Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΤΡΟ..ΝΑΙ Η ΟΧΙ ???????


Recommended Posts

vagman με το καλο να σου ρθουν τα μωρακια σου.υπαρχει μαξιλαρι θηλασμου που θα σε βοηθησει να τα θηλαζεις ταυτοχρονα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τελικα πανω κατω εχετε ολες την ιδια γνωμη για το θηλαστρο-ειστε αρνητικες-με διαφωτισατε ευτυχως!ημουν ετοιμη να παρω.τωρα οταν παω στη δουλεια θα δουμε..οσον αφορα το ξενο γαλα να το κοψω σταδιακα?

purple ενα γευμα ενα στηθος-καμια φορα μπορει να χρειαστει κ το δευτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Beroiotisa μου όντως τα 200ml που έπινε η μπουμπούκα μου ήταν πάάάάρα πολλά, αλλά αφού τόσο έβγαζα, να το άφηνα να πάει χαμένο...;;;:blush: :blush: Αν και δεν το έκανα γι'αυτό το λόγο...Αλλά αφού το έτρωγε όλο;;;;

Τόσο όμως έπινε μόνο όσο της έδινα μητρικό..Όταν σταματήσαμε το γαλατάκι μου και της έδινα ξένο,δηλαδή στις 50 ημέρες, τηε το μείωσα στα 150ml, γιατί μου έβγαζε γουλίτσες, στον τρίτο μήνα έτρωγε 180ml και τώρα που είναι 4,5 μηνών τρώει 180-210ml και κάνει 4 γεύματα την ημέρα..:)

Ρώτησα τον παιδίατρο μήπως είναι πολλά τα ml που τρώει και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα..Θα τρώει όσο θέλει..:laugh: :laugh:

Αλλά τι να κάνω;;;Ήταν λαιμαργούλα η μπουμπουκίτσα μου...Της άρεσε το γαλατάκι της μανούλας...:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sasoulinaki έγραψε:

κοριτσια τελικα πανω κατω εχετε ολες την ιδια γνωμη για το θηλαστρο-ειστε αρνητικες-με διαφωτισατε ευτυχως!ημουν ετοιμη να παρω.τωρα οταν παω στη δουλεια θα δουμε..οσον αφορα το ξενο γαλα να το κοψω σταδιακα?

purple ενα γευμα ενα στηθος-καμια φορα μπορει να χρειαστει κ το δευτερο.

συμφωνω με ο,τι σου εγραψαν τα κοριτσια περι θηλαστρου, καλυτερα να την εχεις στο στηθος όσο θελει...βρες και την καταλληλη σταση για να μην κουραζεσαι ιδιαιτερα...

ωστοσο παρε καλη μου ενα θηλαστρο να το χεις...

μπορει καποια στιγμη να χρειαστει να πας καπου...κατι να προκυψει...να μπορεις να βγαλεις να το ταίσει καποιος...να μην τρεχεις εκεινη την ωρα να αγορασεις θηλαστρο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ SITE maies.gr ΜΥΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΥΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ:) ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΟΨΗ.ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ-ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sasoulinaki, το κοριτσάκι σου έιναι΄μόλις 50 ημερών. Ασφαλώς και θέλει να έιναι κολλημένη στο στήθως σου αφού της δημιουργεί αίσθημα ασφάλειας και σιγουριάς. Είναι λίγο κουραστικό στην αρχή μέχρι να εμπεδωθεί ο θηλασμός και καλό είναι να την έχεις στο στήθος όσο πιο συχνά το θέλει. Έτσι θα ρυθμιστεί και η ποσότητα που ποσότητα που της είναι αναγκαία γιατί όπως πρέπει να ξέρεις όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. ΄΄Οσο ζητάει το μωρό σου τόσο ο εγκέφαλος σου και συγκεκριμένα η ύπόφυσή σου πέρνει μήνυμα ότι πρέ πει να παραχθεί και άλλο γάλα.Έτσι θα έχεις επαρκες γάλα και θα αποφύγεις τα γάλατα του εμπορείου που άλλωστε όλα προσπαθούν να μοιάσουν στο μητρικό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia k apo mena...k go pir thilaastro alla de to xrisimopoio...ase pou de pianei mpoukali...

