Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιστροφή στη δουλειά, - τι θα κανω με το γάλα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Από σήμερα μετράω ανάποδα ένα μήνα για γυρίσω στη δουλειά. Από 01/09. Και είμαι ψυχολογικά πολύ κάτω. Ο μικρούλης μου θα είναι μόλις 3 μηνών όταν θα τον αφήσω και δεν ξέρω τι να κάνω με το γάλα του. Η παιδίατρος μας είπε σιγά σιγά να αρχίζουμε να δοκιμάζουμε γάλατα. Θα συνεχίσω να τον θηλάζω όταν θα είμαι σπίτι – η δουλειά μου είναι σχετικά κοντά και δεν θα τρόω πολύ χρόνο στις διαδρομές. Το ζητούμενο είναι ότι αποκλειστικά θηλάσαμε λίγο. Στην αρχή έπαιρνε συμπλήρωμα για 3 εβδομάδες – ελάχιστο βέβαια το πολύ 60 γραμμ το 24/ωρο , μετά το κόψαμε και τώρα πρέπει να ξαναρχίσουμε. Με το θήλαστρο στη δουλειά άντε να βγάλω ένα γεύμα και ο μικρός μου είναι λαίμαργος έχει εδραιώσει γαλουχία και το στήθος παράγει όσο τρώει…δεν μου περισσεύει δηλαδή για να κάνω τράπεζα γάλακτος Δεν θα ήθελα να πάρει γάλα σκόνη καθόλου μέχρι να αρχίσει τα φρούτα αλλά και τι να κάνω. Με παρηγορεί – όσο μπορεί να σε παρηγορήσει αυτό ότι δεν είναι το μοναδικό μωρό που θα φάει γάλα σκόνη αλλά θα μου λείψει τρομερά. Αφήστε που φοβάμαι ότι θα μου κοπεί σιγά σιγά το γάλα. ¨όσες μανούλες επιστρέψανε τόσο νωρίς στη δουλειά θα ήθελα την εμπειρίες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη Cesilia...για να επιστρεψεις τοσο νωρις δουλεια καποιος λογος θα υπαρχει, δε ρωταω. Στο μαιευτηριο εκανα φιλη μου τη διπλανη μου. Επεστρεψε κι εκεινη νωρις στη δουλεια, νομιζω σχεδον στους 2 μηνες, γιατι ειναι οικογενειακη επιχειρηση. Κι εκεινη δεν μπορεσε να κανει τραπεζα. Ωστοσο μου ειπε οτι βγαζει το βραδυ που ο μαστος της ειναι γεματος. Ισως να επιλεξεις ποια στιγμη της ημερας εισαι σπιτι και ειναι γεματος ο μαστος για να βγαζεις. Εμενα συνηθως ειναι το πρωι αλλα το τρωει ολα η σκατουλα.

Ισως να συμβουλευτεις καποιον συμβουλο θηλασμου...δεν ξερω...σκεφτομαι

Θα μπορεις τουλαχιστον αν συμβει κατι, πειναει κι αλλο ας πουμε να φευγεις;

Ποιος θα σου το κραταει;

Δε γινοταν να παρεις και αδεια θηλασμου σε μερες;

Σορι που ρωταω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς το αφεντικό μου ανυπομονεί να επιστρέψω – είμαι η ιδιαιτέρα του βλέπετε. Τα άλλα δυο κορίτσια στην γραμματεία δεν τα καταφέρνουν με το κομμάτι μου – έτσι λέει το αφεντικό μου, εγώ πιστεύω ουδείς αναντικατάστατος. Γενικά είναι δύσκολα με τις δουλειές και δεν ρισκάρω. Θα ήθελα να πάρω τουλάχιστον το 6 μηνο του ΟΑΕΔ αλλά όταν το συζήτησα και με τους άλλους διευθυντές στραβομουτσούνιασαν. Ο μικρός μου κάνει πολλά μικρά και συχνά γεύματα, δε λέω χτίζει καλές διατροφικές συνήθειες αλλά δε με βοηθάει. Πριν έιχα πολύ γάλα έβγαζα με το θήλαστρο μέχρι και 120 γραμμ από το ένα στήθος, αλλά το σκατιάρικο ξυπνάει την νύχτα πολύ πεινασμένο και το τρώει, αποτέλεσμα περίσσευμα μηδέν. Θα τον προσέχει η μαμά μου και θα τον θηλάζω το πρωί πριν φύγω και όταν θα γυρίζω αλλά θα χάνει ένα με δύο γεύματα. Αν κοιμάται το βράδυ θα μπορούσα να του βγάζω ένα γεύμα ακόμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβα...τραβας κι εσυ μεγαλο ζορι...

