Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωινό ή νυχτερινό σχολείο;


Recommended Posts

Κορίτσια, βρίσκομαι σε δίλημμα.

Έχω διοριστεί σε ένα λύκειο στην επαρχία ελεύθερης Αμμοχώστου, δηλαδή περίπου μισή ώρα-σαράντα λεπτά από τη Λάρνακα όπου μένω. Θα πιάνω δουλειά στις 7.30 (δεν το σχολιάζω) και θα τελειώνω στις 13.35. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο μια φίλη μου, που διορίστηκε στο ίδιο χωριό αλλά στο νυχτερινό. Αυτή η κοπέλα έχει μια κόρη, τριών χρονών, κι αν δουλεύει απόγευμα, δε θα βλέπει ποτέ το παιδί της, μια που η μικρή το πρωί θα πηγαίνει σχολείο, το μεσημέρι θα κοιμάται, κι αν αυτή φεύγει στις 5, τότε δε θα το βλέπει ποτέ το παιδί, αφού μέχρι να γυρίσει σπίτι θα έχει κοιμηθεί. Μου είπε αν θέλω να κάνουμε αλλαγή, να πάω εγώ στη θέση της, κι αυτή στη δικιά μου.

Αν γίνει αυτό, θα δουλεύω πέντε με εννιά το βράδι, δηλαδή μόνο τέσσερις ώρες με τον ίδιο μισθό, τα πράγματα θα είναι πιο χαλαρά, θα έχω να κάνω με μεγάλους ανθρώπους, και δε θα χρειάζεται να ξυπνάω απ' τις 6 ή 6 παρά το πρωί. Επίσης, αν τα καταφέρουμε και μείνω έγκυος, θα αποφεύγω τις ανακατωσούρες του πρωινού. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα πρέπει να γυρνάω σπίτι βράδι, κατά τις 10.

Εσείς τι λέτε; Τι θα με συμβουλεύατε; Γνώμες θέλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έγραψα όλα τα καλά του νυχτερινού! Το αρνητικό είναι οι βραδινές ώρες που θα πρέπει να γυρίζω με το αμάξι. Αλλά όλο και κάποιον θα βρω να πηγαινοέρχομαι, δε θα είμαι συνέχεια μόνη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! ,νομιζω αυτό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε αποτρέψει απο το να επιλέξεις το νυχτερινό ωράριο.Βρίσκω περισσότερα θετικά.Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ισως επέλεγα το νυχτερινο γιατι δεν εχει την προετοιμασια και το διορθωμα που χρειαζεται το πρωϊνο.. ειναι γενικά πιο χαλαρο, όπως είπες και εσυ..θα εχεις και το πρωί σου ελεύθερο να κανεις τις δουλειές σου με ανεση ενω τα απογευματα , ειδικα το χειμωνα, ειναι νεκρος χρόνος..το ωραριο το βραδυ ειναι λίγο περιεργο αλλά όλα συνηθιζονται. Βεβαια εγω θα λάμβανα υπόψη μου και το ωραριο της δουλειάς του άντρα μου ωστε να περναμε χρόνο μαζί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ektos oti tha kaneis ena megalo kalo sthn shnaderfo sou pou to exei polu anagh kai ola osa eipais

tha exeis ligoteres wres kai otan mhneis egyos den tha kourazese

tha pas me eukolia ta prwina se giatrous kai douleies

ax emena tha mou arese polu!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ ΛΟΓΩ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ.ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΙ ΑΣ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ.ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙΣ ΣΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ.ΕΠΙΣΗΣ,ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΘΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΑΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟΥ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντα προτιμούσα την πρωινή δουλειά γιατί τελειώνεις στις 13.35 και μετά όλη η μέρα είναι δική σου να κάνεις ότι θέλεις......ΑΛΛΑ....

θα εξυπηρετούσα την συνάδελφό μου γιατί - ως μάνα - ξέρω πόσο σημαντικό είναι να βλέπεις το παιδί σου και να περνάς κάποιες ώρες μαζί του.

Ειδικά αν δεν είχα παιδί, όπως εσύ, δεν θα με ένοιαζε να δούλευα και βράδυ, όμως σκέψου και την καημένη την μανούλα που θα βλέπει μόνο τα Σαβ/κα το παιδί της .... κρίμα είναι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...να συμπληρώσω ότι είσαι και πολύ νέα επομένως δεν θα σε πειράξει η βραδινή δουλειά, εγώ θα το απολάμβανα κιόλας...μετά θα συναντιόμουν και με τον καλό μου για κανά ποτάκι!! ;) και όλα τέλεια!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα διάλεγα το νυχτερινό δεν το συζητάω! Έχω ένα πρόβλημα με το πρωινό! Δεν μπορώ να το συνιθήσω με τίποτα!! Μα με τίποτα!! :laugh:

