.Την ξεκίνησα με γάλα NOVALAC 1, συνεχίσαμε από τον έκτο μήνα και μετά με το 2 της ίδιας σειράς και από 12 μηνων μπήκαμε στο NOVALAC 3. Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες όμως η μικρούλα μου πίνει πολύ λίγο (250 γρ. την ημέρα κι αυτό με το ζόρι)και σκέφτομαι να το αλλάξω. Η παιδίατρος επιμένει να το συνεχίσω όμως εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη από τη θρέψη του παιδιού. Μήπως μπορείτε να μου πείτε, μαμάδες με παιδάκια στην ίδια περίπου ηλικία, τί γάλα τους δίνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και πολύ εντυπωσιασμένη από το περιεχόμενό της. Έχω μία κόρη 15 μηνών.Την ξεκίνησα με γάλα NOVALAC 1, συνεχίσαμε από τον έκτο μήνα και μετά με το 2 της ίδιας σειράς και από 12 μηνων μπήκαμε στο NOVALAC 3. Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες όμως η μικρούλα μου πίνει πολύ λίγο (250 γρ. την ημέρα κι αυτό με το ζόρι)και σκέφτομαι να το αλλάξω. Η παιδίατρος επιμένει να το συνεχίσω όμως εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη από τη θρέψη του παιδιού. Μήπως μπορείτε να μου πείτε, μαμάδες με παιδάκια στην ίδια περίπου ηλικία, τί γάλα τους δίνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και πολύ εντυπωσιασμένη από το περιεχόμενό της. Έχω μία κόρη 15 μηνών.Την ξεκίνησα με γάλα NOVALAC 1, συνεχίσαμε από τον έκτο μήνα και μετά με το 2 της ίδιας σειράς και από 12 μηνων μπήκαμε στο NOVALAC 3. Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες όμως η μικρούλα μου πίνει πολύ λίγο (250 γρ. την ημέρα κι αυτό με το ζόρι)και σκέφτομαι να το αλλάξω. Η παιδίατρος επιμένει να το συνεχίσω όμως εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη από τη θρέψη του παιδιού. Μήπως μπορείτε να μου πείτε, μαμάδες με παιδάκια στην ίδια περίπου ηλικία, τί γάλα τους δίνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yakinthos καλησπέρα είμαι κι εγώ καινούργια στην παρέα αν και έχω μια κόρη 6 χρονών και ένα αγοράκι 20 μηνών.Κι εγώ στον γιό μου NOVΑLAC 1 και 2 έδοσα άλλα δεν πέρασα ποτέ στο 3. Ίσως και λόγω εμπειρίας από το πρώτο μου παιδί, αλλά πάντα σύμφωνα και με την γνώμη της παιδιατρού που παρακολουθεί τα παιδάκια μου, από τους 12 κιόλας μήνες άρχισα να του δίνω κανονικό φρέσκο γάλα εμπορίου. Θέλω όμως να σου πω ότι πιστεύω πως καλό είναι να εμπιστευόμαστε τη γνώμη του γιατρού που έχουμε διαλέξει,γιατί σίγουρα κάτι παράπανω ξέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yakinthos καλησπέρα είμαι κι εγώ καινούργια στην παρέα αν και έχω μια κόρη 6 χρονών και ένα αγοράκι 20 μηνών.Κι εγώ στον γιό μου NOVΑLAC 1 και 2 έδοσα άλλα δεν πέρασα ποτέ στο 3. Ίσως και λόγω εμπειρίας από το πρώτο μου παιδί, αλλά πάντα σύμφωνα και με την γνώμη της παιδιατρού που παρακολουθεί τα παιδάκια μου, από τους 12 κιόλας μήνες άρχισα να του δίνω κανονικό φρέσκο γάλα εμπορίου. Θέλω όμως να σου πω ότι πιστεύω πως καλό είναι να εμπιστευόμαστε τη γνώμη του γιατρού που έχουμε διαλέξει,γιατί σίγουρα κάτι παράπανω ξέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yakinthos καλησπέρα είμαι κι εγώ καινούργια στην παρέα αν και έχω μια κόρη 6 χρονών και ένα αγοράκι 20 μηνών.Κι εγώ στον γιό μου NOVΑLAC 1 και 2 έδοσα άλλα δεν πέρασα ποτέ στο 3. Ίσως και λόγω εμπειρίας από το πρώτο μου παιδί, αλλά πάντα σύμφωνα και με την γνώμη της παιδιατρού που παρακολουθεί τα παιδάκια μου, από τους 12 κιόλας μήνες άρχισα να του δίνω κανονικό φρέσκο γάλα εμπορίου. Θέλω όμως να σου πω ότι πιστεύω πως καλό είναι να εμπιστευόμαστε τη γνώμη του γιατρού που έχουμε διαλέξει,γιατί σίγουρα κάτι παράπανω ξέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΝΟVALAC IT.