Ελπιζω να σε βοηθησουν περισσοτερο αλλες κοπελες

Ελπιζω να τα βολεψεις. Να σου ζησει ο τσιπιρικος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΛΙΓΟ!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ!!ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΑΞΕ ΤΟ ΛΙΓΟ!!!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να κάνεις το εξης..όταν θα επιστρέφεις από τη δουλειά βγάζε πρώτα γάλα από το θήλαστρο και στη συνέχεια θήλασέ τον. Με αυτό τον τρόπο ίσως αυξήσεις την παραγωγή. Αλλιώς όταν επιστρ΄ψεις τάισέ τον από το ένα στήθος και βγάλε το γάλα από το άλλο. Να εναλλάσεις όμως κάθε μέρα το στήθος που αντλέις κ εκείνο που θηλάζεις.Αν θες όλα μπορείς να τα κατσφέρεις!!:)Καλή συνέχεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εγω γυρισα μολις σαραντισα και ακου τι εκανα με μεχρι που ητανε ο μικρος και 4 μηνων.

νοικιασα νοσοκομειακο θηλαστρο γιατι ηανε πολυ νωρις.

το ειχα μαζι μου.εβγαζα στην δουλεια ανα 2 ωρες για να αυξησω και την παραγωγη μου.

μαζευα 1-2 γευματα.μολις γυρνουσα τον θηλαζα(γυρνουσα κατα τις 3 ομως.

επειδη με το θηλαστρο δεν μαζευα και τοοσο πολλυ υπηρχε ελλειψη 1 γευματος που ητανε ξενο.

αν το σκεφτεις απο ολα τα γευματα αν ειναι ενα ξενο δεν πειραζει...

το βραδυ θηλαζα παντα δεν εδινα μπουκαλι ποτε για να κοιμηθω παραπανω θηλαζα ξαπλωμενη και ετσι κοιμομουνα κιολας.

παρε ενα ψυγειακι αυτα που ειναι με παγοκυστες για την μεταφορα του γαλακτος.

θελει πολυ υπομονη και θεληση παντως.εγω ενιωθα τρομερες τυψεις αλλα οταν το σκεφτομαι καλα λεω πως δεν θα επρεπε. εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου να πινει ο μικρος γαλα απο εμενα και ξεπατωθηκα 3 μηνες στη κυριολεξια με δουλεια και θηλασμο και βγαζε ανα δυωρο και φυγε χωρις; καθυστερησει να προλαβεις τον θηλασμο και και και....αγχος, κουραση και εξαντληση(στο λεω να το ξερεις) αλλα αξιζει.

καποια στιγμη ο μικρος ηθελε μονο μπιμπερο, εκλαιγε και μονο που τον ξαπλωνα στο στηθος:(

τον καταφερνα μονο βραδυ κοιμισμενο ενω την μερα ειχαμε δραματα!!!

μεχρι που επινε ολο και πιο πολλυ μπιμπερο και σιγα σιγα κοπηκε και το δικο μου:( ουτε χαπια πηρα ουτε τιποτα.

δεν μαζευα και με το θηλαστρο και σταματησα.:( :(

το τελικο συμπερασμα που εχω βγαλει εγω ειναι πως:

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΥΨΕΙΣ(ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ-ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ-ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΑΣ,2ΜΗΝΕΣ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ.

εγω να φανταστεις νιωθω ακομα ασχημα και ας ξερω πως οτι μπορουσα εκανα...και ωρες ωρες λεω να κανω 2ο να το θηλαζω ολη μερα!(και ας ξερω και πως και στο 2ο τα ιδια θα γινουνε)

αλλα με ηρεμει το γεγονος πως πραγματικα το προσπαθησα πολλυ!

καλη προσπαθεια.