Δούλευα σε dvd club στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, 5 το απόγευμα με 10! Τα λεφτά ήταν λίγα, απλά πέρναγα την ώρα μου! Και να σου πω, ανακατοσούρες δεν είχα, αλλά είχα πολύ νύστα! Σχόλαγα 10, ο αντρούλης μου μου έφτιαχνε εύκολα φαγητάκια πολλές φορές, και έτρωγα.. και ξάπλωνα κατευθείαν!! Κοιμόμουν μέχρι τις 2 το μεσημέρι, σηκωνόμουν, μαγείρευα κάτι, τρώγαμε και έφευγα για την δουλειά! Με βόλεψε πολύ στην υπνηλία μου αυτό το ωράριο!! Όταν είχα κάνα ραντεβού από την πρώτη μου δουλειά ( διαιτολογία ) κι έπρεπε να ξυπνήσω νωρίτερα αισθανόμουν ότι έκανα άθλο!! :P

Το νυχτερινό για τους λόγους που αναφέρεις είναι σούπερ! Και φυσικά θα κάνεις εξυπηρέτηση σε μια μανούλα κι ένα παιδάκι που το έχουν ανάγκη! Αλλά.. όταν με το καλό κάνεις και εσύ παιδάκι, θα μπορείς να ξαναπάρεις την θέση σου; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Τελικά μίλησα ήδη με την κοπέλα και της είπα ότι δέχομαι να κάνουμε την αλλαγή! Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αποκλείεται να μείνω εγκλωβισμένη στο νυχτερινό. Το πιθανότερο είναι να κάνω εκεί 1-2 χρόνια και να φύγω. Μίλησα με ανθρώπους που δούλευαν σε νυχτερινό και μου είπαν τα καλύτερα, και μάλιστα, ένας από αυτούς ζήτησε να φύγει γιατί δεν του άρεσε να δουλεύει νύχτα, και τον μετακίνησαν αμέσως την επόμενη χρονιά.

Είμαι κι εγώ όπως οι περισσότερες από εσάς, δηλαδή ΟΧΙ πρωινός τύπος. Καμιά Κυριακή που πάω εκκλησία και ξυπνώ κατά τις 8-8.30 το θεωρώ τεράστιο κατόρθωμα!!! Είναι πολύ άσχημο, κι εγώ γενικά το πρωί έχω προβλήματα, ζαλάδες, αναγούλες, και δεν είμαι καν έγκυος! Να μην αναφέρω τι προβλήματα έχω στην περίοδο!!! Όσο για τον μεσημερινό ύπνο, τα τελευταία 15 χρόνια μπορεί να έχω κοιμηθεί μεσημέρι 2 φορές. Μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ μέρα, ακόμα κι αν το βράδι έχω κοιμηθεί μόνο 1 ώρα...

Οπότε το νυχτερινό είναι η καλύτερη λύση, και για μένα και για την άλλη κοπέλα βέβαια!

Σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρώ ότι το ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ θα σε βολέψει καλύτερα...Για όσα ανέφερες...

Επίσης είναι πολύ σημαντικό ότι θα συναναστέφεσαι ενήλικες και δεν θα κουράζεσαι τόσο!

Συγχαρητήρια για το διορισμό σου!Τί ειδικότητα έχεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλολογία έχω ειδικότητα, αν και σπούδασα διάφορα που δεν έχουν καμία θέση με φιλολογία. Παρ' όλο που δε μ' αρέσει, ευτυχώς που βρέθηκε κι αυτό... B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το νυχτερινο σχολειο τα πραγματα ειναι πιο ελαστικα τα ατομα που πηγαινουν εκει κατα γενικο ορο ειναι πιο καταστελανμενα και οι σχεσεις εινι πιο στενες . Οσο για το βραδυ ενταξει με αυτοκινητο θα γυριζεις δεν εισια αλλωστε καικανενα ανηλικο εδω γυριζουν τοβραδυ μικρα κοριτσια .Βεβαια καλο θα ειναινα το συζητησεις καμε το αντρα σου και σου ευχομαινα πανε όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τον άντρα μου το συζήτησα εννοείται αμέσως, και συμφώνησε να πάω. Ρώτησα και κόσμο που δούλευε σε εσπερινά σχολεία και μου είπαν τα καλύτερα.

Ναι, θα γυρνάω με το αμάξι, απλά το δίπλωμα το πήρα πριν 2 μήνες και δεν έχω και τη φοβερή εμπειρία, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να την αποκτήσω κι αυτήν, οπότε γιατί όχι τώρα; ;) Στους γονείς μου να το πείτε, που χτυπιούνται ότι θα έχω τρομερό πρόβλημα και θα το μετανιώσω, μη σας πω κιόλας ότι εύχονται να ταλαιπωρηθώ για να έρθουν μετά με θριαμβευτικό ύφος να μου πουν "είδες; Στα λέγαμε εμείς!". :P Αυτό είναι το κακό του να μένεις με γονείς σ' αυτήν την ηλικία! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Κορίτσια, βρίσκομαι σε δίλημμα.

