Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Γεια σας κι απο μενα!!!Ειμαι καινουργια στην παρεα και καινουρια στην όλη διαδικασία γι'αυτο δείξτε λιγο κατανόηση φίλες μου.

Ειμαι στην 6 εβδομαδα και ολα πανε καλα,ξέρει καμια σας αν μπορώ να ανεβαίνω στο μηχανακι μεσα στην πολη με μικρές ταχύτητες και προσοχή στις λακουβες?Δεν ρωτησα τη γιατρο μου γιατι μου φανηκε χαζη ερωτηση

dev098pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμιά ερώτηση που αφορά εσένα και την υγεία του μωρού δεν είναι χαζή! Ο καλύτερος που μπορεί να απαντήσει είναι ο γιατρός σου που γνωρίζει το σώμα σου και το ιστορικό σου! Στο κάτω κάτω της γραφής τόσα λεφτά παίρνουν! Γι'αυτό είναι υποχρεωμένοι ν'απαντάνε σε κάθε μας ερώτηση όσο χαζή κι αν μας φαίνεται εμάς! Μπορεί να'ναι η πιο σοβαρή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

newmama έγραψε:

οχι φυσικα!!!!εμενα ο γιατρος μου το απαγορευσε!!!!!!!!
μην το διακυνδηνευεις.ρωτησε τον γιατρο σου ομως.και απο γνωστες μου που ξερω δεν αφηναν οι γιατροι τους.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες λοιπον...

καλη μου αυτο το θεμα δεν χρηζει απαντησης απο το γιατρο αλλα απο την κοινη λογικη ... σαφως και δεν κανει να ανεβαινεις στο μηχανακι ουτε για να πας μεχρι το περιπτερο γιατι δεν ειναι οτι εσεις δεν θα οδηγειτε προσεκτικα αλλα οτι οι αλλοι δε θα σας δινουν σημασια!!!! και πλεον θα στε "τρεις" εκει πανω και οχι 2 οποτε θα λεγα να περιοριστεις στα αλλα μεσα μεταφορας δημοσια και μη μεχρι να γεννησεις

με το καλο σου ευχομαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το λογικο και το παραλογο δεν απεχουν και πολυ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης...γενικα επικρατει ενας παραλογος παροξυσμος -μη αυτο-μη εκεινο-μη το αλλο.Η εγκυμοσύνη δεν ειναι αρρωστεια ειναι μεσα στη ζωή μας και έτσι πιστεύω ότι πρέπει να την αντιμετωπίζουμε..Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalogan έγραψε:

το λογικο και το παραλογο δεν απεχουν και πολυ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης...γενικα επικρατει ενας παραλογος παροξυσμος -μη αυτο-μη εκεινο-μη το αλλο.Η εγκυμοσύνη δεν ειναι αρρωστεια ειναι μεσα στη ζωή μας και έτσι πιστεύω ότι πρέπει να την αντιμετωπίζουμε..Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!φιλια!!

καλη μου κανεις δεν ειπε οτι πρεπει να μπουμε σ ενα μπουκαλι και να μην το κουνησουμε ρουπι.... εγω και σε μπουζουκια πηγαινα , και σε μπαρ.... κοινως δεν αλλαξα πολλα πραγματα

εμεις εχουμε ενα ΧΤ και στην αρχη οταν ειπα στον αντρα μου να με παει 2 τετραγωνα πιο κατω , ετυχε να μη μας δει ενας τυπος με αυτοκινητο και γλιτωσαμε τα χειροτερα χαρη στη ψυχραιμια του οδηγου...

γιαυτο φιλικα και παλι σου προτεινω να το σκεφτεις διπλα πριν ανεβεις στη μηχανη

η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια αλλα εισαι πλεον υπευθυνη για μια αλλη ζωη εκτος της δικιας σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΥΤΟ 8ΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ .

ΕΓΩ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑ 1 ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ 2 1/2 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ , ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΜΥΑΛΟ.

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ , ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...

ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΗΔΗ ΓΕΝΝΗΜΕΝΑ ΒΡΑΦΑΚΙΑ !:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟΓΚΑΝ !!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΡΩΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ...ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!!!ΟΠΟΤΕ ΑΣΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΑΡΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ !!!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κούκλα μου, ουτε άρρωστες είμαστε ούτε σημαίνει πως δεν συνεχίζουμε να ζούμε όπως πριν. Απλά προσέχουμε λίγο παραπάνω. Εσύ μπορεί να πηγαίνεις σιγά - σιγά και να αποφεύγεις τις λακούβες.... οι άλλοι οδηγοί θα σε προσέξουν κατάλληλα;;;;; Η μήπως οι γέροι που περνάνε το δρόμο με τα πόδια και μόλις δούν μηχανάκι τους πιάνει αμόκ και πάνε μπρος - πίσω με αποτέλεσμα να έχουν ρίξει δεκάδες μηχανάκια (το έχω πάθει 3-4 φορές).

Το θέμα δεν είναι τόσο η οδήγηση όσο το αν υπάρξει κάποια πτώση από το μηχανάκι μπορεί να είναι μοιραίο. Πρόσεχε γλυκιά μου....

Εγώ, παρόλο που στη δουλειά μου πήγαινα σε 5-6 λεπτά με το μηχανάκι, τώρα παίρνω το λεωφορείο. Ταλαιπωρούμαι λιγάκι αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου κι εγώ έπαιρνα το μηχανάκι και τώρα έχω πάθει μία μικρή αποκόλυση πλακούντα.... Το πρόβλημα με το μηχανάκι δεν είναι μόνο οι λακούβες ή οι άλλοι οδηγοί αλλά και το παρκάρισμα. Εγώ είμαι σίγουρη ότι την πάτησα όταν ανέβαζα το μηχανάκι στην στέκα... Εκεί το καταλάβαινα ότι με ζόριζε λιγάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera!ego apo prin meino egkios anebaina sto mixanaki,fantasteite oti kai stin proti episkepsi pigame me ayto, i proti erotisi poy toy ekana itan an mporo na anebaino stin mixani i apantisi toy itan nai mexri kai simera poy eimai 18 ebdomadon anebaino kanonika stin mixani bebaia oxi gia makrines apostaseis kai me poli prosoxi episis moy eixe pei na prosexo poli tis lakoybes mono ayto

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕΙ ΠΕΙ ΗΤΑΝ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ...

ΤΟ ΤΗΡΗΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΒΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ, ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ

ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συζητάς με το γυναικολόγο σου ο,τιδήποτε σε απασχολεί σε σχέση με την εγκυμοσύνη σου και να μη ντρέπεσαι!!΄

Όσο για το μηχανάκι καλύτερα να το αποφεύγεις πιο πολύ λόγο πιθανότητας ατυχήματος. Γιατί μπορεί εσύ να πηγαίνεις σιγά-σιγά και να προσέχεις.... οι άλλοι όμως??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστο καλη μου να παει στο καλο το μηχανακι!Βρες εναλλακτικους τροπους, ξερω δεν ειναι ευκολο αλλα πρεπει. Τσεκαρε το και με το γιατρο σου αλλα πιστευω θα σου πει οχι. Εγω ειχα λατρεια με το ποδηλατο. Εχω να ανεβω ενα χρονο σχεδον...γιατι ουτε μετα την καισαρικη επιτρεπεται.

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου με προσοχη...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm έγραψε:

Εγω ειχα λατρεια με το ποδηλατο. Εχω να ανεβω ενα χρονο σχεδον...γιατι ουτε μετα την καισαρικη επιτρεπεται.

Το πρόβλημα με την μηχανή - κυρίως στην Ελλάδα - είναι ότι οι άλλοι οδηγοί δεν υπολογίζουν τους οδηγούς της μηχανής, όπως οι νταλικέριδες τους οδηγούς αυτοκινήτων!!! κ.ο.κ

Εγώ χρησιμοποιούσα το ποδήλατο καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ο γιατρός μου είχε πει: "γιατί όχι?" και το σταμάτησα όταν μπήκα στον μήνα μου, έκανα γύρω στα 20-25 χλμ. και πραγματικά το ευχαριστιόμουν. ΄Αλλωστε εδώ δεν ήμουν και η μοναδική έγκυος σε ποδήλατο!! Μόνο οι γιατροί της Ελλάδος είναι λίγο συντηριτικοί!