k pote de ebgaza ikanopoiitiki posotita otan to epixeirousa/.

alla esena an troei ana 3 oro se tetoia ilikia mia xara...

ego meta apo 3.5 mines nomizo estrose i katastasi...

meta ton 4 etroge ana trioro....

exei tora pou thilazo 6 mines k ta pame mia xara....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανα τριωρο ειναι οι καλες μερες.συνηθως θελει στη μιαμιση ωρα..εσενα μετα τον

τεταρτο στρωσατε?πο πο τελικα ο θηλασμος θελει πολυ υπομονη..ηρωιδες οσες θηλαζουν πολυ καιρο..ευτυχως ειστε πολλες κ μου δινετε κουραγιο να συνεχισω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Sasoulinaki μου καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιήσεις θήλαστρο!!Εγώ το χρησιμοποίησα δύο μέρες μετά την επιστροφή μας από το μαιευτήριο, επειδή οι θηλές μου ήταν επίπεδες και η μπουμπούκα μου τις μάτωνε...Έτσι, πήρα θήλαστρο, το οποίο στην αρχή το βρήκα σωτήριο, αλλά εκ των υστέρωνν κατάλαβα ότι ήταν η καταστροφή μου...Αφενός μου μειώθηκε το γάλα μετά από λίγο καιρό και αφετέρου ήταν σκέτη ταλαιπωρία...Επειδή είχα πάααααρα πολύ γάλα έβγαζα ανά 4 ωρο γάλα και από τα δύο μου στήθη, διαδικασία που διαρκούσε 2 ώρες(1 για το κάθε στήθος)..Χώρια η αποστείρωση κτλ...Μου έσπασαν τα νεύρα..Όταν πλέον το μωράκι μου έμαθε να θηλάζει και αφού είχα σιχαθεί το θήλαστρο, την έβαζα στο στήθος, αλλά ήταν αργά...Το γάλα μου είχε μειωθεί σημαντικά..:angry: Έτσι, μόνο 50 μέρες ήπιε δικό μου γάλα το ζουζουνάκι μου..:(:( :(

Ακριβώς τα ίδια έπαθα και γω...Μόνο που εγώ αυτή τη δουλειά την έκανα επί 4,5 μήνες...Σκέτη πίκρα...Βυζί έξω και ο αποστειρωτής να μην προλαβαίνει να παίρνει ανάσα...Μόνο που τα ξανασκέφτομαι κουράζομαι.Το δικό μου γάλα δεν είχε κοπεί εγώ το σταμάτησα με χαπια.Αλλη πίκρα και αυτή:ohmy:

Δεν ξέρω άλλες κοπέλες λένε ότι ηπεριστασιακή χρήση του δεν κάνει κακό όμως εγώ στο επόμενο μωράκι μου με το καλό κατευθείαν στο στήθος και όχι θήλαστρο!Κατηγορηματικά το λέω αυτό!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δεν χρειαζεατι να λεπεις μακρια απο το μωρακι σου δεν βρισκω το λογο να εχεις θηλαστρο! εγω αντλω απο οταν γυρισα στην εργασια μου και μονο οταν ειμαι σε αυτην! 1 μηνα που καναμε διακοπες ειχα ξεχασει ο θηλαστρο τωρα δυστηχως απο αυριο ξανα παλ τα ιδια! αχ ποσο το βαριεμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

προτιμω το βυζακι, ειναι πιο ευκολο. τωρα που θηλαζει και σε λιγο χρονο ειναι παιχνιδι!περασαμε ξεγνιαστες διακοπες! παντου πηγαμε! και το γαλα παντα μαζιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...