Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ


Recommended Posts

Καλημερα!!!

Δουλευω σαν ιδιωτικος υπαλληλος σε ξενοδοχειο. Η λογιστρια μας εδω ειναι για τα μπαζα (δεν γνωριζε για το αν η ισοχρονη αδεια ειναι νομιμη!!!) οποτε δεν μπορει να με κατατοπισει. Μου μενουν οι δημοσιες υπηρεσιες λοιπον για να μαθω, σας διαβεβαιω οτι τηλεφωνησα στο ταμειο μου το ΤΑΞΥ και μου ειπαν οτι δικαιουμαι 53 ημερες πριν το τοκετο και 53 ημερες μετα, πραγμα που ειναι λαθος. Ετσι λοιπον φανταστηκα οτι εδω ολο και καποια θα ξερει!!!!!!

Αναρωτιεμαι λοιπον:

Εχω ΠΗΤ 12/10

1. Αν καταθεσω τα δικαιολογητικα μου στο ΤΑΞΥ μπορω να διεκδικησω την 6μηνη ανευ αποδοχων αδεια απο το ΟΑΕΔ? Αν οχι επειδη ειναι μονο για τις ασφαλισμενες στο ΙΚΑ, μπορω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ΙΚΑ? Αφου εχει γινει η συγχωνευση των 2 ταμειων σωστα?

2. Δεν εχω παρει ουτε μια μερα ασθενειας απο τη δουλεια μου..... δικαιουμε απο τον εργοδοτη μου να με πληρωσει 25 ημερες? και αν ναι αυτες οι 25 ημερες ειναι ο πρωτος μηνας απο τους 4 που συνολοκα κα8ομαι?

3. Το ΙΚΑ η ΤΑΞΥ πληρωνει τιποτα για το ιδιωτικο μαιευτηριο?

4. Απο 01/09 ειμαι στην 4 μηνη αδεια μου, και δεν εχω παρει ακομα αδεια. Το επιδομα θα μου το δωσει στο τελος αυτου του μηνα και τον μηνα αδειας που δικαιουμαι 8α μου τον δωσει εξτρα απο το 4μηνο. Αρα δεν δικαιουμε να μου πληρωσει ενα μηνα επιπλεον (τον μηνα που θεωρητικα 8α ειμαι σε αδεια)? Μπορω να τα ζητησω αυτα τα χρηματα τωρα στο τελος αυτου του μηνα?

5. Ποτε ειναι η πρωτη πληρωμη απο ικα η ταξυ?

6. Και τελος παντων τι χρηματα περνουμε?????

Συγνωμη αν εγινα κουραστηκη αλλα για μενα ολα αυτα ειναι ενα χαος .....

+ η κριση που περναμε..... ειμαι σιγουρη οτι για καποιον που ξερει θα του παρει 5 λεπτα να απαντησει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tjetje γεια σου λοιπον θα σου πω οσα γνωριζω και θυμαμαι.Για το αν μπορεις να καταθεσεις τα χαρτια σου στο ικα για να παρεις την εξαμηνη αδεια μητροτητας δεν το γνωριζω,ισως θα επρεπε να το ειχες κανει νωριτερα.Για τις μερες ασθενειας που λες δεν εχει καμια σχεση.Αν αρρωσταινες θα σου εδινε.Εγω με ικα ειχα γεννησει στη γενικη κλινικη και δεν μου καλυψε τιποτα το ικα.Δεν γνωριζω αν ειναι συμβεβλημενο το ικα με καποιο ιδιωτικο μαιευτηριο.Τα λεφτα που λες για το επιδομα αδειας κανονικα πρεπει να στα δωσει οταν παρεις την αδεια και οσο εισαι σε αυτην θα σου πληρωσει το μηνα αυτο αλλα οταν πληρωνεσαι καθε μηνα σαν να δουλευες οχι προκαταβολικα.η πρωτη πληρωμη γινεται την επομενη μερα της αδειας κυησεως και πληρωνεσαι για αυετς τις 56 μερες.αφου γεννησεις πληρωνεσαι για τον τοκετο και την αδεια λοχειας που ειναι 64 μερες.Για το τι λεφτα θα παρεις αυτο ειναι αναλογο με το τι συμβαση εχεις ποσα χρονια δουλευεις κτλ.Ελπιζω να βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tjetje έγραψε:

Καλημερα!!!

Δουλευω σαν ιδιωτικος υπαλληλος σε ξενοδοχειο. Η λογιστρια μας εδω ειναι για τα μπαζα (δεν γνωριζε για το αν η ισοχρονη αδεια ειναι νομιμη!!!) οποτε δεν μπορει να με κατατοπισει. Μου μενουν οι δημοσιες υπηρεσιες λοιπον για να μαθω, σας διαβεβαιω οτι τηλεφωνησα στο ταμειο μου το ΤΑΞΥ και μου ειπαν οτι δικαιουμαι 53 ημερες πριν το τοκετο και 53 ημερες μετα, πραγμα που ειναι λαθος. Ετσι λοιπον φανταστηκα οτι εδω ολο και καποια θα ξερει!!!!!! ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ 64 ΜΕΤΑ

Αναρωτιεμαι λοιπον:

