Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΜΥΤΑ!!!


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΗΣΥΧΑΖΕΙ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΠΡΟΜΥΤΑ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΩΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου yuki με το όμορφο μωράκι σου.

Κι εμένα περίπου 3 μηνών γύρισε μπρούμυτα κι έκτοτε

μόνο έτσι κοιμάται.

Στην αρχή φοβόμουν μηπως δεν μπορεί να ανασαίνει αλλά

η γιατρός μου είπε να φροντίζω να έχω τη μυτούλα του

καθαρή για να μπορεί να αναπνέει ελεύθερα κα να μη

φοβάμαι. Παρολαυτά ρώτα το γιατρό σου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι πιθανοτητες για συνδρομο αιφνιδιου θανατου μειωνονται παρα πολυ οταν το παιδι κοιμαται ανασκελα,μπορεις να τον βαζεις μπρουμυτα οταν εισαι ξυπνια κ ειναι υπο την επιβλεψη σου,εγω την αφηνα να αποκοιμηθει κ την γυρνουσα μετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ. ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yuki έγραψε:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ. ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ?

τα δικά μου παιδιά άρχισαν να κοιμούνται μπρούμητα από 10 μηνών, τον γιο μου τον γύριζα κάθε φορά -ευτυχώς ξανακοιμόταν εύκολα- η κόρη μου γύριζε από μόνη της μετά από λίγο!!!

Το σύνδρομο είναι μέχρι και 1 χρονών!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου σου yuki!και μενα απο νωρις μπρουμυτα γυριζε,αν θυμαμαι καλα οταν ηταν 5 μηνων.Τον γυριζα ανασκελα,ακομα το κανει,επιμενω να τον γυριζω ανασκελα,και δεν το κανει πια τοσο συχνα.Καλο θα ηταν να το γυρνας ανασκελα.Το εχετε στο δωματιο σας?Ετσι μπορεις να εχεις καλυτερο ελεγχο,το συνδρομο αιφνιδιου θανατου το φοβομαστε μεχρι και 10 με 12 μηνων.

κουκλακι ειναι στη φωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ YOUKI ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΧΠΙΝΗ ΓΙΟ!!!:woohoo:

ΕΜΕΝΑ Ο ΤΕΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ....

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΓΚΡΙΝΕΙ.

ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΑΞΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΦΟΒΟ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ-ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΟΥΝ Η΄ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ.

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΟΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΤΕΟCOOL ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΗΡΕΜΗΣΕΣ ΛΙΓΑΚΙ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΟΥ ΕΡΙΞΕ ΜΙΑ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΒΟΛΕΨΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.:S

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗ PHOTO TOY ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΕΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΓΛΥΚΑ!!!

ΒΕΒΑDOMANA ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΖΙΤΖΙΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΙΤΖΙΚΙ JUNIOR...(ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΡΑΤΣΟΥΚΛΙ ΓΙΑ ΝΙΝΑΚΙ :silly: ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ?) ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ΣΑΣ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΕΚΦΡΑΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ?ΑΠ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ Η ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΦΡΑΞΕΙ" Η ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΕΤΟ Η΄ ΚΑΠΟΙΑ ΓΟΥΛΙΤΣΑ,ΘΑ ΠΝΙΓΟΥΝ.ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ "ΣΦΗΝΑΚΙΟΥ" ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙΣ!ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΛΕΥΡΟ.

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟ.ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 57 ΗΜΕΡΩΝ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΩ.ΕΚΕΙΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ,ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ,ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yuki έγραψε:

ΑΧ ΤΕΟCOOL ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΗΡΕΜΗΣΕΣ ΛΙΓΑΚΙ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΟΥ ΕΡΙΞΕ ΜΙΑ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΒΟΛΕΨΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.:S

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗ PHOTO TOY ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΕΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΓΛΥΚΑ!!!

