Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα φάει τελικά?


Recommended Posts

καντινου έγραψε:

ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΗ, ΑΛΛΑ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΧΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΦΑΓΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΡΕΜΟΥΛΑΣ ΦΑΓΑΚΙ ΠΑΛΙ. ΤΟ ΠΡΟΤΗΜΩ.

Καντινού επιλογές στο φαγητό κάνεις;;;:unsure: Δεν έχετε πρόγραμμα;;;

Προτείνω να αλλάζεις κάθε φορά...Και η κρέμα προσφέρει ενέργεια...;)

Μην τα εκμηδενίζουμε όλα!:);)

Amanda γεια! Αραιή αρχικά όπως είπε και η Αφροδίτη!:)

Επίσης χρειάζεται απασχόληση...:) Σιγά-σιγά θα τη συνηθίσει!;)

Σου προτείνω να παραμείνεις στη ΝΟΥΝΟΥ! Άποψη...:);)

ΥΣ.αν αναφέρω τώρα ότι ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ''ΒΑΣΑΝΟ'' ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ;;;

Εμένα πάντως έφαγε 150γρ 4 μηνών και 2η ημέρα!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα διαβαζω το θεμα!

Δεν το ειχα δει καθολου.

Εγω να ρωτησω κατι που μου εκανε εντυπωση...

Γιατι ξεκινησατε τοσο νωρις τις τροφες?

Ιδιως οι θηλαζουσες μετα τη συμπληρωση των 6 μηνων πρεπει να ξεκινουν.

Παντως ετσι για την ιστορια εμεις θα ξεκινησουμε με λαχανικα (καροτακι)αφου κλεισει τους 6 μηνες η μικρη

και μετα απο μια εβδομαδα θα εισαγουμε 2ο γευμα με φρουτο.

Κρεμα δεν θα της δωσω απο επιλογη μου και συμβουλη της παιδιατρου.

Παντως δε νομιζω να ειναι βασανο ο απογαλακτισμος για μενα.

Η μικρη εχει διαθεση να φαει και μετα απο μια μικρη 'προβα' φαγητου φανηκε οτι θα τα παμε πολυ καλα.

Νομιζω οτι ολα θα ερθουν μονα τους.

Δεν χρειαζεται να τα πιεζουμε να φανε.

Λειτουγει ανασταλτικα η πιεση...

Γνωμη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Τωρα διαβαζω το θεμα!

Δεν το ειχα δει καθολου.

Εγω να ρωτησω κατι που μου εκανε εντυπωση...

Γιατι ξεκινησατε τοσο νωρις τις τροφες?

Ιδιως οι θηλαζουσες μετα τη συμπληρωση των 6 μηνων πρεπει να ξεκινουν.

Παντως ετσι για την ιστορια εμεις θα ξεκινησουμε με λαχανικα (καροτακι)αφου κλεισει τους 6 μηνες η μικρη

και μετα απο μια εβδομαδα θα εισαγουμε 2ο γευμα με φρουτο.

Κρεμα δεν θα της δωσω απο επιλογη μου και συμβουλη της παιδιατρου.

Παντως δε νομιζω να ειναι βασανο ο απογαλακτισμος για μενα.

Η μικρη εχει διαθεση να φαει και μετα απο μια μικρη 'προβα' φαγητου φανηκε οτι θα τα παμε πολυ καλα.

Νομιζω οτι ολα θα ερθουν μονα τους.

Δεν χρειαζεται να τα πιεζουμε να φανε.

Λειτουγει ανασταλτικα η πιεση...

Γνωμη μου...