Έχω διοριστεί σε ένα λύκειο στην επαρχία ελεύθερης Αμμοχώστου, δηλαδή περίπου μισή ώρα-σαράντα λεπτά από τη Λάρνακα όπου μένω. Θα πιάνω δουλειά στις 7.30 (δεν το σχολιάζω) και θα τελειώνω στις 13.35. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο μια φίλη μου, που διορίστηκε στο ίδιο χωριό αλλά στο νυχτερινό. Αυτή η κοπέλα έχει μια κόρη, τριών χρονών, κι αν δουλεύει απόγευμα, δε θα βλέπει ποτέ το παιδί της, μια που η μικρή το πρωί θα πηγαίνει σχολείο, το μεσημέρι θα κοιμάται, κι αν αυτή φεύγει στις 5, τότε δε θα το βλέπει ποτέ το παιδί, αφού μέχρι να γυρίσει σπίτι θα έχει κοιμηθεί. Μου είπε αν θέλω να κάνουμε αλλαγή, να πάω εγώ στη θέση της, κι αυτή στη δικιά μου.

Αν γίνει αυτό, θα δουλεύω πέντε με εννιά το βράδι, δηλαδή μόνο τέσσερις ώρες με τον ίδιο μισθό, τα πράγματα θα είναι πιο χαλαρά, θα έχω να κάνω με μεγάλους ανθρώπους, και δε θα χρειάζεται να ξυπνάω απ' τις 6 ή 6 παρά το πρωί. Επίσης, αν τα καταφέρουμε και μείνω έγκυος, θα αποφεύγω τις ανακατωσούρες του πρωινού. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα πρέπει να γυρνάω σπίτι βράδι, κατά τις 10.

Εσείς τι λέτε; Τι θα με συμβουλεύατε; Γνώμες θέλω!

Όπως λέει και η Αφροδίτη, "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό". Ναι συμφωνώ να βοηθήσεις την φίλη σου. Κάνε το και θα δείς τι ωραία που θα αισθανθείς έχοντας βοηθήσει μια οικογένεια.

Επίσης ....το συζητάς ??? Με τον ίδιο μισθό και 4 ώρες ??!!!! Πήγαινε παιδί μου ! Άσε που και 10:00 μμ να γυρίζεις σπιτι, θα έχεις όλο σου το πρωινό ελεύθερο, και νέα είσαι μπορείς κάποια μέρα να πάς και την βόλτα σου μετά τιος 10:00 μμ για ένα φαγητό με φίλους και τον άνδρα σου, αν σε βολεύει, ή στο σπιτάκι σου για ξεκούραση και χουζούρι.

Προσωπικά για εμένα, το τόοοοσο πρωινό ξύπνημα, με κάνει και είμαι ρετάλι όλη μέρα.

Άλήθεια, τι ειδικότητα έχεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάναμε ήδη την αλλαγή με την κοπέλα. Γνώρισα και την κόρη της, είναι μια κούκλα, παίζαμε την ώρα που περιμέναμε τον επιθεωρητή, γιατί είχε ένα τραπεζάκι με παιχνίδια εκεί πέρα, αφού πολλές γυναίκες θα πηγαίνουν με τα παιδιά τους άμα δεν έχουν πού να τα αφήσουν.

Φιλόλογος διορίζομαι, αν και δεν έχω σπουδάσει καθαρή φιλολογία. Ευελπιστώ να βρω κάτι καλύτερο, πιο κοντά στο αντικείμενό μου, αλλά μέχρι τότε, μια χαρούλα το εσπερινό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εσπερινό πλέον είναι ποιοτικότερο από το ημερήσιο...Άνθρωποι συνειδητοπιημένοι που επιδιώκουν είτε τη μόρφωση, είτε εισαγωγή στο πανεπιστήμιο...Και ούσα φιλόλογος, θα είσαι άψογα!

Αχ τα λατινικά πολύ με βασάνιζαν...

Πλέον ουδεμία επαφή με το αντικείμενο...

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλόλογος κι εσύ katrina ; Καλά, εγώ αρχαιολογία σπούδασα μεταξύ άλλων, κι επειδή ανήκει στη Φιλοσοφική, για κάποια παράλογη λογική θεωρούμαι φιλόλογος. Καμία σχέση με το άθλημα όμως. Για τι λατινικά μου λες, ούτε αρχαία ξέρω ούτε τίποτα. Κι όταν τολμάω να πω τίποτα σε άλλους συναδέλφους, μου λένε να μη μιλάω, γιατί δε μας συμφέρει!

Τουλάχιστον στο εσπερινό δε θα έχω τα διάφορα κακομαθημένα να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω λυσω μια απορια.Ειμαι 16 χρονων μαθητης της β ενιαιου λυκειου τεχνολογικης κατευθυνσης και επειδη νομιζω οτι ειναι πιο ευκολα στο ενιαιο εσπερινο λυκειο ,δηλαδη οτι θα περασω πιο ευκολα στη σχολη που θελω σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ.

Να σας πω οτι ειμαι μαθητης του 14 :unsure:

Θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας

επεισης θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το εσπερινο γιατι δεν εχω ιδεα, και αν το πτυχειο ειναι ιδιο με των ημερησιων ενιαιων λυκειων.

Σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο γιατι δεν εχω ιδεα. :(

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...