ΒΕΒΑDOMANA ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΖΙΤΖΙΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΙΤΖΙΚΙ JUNIOR...(ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΡΑΤΣΟΥΚΛΙ ΓΙΑ ΝΙΝΑΚΙ :silly: ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ?) ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ΣΑΣ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΕΚΦΡΑΣΗ POUKARINAKI1.jpg

po po foberi foto na sou zisei..

k mena to moro mou apo 3 minon pou girise koimatai mproumita...

etsi boleyetai:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yuki έγραψε:

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΗΣΥΧΑΖΕΙ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΠΡΟΜΥΤΑ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΩΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ???

Βλέπω τα κοριτσια σου απαντουν και λενε οτι τα δικα τους μωρα απο 3-6-10 μηνων γυρνούσαν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ μπρουμυτα και κοιμόταν . Αυτο ειναι κάτι τελειως διαφορετικο απο το να βαζεις εσυ το μωρο να κοιμάται μπρουμυτα . Αν το μωρο εχει τη δυναμη να γυριζει μονο του τοτε δεν το ενοχλουμε ομως αν δεν μπορει να γυρισει τοτε η σωστη θεση υπνου παγκοσμια ειναι η υπτια (ανάσκελα) .

Εσυ ξερεις το μωρο σου και το βλεπεις ποσο "δυνατό" ειναι . Ξερω κοπελες που αφησαν απο ημερων τα μικρα τους να κοιμουντε μπρούμυτα και δεν επαθαν τιποτα . Πρεπει να αξιολογήσεις και να κρινεις βαση το μωρο σου , οτι αλλο και αν ακουσεις ουσιαστικα θα ειναι λαθος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ. ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΤΑ 45 ΜΟΙΡΕΣ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΤΕ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΦΗΝΑΚΙ Τ0 ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΣΤΕΝΕΥΕΙ ΤΟΝ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΜΥΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι , η παιδιατρος μας ειπε οτι απο τη στιγμη που γυρναει μονη της ειναι περιττο να την ξαναγυρναω,αυτο ομως οταν αρχισε να γυρναει μονη της,μικροτερη παντα ανασκελα..

Θουλη μου ο ντοντος μας ειναι η εξαιρεση ...εκανετουμπες απο 3 μηνων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα η μικρή μου ήθελε να κοιμάται μπρούμυτα από 2 - 2,5 μηνών όμως ο παιδίατρος μου το είχε απαγορέψει. Τώρα κλείσαμε τον 6ο μήνα και θεώρησα ότι αφού το παιδί κινείται πολύ άνετα πιά και γυρνάει όπως θέλει θα με αφήσει. Όμως σήμερα που ήρθε και τον ρώτησα, ήταν κατηγορηματικός. Μου είπε ότι πολλές γενιές μεγάλωσαν θεωρώντας ότι μπρούμυτα είναι η πιό ασφαλής θέση ύπνου για ένα μωρό και η αλήθεια είναι ότι και η μάνα μου και η πεθερά μου, μου έλεγαν ότι και αυτές έτσι ήξεραν και έτσι έκαναν, όμως η θέση αυτή έχει κατηγορηθεί για το σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου και πως μέχρι 1 χρονού θα πρέπει να την ξαναγυρνάω ανάσκελα. Μπρούμυτα επιτρέπεται μόνο όταν την επιβλέπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xara28022009 έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα η μικρή μου ήθελε να κοιμάται μπρούμυτα από 2 - 2,5 μηνών όμως ο παιδίατρος μου το είχε απαγορέψει. Τώρα κλείσαμε τον 6ο μήνα και θεώρησα ότι αφού το παιδί κινείται πολύ άνετα πιά και γυρνάει όπως θέλει θα με αφήσει. Όμως σήμερα που ήρθε και τον ρώτησα, ήταν κατηγορηματικός. Μου είπε ότι πολλές γενιές μεγάλωσαν θεωρώντας ότι μπρούμυτα είναι η πιό ασφαλής θέση ύπνου για ένα μωρό και η αλήθεια είναι ότι και η μάνα μου και η πεθερά μου, μου έλεγαν ότι και αυτές έτσι ήξεραν και έτσι έκαναν, όμως η θέση αυτή έχει κατηγορηθεί για το σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου και πως μέχρι 1 χρονού θα πρέπει να την ξαναγυρνάω ανάσκελα. Μπρούμυτα επιτρέπεται μόνο όταν την επιβλέπω

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΟΤΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΕΙΣΑΙ STAND-BY ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΡΙΖΕΙΣ???

ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΠΩΣ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ:blink:

ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΟ....

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΛΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΡΜΙ(ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ).

ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ .ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η΄ ΠΛΑΙ.

ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 2 ΜΗΝΩΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ.

Η΄ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΕΥΤΕΙ , ΑΠΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ.

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα η μαννα μου με κοιμιζε ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι,ετσι της ειχανε πει οι γιατροι τοτε και το εψαχνε πολυ το θεμα γιατι φοβοταν πολυ μην παθω αναρροφηση και πνιγω[της ειχε κολλησει].Εγω τον γυιο μου τον κοιμιζα μπρουμητα!!!Ετσι μας λεγανε ολοι τοτε!Την ανηψια μου τωρα την βαζαμε στο πλαι οταν ηταν βρεφακι,ετσι λενε τωρα!!!Συνεχεια αλλαζουν και τα συμπερασματα βγαινουν απο στατιστικες που πολλες φορες δεν ειναι και τοσο εγκυρες!Ακολουθηστε τις οδηγιες του γιατρου σας,αλλα μην τρελλαινεστε κιολας αν το μωρο γυρισει σε καποια θεση που βολευεται περισσοτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμενα ο ποντικομικρούλης μου κοιμαται μπρουμυτα τα βραδυα απο 2 μηνών!ο γιατρος ειναι κατηγορηματικός,δε το επιτρέπει,αλλά έλα που ετσι μονο βολευεται το μωρο μου κ μαλιστα κοιμαται σερι πια ολο το βραδυ!την ημερα τον εχω μονο ανασκελα κ κοιμαται το πολυ καμια ωρα συνεχομενα!το κεφαλακι παντως το στηριζει πολυ καλα κ γυρναει δεξια ,αριστερα μονος του μεχρι να βολευτεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιος μου βολευοταν μπρουμιτα, ο γιατρος μου ειπε οτι απο την στιγμη που μπορει και σηκωνει το κεφαλι του και το γυριζει δεν υπαρχει προβλημα να τον βαζω μπρουμιτα, τωρα απο οτι καταλαβα το ιδιο χουι εχει και η μικρη μου και αυτη παρολο που ειναι 1 μηνος το γυριζει το κεφαλι της θα περιμενω να παμε 1,5 μηνων και αμα την βολευει μονο ετσι τι να κανω θα κοιμαται μπρουμιτα, παντως απο οσο ξερω οταν το παιδι μπορει και ελενχει το κεφαλακι του δεν εχεις προβλημα να το βαλεις και μπρουμιτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας μας είχα πει ο γιατρός απο την αρχή ανάσκελα, όλοι οι δικοί μου, μου έλεγαν μπρούμυτα... Και τον ρωτάω γιατί και μου λέει ότι η καλύτερη στάση ύπνου για τα μωρά είναι μπρούμυτα, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει κατηγορηθεί για το σύνδρομο. Εμένα πάντως γύρισε μόνος του περίπου 6μ. και δεν τον ενόχλησα καθόλου, αφού φαινόταν να το απολαμβάνει!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κ εμενα ο μικρουλης μου απο δυο μηνων γυριζε μπρουμητα και ειχα τρομοκρατηθει.ετσι βρηκα τοτε και το mammyland.προσπαθουσα να βρω διαφορα γι αυτο το θεμα.του αρχισα 2 μηνων σφηνακι αλλα με τιποτα.τον γυριζα συνεχεια κ αυτος ξαναγυριζε.ειχα χασει τον υπνο μου.τελικα παραιτηθηκα απ ολο αυτο και αρχισα να τον αφηνω να κοιμαται οπως θελει.ξυπναγα συνεχεια και τον κοιταγα.μολις εγινε 10 μηνων αρχισα να ηρεμω.τωρα που ειναι16 μηνων ακομα ετσι βολευεται.αφου οταν τον βρισκουμε ανασκελα με τον αντρα μου μας φαινεται περιεργο.

