Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ "ΟΙΚΙΑΚΑ"


Eleny2

Recommended Posts

Χαχαχαχα!!!Μεγαλο θεμα ανοιξαμε Καντινου μου!!!!Εγω οταν ημουν χωρις παιδια και υποτιθεται οτι ειχα χρονο (βεβαια δουλευα οχταωρα!!)ειχα στοιβες τα ασιδερωτα μες στη ντουλαπα φαγητα στο ψυγειο απο 10 μερες τρωγαμε εξω και μαγειρευα 2 φορες τη βδομαδα και παλι πελαγωμενη ημουν!!!Μεχρι που γεννηθηκα το πρωτο μου παιδι και μ επιασε κριση νοικοκυροσυνης !!!Το σπιτι(που δεν ειναι και μικρο 150 τετ) οσο μπορω το καθαριζω πιο συχνα για να μην μου φαινεται δυσκολο οταν ειναι πολυ βρομικο!!Αφιερωνω τουλαχιστον 4 με 5 ωρες για μαγειρεμα απλωμα σιδερο καθε μερα και οσο κραταω αγκαλια το μωρο μαζευω πραγματα απ τη μεση κι ετσι δεν αποσυντονιζομαι κι εννοειται πως πριν ξαπλωσω τα εχω ολα στη εντελεια ωστε το πρωι να ξυπνησω κεφατη!!....Η αληθεια ειναι οτι υπηρχαν και περιοδοι(2 χρονια το συνολο) με τα 2 παιδια που ειχα γυναικες στο σπιτι μερα νυχτα πριν 3 χρονια μιας και δουλευα πολλες ωρες και σαββατοκυριακο αλλα απο τοτε που δουλευω 3 με 5 ωρες τη μερα ολα μου φαινονται πολυ πιο ευκολα!!Το χειμωνα παιρνω γυναικα για το σιδερο και το σπιτι μια φορα τη βδομαδα αλλα απο τοτε που γεννησα οχι!!Τα κανω ολα μονη κι ας δουλευω 3 με 4 ωρες περιπου αλλα μεσημεριανο παντα ωραριο!!Ο αντρας μου αυτη τη περιοδο εγραφε οποτε ηταν ολα πανω μου !!Μονο τα σκουπιδια κατεβαζε και καποιες φορες βοηθα με τη κουζινα και το μαγειρεμα!!Κατα τα αλλα ηταν στο σπιτι αλλα το μυαλο του ελειπε!!χαχαχαχα!!Τωρα επιτελους τελειωσε με το βιβλιο του και επανηλθε στη γη!!!Η αληθεια ειναι οτι τα μεγαλα μου παιδακια (8 κα 6 ετων!!)μαζευουν τα πραγματα τους ντυνονται μονα τους πλενονται κι αλλαζουν μονα τους βγαζουν τα παπουτσια τους οταν μπαινουν στο σπιτι παιζουν στο δωματιο τους και παντα βαζουν το πιατο και το ποτηρι τους οταν τελειωσουν στο νεροχυτη!Ισχυει στρατιωτικος νομος!!!(Βεβαια το τι ρουχα ανακατευουν δε λεγεται!!χαχαχα!!)Αλλα ολα αυτα καταχτηθηκαν με μεγαλη υπομονη και φωνες και κουβεντα !!!Υπομονη κοριτσια !!!Βαλτε μουσικουλα καντε τις δουλιτσες σας χαλαρα και οπως μπορειτε χωρις υπερβολες!!Κι οταν τα παιδια χαλαρωνουν η παιζουν η κοιμουνται χαλαρωστε κι εσεις μη τρεχετε να τα προλαβετε τοτε γιατι οταν θα ξαναξυπνησουν θα πρεπει να στε ακμαιες και χαρουμενες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αχ ελενιτσα μου δυσκολο το επαγγελμα αυτο

εγω τι να πω που δ εχω παιδια κ δ προλαβαινω να κανω τις δουλειες

μου με τα ωραρια που δουλευουμε???? αστα να πανε

φευγω 6.20 κ ερχομαι 9+ τα ιδια κ ο ανδρουλης μου

φαντασου .........

το σαββατο & χθες ειχα ρεπο

το σαββατο ημουν στα μαγαζι μας κ εχθες εκανα μετα απο 2 εβδομαδες (ακουσον ακουσον ) δουλειες αλλα .... λαμπει δ ξερω για ποσο βεβαια

τωρα θα μου πεις την κυριακη τι εκανες??????

