Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αμνιοπαρακέντηση!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

ο γιατρός μου με στέλνει την Πέμπτη να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί οι εξετάσεις για το σύνδρομο down δεν μας βγήκαν πολύ καλές αν και η αυχενική ήταν super!

Μου είπε βέβαια ότι το πιο πιθανό είναι το μωρό να είναι μια χαρά αλλά δεν μπορεί να μου το υπογράψει κιόλας, κι εγώ δεν θέλω με τίποτα να το ρισκάρω!!

Θα κάνω την εξέταση στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ - Θεσσαλονίκη, και ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε κάνει αυτή την εξέταση, να μου πείτε τις εμπειρίες σας!!!

Επιπλέον με ενημέρωσαν απο αυτό το κέντρο οτι κοστίζει 600 ευρώ και εξοργίστικα γιατί εκμεταλεύονται την ευαισθησία του γονιού που θέλει ένα υγιές παιδάκι!!

Ξέρετε αν κάποιο μέρος της την χορηγεί το ΙΚΑ???

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω όλα να πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Οι γνωσεις μου περι αμνιοπαρακεντησης προερχονται μονο απο τριτους γ'αυτο δε θελω να σου πω ασαφειες!Για το οικονομικο....

Εχω την εντυπωση(μακαρι να κανω λαθος) πως δεν καλυπτεται...Παντως η κουμπαρα μου(ΙΚΑ κι αυτη) πληρωσε 1000 ευρουλακια γιατι εχει διδυμακια!!!!Φαντασου!!!Λες κ εχει σημασια!(ενα σακο εχουν!)

Καλη επιτυχια-καλα αποτελεσματα!Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΙΑΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΑΠΠΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΟΝΗ ΟΜΦΑΛΙΚΗ ΑΡΤΗΡΙΑ.600 εΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑΜΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΟΥ ΠΡΟΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΥΓΡΟ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ, ΕΣΥ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΕΞΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΦΥΛΑΓΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ!!!ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΑΚΕΝΤΡΟ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ???ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ chiquita μου πόσο δίκιο έχεις...Πατάνε στην αγωνία μας και την λαχτάρα μας!

Δεν γνωρίζω για την εξέταση σου αλλά θα σου πω την εμπειρία μου από το ΙΚΑ και τι χορηγεί για τον μεγάλο υπέρηχο!!!

Εδωσα σε εξωτερικό κέντρο 140 ευρώ και από το ΙΚΑ πήρα.......8,28 !!!Ολόκληρα!

Για να μην τα πολυλογώ έκανα ένσταση τον Ιανουάριο του 2008 και τώρα 24 Αυγούστου του 2009 θα εξαταστεί από επιτροπή η ένστασή μου!!!Καλό?και εδώ που τα λέμε δεν περιμένω να πάρω χρήματα( αν και μου λένε οτι θα πάρω ,πόσα δεν ξέρω!) αλλά το έκανα γιατί αισθάνθηκα οτι με κοροιδευουν!!!Μην την ψάχνεις με το ΙΚΑ όσο αφορά τις εξετάσεις σου...Κατά τα άλλα πληρώνει καλά δεν μπορώ να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ, σίγουρα το πιο σημαντικό είναι να είναι ολα τα παιδάκια του κόσμου υγιή, τα λεφτά δεν έχουν καμμιά αξία μπροστά σ'αυτό αλλά καμμιά φορά εξοργίζεσαι με τα απίστευτα συμφέροντα που παίζουν στους ιατρικούς κύκλους και λες οτι οταν μια στις τόσες χρειάζομαι τον ασφαλιστικό μου φορέα αυτός κανονικά με γράφει!!!!

Εμένα δεν με παρακολουθεί ο ΠΡΑΠΑΣ, απλά με στείλαν εκεί!

Ζω στην Έδεσσα κι ο γιατρός μου είναι εδώ!

Ευχαριστώ πάντως για τις ευχές σας κι ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παλι καλα...εγω στο ιασω της αθηνας πληρωσα 720!!!! οχι απο το ικα δεν παιρνεις δεκαρα... δεν δικαιολογουν τετοιες εξετασεις προληπτικες, εκτος αν σε παρακολουθει γιατρος του ικα και θεωρησει απαραιτητο να στη γραψει για να την κανεις σε καποιο δημοσιο βεβαια νοσοκομειο....

