Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΞΙΖΕΙ...!


katrina

Recommended Posts

Πέμπτη, 27 Νοέμβριος 2008

Παιδιά με Σύνδρομο Down Χαμογελούν Ξανά!! Μήπως πρέπει να στηρίξετε και εσείς αυτή την προσπάθεια?

Παιδιά με σύνδρομο down συμμετέχουν στο τμήμα προεπαγγελματικής εκπαίδευσης που έχει ιδρύσει από το 2005 ο Σύλλογος γονέων παιδιών με σύνδρομο down στην Θεσσαλονίκη και Κατασκευάζουν Μπομπονιέρες. Ο Σύλλογος ιδρύθηκε το 1990 από μία ομάδα γονέων παιδιών με σύνδρομο down, είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και αυτοχρηματοδοτούμενος και στεγάζεται στην οδό Καρανιβάλου 31, στην Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης. Τα 16 άτομα που συμμετέχουν στο εργαστήρι είναι ηλικίας 19 έως 58 χρόνων και πληρώνονται συμβολικά, ενώ όλα τα έσοδα από την πώληση των μπομπονιέρων πηγαίνουν στον Σύλλογο. Τα 16 παιδιά του προγράμματος προσέρχονται στις 10 το πρωί στα γραφεία του Συλλόγου και μέχρι τη 1.30 παρακολουθούν το πρόγραμμα προεπαγγελματικής εκπαίδευσης που εκτός από το εργαστήρι, περιλαμβάνει και άλλες δράσεις.

Το εργαστήρι κατασκευής μπομπονιέρας ξεκίνησε το 2003 εντελώς τυχαία, όταν τα παιδιά αποφάσισαν να φτιάξουν τις μπομπονιέρες μιας κοπέλας που δούλευε στον Σύλλογο και παντρευόταν. Από κει και πέρα, άρχισε δειλά-δειλά η κατασκευή…Η ανταπόκριση όμως του κόσμου ήταν τόσο μεγάλη που εξέπληξε ευχάριστα τους ανθρώπους που πήραν πρωτοβουλία για αυτό το εργαστήρι …

Το εργαστήρι δουλεύει όπως όλα τα μαγαζιά που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο. Υπάρχουν βιβλία με εκατοντάδες δείγματα, οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες και μπορούν να κατασκευάσουμε όσες μπομπονιέρες θέλει ο πελάτης. Περίπου το εργαστήρι μπορεί να κατασκευάσει μέχρι και 20000 το μήνα

Η μόνη σημαντική διαφορά είναι ότι όλα τα έσοδα πάνε κατευθείαν στον Σύλλογο και έτσι καλύπτει τα λειτουργικά έξοδα του εργαστηρίου.

Η υπεύθυνη του εργαστηρίου είναι η Αγγελική Σωτηροπούλου. Τηλέφωνα επικοινωνίας 2310925000, Fax: 2310940500 και e-mail: down@hol.gr . Διεύθυνση: Καρανιβάλου 31, Κάτω Τούμπα, Θεσσαλονίκη, ΤΚ 54454 .( Πηγή:ΑΠΕ-ΜΠΕ/Nίκος Αρβανιτίδης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο στα παιδια για αυτη τους την προσπαθεια!

Στηριζουμε ολοι τον Σύλλογο παιδιών με σύνδρομο down ..

Πριν λιγα χρονια βαφτησα ενα αγορακι και πηρα απο κει τις

μπομπονιερες.. Απλες και ομορφες!

Πηρα και τις μπομπονιερες του γαμου μου πριν 14 μηνες..

Δεν διαφερουν σε τιποτα μ' αυτες των καταστηματων..!!

Ισα-ισα! Ειναι και πιο ..."γουστιοζικες"..!!

Εμενα ας πουμε σε πολλες.. αντι για κουφετα μου εβαλαν

ξυλινα αρωματικα βατομουρακια!! χαχαχαχαα!!!

Ποιος την εκανε την "βρωμοδουλεια" δεν ξερω!! χαχα!!

Ειναι ομως κλεισμενοι σε ενα υπογειο και δεν μου αρεσε καθολου...

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή εγώ τυχαία ενημερώθηκα και ήδη έχω παραγγείλει την ''Ευχούλα''. γιατί μπομπονιέρες δεν προλαβαίνουν τα παιδάκια...και προσκλητήρια...

Κρίμα που νωρίτερα ήμουν άσχετη...