Εχω ΠΗΤ 12/10

1. Αν καταθεσω τα δικαιολογητικα μου στο ΤΑΞΥ μπορω να διεκδικησω την 6μηνη ανευ αποδοχων αδεια απο το ΟΑΕΔ? Αν οχι επειδη ειναι μονο για τις ασφαλισμενες στο ΙΚΑ, μπορω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ΙΚΑ? Αφου εχει γινει η συγχωνευση των 2 ταμειων σωστα? - ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΗΓΟΥΡΑ ΤΙ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΤΑΞΥ ΣΥΓΧΟΝΕΥΤΙΚΕ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΠΟΟΧΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ. ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ

2. Δεν εχω παρει ουτε μια μερα ασθενειας απο τη δουλεια μου..... δικαιουμε απο τον εργοδοτη μου να με πληρωσει 25 ημερες? και αν ναι αυτες οι 25 ημερες ειναι ο πρωτος μηνας απο τους 4 που συνολοκα κα8ομαι? Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΛΗΣΕΙ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΑΣΘΕΝΙΑΣ - ΓΙΑ ΛΕΥΤΑ ΔΕΝΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΒΕΣ - ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.

3. Το ΙΚΑ η ΤΑΞΥ πληρωνει τιποτα για το ιδιωτικο μαιευτηριο? ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 991 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΕΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟ ΔΟΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΛΥΨΕ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΗΜΑ ΤΗς ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ

4. Απο 01/09 ειμαι στην 4 μηνη αδεια μου, και δεν εχω παρει ακομα αδεια. Το επιδομα θα μου το δωσει στο τελος αυτου του μηνα και τον μηνα αδειας που δικαιουμαι 8α μου τον δωσει εξτρα απο το 4μηνο. Αρα δεν δικαιουμε να μου πληρωσει ενα μηνα επιπλεον (τον μηνα που θεωρητικα 8α ειμαι σε αδεια)? Μπορω να τα ζητησω αυτα τα χρηματα τωρα στο τελος αυτου του μηνα? ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΝΩΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙς ΕΓΚΑΙΡΟΣ- ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΞΟΔΕΥΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΚΑΝΩΝΗΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ, ΘΑ ΠΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗ ΛΟΓΗΣΤΡΙΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑΔΕ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

5. Ποτε ειναι η πρωτη πληρωμη απο ικα η ταξυ? ΤΟ ΕΠΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑΣ ΣΟΥ ΜΕ ΕΠΙΤΑΓΗ ΗΜΕΡΑΣ ΣΗΝΗΘΩΣ. ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΕΙΣ ΛΗΞΗΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΕΝΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙς ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗΤΑ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ- ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΡΙΝ- ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΕ 2 ΕΥΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ

6. Και τελος παντων τι χρηματα περνουμε????? ΤΟ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ 31/12 ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΧ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ 31/12/2008, ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΑΥΞΗΣΗ Η ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΗΣΜΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΗΔΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΥΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΝ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙ 8,30 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ- ΤΟ ΛΑΙΩ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΩ

Συγνωμη αν εγινα κουραστηκη αλλα για μενα ολα αυτα ειναι ενα χαος .....

+ η κριση που περναμε..... ειμαι σιγουρη οτι για καποιον που ξερει θα του παρει 5 λεπτα να απαντησει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia καλσπερα και παλι....λοιπον....δουλευω σε προγραμμα με 18μηνη συμβαση σε δημοσιο φορεα...ρωτησα για την αδεια και μου ειπαν 3 μηνες και την κανονιζω εγω δηλαδη 1 μηνα πριν δυο μετα....επισης στους 18 μηνες εχω 40 μερες αδεια κανονικη και 40 ανευ αποδοχων...μπορω να τις χρησιμοπιησω και αυτες...κι μετα αν κατι δεν παει καλα με την εγκυμοσυνη μου μπορει ο γιατρος να μου γραψει αναρρωτικη...ηθελα να ρωτησω μηπως καποια ξερει...επειδη πριν δουλευα σε καποια ιδιωτικη επιχειρηση ποσο καιρο πρεπει να εισαι ασφαλισμενη για να παρεις επιδοματα και τετοια?οπως επισης και αν δικαιουμαι την 6μηνη αδεια απο τν οαεδ?αυτα....φιλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάς στη προισταμενη του τμήματος παροχων και ζητας να κανεισ ενσταση, σου κανουν το χαρτι και σου δινουν αριθμό πρωτοκόλλου. Μετα σου ΄΄ερχετε ειδοποιηση να περασεισ απο επιτροπή - μπορει να παει αλλοσ δεν χρειάζετε εξουσιοδότιση. Μετα σου ερχετε πάλη ειδοποιηση να πας να παρεισ τα λευτά - παλλη μπορει να παει αλλος με απλή εξουσιοδότιση για ποσα εωσ 100 Ευρώ, θεωριμένη απο τα ΚΕΠ για μεγαλυτερα ποσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ..ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ,ΟΠΟΤΕ ΡΩΤΑ ΑΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΕΞΗΣ*ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΧΕΙΣ 3ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ...ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ(ΣΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ),ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΣΙΑ(ΤΗ ΦΟΡΜΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ),ΕΝΣΗΜΑ,ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΜΙΑΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΝΑ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΝΟΜΙΖΩ 450ΕΥΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ 63 ΜΕΤΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ :huh: ΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...