Μετάβαση σε περιεχόμενο

Από πότε αρχίζουμε να βουρτσίζουμε δοντάκια?


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!

Ο μπεμπούλης μου έχει βγάλει τα 2 πρώτα του δοντάκια εδώ και μισό μήνα. Από πότε αρχίζουμε να τα βουρτσίζουμε? Μήπως θα έπρεπε να έχουμε είδη αρχίσει?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!:kiss::kiss::kiss:

ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ S/M ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ,ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΑΚΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ Κ Ο ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΕΓΩ Κ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ....ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ "ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΟΝΤΙ"...

ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΟΝΤΙ:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Θαλεια!

Σιδερενια τα δοντακια του!

Καπου διαβασα πως απο τη στιγμη που θα βγει το πρωτο δοντακι πρεπει να το βουρτσιζουμε πραγμα το οποιο μου επιβεβαιωσε και η παιδιατρος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αύριο θα πάω να εφοδιαστώ με παιδική οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλη μια ερώτηση, ίσως λίγο χαζούλα.:unsure:

Χρησιμοποιούμε οδοντόκρεμα, ή απλώς οδοντόβουρτσα? Λογικα πρέπει να είναι δύσκολο να καθαρίσουμε τα δοντάκια με οδοντόκρεμα και να μην τη καταπιει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego to suzitisa me ton odontiatro mas kai oxi me tin paidiatro k mou eipe na ta katharizo me mia gazoula apo to farmakeio,tora den katalava ama tha vazo k odontokrema i ama uparxoun eidikes sto farmakeio,otan vgaloume dontia tha ton ksanarotiso

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με την savropinguinos!Με το που βγει το πρωτο δοντι το καθαριζουμε με μια αποστειρωμενη γαζουλα χωρις οδοντοκρεμα αν και προχτες που ημουν στο φαρμακειο ειδα μια οδοντοκρεμα που ελεγε πανω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει απο το πρωτο δοντι κι οτι δεν επηρεαζει αν το καταπιει το μωρο αλλα πιστευω οτι και σκετη γαζα με λιγο νερακι ειναι αρκετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα:)

εμας η παιδιατρος μας ειχε πει απο την πρωτη μερα με το που γυρισαμε απο το μαιευτηριο δλδ,να του καθαριζω τα ουλα με γαζα αποστειρωμενη και χαμομηλι μια φορα την ημερα,συνηθως βραδυ. Αυτο ειχα δει οτι το συστηνει και η αμερικανικη παιδιατρικη.Τωρα και να μην το χες κανει δεν θα παθει και τιποτα το παιδι.Υπαρχουν και οδοντοβουρτσες στο εμποριο για μωρα,καλο θα ηταν να ξεκινησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Όσο είναι μωράκια, μέχρι ενός έτους, καθαρίζουμε τα δοντάκια με μια αποστειρωμένη γάζα απ' το φαρμακείο και με λίγο νεράκι. Μετά το χρόνο μπορούμε αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια παιδική οδοντόβουρτσα πάλι μόνο με νερό και αργότερα, κοντά στα τρία τους χρόνια, όπου τα παιδιά θα είναι σε θέση να μπορούν να ξεπλένουν το στόμα τους μετά το βούρτσισμα, μπορούμε να προσθέσουμε και κάποια παιδική οδοντόκρεμα (σε μικρή ποσότητα, όσο ένα ρεβυθάκι).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kyriaki78 έγραψε:

Καλημέρα! Όσο είναι μωράκια, μέχρι ενός έτους, καθαρίζουμε τα δοντάκια με μια αποστειρωμένη γάζα απ' το φαρμακείο και με λίγο νεράκι. Μετά το χρόνο μπορούμε αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια παιδική οδοντόβουρτσα πάλι μόνο με νερό και αργότερα, κοντά στα τρία τους χρόνια, όπου τα παιδιά θα είναι σε θέση να μπορούν να ξεπλένουν το στόμα τους μετά το βούρτσισμα, μπορούμε να προσθέσουμε και κάποια παιδική οδοντόκρεμα (σε μικρή ποσότητα, όσο ένα ρεβυθάκι).

Συμφωνώ, αλλά την οδοντόκρεμα αρχίζεις να την χρησιμοποιείς νωρίτερα από τα 3.

Υπάρχουν οδοντόβουρτσες και οδοντόκρεμες ειδικές για τα πρώτα δόντια μέχρι ηλικία 2 ετών, 3 κλπ.

Η ποσότητα της οδοντόκρεμας πρέπει να είναι στο μέγεθος της κεφαλής της καρφίτσας!

Αν χρησιμοποιείς περισσότερη ποσότητα και το παιδί δεν την φτύνει τότε τα δοντάκια αρχίζουν και κιτρινίζουν! Αυτό έγινε στον γιο μου για ένα διάστημα έβαζε λίγο παραπάνω οδοντόκρεμα και δεν την έφτυνε και τα δοντάκια του αρχισαν να κιτρινίζουν!! μετά όμως που άρχισε να την φτύνει επανήλθε το χρώμα τους! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

kyriaki78 έγραψε:

Συμφωνώ, αλλά την οδοντόκρεμα αρχίζεις να την χρησιμοποιείς νωρίτερα από τα 3.