κοριτσια δ την χαραμιζω σε δουλειες ξυπνησαμε κατα την 1.30

κ 2.00 ειχαμε φυγει εκδρομουλα κ γυρισαμε 1.30 το βραδυ

βεβαια αν δ παμε πουθενα τις κανω κυριακη αλλα

μια την εχουμε μωρε να ειμαστε ολη μερα μαζι κ εγω θα καθομαι να καθαριζω??????

οχι προτυμω να ειμαι με την αγαπη μου (περασαμε τελεια κ ασ μην μπορουσα να κουνηθω με την παλιο μεση μου τεσπα)

αυτα απο εμενα

φιλακιαααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μην αγχώνεστε!!! Μια φίλη μου που έχει 2 παιδιά, και την πεθερά της και 2 ανύπαντρες θείες να τη βοηθούν (δεν έχει γονείς) και έχει ένα σπίτι σα βομβαρδισμένο. Διάβαζα τις περιγραφές σας, και ήταν λες και μιλούσατε για το σπίτι της!!! Όλες τέτοια προβλήματα έχουν όταν τα παιδιά είναι μικρά. Αλλά, συγγνώμη κιόλας, γιατί το σπίτι πρέπει να είναι στην εντέλεια, με όλα τα πράγματα στη θέση τους, κ.λπ.; Άνθρωποι ζουν μέσα, δεν είναι μουσείο.

Αλλά χωρίς βοήθεια δε γίνεται τίποτα. Αυτό με τους άντρες κολλημένους στον υπολογιστή και στο playstation έχει γίνει εφιάλτης σε κάθε γυναίκα, αλλά με λίγη συζήτηση, έστω και κανένα καβγά, πρέπει να λυθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ! ΑΠΟΡΩ ΟΤΑΝ ΣΠΟΥΔΑΖΕ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕ! ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΟΥΝ! ΟΝΤΩΣ, ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΕΛΕΙΑ! ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΑ, ΕΚΕΙ ΠΙΑ ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΡΕΖΙΛΙ! ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΑΡΟ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΖΕΥΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΝΑ ΛΕΡΩΝΕΤΑΙ. ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ! ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΟ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

distixws prepei na afiseis ligo stin akri ta oikiaka gia na antekseis

egw kathe mera ksipnaw 5.30....kanw douleies mageireuw dinw gala ton mikro...feygw 9 para gia douleia girizw 4.30 trww....kai meta ligo na paiksw me ton mikro ligo sidero ligo ton antrouli mou.....PAEI I MERA!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε, ναι, και παιδιά να μην έχουμε, δε μένει το σπίτι καθαρό. Πρέπει όλη μέρα να ασχολούμαστε. Τη Μεγάλη Βδομάδα έπρεπε να καθαρίσω εγώ όλο το σπίτι μας, που είναι αρκετά μεγάλο, διώροφο, με πολλά δωμάτια, γιατί η μάνα μου ήταν άρρωστη, και δεν είχα βοηθεια. Ο άντρας μου καθάρισε παντζούρια, τζάμια και βερνάντες, αλλά πάλι, εγώ το Πάσχα ήμουν υπό κατάρρευση. Κι αυτό χωρίς να έχουμε παιδιά. Φαντάζομαι άμα είχαμε τι θα γινόταν... Βιετνάμ, Σερβία, Κόσσοβο!!!

Και ο δικός μου πάντως, στο σπίτι του είχε μάθει να τα έχει όλα στα χέρια, όχι γιατί έχει νοικοκυρά μάνα, αλλά γιατί η μάνα του δεν τους άφηνε να κάνουν τίποτα για να έχει αυτή τον έλεγχο. Αλλά έφυγε απ' το σπίτι του από το 96, οπότε, όσο να 'ναι, αναγκάστηκε να τα κάνει όλα μόνος του.