Μπράβο σου!

Θεωρώ ότι τα χρήματα αξίζουν...γιατί να τα καρπώνεται ο καθένας;;;

Απλά θεώρησα πρέπον να ενημερώσω. γιατί υπάρχουν πολλές κοπέλες από Θεσσαονίκη.

Υπόγειο ε;;;Κρίμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή και Κατερίνα κι εγώ στηρίζω τέτοιες επιλογές! Μπράβο σας! Δεν συμφωνούν όλοι με αυτό αλλά δεν πειράζει. Δε χάθηκε κι ο κόσμος αυτό που θα μείνει στον καλεσμένο να μην είναι μία μπομπονιέρα ,αλλά η σκέψη ότι με αφορμή τη βάπτιση ενός παιδιού έγινε μια καλή πράξη στήριξης του έργου που κάνει ο σύλλογος αυτός και άλλοι σύλλογοι σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας.

Και πάλι μπράβο από εμένα!

Katrina η μέριμνα κλειστή τον Αύγουστο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια τα παιδιά είναι κατασκήνωση και αδυνατούν να ετοιμάσουν μπομπονιέρες...Το ίδιο και στο σύλλογο και έτσι επέλεξα την ευχούλα...

Πάντως πολλοί άνθρωποι έχουν όμοια πρόθεση αλλά αγνοούν...

Απλά χρειάζεται ενημέρωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοβερη ιδεα! Θελω να ετοιμασω για τον γαμο μας και τη βαφτηση των παιδιων. Αλλα θα γινει το επομενο καλοκαιρι στην Αθηνα, θα τα στειλουν αραγε εκει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά όπου θέλεις...Με κούριερ και δική σου χρέωση...

Απλά επικοινώνησε 3 μήνες νωρίτερα για παραγγελία, αν θέλεις μπομπονιέρα..., τα προσκλητήρια 7 ημέρες μόνο!

Αν θέλεις θα σου στείλω τα δείγματα να πάρεις ιδέες...

Κρίμα που στο γάμο μου έπραξα κοινά...Τόσα χρήματα κενά!

ΥΣ.Αθήνα έχει και το ίδρυμα ''Κάνε μία Ευχή'' και το ''Χαμόγελο του παιδιού''.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραια κινηση Κατερινακι!

Καλα κανεις και τα γραφεις αυτα...

Εγω παρηγγειλα μπομπονιερες αλλα ισως αν προλαβω να περασω και απο κει να δω τι εχει...

Τι καλυτερο απο τετοια πραγματα?

Αξιζει οντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Αθηνά όπου θέλεις...Με κούριερ και δική σου χρέωση...

Απλά επικοινώνησε 3 μήνες νωρίτερα για παραγγελία, αν θέλεις μπομπονιέρα..., τα προσκλητήρια 7 ημέρες μόνο!

Αν θέλεις θα σου στείλω τα δείγματα να πάρεις ιδέες...

Κρίμα που στο γάμο μου έπραξα κοινά...Τόσα χρήματα κενά!

ΥΣ.Αθήνα έχει και το ίδρυμα ''Κάνε μία Ευχή'' και το ''Χαμόγελο του παιδιού''.

Αν μπορείς στειλε μου! Σε ευχαριστω. Το βρισκω καταπληκτικη ιδεα οι προσκλησεις και οι μπομπονιερες να ειναι απο τον σύλλογο. Νομιζω όλοι θα το βρουν καλυτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thouli αρχικά σκέφτηκα για το ''χαμόγελο του παιδιού'' αλλά οι πόροι είναι περισσότεροι και πανελλήνια στηρίζεται...

Ενώ ο σύλλογος αυτός χρειάζεται θεωρώ περισσότερη στήριξη...

Μπράβο πάντως...

ΥΣ.Αννιώ αν θέλεις προσκλητήρια...Τελικά βάφτιση 30 Αυγούστου εσείς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina μπράβο μπράβο μπράβο!!!:woohoo:

Πόσο ενθουσιάζομαι όταν βλέπω τέτοια θέματα!!!Και εμείς τις μπομπονιέρες και τα προσκλητήρια θα τα φτιάξουμε σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση.Λέω να προτιμήσω-όπως είπες κι εσύ-κάποια που έχει λιγότερους πόρους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κριμα ρε συ... δεν το ηξερα να τα κλεισω απο κει... τωρα εχω πληρωσει σχεδον τα μισα...