υ.γ. νοικιασε νοσομειακο θηλαστρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θήλαστρο έχω , το Lactaline Personal της Ameda. Αλλά όπως και εσύ VENI ο μικρός θα χάνει ένα γεύμα σίγουρα το οποίο θα είναι γάλα σκόνη. Ισσός καταφέρνει η μαμά μου να τον ξεγελάει με λίγο τσαγάκι μέχρι να επιστρέψω. Ευτυχώς δεν είναι μεγάλες οι αποστάσεις με το αυτοκίνητο. Απλά με παίρνει από κάτω , παλιά το βράδυ έβγαζα μέχρι και 120 μλ από το ένα στήθος τώρα ο μικρός ξυπνάει λυσσασμένος και το αδειάζει. Τις πρώτες μέρες που του έδινα συμπλήρωμα αν και έπαιρνε πολύ λίγο πονούσε η καρδιά μου. Ξέρω ότι δεν θα έπρεπε γιατί υπάρχουν παιδία που δεν έχουν θηλάσει καθόλου και που μεγάλωσαν μία χαρά γερά και δυνατά αλλά ο μικρός απολαμβάνει τόπο πολύ που θηλάζει και εμένα μου αρέσει πολύ. Το μόνο που θα κάνω σίγουρα αφού δε μου δίνουν την καλοκαιρινή άδεις που δικαιούμαι (22-εργάσιμες φέτος και 15 από πέρισυ) να παίρνω μία με μέρα την εβδομάδα ρεπό και ίσος και δύο όταν λείπει το αφεντικό μου για να ελαττώσω όσο μπορώ το συμπλήρωμα τουλάχιστον μέχρι να γίνει 6 μηνών. Θα δούμε, θα δείξει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Από σήμερα μετράω ανάποδα ένα μήνα για γυρίσω στη δουλειά. Από 01/09. Και είμαι ψυχολογικά πολύ κάτω. Ο μικρούλης μου θα είναι μόλις 3 μηνών όταν θα τον αφήσω και δεν ξέρω τι να κάνω με το γάλα του. Η παιδίατρος μας είπε σιγά σιγά να αρχίζουμε να δοκιμάζουμε γάλατα. Θα συνεχίσω να τον θηλάζω όταν θα είμαι σπίτι – η δουλειά μου είναι σχετικά κοντά και δεν θα τρόω πολύ χρόνο στις διαδρομές. Το ζητούμενο είναι ότι αποκλειστικά θηλάσαμε λίγο. Στην αρχή έπαιρνε συμπλήρωμα για 3 εβδομάδες – ελάχιστο βέβαια το πολύ 60 γραμμ το 24/ωρο , μετά το κόψαμε και τώρα πρέπει να ξαναρχίσουμε. Με το θήλαστρο στη δουλειά άντε να βγάλω ένα γεύμα και ο μικρός μου είναι λαίμαργος έχει εδραιώσει γαλουχία και το στήθος παράγει όσο τρώει…δεν μου περισσεύει δηλαδή για να κάνω τράπεζα γάλακτος Δεν θα ήθελα να πάρει γάλα σκόνη καθόλου μέχρι να αρχίσει τα φρούτα αλλά και τι να κάνω. Με παρηγορεί – όσο μπορεί να σε παρηγορήσει αυτό ότι δεν είναι το μοναδικό μωρό που θα φάει γάλα σκόνη αλλά θα μου λείψει τρομερά. Αφήστε που φοβάμαι ότι θα μου κοπεί σιγά σιγά το γάλα. ¨όσες μανούλες επιστρέψανε τόσο νωρίς στη δουλειά θα ήθελα την εμπειρίες σας.
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕΙ!ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΑ! ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΔΕΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ 4ΩΡΟ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΕΙ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΑΡΓΗΣΩ ΛΙΓΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΕΥΓΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Cesilia,

Εγώ επέστρεψα στην δουλειά στις 1η Ιουνίου ενώ η μικρή μου ήταν 2 μηνών και 10 ημερών.

Δουλεύω 8 ώρες + 1 ώρα στην διαδρομή δηάδή λείπω συνολικά 9 ώρες.

Μέχρι στιγμής τα έχουμε καταφέρει και η μικρή δεν έχει πιεί καθόλου συμπλήρωμα.

Ένα μήνα πριν να πάω στην δουλειά νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο για να μπορέσω να κάνω τράπεζα.

Τώρα αντλώ στην δουλειά 2 φορές (δηλαδή ανα 4 ώρες) γιατί δυστυχώς δεν μπορώ πιο συχνά λόγω φόρτου εργασίας και αντλώ και το βράδυ που η μικρή κοιμάται και καταφέρνω να βγάλω όλη την ποσότητα που πίνει η μικρή όταν λείπω.