Να δούμε άμα κάνουμε παιδί, θα σηκώνεται, ή θα μου λέει "Κλαίει το παιδί, σήκω";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω πως αν έχεις παιδιά .. τι να κάνουμε;; Θα λερωθεί το σπίτι ξανά και ξανά! Λίγη υπομονή! Δεν μπορούμε να τα εξορίσουμε!! Κι αν κάποιος έρθει επίσκεψη και παρεξηγήσει.. τι να πω;; Βλάκας θα είναι! Εγώ προσωπικά δεν έχω παρεξηγήσει ποτέ σπίτι ακατάστατο είτε έχει μικρά παιδιά είτε όχι! Δικαίωμα του καθένα στο σπίτι του! Έχει τύχει κι εμένα να έρθει φιλενάδα μου και το σπίτι να είναι καράβι να φύγει! Τι θα κάνω;; Να πεθάνω;; Ε, όχι! Εχθές ήρθε η μαμά μου κι έκανε την βεράντα μου, έκανα κι εγώ κάτι μικροδουλίτσες μέσα, άλλαγμα σεντόνια, λίγο ξεσκόνισμα, με την κοιλιά τούρλα(!!) και ψόφησα.. Αντοχές 0! :(:blink: Και που να γεννηθεί... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο ο μπεμπης μου ηταν μικρουλης και ηταν μονο σε μια κουνια τα εκανα ολα τωρα που μπουσουλαει δεν υπαρχει χρονος προσπαθω να βρισκω χρονο τουλαχιστον να μαγειρεψω αλλα τις περισσοτερες φορες ο αντρας μου τρωει απεξω

πλεον οι δουλειες γινονται σ/κ η πολυ πρωι πριν ξυπνησει ο μικρος και πριν παω στην δουλεια εχουν δυσκολεψει πλεον τα πραγματα καθως και οι ελευθερες ωρες χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ 1 πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω: τι θα πει "βοηθάει ο άντρας μου"

Η άποψή μου είναι ότι: το σπίτι ανήκει και στους 2 που σημαίνει ότι και οι δουλειές είναι και των 2. δηλαδή τις μοιράζονται....εμείς με τον άντρα μου τις μοιραζόμαστε..το μόνο που με εκνευρίζει είναι το ότι μου λέει ότι καθάρισα την κουζίνα...την τουαλέτα... ενώ εγώ δεν αναφέρω τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Εγώ 1 πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω: τι θα πει "βοηθάει ο άντρας μου"

Η άποψή μου είναι ότι: το σπίτι ανήκει και στους 2 που σημαίνει ότι και οι δουλειές είναι και των 2. δηλαδή τις μοιράζονται....εμείς με τον άντρα μου τις μοιραζόμαστε..το μόνο που με εκνευρίζει είναι το ότι μου λέει ότι καθάρισα την κουζίνα...την τουαλέτα... ενώ εγώ δεν αναφέρω τίποτα!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!ΠΟΟΟΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!

Κι εμένα ο δικός μου όποτε βοηθάει μετά αυτο-διαφημίζεται: τί καλά που έπλυνα τα ποτήρια και τί καλά που σκούπισα, έκανα και πίσω από τον καναπέ, εσύ το κάνεις;;;;

Αν το κάνεις τόσο καλά μωρό μου, του λέω, γιατί δεν το κάνεις συνέχεια;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Εγώ 1 πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω: τι θα πει "βοηθάει ο άντρας μου"

Η άποψή μου είναι ότι: το σπίτι ανήκει και στους 2 που σημαίνει ότι και οι δουλειές είναι και των 2. δηλαδή τις μοιράζονται....εμείς με τον άντρα μου τις μοιραζόμαστε..το μόνο που με εκνευρίζει είναι το ότι μου λέει ότι καθάρισα την κουζίνα...την τουαλέτα... ενώ εγώ δεν αναφέρω τίποτα!!!

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη!!! Το σπίτι ανήκει και στους 2!! Έτσι είναι!! Ευτυχώς εμένα μεγάλωσε Γερμανία κι έχει εντελώς άλλη νοοτροπία!! Βέβαια ότι κάνει.. το αναφέρει και μετά!! :laugh: Περιμένει το μπράβο! Εγώ ποτέ δεν λέω τι έκανα.. εκείνος θα το χτυπάει γι'αρκετή ώρα μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου οντως πολυ δυσκολο το να εισαι νοικοκυρα κ μητερα,μεχρι πριν να γεννησω το μπεμπη μου εκανα τις δουλιες μου με την ησυχια μουκ το σπιτι μπορει να μ'ηταν τελειο ηταν ομως πιο καθαρο..τωρα κοριτσια μου το μονο που λειπει ειναι υπνος ειμαι ακομη στην περιοδο της λοχειας,κ οπως καταλαβενετε μεχρι ν άνοιξει το ματι κ να καταλαβω τι μου γινετε πιανει μεσημερι,αφηστε που ερχεται κ κοσμος να μας δει χθες μια γνωστη μου με βρηκε την ωρα που ειχα σκουπα, κ το σιδερο κοπελες μου καλες αν ξεκινησω θελω ενω διωρο σχεδον καθημερινα,ο αντρας μου ειναι φευγατος ολη μερα κ οταν ειναι εδω ασχολειται λιγακι με το μωρο ταισμα,αλαγμα αλλα κ παλι αυτη η αισθηση του οτι κοιμαμαι ορθια δεν ξερω ποσο θα κρατησει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΑΓΧΩΜΕΝΑ.. ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ!!! ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ. ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ , (ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ). ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΙΔΕΡΟ, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΑΠ ΤΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΣ, ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΑΣ. ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΧΙ, ΧΙ! ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κορίτσια, και εγω που νόμιζα οτι είμαι μόνο εγώ....