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΦΡΕΣΚΟ Η ΕΒΑΠΟΡΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΝΟVALAC IT.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΦΡΕΣΚΟ Η ΕΒΑΠΟΡΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΝΟVALAC IT.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΦΡΕΣΚΟ Η ΕΒΑΠΟΡΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σκέψεις σας και τις εμπειρίες σας που μου αναφέρετε. Τι να πω, αυτές τις μέρες περνάμε δύσκολα με τη μικρή, έκανε τοτριπλό εμβόλιο MMR και αντέδρασε με πυρετό υψηλό για τρεις μέρες.Πάνω που είπα ΄''ηρεμήσαμε, θα κοιμόμαστε τη νύχτα΄΄ πάλι με πυρετό.Την πήγαμε στη γιατρό, ο λαιμός κόκκινος,λέει, πάρε Amoxil για 10 μέρες. Η μικρή όμως ούτε που θέλει να τη βλέπει την αντιβίωση και από την κακοκεφιά της ούτε που πλησιάζει το μπουκάλι όταν το βλέπει με γάλα. Θα επανέλθω με νεότερα, ωστόσο το ψάχνω το θέμα για το γάλα και θα προσπαθήσω με τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σκέψεις σας και τις εμπειρίες σας που μου αναφέρετε. Τι να πω, αυτές τις μέρες περνάμε δύσκολα με τη μικρή, έκανε τοτριπλό εμβόλιο MMR και αντέδρασε με πυρετό υψηλό για τρεις μέρες.Πάνω που είπα ΄''ηρεμήσαμε, θα κοιμόμαστε τη νύχτα΄΄ πάλι με πυρετό.Την πήγαμε στη γιατρό, ο λαιμός κόκκινος,λέει, πάρε Amoxil για 10 μέρες. Η μικρή όμως ούτε που θέλει να τη βλέπει την αντιβίωση και από την κακοκεφιά της ούτε που πλησιάζει το μπουκάλι όταν το βλέπει με γάλα. Θα επανέλθω με νεότερα, ωστόσο το ψάχνω το θέμα για το γάλα και θα προσπαθήσω με τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σκέψεις σας και τις εμπειρίες σας που μου αναφέρετε. Τι να πω, αυτές τις μέρες περνάμε δύσκολα με τη μικρή, έκανε τοτριπλό εμβόλιο MMR και αντέδρασε με πυρετό υψηλό για τρεις μέρες.Πάνω που είπα ΄''ηρεμήσαμε, θα κοιμόμαστε τη νύχτα΄΄ πάλι με πυρετό.Την πήγαμε στη γιατρό, ο λαιμός κόκκινος,λέει, πάρε Amoxil για 10 μέρες. Η μικρή όμως ούτε που θέλει να τη βλέπει την αντιβίωση και από την κακοκεφιά της ούτε που πλησιάζει το μπουκάλι όταν το βλέπει με γάλα. Θα επανέλθω με νεότερα, ωστόσο το ψάχνω το θέμα για το γάλα και θα προσπαθήσω με τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

κοριτσια ετσι ειναι τα αντιαναγωγικα γαλατα (AR). ειναι πυχτα σαν κρεμα και κανουν σβολους!!! θελουν πολύ καλο ανακατεμα με καθε ενα κουταλακι σκονης που βαζεις μεσα οχι με ολα μαζι!!! και αληθεια σου ειπαν απο την νουνου, χρειαζεται να παρεις αλλες θηλες με πιο μεγαλο ανοιγμα μπροστα!! μην ανυσηχεις δεν θα πνιγει το μωρο γιατι το γαλα ειναι πηχτο και δεν θα κυλαει γρηγορα!!! και εγω το ALMIRON AR δινω στον μπεμπη εδω και 2 σχεδον μηνες (ο μπεμπακος ειναι σχεδον 3 μηνων) και αναγκαστηκα να παρω μεγλαυτερες θηλες, μεχρι που κατεληξα στα μπιμπερον Dr. Brown με την μεσαια θηλη της NUK... νομιζω για τον μπεμπη μου ειναι ο καλυτερος συνδιασμος πινει το γαλατακι του γρηγορα και ευκολα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, εγώ θηλάζω αποκλειστικά και η μπέμπα μου είναι 7 μηνών αλλα επειδή ξυπνάει το βράδυ θα αρχίσουμε να τις δίνουμε ξένο γαλατάκι ξέρετε ποιο είναι το καλήτερο για μετάβαση απο το θηλασμό; ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σορυ που μπαινω σφινα..εχω ενα αθηκτο σφραγισμενο μπουκαλι γαλα HUMANA HA 2, ειναι ληξης προς το τελος του 11..δεν θυμαμαι ποτε ακριβως, οποια κοπελα το θελει - προτιμω απο θεσσαλονικη- ας μου στειλει πμ.

Εμεις περασαμε κατευθεις απο τον θηλασμο στο φρεσκο και δεν το χρειαστικα ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...