Σαφώς και δεν πρέπει! Έχουν προσωπικότητα!:)

Νατάσσα μου δεν εννόησα ότι είναι πάγιος κανόνας αλλά ότι κατά γενική ομολογία και εμπειρική παρατήρηση ο απογαλακτισμός σε μωρά που θηλάζουν είναι πιο επώδυνος...:);)

Όσο για την εισαγωγή στερεών οι απόψεις διίστανται...:);) Όπως και για την ποιότητα της κρέμας που αναφέρεται συχνά...:);)

Υπάρχουν παιδίατροι και παιδίατροι...Η καθεμία μας συμβουλεύεται άλλον...Όσο για τις θηλάζουσες και τον χρόνο εισαγωγής των στερεών, όπως σαφώς γνωρίζεις είμαι ακατάλληλη...:);)

Σε φιλώ!:);)

Καλή αρχή!:cheer:

ΥΣ.καροτάκι μόνο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καροτακι πρωτη μερα και την επομενη σε συνδυασμο με κολοκυθακι!

Ανυπομονω να αρχισω παντως!

Η Αλεξανδρα σου φαγανουλα ειναι?

Θα μεγαλωσε πολυ!

Στειλε μου καμια φωτο να τη δω!

Φιλακια και στις 2 σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ώραία! Είναι φαγανή στις ποσότητες που αντέχει το στομαχάκι της...

Τρώει τα πάντα! Έχει τις προτιμήσεις της...Τρώει με περισσότερη ευχαρίστηση, αρπάζει το κουταλάκι, κοτόπουλο με αρακά, πατάτα με φασολάκι, μπισκοτόκρεμα...

Είναι βολικότατη...

Καλή αρχή! ΟΚ, θα στείλω...

Ανταποδίδω τα φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας! Λοιπόν την έκανα πιο αραιή και την έφαγε με πιο ευκολία- λίγα καραγκιοζιλίκια τα έκανα βέβαια- Σήμερα της έβαλα περίπου 130 νερό και τρείς κουταλιές απο τη νουνού. Lovie μου εμείς ξεκινήσαμε στους πεντέμησι δεν είναι πολύ νωρίς Θα προτιμούσα μετά τους έξι αλλά όπως έχω προαναφέρει θέλω να συνηθίσει να τρώει ένα γεύμα για να μπορώ να εργάζομαι καθώς δεν παίρνει ούτε μπιμπερό! Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι δεν χρειάζεται να τα πιέζουμε και επίσης καλύτερα για εμένα που δεν τις δίνεις κρέμα και ξεκινάς με λαχανικά και φρούτα Αν δεν εργαζόμουν θα έκανα το ίδιο. Katrina ο απογαλακτισμός δεν είναι βάρβαρός. Δύσκολος ναί αλλα είναι και ανάλογα στο παιδί. Άλλα δέχονται εύκολα το μπιμπερό και το ξένο γάλα άλλα όχι όπως το δικό μου. Είσαι τυχερή που η μικρή σου τρώει τα πάντα Ελπίζω να τα τρώει και η δικιά μου!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ, ΑΛΛΟΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ. ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

[ Katrina ο απογαλακτισμός δεν είναι βάρβαρός. Δύσκολος ναί αλλα είναι και ανάλογα στο παιδί.

Έτσι ακριβώς...:);)

Άλλο ''βάσανο'' όμως(και σε εισαγωγικά''), άλλο βάρβαρο...:);)

Καλή αρχή!:)

Αφορμή για στίχο Καβάφη...

''Και τώρα τί θα κάνουμε χωρίς τους βαρβάρους;''...:woohoo:

Αφιερωμένο στις ενασχολήσασες με το ΚΑΡΜΑ...:lol: :lol: :lol:

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! ok θα το διορθώσω λοιπόν. Ο απογαλακτισμός δεν είναι "βάσανο". Δύσκολος ναι είναι Όπως δύσκολο άλλωστε είναι να μεγαλώνεις σωστά ένα παιδί.

Θα έλεγες ποτέ οτι είναι "βάσανο" να μεγαλώνεις ένα παιδί? Είμαι σίγουρη πως όχι.

Γιατί όπως λέει και ο Καβάφης

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.

και πάρακάτω λέει..

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.

Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.

Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Καλημέρα! ok θα το διορθώσω λοιπόν. Ο απογαλακτισμός δεν είναι "βάσανο". Δύσκολος ναι είναι Όπως δύσκολο άλλωστε είναι να μεγαλώνεις σωστά ένα παιδί.