Για καλή μου τυχη, είμαι εκπαιδευτικός (που σημαίνει αρκετές διακοπές),

για κακή μου τύχη, δουλεύω extra ώρες σε ένα φροντιστήριο (παλιότερα δουλευα και ωρομίσθια σε δημόσιο ΙΕΚ) γιατί χτίζαμε το σπίτι (και ακόμα έχουμε πολλά έξοδα).

Το μεγάλο μου παράπονο είναι ότι όταν γνώρισα τον Γιώργο έκανε τα πάντα από δουλειές. Πήγαινα σπίτι του κ ντρεπόμουν να πατήσω. Από τότε που μείναμε μαζί, λες και έπαθε αμνησία κ κουλαμάρα μαζι!

Το πρώτο μας παιδάκι είναι στο δρόμο, τους τελευταίους μήνες έχουμε και ένα σκυλάκι και το σπίτι είναι μονίμως άνω κάτω. Δεν έχω και πολλές αντοχες κ προσπαθώ να τον πιέζω να με βοηθάει.

Η αλήθεια είναι ότι είναι με τα φεγγάρια του... Μπορεί να με καθαρίσει μόνος του όλο το σπίτι, αλλά τις περισσότερες φορές θα μπει από την δουλειά, θα βγάλει την φόρμα του κ τηα την αφήσει μέσα στην μεση στο σαλόνι....

Αν έχετε τον Θεό σας, ανέλαβε το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα και έψαξε στο ιντernet κ βρήκε σκούπα κ σφουγγαρίστρα ρομπότ! Ένα μεσημέρι ήμασταν ξαπλωμένοι και είχε βάλει στο ισόγειο την σκούπα, οπότε γυρίζει πολύ σοβαρός και μου λέει: "Εγώ αυτή τη στιγμή σκουπίζω!"

:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Εγώ 1 πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω: τι θα πει "βοηθάει ο άντρας μου"

Η άποψή μου είναι ότι: το σπίτι ανήκει και στους 2 που σημαίνει ότι και οι δουλειές είναι και των 2. δηλαδή τις μοιράζονται....εμείς με τον άντρα μου τις μοιραζόμαστε..το μόνο που με εκνευρίζει είναι το ότι μου λέει ότι καθάρισα την κουζίνα...την τουαλέτα... ενώ εγώ δεν αναφέρω τίποτα!!!

Συμφωνώ.

Να συμπληρώσω πως και τα παιδιά δεν τα κάνει μόνο η μαμά.Άρα πρέπει να συμμετέχουν και εκεί :)(Για εμένα είναι αυτονόητο οτι το 50% της φροντίδας του μωρού ανήκει στον πατέρα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θεματάκι!!!

Εγώ παιδάκια δεν έχω αλλά σαν εργαζόμενη νοικοκυρά (δικαιολογία που με βολεύει) το σπίτι μου είναι μονίμως χάλια!!!

Για μένα τα πιο σημαντικά είναι κουζίνα, μπάνιο!Προσπαθώ να τα καθαρίζω συνεχώς λόγω υγιεινής...Και για τον άντρα μου φαγάκι και σιδερωμένα ρούχα!ΑΥΤΑΑΑΑΑΑ!

Απο κει και περα τα υπόλοιπα ΟΠΟΤΕ έχω χρόνο και διάθεση!!!