Υπάρχουν οδοντόβουρτσες και οδοντόκρεμες ειδικές για τα πρώτα δόντια μέχρι ηλικία 2 ετών, 3 κλπ.

Η ποσότητα της οδοντόκρεμας πρέπει να είναι στο μέγεθος της κεφαλής της καρφίτσας!

Αν χρησιμοποιείς περισσότερη ποσότητα και το παιδί δεν την φτύνει τότε τα δοντάκια αρχίζουν και κιτρινίζουν! Αυτό έγινε στον γιο μου για ένα διάστημα έβαζε λίγο παραπάνω οδοντόκρεμα και δεν την έφτυνε και τα δοντάκια του αρχισαν να κιτρινίζουν!! μετά όμως που άρχισε να την φτύνει επανήλθε το χρώμα τους! :)[/quote:3jggvw5s]

μαλιστααα...εχουμε και αυτα να προσεχουμε!:laugh: :laugh: αντε να δω οσο μεγαλωνει τι αλλο θα πρεπει να χω στο νου μου:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

kyriaki78 έγραψε:

Συμφωνώ, αλλά την οδοντόκρεμα αρχίζεις να την χρησιμοποιείς νωρίτερα από τα 3.

Υπάρχουν οδοντόβουρτσες και οδοντόκρεμες ειδικές για τα πρώτα δόντια μέχρι ηλικία 2 ετών, 3 κλπ.

Η ποσότητα της οδοντόκρεμας πρέπει να είναι στο μέγεθος της κεφαλής της καρφίτσας!

Αν χρησιμοποιείς περισσότερη ποσότητα και το παιδί δεν την φτύνει τότε τα δοντάκια αρχίζουν και κιτρινίζουν! Αυτό έγινε στον γιο μου για ένα διάστημα έβαζε λίγο παραπάνω οδοντόκρεμα και δεν την έφτυνε και τα δοντάκια του αρχισαν να κιτρινίζουν!! μετά όμως που άρχισε να την φτύνει επανήλθε το χρώμα τους! :)[/quote:2q2osa9t]

Τι να σου πω Argi μου..εμάς έτσι μας είχε πει ο παιδίατρος και ακόμα πλένουμε τα δοντάκια μας με οδοντόβουρτσα και σκέτο νερό! Πάντως αυτό που λες για το κιτρίνισμα των δοντιών δε το ήξερα και ομολογώ πως θα το προσέξω μόλις αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε οδοντόκρεμα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια ολα καλα εμεις εχουμε 4 δοντακια εχω παρει οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα αλλα ο πονηρος ο γιος μου δεν με αφηνει να του τα πειραξω πως θα τα καταφερω??? μολις παω να του κανω κατι στα δοντια του σφραγιζει το στομα και δεν μπορω να κανω τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

ρε κοριτσια ολα καλα εμεις εχουμε 4 δοντακια εχω παρει οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα αλλα ο πονηρος ο γιος μου δεν με αφηνει να του τα πειραξω πως θα τα καταφερω??? μολις παω να του κανω κατι στα δοντια του σφραγιζει το στομα και δεν μπορω να κανω τιποτα

Μπεμπούλης για να εξοικειωθεί ο μικρούλης σου με τη διαδικασία του βουρτσίσματος, μπορείς να τον παίρνεις μαζί σου στο μπάνιο όταν βουρτσίζεις τα δόντια σου για να δει ότι είναι κάτι που το κάνεις κι εσύ και έτσι να αρχίσει σιγά-σιγά να εξοικειώνεται με την ιδέα και να ξεκινήσει να μιμείται τις κινήσεις του βουρτσίσματος. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι τα μικρά παιδιά μιμούνται τα πάντα και ιδιαίτερα ο,τιδήποτε κάνουν οι γονείς τους ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eipa na mhn anoiksw thema alla na rwthsw edw .

einai dunaton na bgalei to prwto tou dontaki alla na mhn einai ta mesea katw alla to pio plaino?gia thn akribia oxi to diplano apo to meseo alla to deutero diplano .(euxome na katalabate :laugh: mou diafeugei tora pos legete )shmera eida ena aspradki ekei kai einai kai fouskomeno kai shnexia masaei apo ekei .exei kai ligo grinia .alla pou to epiasa den mou fanike polu skliro (den mafinei kiolas).lete na einai dontaki h pali kisth?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ΤΟ ΔΩΝΤΑΚΙ Θ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΣΜΗ ΜΑΥΡΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΑΣΠΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΞΕΜΥΤΗΣΕΙ. ΚΑΜΙΑ ΚΙΣΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...