να σου ζησει το μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσιαα, και εγώ σήμερα έκανα το δεύτερο μπανιο, νομίζω με παίρνει ένα ακόμα κ μετά τέλος. Κ εγώ έλεγα δεν θα μπαίνω αλλά δεν μπορώ να πω όχι στην θάλασσα 🫠
    • Επικίνδυνο δεν είναι το πολυποδακι, δεν είπα κάτι τέτοιο! Έχω αφαιρέσει 2 φορές ως τώρα! Ούτε μπορεί το έμβρυο να εμφυτευτει πάνω σε πολύποδα και αυτό είναι το θέμα.. δηλαδή οι πολύποδες στη μήτρα μειώνουν τα σημεία που θα μπορούσε να εμφυτευτει ένα έμβρυο..! Με την αφαίρεση του λέω έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να προχωρήσει σε εμφύτευση ένα γονιμοποιημένο υγιές έμβρυο.  Στη φάση που είσαι τώρα δεν θα μπορέσει να αφαιρεθεί ο πολύποδας λόγο του πάχους του ενδομητρίου. Δηλαδή κανονικά για να αφαιρεθεί πρέπει να είσαι λίγες μέρες μετά την περίοδο και πριν την ωορρηξία όπου το πάχος του ενδομητρίου είναι λεπτό ακόμα και θα μπορέσει ο γιατρός να το αφαιρέσει με επιτυχία. Η αποξεση επίσης έχει καταργηθεί ως τρόπος αφαίρεσης πολύποδα γιατί ουσιαστικά αυτό που γίνεται στην αποξεση είναι να πηγαίνει ο γιατρός και να "ξύνει" ουσιαστικά το πάνω στρώμα του ενδομητρίου στα τυφλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λεπταίνει με κάθε αποξεση το ενδομήτριο και να μην αφαιρείτε με επιτυχία ο πολύποδας. Με την υστεροσκοπηση πάει ο γιατρός με κάμερα και αφαιρεί το πολύποδα με χειρουργικό ψαλίδι οπότε έχουμε με ακρίβεια την αφαίρεση του και δεν επηρεάζει το ενδομήτριο για μελλοντική εγκυμοσύνη. Γενικότερα αν προχωρήσετε εντέλει σε αποξεση λόγο της εγκυμοσύνης που δεν προχωράει, μετά από 1-2 κύκλους που θα σου έρθει περίοδος, πήγαινε για ένα τσεκ να δείς τι γίνεται με αυτό..
    • Πολύ όμορφα άρχισε η εβδομάδα κορίτσι μου.  Χρόνια πολλά σε όλους και όλες κορίτσια μου!!! Να περάσετε όμορφα ότι κι αν κάνετε σήμερα!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα συμφωνήσω με την @Παρασκευαιδου. Χοριακη γιατί ξανά έκανες εφόσον είδατε σάκο κτλπ ; Όσον αφορά το μικρόβιο που βρέθηκε συνήθως αν είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης τα αντιμετωπίζουν άμεσα οι γιατροί και δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Επίσης , το ουρεοπλασμα το ίδιο , πάλι το αντιμετωπίζουν αν και ξέρω γυναίκες που το είχαν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Αυτό βέβαια εννοείται διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!    Τι έγινε τελικά ;  ευχομαι να έχεις ευχάριστα νέα!! 
    • Καλημερα κορίτσια! Τι ωραία που θα ήταν να ξεκίναγε έτσι κάθε Δευτέρα 🤷‍♀️🙈 Καλά να περασετε ότι κι αν κάνετε  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...