Μετάβαση σε περιεχόμενο

φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική


Recommended Posts

mpravo sou kopela mou...sygxarhthria!!!!NA SAS ZHSEI!!

eisai polu tyxerh!!!!!!!!!!!!

8a edina ta panta na gennhsw to 2o paidaki mou

fusiologika gt talaipwrh8hka paaaara polu

k mou eipan oti an epemena na gennhsw fusiologika

8a htan dikia mou ey8unh !!!!

FYSIKA..DEN TO RISKARA!!

MAKARI NA MPORESW K EGW!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλησπέρα

Διαβάζω εδώ στο forum το σχετικό θέμα σχετικά με το φυσιολ. τοκετό μετά από καισαρική. Εγώ γέννησα το γιο μου πριν 4,5 χρ. με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής (έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν μου λεγε αληθεια η γυναικολόγος) και τώρα έχοντας αλλάξει (για πολλούς λόγους) γιατρό, είμαι στην 24η εβδ. (2ος γιος)! Ο γιατρός μου τώρα μου λέει ότι θα προσπαθήσουμε Φ.Τ., το συζήτησα και με μια φίλη μαία που δουλεύει σε Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Λονδίνου και μου επιβεβαίωσε ότι πλέον δεν ισχύει ο κανόνας "μια φορά καισαρική, πάντα καισαρική". Βοηθάει και η μεγάλη διαφορά των 2 παιδιών στην περιπτωσή μου. Επομένως "μή μασάτε" με αυτά που λένε γιατί καλή η καισαρική (εμένα μου φάνηκε πραγματικός περίπατος), αλλά κανείς δε μπορεί να σε υποχρεώσει να κάνεις κάτι που δε θες (φυσικά μέσα στα λογικά πλαίσια του καθενός, π.χ. εγώ δε θα ρίσκαρα, όπως μια κοπελιά που διάβασα ότι το παιδί δεν είχε καλή θέση αλλά το "ζόρισε").

Αυτά, καλή συνέχεια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΜΠΡΑΒΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ....ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 17 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ...ΠΕΡΑΣΑ ΦΡΙΚΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ 2 ΔΑΚΤΥΛΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ.ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ ΠΟΝΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΝΑ.ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΒΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ?ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΟΡΟΥΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ?ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΝΤΕΥΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ?ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕ ΕΒΑΛΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από πολύ κόσμο έχω ακούσει το γνωστό, ότι δηλ. οι γιατροί κάνουν καισαρική λόγω χρημάτων, όμως δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά στην αμοιβή βρε κορίτσια. Το Μητέρα ας πούμε χρεώνει περί τα 500 ευρώ (ανάλογα και με το δωμάτιο) κι άλλα τόσα ο γιατρός (που άμα έχεις και καλή σχέση όλο και καμμιά έκπτωση κάνει). Η επισκλιρίδιος χρεώνεται είτε κάνεις καισαρική είτε Φ.Τ. Επομένως, σιγά τα λεφτά... όχι δηλαδή ότι είναι αμελητέα, αλλά δεν δικαιολογούν αυτή την τάση για καισαρική. Εγώ νομίζω στην Ελλάδα φοβούνται πολύ οι γιατροί αλλά και οι γυναίκες... Εγώ τώρα είμαι στην 30η εβδ. Ο γιατρός μου μου είπε αν δεν γεννήσω φυσιολογικά έως την 38η πάμε για καισαρική πάλι, γιατί μετά λεπταίνει πολύ η παλιά τομή. Στο εξωτερικό πολλές γυναίκες περιμένουν ακόμα και μετά την 40η εβδ. κι ας έχουν γεννήσει το πρώτο με καισαρική. Όμως, το ρίσκο πέφτει πάντα στην "πλάτη" της μητέρας κι εγώ, δεν το αναλαμβάνω...

Τώρα αυτό με την υπογραφή πρώτη φορά το ακούω! Μα είμαστε σοβαροί; Δηλαδή αν πας σε άλλο γιατρό θα ισχύει και δε θα μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά; Αν κάνεις και 4ο μωρό θα έχεις πρόβλημα; Αηδίες... απαράδεκτα πράγματα!

