Μετάβαση σε περιεχόμενο

αντισυλληπτικα yasmin


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια... αυτό το μήνα ξεκίνησα αντισυλληπτικά yasmin για να φύγει μια κύστη που έχω στη μια ωοθήκη μεγέθους 3 εκ.

Το θέμα είναι οτι βρίσκομαι περίπου στα μέσα τις θεραπείας δηλ. μου έχει μείνει αλλή μια εβδομάδα για να τελειώσουν τα χάπια και βλέπω εδω και μερικές μέρες καφέ κομμάτια όπως αυτά που έρχονται όταν καθαρίζουμε απο περίοδο. Δεν είναι ροή αλλά σε κάθε σκούπισμα θα βγεί ένα κομμάτι . (σορρυ για την περιγραφή).

Τι λέτε να είναι αυτό? Να είναι παρενέργεια απο τα αντισυλληπτικά? Μήπως είναι η κύστη που αποβάλλεται με αυτή τη μορφή?

Σας έχει τύχει όσες πήραν αντισυλληπτικά κάτι τέτοιο? Να τηλ. στο γυναικολόγο? τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον πρώτο μήνα λήψης των αντισυλληπτικών, είναι πολύ πιθανό να έχεις αίμα στη μέση του κύκλου. Επειδή, όμως, λες ότι είναι κομμάτια, πάρε καλού κακού το γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πριν από ένα χρόνο πήρα τα Triginera για μια κύστη που είχα. Μετά από 2 μήνες δεν υπήρχε καμία αλλαγή κ έτσι έκανα λαπαροσκόπηση τον Νοέμβριο. Καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό που στα συνέστησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera xristina!!!

epairna xronia ta yasmin giati stin dexia oothiki eixa kistoules kai teleutaia eixa kai mia megali san portokali!!min anisixeis me tis endiameses aimoragies i kafe ygra...einai fysiologika eidika to prwto kairo...tha deis meta apo 2-3 mines tha deis oti den tha exeis tipota.kalo tha itan omos na enimeroseis ton giatro..min agxonesai pantos...den einai kati anisixitiko,i kustoula tha aporofithei kai ola tha einai kala....

filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pare kalitera to giatro soy til.

na rotiso ego kati alo? telo na ksekiniso na perno antisliptika afta ta yasmin omos moy exoyne pi pos merikes bgazoyne spirakia i ales exoy perisotera nebra i oti paxenis.oses ta exete pari afta ixate tipota tetia?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ MANM - ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ "ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ" -ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ (ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ).ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ,ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΣΕ ΑΣΧΕΤΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ,ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ, ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ,ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ -ΠΡΟΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥΥΥΥ ΝΕΡΟ) ...ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΚΑΝΕ ΛΙΓΑΚΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΙΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΚΥΣΤΟΥΛΑ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ,ΣΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ.'ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΤΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ , ΑΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ.

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΞΗΡΟΦΘΑΛΜΙΑ ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΗΤΑΝ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΟΥΣΟΥΡΙ ΣΤΟ ΒΥΖΙ ΕΜΕΙΝΕ ,ΚΑΙ ΚΑΘΕ 6ΜΗΝΟ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ:( .

Ο ΓΙΑΤΡΟς ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ......

ΚΑΤΌΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ...

ΤΕΣΠΑ,ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΝΙΑΣΕΙΣ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρε τηλ τον γιατρο σου!!!εγω δεν προκειται να τα ξαναπαρω!!!!

μου ειχαν προκαλεσει αιμοραγγια και ειχα αιμα για 23 μερες!!!μετα για να το σταματησει ο γιατρος μου εδωσε αλλα αντισυλληπτικα και επερνα 4 την ημερα!!!!

ο γιατρος λεει κακως που τα εκοψα αλλα οσο τα συνεχιζα αυξανοταν το αιμα!!!!:ohmy:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ!!!!

για αυτο πες το στον γυναικολογο σου!!!αν ειναι να σου συστησει αλλα!!!

εμενα νομιζε ο γιατρος οτι ημουν εγκυος και ειχα αποββαλει τοσες μερες αιμα αλλα τελικα ηταν αυτα τα κολοχαπια!!!!!:angry:

ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ!!!!;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LIAROY έγραψε:

pare kalitera to giatro soy til.

na rotiso ego kati alo? telo na ksekiniso na perno antisliptika afta ta yasmin omos moy exoyne pi pos merikes bgazoyne spirakia i ales exoy perisotera nebra i oti paxenis.oses ta exete pari afta ixate tipota tetia?

παίρνω αρκετά χρόνια αντισυλληπτικά, ξεκίνησα με κάποια άλλα και είχα πολλές παρενέργειες, κάποια στιγμή πήρα τα yasmin, τα παίρνω 2 χρόνια τώρα και δεν έχω καμία παρενέργεια, είναι σαν να μην παίρνω τίποτα. εγώ τα θεωρώ πολύ καλά και μία φίλη μου τα παίρνει 6 χρόνια και δεν έχει δεί τίποτα. τώρα τι να σου πώ ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, αν δείς κάτι δοκιμάζεις και κάποια άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και εγω τα επαιρνα και ολα καλα...χωρις καμια παρενεργεια...βεβαια πριν τα ξεκινησω ειχα κανει τις απαραιτητες εξετασεις...και χριστινα στην αρχη ειναι φυσιολογικο αυτο που λες...αλλα αν θες να εισαι 100% σιγουρη παρε ενα τηλ το γιατρο σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

ο γιατρος μου, μου έδωσε τα yasmin, και τα έπαιρνα 3 χρόνια περίπου.. το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί μια κύστη τεράστια η οποία τρύπησε. ήμουν στην εντατική μια εβδομάδα το υγρό έκαψε το στομάχι μου, την σκωληκοειδιτη και παραλίγο να χάσω την δεξια μου ωοθήκη.. μια κοπέλα από την ίδια περιοχή με ακριβώς το ίδο πρόβλημα, μια μεγάλη κύστη η οποία έσκασε, με αποτέλεσμα να χάσει και τις 2 ωοθήκες της.. και δεν ήμαστε τα μόνα περιστατικα.. ο γιατρός έδωσε σε όλες μας τα yasmin, ως τα πιο ελαφρα αντισυλληπτικα, για να απαλύνουν τους πόνους της περιόδου.. δεν ξέρω αν αυτο είναι δυσφήμηση αλλά το λέω ώστε να προλαβω άλλες κοπελες.. τα yasmin είναι ό,τι χειρότερο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...