δεν πειραζει στο επομενο παιδακι (θεου θελοντος!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Ιφιγένεια τα παιδιά είναι κατασκήνωση και αδυνατούν να ετοιμάσουν μπομπονιέρες...Το ίδιο και στο σύλλογο και έτσι επέλεξα την ευχούλα...

Πάντως πολλοί άνθρωποι έχουν όμοια πρόθεση αλλά αγνοούν...

Απλά χρειάζεται ενημέρωση...

Κι εγώ τις μπομπό της γαμοβάφτισής μας στο τσακ πρόλαβα να τις παραγγείλω. Κλείνανε για Πάσχα!

Συμφωνώ με αυτό που λες, ότι πολλοί θέλουν να το κάνουν αλλά δε γνωρίζουν ότι έχουν τη δυνατότητα.

Πάντως στην περίπτωσή μας στα 9 θετικά σχόλια είχαμε και το ένα αρνητικό και πικρόχολο! Τι να πεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ & ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ & ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ & ΣΚΟΠΕΥΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΒΑΦΤΙΣΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ & ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ & ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ..ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ & ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΝΕ(ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ & ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ & ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...)

& ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΚΡΙΜΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια πραγματικά αδιαφόρησε για τους απέναντι...Όλα τα είχες υπέροχα και μάλιστα οι μπομπονιέρες από την μέριμνα ιδιαίτερες...και έχει και ανάγκη τους πόρους...

Αθηνά οι άντρες είναι και πιο ευαίσθητοι ε;;;Ευχαριστώ και πάλι!

Βάνια άμεσα θα το ανεβάσω...Έχεις δίκιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυψώ όπως το ανέφερες...στα σκουπίδια και άχρηστα τα χρήματα...

Πώς κοιμόμουν στο γάμο μου...Ακόμη ''σκάω''!

Γι'αυτό και θεώρησα ότι έπρεπε να ενημερώσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο μεσημερι

εγω στον γαμο μου τις μπομπονιερες τις εφτιαξα σε ενα ιδρυμα που εχουμε στην πολη μας για παιδια με ειδικες αναγκες.και εγω και ο αντρας μου το χαρηκαμε απιστευτα. μας εμεινε και μια τουρτα απο τον γαμο και την πηγαμε στα παιδακια και στο προσωπικου του ιδρυματος. επισης ειχαμε αφορασει μονοι μας καλαθακια για το ρυζι και τους τα δωσαμε και αυτα γιατι δεν ειχαν πολλα.τα μονα λεφτα που δεν λυπηθηκα στον γαμο μου. δεν ηταν πιο οικονομικες οι μπομπονιερες αλλα η κινηση μετρησε μεσα μας πολυ.

να σημειωσω οτι αρχικα η ιδεα αυτη ηρθε απο τον κουνιαδο μου και την αρραβωνιαστικια του. παντρευοντουσαν ενα μηνα μετα απο εμας. στεναχωρηθηκα πολυ που τελικα δεν διαλεξαν τα παιδακια να τους φτιαξουν τις μπομπονιερες τους. τις εφτιαξαν εκει που πηραν το νυφικο και τους εδωσαν και λαθος σχεδιο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο!Έχει ιδρύματα πολλά και δυστυχώς με ανάγκες...

Επίσης προσωπικά και όσα στεγάζουν ηλικιωμένους ανθρώπους, μόνους και έρημους με συγκινούν...Και όπως αναφέρεις και εκεί έχεις τη δυνατότητα να συνεισφέρεις χρήματα και να καλύψεις 1 ημέρα το γεύμα τους...

Για κάθε περίπτωση υπάρχει και τρόπος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Σύλλογο Συνδρόμου Down έκανα τα προσκλητήρια και τις μπομπονιέρες του γάμου μου...

Οταν με το καλό μας αξιώσει ο θεούλης και κάνουμε και μωράκι πάλι εκεί θα κάνω τα περι βάφτισης!

Σας δείχνω την μπομπονιέρα του γάμου μου για να δείτε την δουλειά τους!Στο γάμο μου πάντως ενθουσιάστηκαν οι καλεσμένοι!

{img/}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω πως να βαλω pdf αρχειο. Ειμαι σε ξενο υπολογιστη και δεν ειναι η καλυτερη μου!!!!

Κοριτσια πραγματικα αξιζει. Και εμεις θα νιωσουμε καλυτερα και το αποτελεσμα απο μονο του θα μιλησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...