Να σου ζήσει το παιδάκι σου, μή σκέφτεσαι τίποτα και όταν μείνεις ξανά με το καλό έγγυος, ψάξτο και με κανα άλλο γιατρό. Επίσης, αν τσεκάρεις τα υπερηχογραφήματα που έκανες (π.χ. Β' επιπ. και doppler) θα δεις τί έγραφαν για τη θέση του μωρού (ισχιακή ή κεφαλική). Αν πάρει το παιδί μια θέση π.χ. στον 8ο που κάνουμε το doppler, δύσκολα την αλλάζει. Αν στο doppler η θέση ήταν κεφαλική, το μωρό σου πιθανότατα είχε μια χαρά θέση και στη γέννα και ο γιατρός σου σου λεγε βλακείες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KATARXAS OLA OSA EIPA EGINAN STIN KIPRO OPOU KAI MENW...ARA TI NA PW EIMASTE NOMIZW PISW APO TON KOSMO...KAI NAI I KAISARIKI MOY STOIXISE 4500 EURW ENW I FISIKI 3500.ARA ITAN ARKETI I DIAFORA...ALLA EKEI SE AYTHN TIN KLINIKI GIA KATHE PAYSIPONO POU ZITOUSA ME XREWNA...TA XRISOPLIRWSA OLA...TELOSPANTWN..OSO GIA IPERIXOGRAFIMA TO MONO POU EVLEPA KAI MOY ELEGE O GIATROS APO TON 8 MINA TO MWRO EIXE PAREI TIN SWSTI THESI..GIATI EPIANE TO KEFALI THS KAI MOY TO ELEGE...ARA..DEN MPORW NA KATALAVW..ALLA DEN MOY ARESE POU IPOGRAPSA..KAI AYTO DEN TO KATALAVA GIATI ITAN POLIS O PONOS DEN TON ANTEXA ITHELA NA KANW KAISARIKI NA TELEIWNW..GENNISA SXEDON META APO 10 WRES...KAI TIS 6 PONOUSA ARA I TALAIPWRIA ITAN MEGALI.TELOSPANTWN TO MWRO MOY GENNITHIKE 3,400 KAI ITAN IGIESTATO OLA TA ALLA DEN EXOUN SIMASIA...TO MONO POU ME STENAXWREI EINE OTI ITHELA POLLA PAIDAKIA XWRIS PERIORISMOUS...

KAI SENA ME TO KALO NA ERTHEI TO PAIDAKI SOU..DIL EKANES PRWTO KAISARIKI KAI TWRA TO DEYTERO THA PAS ME FISIKI?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανώς το σημαντικότερο όλων είναι να γεννήσουμε υγιή μωρά, άσε που ο δικός μου (κανονικη κουκουβάγια είμαι) ήταν και πολύ όμορφος !!! Επομένως, κι εγώ στο 2ο, ναι θα προσπαθήσω φυσιολογικό, αλλά όπως καταλαβάινεις υπάρχουν περιορισμοί. Δηλαδή δε μπορείς καπάκι να κάνεις δεύτερο γιατί θα είναι πολύ φρέσκια η προηγούμενη καισαρική κι επίσης ο γιατρός μου μου είπε ότι θα περιμένουμε έως την 38η εβδ. Μετά η τομή λεπταίνει και δυσκολεύει και ο Φ.Τ και η καισαρική. Οπότε, αν με το καλό έρθει μεχρι την 38η εβδ. μόνο του το μωρό μου θα γεννήσω φυσιολογικά. Αλλιώς, πάλι καισαρική. Δεν το ρισκάρω να περιμένω παραπάνω, παρολο που θα μπορούσα αν έπαιρνα την ευθύνη όλη δικιά μου. Αλλά δε θα το κάνω γιατί αυτοσκοπός μου είναι το υγιές μωρό και όχι ο φυσιολογικός τοκετός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Liako πίστεψε με, και γω πάνω από όλα ήθελα υγιές μωράκι. Εννοείται δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να διατρέξει τον παραμικρό κίνδυνο το μωρό μου ενώ θα μπορούσα να το προστατεύσω. Και όμως, περίμενα 8 μέρες μετά την ΠΗΤ μου για να γεννηθεί. Έδωσα σε αυτή την επιλογή για το πότε και πως θέλει να γεννηθεί. Και είχα δίκαιο γιατί ήταν υγιέστατη και το βάρος της ήταν μια χαρά ενώ αν την γεννούσα στις 38 εβδομάδες όπως μου είχαν προτείνει κάποιοι γιατροί, δηλαδή 3 βδομάδες πριν την ώρα της, θα είχε πολύ μικρό βάρος και πιθανόν κι άλλα προβλήματα. Η φύση είναι σοφή και πρέπει να την σεβόμαστε. Ναι στους ιατρικούς ελέγχους, όχι όμως στις ιατρικές παρεμβάσεις που μόνο κακά μπορούν να προκαλέσουν. Και ψάξε λίγο καλύτερα αυτό που λές με το πάχος της τομής. Έχω διαβάσει ότι όσο είναι να λεπτύνει η τομή ως την 38η εβδομάδα λεπταίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βιολετα μου δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ωραια μ'εκανες να νιωσω με τα λογια σου..ενιωσα την ψυχη μου να ξαλαφρωνει!!εγω εχω κανει 3 καισαρικες κ οσο το σκεφτομαι τοσο νευριαζω...ενταξει στο 1ο δεν ακουγαμε την καρδουλα του κ ειχε μπλεχτει κ με τον ομφαλιο λωρο...στο 2ο ομως μ'επιασαν πολυ στην 38η εβδομαδα κ μ'εβαλε παλι για καισαρικη...μακαρι να ειχα το σθενος κ την αποφασιστικοτητα να αρνηθω κ γω....το πρωτο με το δευτερο παιδακι ειχαν διαφορα 1,5 χρονο...εσυ ποσο περιθωριο αφησες α'την πρωτη σου γεννα???δεν νομιζω να εχω ελπιδα να γεννησω φυσιολογικα μετα απο 3 καισαρικες...σιγα μην με αναλαβει κανενας γιατρος...ουφ...παλι στεναχωρηθηκα... :( αλλο μετα απο μια καισαρικη κ αλλο μετα απο 3.... :unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισως και λόγω επαγγελματος (χημικός μηχανικός), πιστευω στην επιστήμη. Γιατί η επιστήμη δεν είναι τίποτα άλλο απο εφαρμογή των όσων παρατηρούνται επί πολλά έτη στη φύση δηλ. παρατήρηση των φυσικών φαινομένων! Γι' αυτό, όταν στην Ελλάδα ένας γυναικολόγος αφήσει μια γυναίκα να γεννήσει μετά την 40η εβδ. και κάτι πάει στραβά (ανεξάρτητα αν είχε πριν κάνει καισαρική ή όχι), διώκεται ποινικά και στην Αγγλία το αντίστοιχο όριο είναι η 42η εβδ. Αυτό σημαίνει ότι από κάπου προκύπτουν όλα αυτά και δεν νομίζω ότι αυτό αποτελεί ιατρική παρέμβαση. Επίσης μπείτε όλες οι κοπέλες στο www.gyn.gr όπου γυναίκες ρωτούν και απαντούν 3 γυναικολόγοι (πολύ καλό site), να δείτε τί άποψη έχουν για το φυσιολογικό τοκετό μετά την καισαρική. Οι 3 αυτοί γιατροι είναι τελείως αντίθετοι, όμως τεκμηριώνουν την άποψή τους με περιστατικά ρήξης της μήτρας που έχουν βιωσει... Επομένως, κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι υπάρχει ρίσκο... απλά η κάθε κοπέλα έχει τα όριά της...