Θα έλεγες ποτέ οτι είναι "βάσανο" να μεγαλώνεις ένα παιδί? Είμαι σίγουρη πως όχι.

Καλημέρα!:) Σύμφωνοι! :);)

Επειδή συννενοηθήκαμε με Καβάφη...:)

Και επειδή πολύς λόγος γίνεται τελευταία για το Κάρμα...:laugh:

Από εμένα τώρα έχεις έναν ΚΑΒΑΦΙΚΟ ΠΟΝΤΟ!:);)

Καλημέρα...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pos apo to fagito tou mwrou ftasate ston kabafh enas theos kserei!!!!!:laugh: :laugh:

enamish xrono eimai edw mesa prwth fora tosos ntoros gia kati pou den xrisimeuei pouthena ......kai prwth fora mhlame giayto !!!!!

mipos einai kalitera na to katargisei h kalh mas admin ?

den tha xalame kai tis kardies mas etsi ....

telos pantos sto thema mas .den einai basano an to kaneis me xara einai tropos diaskedashs kai muhshs tou mwrou sto fagito .

(kai gia na apofigw mia akoma fora tis pareksigiseis ...oxi oti eipa kai kati alla panta ginonte me to pparamikro) einai o dikos mou tropos kai sto diko mou mwro pianei .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

pos apo to fagito tou mwrou ftasate ston kabafh enas theos kserei!!!!!:laugh: :laugh:

enamish xrono eimai edw mesa prwth fora tosos ntoros gia kati pou den xrisimeuei pouthena ......kai prwth fora mhlame giayto !!!!!

mipos einai kalitera na to katargisei h kalh mas admin ?

den tha xalame kai tis kardies mas etsi ....

telos pantos sto thema mas .den einai basano an to kaneis me xara einai tropos diaskedashs kai muhshs tou mwrou sto fagito .

(kai gia na apofigw mia akoma fora tis pareksigiseis ...oxi oti eipa kai kati alla panta ginonte me to pparamikro) einai o dikos mou tropos kai sto diko mou mwro pianei .

Αφροδίτη...:) Έχεις γίνει μία από τις αγαπημένες μου...;)

Έπειτα ΒΕΒΑΙΑ από την ΚΑΝΤΙΝΟΥ...:laugh:

Σημασία έχει οι παρεξηγήσεις να αίρονται...:) Τότε απλά αφορούν απόψεις και όχι πρόσωπα...:) Επομένως είναι απλά διάλογος και όχι ΕΜΠΑΘΕΙΑ...(το αναφέρω γενικότερα)

Καβάφη ε;;;Πάντοτε κάνω συνειρμούς...Μία λέξη αρκεί!Ε, δεν πειράζει να έχει και ένα πνεύμα διαφορετικό το φόρουμ ε;;;:woohoo:

Τώρα πάλι έχω σκέψη...''Και συ φιλοσοφείς ως εγώ και ουδέ πράττεις''!

ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ...Αναφορικά με το ΕΛΕΕΙΝΟ ΚΑΡΜΑ...:lol:

Βάσανο εννοώ, όχι επακριβώς φυσικά! Απλά θέλει αφοσίωση όπως λες!;)

Ναι και εμείς αυτό πράττουμε...Τραγουδάκια και άλλα...

Πάντως πια ό,τι της αρέσει σε παγκόσμιο ρεκόρ το καταβροχίζει..:laugh:

Απόψεις καταθέτουμε εξάλλου...:)

Σε φιλώ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω λοιπον σαν νεα και αβγαλτη μητερα θα συνεχισω το χαβα μου... γιατι να μη δωσουμε ρυζαλευρο που δεν εχει καθολου ζαχαρη και να παμε στις κρεμες???

ποιος το αποφασιζει ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

εγω λοιπον σαν νεα και αβγαλτη μητερα θα συνεχισω το χαβα μου... γιατι να μη δωσουμε ρυζαλευρο που δεν εχει καθολου ζαχαρη και να παμε στις κρεμες???