Οταν πρόκειται να έχω κόσμο στο σπίτι ρίχνω και κανα συμμαζεματάκι...;)

Ο άντρας μου στον κόσμο του...Οοοοοοοταν έχει διαθεση βοηθάει κι αυτός...

Τις προάλλες μου έκανε παρατήρηση για την κρεββατοκάμαρα που είχα τα ασιδέρωτα μες στην λεκάνη και την λεκάνη στη μέση του δωματίου...Ποιός είδε την Βασω και δεν την φοβήθηκε...Τι άκουσε ο καημενούλης..απαπαπαπα...

Να το σίδερο...να κι η σιδερώστρα του είπα...αντε γιατί δεν ζω μόνη εδω μέσα...ααααα δεν χαρίζω...Εξάλλου και οι δυο δουλεύουμε...Οσο κουράζομαι, κουράζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΟΝΟ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ! ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ, ΣΧΟΛΟΥΣΑ ΣΤΙΣ 2 ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΙΓΑ ΜΩΡΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ! ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΣ, ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΑΣ!!!:angry: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΟΜΩΣ! ΜΟΥ ΕΠΛΥΝΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΟΥ, ΑΦΟΥ Η ΚΟΙΛΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΡΛΑ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΟΥΣΑ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΠΛΥΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΣ ΓΕΝΝΗΣΩ!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιος τα προλαβαινει ολα; δεν νομιζω να υπαρχει κανενας... και οι γυναικες που εργαζονται και εκεινες που δεν εργαζονται αλλα μεγαλωνουν τα παιδια τα ιδια... εγω δεν εργαζομαι αλλα τι να προλαβω να κανω; ο μικρος ολη μερα τρεχει μεσα στο σπιτι και κανει ζημιες, εγω να τον κυνηγαω, να λερωνει και να λερωνεται, δεν μπορω να τον "κλεισω" στο παρκο του γιατι κλαιει και φωναζει και μονο οταν κοιμηθει μου μενει χρονος να κανω καμια δουλεια αλλα κι'αυτη αθορυβη να ειναι για να μην τον ξυπνησω... ο αντρας μου βοηθαει παρα πολυ αλλα λειπει απο το σπιτι ολη μερα... φευγει στις 8:30 και ερχεται στις 19:30 το απογευμα και εγω ολη μερα μονη μου κυνηγιεμαι με τον μικρο... χαχαχα... :P και τι να πρωτοκανεις σε ενα σπιτι; σκουπισμα, σφουγγαρισμα, τζαμια, μπαλκονια, πλυσιμο, σιδερωμα, τουαλετα, κουζινα, ξεσκονισμα, κτλ και να εχεις και το παιδι.... :S τρελλοκομειο...!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ανήκουμε στην κατηγορία που απο την αρχή της συμβίωσης μας μοιραζόμασταν τις δουλειές.

Ο άντρας μου είναι Ιρλανδός και εκεί συνηθίζεται τα παιδιά να φεύγουν πολύ μικρά(για τα ελληνικά δεδομένα) απο το σπίτι.Έτσι ανεξαρτητοποιήθηκε γρήγορα.Ξέρει να κάνει τα πάντα.

Εγω έμεινα αρκετά χρόνια στο εξωτερικό,μακριά απο την οικογένεια μου.Πριν φύγω απο την Ελλάδα δεν ήξερα να κάνω τίποτα αλλά τελικά έμαθα και εγώ τα πάντα.

Με αυτό τον μεγάλο πρόλογο θέλω να σας πω πως είμαστε και οι δυο εξοικιωμένοι με τις δουλειές του σπιτιού.

Πλέον λόγω φόρτου εργασίας έχουμε κοπέλα που μας βοηθάει αλλά και πάλι μοιραζόμαστε τις δουλειές ;) Απο το supermarket μέχρι το πλύσιμο του αυτοκινήτου.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενε οτι το σπιτι ειναι ο Ναος της γυναικαςκαι συγκεκεριμενα αυτο το λεμε για τη κουζινα .εμενα κοριτσια μονο Ναος δεν ειναι .επικρατει το απολυτο χαος αλλα παει η εποχη που τρελλαινομουν καιρος να ειμαικαι εγω καλα ....