Πολλές φορές σκέφτηκα να τα παρατήσω αλλά ευτυχώς δεν το έκανα. Δεν λέω ότι είναι εύκολο αλλά όλα θέλουν θυσίες και τις στιγμές του θηλασμού δεν τις αλλάζω με τίποτα.

Έχεις καιρό για να μπορέσεις να κάνεις τράπεζα, μπορείς να τα καταφέρεις.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, ευχαρίστως να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ.

Αν θέλεις στείλε μου μήνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΙΝΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 2 ΚΑΙ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 5:30-06 ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΜΑΡΓΟΥΛΗΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. ΒΓΑΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 80-100 ΓΡΑΜΜ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΑΜΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΛΕΙΨΩ – ΠΧ SUPER MARKET ΚΛΠ.

ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 20-20 ΓΡΑΜΜ. ΜΟΛΙΣ ΚΡΥΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΨΥΞΗ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΣΟΥ, ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Τελικά νοίκιασα το Symphony της Medela αλλά δεν κατάφερα να βγάλω παραπάνω απο 30 γραμμ γάλακτος μετά απο 20 λεπτά άντλησης. Αφού δεν βγαίνει με αυτό δεν θα βγεί με κανένα. Τ γάλα είναι αρκετό για να χορτάσει το μωρό αλλά δεν περισσεύει. Ασ ελπίσω οτο ο λαίμαργος ζωηρούλης μου θα κοιμάται το βράδυ για κανένα εξαωρο σερί για να εχω να του βγάζω γάλα. Νατασούλα μου ανα 4 ώρες είναι καλά, θέλω να πω γέμιζε τι στήθος και έβγαζες αρκετό;;; Γιατί όταν γεμίζει- όταν δηλαδή το μπουλουκακι μου κοιμάται το βράδυ βγάζω γύρω στα 80 αο κάθε στήθος. Η παιδίατρος είπε οτι αν πάρει ενα γεύμα σκόνη επι μια εβδομάδα είναι υπεραρκετό, δεν θα χρειαστεί παραπάνω γιατί θα προλαβαίνω να του βγάζω δικό μου την προηγούμενη - περιττών να σας πώ οτι το κατεψυγμένο δεν το τρώει. Είχα βγάλει στη συντήρηση να ξεπαγώσει ενα σακουλάκι με 100 γραμμ οταν ήθελα να κλεισω την ταβερνα για τη βάφτιση. Τον θήλασα έφυγα και μετά απο μία ώρα με γύρισε άρον άρον η μαμά μου γιατί έφτυνε το γάλα και τσίριζε. Γίνετε αυτό, δηλαδή να μην θέλει το κατεψυγμένο. Μονό δυο μέρες έμεινε στην κατάψυξη σε ειδικό σακουλάκι και σε ταπερ κλεισμένο αεροστεγώς- δηλαδή ούτε μυρωδιά πήρε ούτε τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτσια να ρωτήσω κάτι άσχετο τι είναι το νοσοκομειακό θήλαστρο και που το βρήσκεις??? ρωτάω γιατι και γω αν όλα πάνε καλα ( είμαι στην 15η εβδομάδα εγκυμοσύνης) θα αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα με το θηλασμό γιατι δεν μπορω να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ γιατι δεν το δικαιούμαι λόγω τηνς χαζής σύμβασης που έχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νοσοκομειακά είναι τα μεγάλα θήλαστρα που διαθέτουν τα νοσοκομεία και οι κλινικές για την εξυπηρέτηση των μαμάδων . Επειδή η αγορά τους είναι πανάκριβη ενοικιάζονται από τα ίδια νοσοκομεία η από κλινικές ή από ορισμένα φαρμακεία. Μπορείς όμως να τα ενοικιάζεις κατευθείαν από τις εταιρίες η να αγοράσεις κάποιο απο τα μικρότερα μοντέλα τους για προσωπική χρήση. Να ξέρεις ότι αν έχεις σκοπό να βγάζεις όλα ή τα περισσότερα γεύματα το μωρού χρειάζεσαι νοσοκομειακό θήλαστρο. Τα μικρά για προσωπική χρήση μπορούν να σε βοηθήσουν να ανακουφίσεις το στήθος ή να αφήσεις ένα με δύο γεύματα. Επίσης η χρήση τους συνιστάτε μετά την εδραίωση της γαλουχίας- εγώ το δικό μου το χρισημοποιούσα και πριν, εχω το Lactaline personal της Ameda. Δυστυχώς όπως είπε και η Καντινού δεν μπορούν όλοι να βγάλουν γάλα με το θήλαστρο- εμείς ενώ να πηγαίναμε μία χαρά με το δικό μας μέχρι πρόσφατα τώρα δυσκολευόμαστε. Αλλά βρήκα κόλπο, την νύχτα που ξυπνάει τον ταΐζω μόνο από το ένα στήθος όλες τις φορές και το πρωί αδειάζω τελείως το άλλο. Σήμερα έβγαλα 100 γραμμ και έφαγε μετά από το ίδιο στήθος λαιμαργούλης μου. Αν σκέφτεσαι την αγορά ατομικού μην πάρεις χειροκίνητο , είναι τζάμπα λεφτά