οσον αφορα την εμπειρια....δεν νιωθεις απολυτως τιποτα...μπαινεις σου απολυμαινουν την κοιλια, κανουν ενα υπερηχο αρχικα για να δουν που ειναι το μωρο, βαζουν μια βελονα (τεραστια οπως μου ειπε ο αντρας μου - εγω δεν την ειδα , εβλεπα το μονιτορ) δεν νιωθεις τιποτα... μετα ξανακανουν υπερηχο να δουν οτι ολα οκ.... παιρνεις τα αποτελεσματα αμεσως μενεις στο κρεβατι 1 μερα Just in case και ολα μια χαρα

αντε με το καλο και ολα να ναι τελεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chiquita έγραψε:

ΕΛΕΝΑ, σίγουρα το πιο σημαντικό είναι να είναι ολα τα παιδάκια του κόσμου υγιή, τα λεφτά δεν έχουν καμμιά αξία μπροστά σ'αυτό αλλά καμμιά φορά εξοργίζεσαι με τα απίστευτα συμφέροντα που παίζουν στους ιατρικούς κύκλους και λες οτι οταν μια στις τόσες χρειάζομαι τον ασφαλιστικό μου φορέα αυτός κανονικά με γράφει!!!!

Εμένα δεν με παρακολουθεί ο ΠΡΑΠΑΣ, απλά με στείλαν εκεί!

Ζω στην Έδεσσα κι ο γιατρός μου είναι εδώ!

Ευχαριστώ πάντως για τις ευχές σας κι ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!!

Έχω κάνει και εγω αμνιοπαρακέντηση και δεν πόνεσε καθόλου.Ήταν λίγο μεγάλη η βελόνα αλλά δεν πονούσε.Έμεινα λιγο ξάπλα για κανένα 10λεπτο και μου είπε ο γιατρός να μείνω στο κρεββάτι για 3-4 μέρες.Νομίζω πως μου έδωσε Utrogestan και αντιβίωση να παίρνω,δεν είμαι και σίγουρη.Μου κόστισε 450 ευρώ και μου την έκανε ο γιατρός μου.Σε 3 μέρες είχαν βγεί τα πρώτα αποτελέσματα και μετα απο 2 βδομάδες τα υπόλοιπα.Και εγώ χρειάστηκε να την κάνω γιατι για σύνδρομο down μου είχε βγεί ποσοστό 1 στα 50.Ευτυχώς όλα καλά!!Όσο για το ΙΚΑ αν σου δώσουν απόδειξη να την καταθέσεις, αλλά πρέπει εντός 1 μήνα και να έχεις και ενα παραπεμπτικό απο γιατρό του ΙΚΑ.Αν σου δώσουν λίγα χρήματα να κάνεις ένσταση.Εγω είχα μια απόδειξη αλλά πήγα αργά, μετά απο 2 μήνες, κ μου την απορρίψανε και τελικά την κρατήσανε κ μου δώσανε ενα χαρτί που λέει πόσα λεφτα έδωσα το οποίο θα το καταθέσω στην εφορία,κάτι ελπίζω να πάρω απο κει τουλάχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasoula2 ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση σου!

Την έκανα τελικά την αμνιοπαρακέντηση την προηγούμενη Πέμπτη!!

Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν καλά τώρα περιμένουμε τα άλλα σε 12 μέρες!

Όσο για την απόδειξη: στην ενημέρωση που μας κάνανε μας είπανε στην ψύχρα ότι αν θέλουμε πληρώνουμε 600 ευρώ και πέρνουμε ολόκληρη απόδειξη, αν όχι δίνουμε 500 ευρώ και πέρνουμε απόδειξη για 100!

Εμείς επιλέξαμε το δεύτερο γιατί όσους ρώτησα μου είπαν ότι το ΙΚΑ δεν πρόκειται να μου δώσει πίσω χρήματα, απο την εφορία ο λογιστής μας είπε οτι θα πέρναμε γύρω στα 20 ευρώ πίσω...οπότε επιλέξαμε να κερδίσουμε τα 100 ευρώ εκείνη την στιγμή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι να γνωρίζει κάποια. Ο γιατρός μου (είναι στο Έλενα) μου είπε να κλείσω ραντεβού στο Παίδων για να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Έχει κάνει καμία εκεί; Πώς είναι η διαδικασία για να κλείσεις ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...