Κατά τα άλλα οι έγκυες, όχι δεν είναι άρρωστες, αλλά πρέπει να προσέχουν λίγο παραπάνω....!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FYSIKA KAI OXI KORITSAKI PREPEI NA PROSEXEIS POLU AUTO TO DIASTHMA KAI EMENA O ANTRA MOU EXEI MHXANH ALLA MOLIS MATHAME OTI EIMAI EGKYOS PRVTOS MOU TO EIPE O ANTRA MOU OTI DEN THA ANEBAINV KAI OPOU PAME MAZI PAME ME TO AUTOKINHTO MAS!!! NA PROSEXEIS OI 3 PRVTOU MHNES THELOUN ARKETH PROSOXH FILIA POLLA.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ζουζουνίτσα! Εγώ οδηγώ μηχανάκι πολλά χρόνια, είχα και ένα ατυχηματάκι πριν μείνω έγκυος αλλά παρόλα αυτά τους πρώτους μήνες ανέβαινα κανονικά. Αυτοκίνητο οδηγούσα μέχρι να γεννήσω. Όλοι μου έλεγαν διάφορα αλλά εγώ έκανα αυτό που ήθελα εγώ. Για το μηχανάκι είχα ρωτήσει και εγώ το γιατρό μου. Δεν μου το απαγόρευσε αλλά μου είπε να προσέχω τις λακούβες και να μην πέσω. Το θέμα με το μηχανάκι είναι πως ακόμη κι αν προσέχεις εσύ τις περισσότερες φορές δεν σε υπολογίζουν τα αυτοκίνητα. Κάνε αυτό που αισθάνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalogan μου αυτο ειναι δικο σου θεμα.Εγω μεχρι και τωρα οδηγαω μηχανακι.Παω στην δουλεια μου που ειναι 2 λεπτα αλλα ειναι ανηφορα κατηφορα και δεν μπορω με τα ποδια,λεωφορειο δεν εχει και να δινω 6 ευρω σε ταξι καθε μερα δεν γινεται.Ο γιατρος μου ειπε να προσεχω πολυ και οσοι με βλεπουν με μαλωνουν αλλα πηγαινω πολυ σιγα και προσεχω τις λακουβες.Οπως σου ειπα και στην αρχη ειναι καθαρα θεμα δικο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

baby sm έγραψε:

Το πρόβλημα με την μηχανή - κυρίως στην Ελλάδα - είναι ότι οι άλλοι οδηγοί δεν υπολογίζουν τους οδηγούς της μηχανής, όπως οι νταλικέριδες τους οδηγούς αυτοκινήτων!!! κ.ο.κ

Εγώ χρησιμοποιούσα το ποδήλατο καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ο γιατρός μου είχε πει: "γιατί όχι?" και το σταμάτησα όταν μπήκα στον μήνα μου, έκανα γύρω στα 20-25 χλμ. και πραγματικά το ευχαριστιόμουν. ΄Αλλωστε εδώ δεν ήμουν και η μοναδική έγκυος σε ποδήλατο!! Μόνο οι γιατροί της Ελλάδος είναι λίγο συντηριτικοί!

Κατά τα άλλα οι έγκυες, όχι δεν είναι άρρωστες, αλλά πρέπει να προσέχουν λίγο παραπάνω....!![/quote:c9ac6rm5]

Καλη μου Argi δεν ξερω που ειναι το <εδω> το δικο σου. Παντως η Αθηνα κακα τα ψεματα δεν ειναι πολη για ποδηλατο, ουτε και η Καλλιθεα οπου μενω.Δεν υπαρχει καμια προσοχη απο τα αυτοκινητα και κανενας σεβασμος. Επιπλεον και για το ποδηλατο ισχυουν οσα και για μηχανη με λακουβες και τα λοιπα, ασε που αμα σου πεταχτει κανενας τρελοπεζος μπροστα σου μπορεις ευκολα να πεσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια , με ενα γερό μωράκι!!!!

κ εμεις εχουμε μηχανη αλλα αναγκαστικα καλοκαιριατικα κυκλοφορουμε με το αυτοκινητο.Το μηχανακι ειναι το μονο μεσο που απαγορευεται σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, τωρα θα μου πεις πολλα απαγορεύονται αλλα καποιοι τα κανουν-αναλογα απο εκει κ περα ο καθενας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...