Οι εταιρίες που προσφέρουν τις δύο καλύτερες μάρκες είναι Ameda & Medela

Στοιχεία

Medela

Klinikum - Π.Καικονίδης

Κεντρικό : Νάτσινα 25 & Νεμέας, 542 49, Θεσσαλονίκη

Τηλ.: 2310-316.011, Fax : 2310-321.101, Email : info@klinikum.gr

Υποκ/μα : Α. Παπαναστασίου 6, Γουδί, 157 73, Αθήνα

Τηλ.: 2310-74.85.752, Fax : 210-74.70.417, Email : athens@klinikum.gr

Προϊόντα της medela Έχει και στα ΚΟΥΚΟΥ και στα ΛΥΤΩ

Ameda

Θεσσαλονίκη

Χ Μούσκου 21 Τηλ 2310 200468 & 2310 200083 Φαχ 2310 208536

Αθήνα Φειδιππίδου 21

2310 210 7772021

Φαχ 210 7772021

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω βρε κοριτσια επειδη εγω εχω υπερβολικο γαλα και η μικρη ειναι 5 ημερων και τρωει οπως τρωνε τα παιδακια στην ηλικια της κοντευει να πετρωσει το στηθος μου σκεφτηκα να βγαλω και με θηλαστρο να βαζω στο ψυγειο στην ψυξη 24 ωρες δεν διατηρειται; και να πεταω και το υπολοιπο μπας και δεν πετρωσω τι λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

να ρωτησω βρε κοριτσια επειδη εγω εχω υπερβολικο γαλα και η μικρη ειναι 5 ημερων και τρωει οπως τρωνε τα παιδακια στην ηλικια της κοντευει να πετρωσει το στηθος μου σκεφτηκα να βγαλω και με θηλαστρο να βαζω στο ψυγειο στην ψυξη 24 ωρες δεν διατηρειται; και να πεταω και το υπολοιπο μπας και δεν πετρωσω τι λετε;

κοριτσακι οσο θα βγαζεις τοσο χειροτερα θα τα κανεις τα πραγματα!

Αν νιωθεις πολυ πρησμενη βγαζε το με λιγο μασαζ και μαλαξεις για να ηρεμεις!

Ασε το θηλαστρο στην ακρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχη ετσι ειναι, μεχρι να ρυθμησει η μικρη την παραγωγη σου. Μετα το στιθος σου θα βγαζει οσο γαλα χρειαζετε το μωρ σου. Για να βγαλεισ, θα σε βοηθησει μονο αν θεσ να πασ καπου η να την ταήσει ο μπαμπασ για να ξεκουραστεισ.

Μρ την αντληση το στηθος σου καταλαβαινει οτι το μωρο σου χρειαζετε περισσοτερο γαλα και θα παραγει περισσοτερο. Εκτος και αν θελεισ να κανεισ τραπεζα γαλακτοσ στη καταψυξη - κατι που επρεπε να ειχα κανει εγω οταν ξεχειλιζε το γαλα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικα να απαντησω στην κοπελα που 01/09 επιστρεφει για δουλεια! αφου νοικιασες νοσοκομειακο προσπαθησε το παλι, σιγουρα δεν ειναι ευκολο να βγαλεις αμεσως 150-200 μλ αλλα σιγα σιγα θα τα καταφερεις εκτος αν δεν βγαζεις καθολου! επεστρεψα στην δουλεια οταν η κορη μου ηταν 8 μηνων , τωρα ειναι σχεδον 17μηνων πριν επιστρεψω ειχα κανει μια μικρη τραπεζα γαλατος στην καταψυξη και την ωρα που ειμαι στην δουλεια αντλω ωστε να αντικαθιστω τα γευματα που χρησιμοποιω, εχω το swing ! θα σου προτεινα προσπαθησεις να κανεις μια μικρη τραπεζα ωστε τις ωρες που θα λειπεις να δινεται απο αυτο αλλα και στην δουλεια να αντλεις! για να αυξησεις την παραγωγη σου μπορει να σε βοηθησει το παιδακι σου! συχνοι θηλασμοι!