Όσο για αυτό με την 38η εβδ. Violeta, δε θα μπω στη διαδικασία να το αμφισβητήσω γιατί δε σκάσω κιολας αμα ξανακάνω καισαρική... (πρόβλημα βάρους του μωρού δεν υπάρχει). Εξάλλου, και με το συμπάθειο, ποτέ δεν πίστεψα όλα αυτα περί δεσίματος, συναισθημάτων, κ.λ.π., κ.λ.π., που λένε τόσο για το Φ.Τ. όσο και για τον αποκλειστικό θηλασμό... δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να με εμποδίσει να δεθώ με τα παιδιά μου, είναι απλά... οι ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ ΜΟΥ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενας γυναικολογος θα επρεπε να διωκεται ποινικα οταν σε βαζει στο χειρουργικο τραπεζι και σ ανοιγει με νυστερι χωρίς λόγο. Ο Π.Ο.Υ. αναφερει ότι οι γυναίκες ΠΡΕΠΕΙ να παροτρυνονται να γεννουν φυσιολογικά μετά από μια πρώτη καισαρική. Οι 2 γυναικολόγοι που αναφέρεις είναι κατά, ο άλλος το συνήθιζε στην Γερμανία που σπούδαζε (εκεί ήταν συνηθης τακτική) αλλά όταν ήρθε Ελλάδα προσαρμόστηκε με το εδώ κατεστημένο. Ο ένας απ αυτούς που είναι κατά, έκανε χιλιάδες γέννες και είδε μόνο ένα καταστροφικό περιστατικό. Στο νοσοκομείο που γέννησα (πολύ μεγάλο και με πολλά ππολλά έτη λειτουργίας)οι παλιες μαιες μου ανέφεραν ότι δεν είχε συμβεί ούτε ένα περιστατικό ρήξης, και εκεί συνηθίζουν το VBAC.