Πριν κανουμε το μικρο ξυπναγα στις 6 το πρωι εστρωνα το κρεβατι μαζευα διαφορα πραγματακια εκανα καφε και εφευγα για το κομμωτηριο στο οποιο ηθελα με τη συγκινωνια να παω 1 ωρα καικατι .επεσρεφα στις 3,30 το μεσημερι και πηγαινα κατευθυεοαν στη σχολη επαιρνα καφε και ενα σαντουιτσ τελειωνα στις 9,00 και ημουν γυρω στις 9,30 στο σπιτι .εβαζα το φαγητο για την επομενη απλωνα τα ρουχα που ειχα βαλει το πρωι φευγοντας και εβαζα και αλλο πληντηριο και μετα διαβαζα ηθελα βλεπετε να ημουν τελεια νοικοκυρα, συζυγος αψογη μαθητρια και τελεια στην εργασια .κοιμομουνστις 2,30 το πρωι αυτο κρατησε για τρια χρονια τα Σαββατα ημουν στο κομμωτηριο απο της 9,00 -το βραδυ στις 10 και γυρναγα και κοιμομουν και ξυπναγα την κυριακη να κανω τα υπολοιπσ μπαλκονια σιδερο ακι οτι αλλο ειχε μεινει .Καποια στιγμη μετου εμεινα εγκυος αρχιζε και εμενα δουλειες πισω εν τω μεταξυ ο συζυγος δουλευε απο το πρωι εως το βραδυ και δενε ιχα τοτε τηναπαιτηση να κανει κατι οταν γεννηθηκε ο μικρος εως οτου χρονισε υπηρχε ταξει μετα εγεινε ο κακος χαμος .Ο αντρας μου αν βοηθησει θα ειναιμια φορα στο μηα και αν να κανει τα μπαλκονια και όαλ εγω πεταει και ταρουχα του με αποτελεσμα αν θελω να μζεψω μονο αυτα καμιαωρα . Ετσι τα επαιψα τελειως καιμαλιστα το σαββατο μου ειπε οτι το ακλαθακι στο μπανιο εχι γεμισει ακινα βαλουμε μεγαλη σακουλα και του ειπα γιατι δνε το αδειαζεις καιμου λεει γιατι δουλεια μου ειανι ; και του απανταω ιατι μονο εγω παω τουαλετα εσυ δεν εχει παει ; που το γραφει απ. εξω οτι τα κωλοχαρτα ειναι δικα μου ; τα πηρα αγρια ; εμεινε καιμου λεει καλα μωρο μου ανειναινα σφουγγαριζω να κανω και όλο το σπιτι καιεσυ να πινεις καφε!αχ μωρο μου του λεω μην μου βαζεις ιδδεες γιατι αρχιζεις καιμε λεαζεις .Κοριστα καθε μερα εως της 11,00 καθομαι στο κρεβατι ναι δεν αντεχω τεσσερεις φορες την εβδομαδα τρεχω με ενα μικρο παιδι για της λογοθεραπειες απο ολυμπιακο χωριο νικαια και μενιδι και τις αλλες ωρες ειμαι στη δουλεια τι θα γινει ο δικος μου χρονος ; εκτιμηθηκε τα τοσοα χρονια ο κοπος μου; βλεπεω την αδερφη μου που εχει γινει υστερικη δεν τους αφηνει αν φανε να ανηψουν το ψυγειο αν κατσουνσ τον καναπε ε οχι ακιε τσι το σπιτι ειναι γαι να το χρησιμοποιουμε βλεπω τα σεντονια της στη ντουλαπα με τοση συμμετρια που ναι θελω να παω να τα χαλασω!(αχ επιτελους το ειπα) ομως ολη την ωρα τσακωνετε με το γαμπρο ου και τα παιδια της .

εγω δεν εχω βοηθεια απο κανεναν και ειπα θα κοιταω να ειμαικαλα καιμετα ολα τα άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Βάνια, φταις κι εσύ που τον είχες καλομάθει τόσα χρόνια. Καλά ρε κοπέλα μου, αδιανόητο μου φαίνεται, πώς το άντεχες τέτοιο πρόγραμμα; Εγώ θα είχα καταρρεύσει απο την πρώτη μέρα!

Εμείς όταν είμασταν στη Θεσσαλονίκη, πήγαινα εγώ όλη τη μέρα βιβλιοθήκη και διάβαζα, κι ο άντρας μου δουλειά, και μετά έκανα κι εγώ δουλειές, έκανε κι αυτός. Αλλά και καλοκαίρια που αυτός δούλευε κι εγώ καθόμουν σπίτι και διάβαζα, πάλι ερχόταν απ' τη δουλειά του, κι έκανε αρκετές δουλειές, γιατί το θεωρούσα αδιανόητο να τα κάνω όλα εγώ.