ποιος το αποφασιζει ??

Eσυ φυσικα αποφασιζεις τι θα δωσεις στο παιδι σου υπο την καθοδηγηση του γιατρου.

Εγω ενας λογος που αλλαξα παιδιατρο ηταν το γεγονος οτι δε συμφωνουσα με τις αποψεις της στο φαγητο σε συνδυασμο βεβαια με καποια περιστατικα που μ'ενοχλησαν.

Εψαξα,διαβασα,ρωτησα και εμαθα πολλα πραγματα σχετικα με τη διατροφη.

Δεν τα κατεβασα απο το κεφαλι μου.

Προσωπικα θα σου πω οτι αποφασισα να μη δωσω καθολου κρεμα εμποριου στη μικρη μου μιας και θεωρω οτι δεν εχει να προσφερει τιποτα.

Μονο κενες θερμιδες ειναι.

Το μονο που ισως θα δωσω ειναι βιολογικο ρυζαλευρο χωρις ζαχαρη και χωρις γαλα.

Και το λεω για να μην παρεξηγηθω...

Σου γραφω το τι θα κανω εγω χωρις να κρινω καμια μανουλα που πραττει το αντιθετο απο αυτο που αποφασισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο πολυ? δηλαδη - οπως λεω και γω - τα φρουτα τα δινεις ως κρεμα λιωμενα χωρις να βαζεις κατι αλλο μεσα και το ιδιο και τα φαγητα, ετσι?

το βιολογικο ρυζαλευρο που θεωρω και γω οτι ειναι το καταλληλοτερο το δινουμε για ξεκινημα? για να συνηθισει την ιδεα του κουταλιου και μετα βουρ στον πατσα??

συγνωμη αν σας πρηζω αλλα πραγματικα ορισμενα πραγματα - ισως απλα - με πελαγωνουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χεχε τυχερούλα..οκ εντάξει δεν είναι και κάτι τρομερό αλλά ούτε και ευχάριστο.. @Χρύσακι στη σύσπαση θα νιώσεις ότι η κοιλιά σου γίνεται πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο σαν πέτρα και ότι σε πιέζει και μπορεί να νιώσεις σα να σου κόβεται η αναπνοή.. δε νομίζω ότι η σύσπαση braxton hick συνοδεύεται με πόνο... Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ τις συσπάσεις.. πλέον τις έχω συνηθίσει και αφού είναι ακανόνιστες και λίγες είναι φυσιολογικό..όταν γίνουν τακτικές και αρχίζει να αυξάνει η συχνότητά τους λογικά είναι συσπάσεις τοκετού και εκεί θα υπάρχει έντονη δυσφορία και πόνος..
    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
    • Κορίτσι μου σε νιώθω τόσο πολύ και πραγματικά λυπάμαι που το βιώνεις και πάλι αυτό το πραγματικά δυσβάχτο και άδικο γεγονός.... Γνώμη μου, επειδή σε μένα δεν έδωσαν την επιλογή της απόξεσης τότε και πήρα τα χάπια (χ2 γιατί το πρώτο πρωτόκολλο δεν έπιασε γιατί ήμουν κι εγώ σχεδόν 11εβδ τότε), χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι πολύ επώδυνη και κυρίως ψυχολογικά βαριά διαδικασία... Μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την εμπειρία μου, αλλά να είσαι προετοιμασμένη ότι ίσως αυτή η οδός πολύ πιθανόν να σε κάνει χειρότερα ψυχολογικά και σωματικά... 😢  
    • Εγω έχω πάρει ένα που λέγεται "Η βίβλος της φροντίδας του μωρού"..Καλό είναι,πιάνει αρκετά θέματα και για την αρχή κ αργότερα..
    • Αυτό το έχω απορία κ εγώ..συσπάσεις ακούω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι..Με πιάνουν καμιά φορά τπτ περίεργα κ λέω λες να είναι;;;🤔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...