εγω θηλαζω εξ αρχης ενα γευμα ενα στηθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

basika afou eisai konta sto spiti sou kai fantazomai tha eisai 6wra stin douleia xreiazese mono ena geuma. Etsi ekana kai egw...ebgaza to ena geuma me aplo thilastro stin douleia to ebaza sto psugeio (eixa agorasei kai ena eidiko tsantaki opou to kratouse stin swsti thermokrasia - an eisai thessaloniki mporo na sou to dwsw den to xreiazomai pleon-) kai peigena amesos spiti mou , thilaza to mwro kai to geuma pou eixa bgalei ths to dinane tis wres pou eleipa.

den einai duskolo...mexri na organotheis ligo..thelei ligo upomoni mexri na arxisei to mwraki sou kai ta sterea geumata kai meta tha einai pio eukolo!

kali dunami!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα θα κατσω το εξαμηνο!!!! Καταφερα να ψυσω το αφεντικο μου μα ανταλλαγμα να κανω καποια δουλεια απο το σπιτι!!!!. Οποτε θα ειναι 9 μηνων οταν θα επιστρεψω στη δουλεια!!!

Τι να εκανα αφου το κατεψυγμενο δεν το ετρωγε. Ειχα δοκιμασει 3 διαφορετικους τροπους καταψυξης. Τιποτα εφτυνε το μπιμπερο και τσιριζε. Ενω αν ηταν απλα στο ψυγειο μερικες ωρεσ μια χαρα το κατευαζε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά ανατρίχιασα. 🥲 Δεν υπάρχουν λόγια να σου γράψω.. η κορούλα σου είναι το στήριγμά σου και η ελπίδα σου. Το ουράνιο τόξο σου. Εύχομαι να σου δώσει την δύναμη να ξανά πατήσεις στα πόδια σου.  
    • Χεχε τυχερούλα..οκ εντάξει δεν είναι και κάτι τρομερό αλλά ούτε και ευχάριστο.. @Χρύσακι στη σύσπαση θα νιώσεις ότι η κοιλιά σου γίνεται πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο σαν πέτρα και ότι σε πιέζει και μπορεί να νιώσεις σα να σου κόβεται η αναπνοή.. δε νομίζω ότι η σύσπαση braxton hick συνοδεύεται με πόνο... Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ τις συσπάσεις.. πλέον τις έχω συνηθίσει και αφού είναι ακανόνιστες και λίγες είναι φυσιολογικό..όταν γίνουν τακτικές και αρχίζει να αυξάνει η συχνότητά τους λογικά είναι συσπάσεις τοκετού και εκεί θα υπάρχει έντονη δυσφορία και πόνος..
    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
    • Κορίτσι μου σε νιώθω τόσο πολύ και πραγματικά λυπάμαι που το βιώνεις και πάλι αυτό το πραγματικά δυσβάχτο και άδικο γεγονός.... Γνώμη μου, επειδή σε μένα δεν έδωσαν την επιλογή της απόξεσης τότε και πήρα τα χάπια (χ2 γιατί το πρώτο πρωτόκολλο δεν έπιασε γιατί ήμουν κι εγώ σχεδόν 11εβδ τότε), χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι πολύ επώδυνη και κυρίως ψυχολογικά βαριά διαδικασία... Μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την εμπειρία μου, αλλά να είσαι προετοιμασμένη ότι ίσως αυτή η οδός πολύ πιθανόν να σε κάνει χειρότερα ψυχολογικά και σωματικά... 😢  
    • Εγω έχω πάρει ένα που λέγεται "Η βίβλος της φροντίδας του μωρού"..Καλό είναι,πιάνει αρκετά θέματα και για την αρχή κ αργότερα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...