Αλλά άμα ο άλλος μάθει ότι δε χρειάζεται να κάνει τίποτα μέσα στο σπίτι, δε θα ξυπνήσει μια μέρα και θα τον πιάσει το φιλότιμο.

Η αδελφή σου είναι σαν τη ξαδέλφη μου. Όλα στην εντέλεια, ακόμα και τα ρούχα τα απλώνει με σύστημα: όλες οι κάλτσες μαζί, όλα τα παντελόνια μαζί, κ.λπ.! Δεν κάνω πλάκα, μια φορά μου έκανε και παρατήρηση που δεν τα απλώνω έτσι. Κάθε 2 μέρες αλλάζει σεντόνια, μπορεί και κάθε μέρα, τα ρούχα τα φοράνε μόνο μία φορά, τις πυτζάμες το ίδιο, έχει μια υστερία σ' αυτό το θέμα. Αφού μια φορά δεν σιδέρωσε τα σεντόνια και το βράδι δεν μπορούσε να κοιμηθεί!

Και ο άντρας, ο γιός της και οι κόρη της, πρίγκηπες, δεν κάνουν τίποτα όλη μέρα. Απλά αυτή έχει πολλά λεφτά, και φέρνει και γυναίκα.

Οπότε, απ' την αρχή πρέπει ο άντρας να βοηθά, κι άμα δεν του αρέσει να πάει στη μαμά του. Σύζυγος σημαίνει κάτω απ' τον ίδιο ζυγό, όχι σε παντρεύομαι για να μη χρειάζεται να πληρώνω γυναίκα για τις δουλειές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρεπει να είναι όλα τέλεια στο σπίτι?!?!

Γιατί πρέπει να βάζουμε τους εαυτούς μας σε τέτοια διαδικασία??

Και το λέω αυτό εγώ που λύσσαγα και λυσσάω καμιά φορά ακόμα και τώρα με το σπίτι.

Παλιότερα έκανα τις δουλειές μου και στο τέλος γύριζα τα δωμάτια να δω αν είναι όλα στην εντέλεια, μήπως μου έφυγε κανένας κόκκος σκόνης ή καμία ζάρα στο κάλλυμα!

Όλα αυτά βέβαια μετά το παιδί ανήκουν στο παρελθόν!

Το μόνο που κάνω ανελλειπώς κάθε μέρα είναι να ξεσκονίζω τα έπιπλα και να περνάω το σπιτι με την παρκετέζα. Τρελαίνομαι με τη σκόνη. Και φυσικά το μπάνιο.

Πληντύρια βάζω μια φορά την εβδομάδα 3-4 μαζεμένα. Το Σάββατο συγκεκριμένα.

Όσο για το σίδερο δε θα κάτσω να σκάσω!! Έχω το ...ασιδερωτήριο μου! Είναι ένας χώρος που βάζω όλα τα ασιδέρωτα που δεν σιδερώνω. Όταν με πιάνει οίστρος το κάνω και αυτό!

Απλά δεν κάθομαι πλέον να σκάω!!

Δουλεύω, έχω το παιδί, έχω το σπίτι και έναν άντρα που αφήνει το φορεμενο πουκάμισο του στην καρέκλα της τραπεζαρίας. Ω ναι! δεν εχει καταλάβει ακόμα ο καλός μου οτι δεν έχει πόδια το πουκάμισο να παεί στο καλάθι μαζί με τα άλλα άπλυτα.

Έτσι κάνω την καρδιά μου πέτρα, κάνω και τα στραβά μάτια και κάνω κάθε μέρα ό,τι μπορώ απο λίγο.

Το σπίτι μου δεν είναι ούτε βρώμικο, ούτε ακατάστατο, απλά δεν είναι τέλειο! Όπως τα παλια καλα χρόνια που νοσταλγώ...

Α! και για τα βαριά υπάρχουν και πολύ καλες κυρίες που με την κατάλληλη καθοδήγηση μια χαρά τα κάνουν. Κάθε φορά που πλένω παράθυρα και ντουλάπια αυτό σκέφτομαι, αλλά μου το υπόσχομαι την επόμενη φορά δε θα τα κάνω μόνη μου!!!

Σιγά μην κάτσω να σκάσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...