Η κάθε γυναίκα βιώνει διαφορετικά την εμπειρία της γέννας και δένεται διαφορετικά με τα παιδια της και αν ρωτάς εμένα πιστεύω ότι η καισαρική μου φταίει στο ότι άργησα να δεθώ με τον γιο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανείς δεν μπορεί να βάλει ασθενή στο χειρουργικό τραπέζι αν ο ασθενής δεν έχει συγκαταθέσει για αυτό. Εσένα δηλαδή δεμένη χειροπόδαρα σε βάλανε και έκανες καισαρική; Όσο για τον Π.Ο.Υ η σύσταση να ενθαρρύνεται ο Φ.Τ. μετά την καισαρική δε σημαίνει να τραβάς το σκοινί μέχρις εσχάτων προκειμένου να γεννήσεις φυσιολογικά! Επίσης ο ΠΟΥ συστήνει εμβολιασμό των εγγύων στο 2ο-3ο τρίμηνο για τον ιό Η1Ν1! Αυτό το ενστερνίζεσαι ή το θεωρείς "ιατρική παρέμβαση"; Τα επιστημονικά δεδομένα πρέπει να αξιολογούνται συνολικά και να έρχονται και να προσαρμόζονται στα μέτρα του καθενός μας. Στο κάτω-κάτω εμείς αποφασίζουμε και κανείς δε μας αναγκάζει... Αν νομίζεις πάντως ότι η καισαρική σε εμπόδισε να δεθείς με το παιδί σου, πολύ καλά έκανες και το τράβηξες στη 2η γέννα... απλά δεν πείθομαι ότι (πάντα κατά την άποψή μου) δεν το ρίσκαρες... μπορεί αυτό να το κάνει μια άλλη κοπέλα και να έχει πρόβλημα, κανένας οργανισμός δεν είναι ίδιος...Όσο για το δέσιμο, ψάξτο μέσα σου να δεις τί εφταιξε, μπορεί γενικά να μην είχες καλή ψυχολογία... Μια φίλη μου γέννησε φυσιολογικά αλλά μετά δεν ήθελε να της φέρνουν το μωρό στο δωμάτιο... την είχε πιάσει υστερία!!! Οι ορμόνες βλέπεις... Τώρα φυσικά είναι μια χαρά με το παιδάκι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Manoyla3 σκέφτεσαι δηλαδή να γίνεις maloyla4? :) χαίρομαι πολύ γι αυτά που είπες. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι όντως πολύ δύσκολο να αρνηθείς την καισαρική στον γιατρό σου την ώρα που γεννάς και είσαι φοβισμένη και δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Έχω διαβάσει ιστορίες γυναικών (όχι ελληνίδων φυσικά) που γέννησαν φυσιολογικά μετά από 3 και 4 καισαρικές, αλλά γέννησαν όλες στο σπίτι με τις μαίες τους. Είναι όντως πολύ δύσκολο να σε αναλάβει κανένας γιατρός. Αν δεις όμως τις έρευνες περί πιθανοτήτων ρήξης της μήτρας μετά από 1, 2,η περισσότερες καισαρικές θα δείς οτι ελάχιστα αυξάνεται το ρίσκο. Η γέννα κρατάει μόνο λίγες ώρες αλλά απ ότι κατάλαβα πολλές από εμάς περνάμε αρκετό καιρό μετά σκέφτοντας τις καισαρικές μας, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά κλπ. Δεν θα έπρεπε όμως. Μακάρι να έχουμε υγιή μωράκια και όπως θέλουν ας γεννηθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε λιακο δεν με έβαλαν και δεμένη χειροπόδαρα αλλά μου έκαναν τόσο ψυχολογική πιεση, με ανάγκασαν με άλλους τρόπους, όπως κάνουν με όλες τις γυναίκες. Ηθελαν να σχολάσουν βλέπεις. Μια φράση αρκει για να βάλεις την γυναίκα για καισαρική "θέλεις να πάθει κακό το μωρό σου?" δεν θέλεις και 2η. και εννοείται ότι δεν διέτρεχε κίνδυνο το μωρό. Οι παλμοί του μια χαρά, απλά είχα αργή γέννα. Τέτοιες ιστορίες είμαι σίγουρη ότι ακούς συνέχεια, ξέρουμε ότι το ιατρικό σύστημα είναι σάπιο, και γω με αυτό είμαι εκνευρισμένη. Και γω σε αυτό έπρεπε να πάω κόντρα για να γεννήσω φυσιολογικά.

Όσο για το ψυχολογικό εννοείται ότι ήμουν ένα ράκος μετά την καισαρική, ένοιωσα ότι η εγκυομοσύνη μου δεν ολοκληρώθηκε σωστά, ότι έβγαλαν με το ζόρι το παιδί απο μέσα μου. Ημούν χάλια. Αντίθετα με τώρα που γέννησα την κόρη μου και ένοιωθα ότι πετούσα στον 7ο ουρανό, ήταν η πιο ευτιχισμένη και συγκλονιστική στιγμή της ζωής μου και όσο το θυμάμαι συγκινούμαι. Σε καμία περιπτωση όμως δεν σημαίνει ότι αυτό είναι απόλυτο. Μια γυναίκα μπορεί να γεννησει με καισαρική και να νοιώσει πανευτυχής και να γεννήσει φυσικά και να είναι πολύ άσχημη εμπειρία. Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το 1ο μου το γεννησα κε καισαρική λόγω ισχυακής προβολής.

Το δευτερο, 5,5 χρόνια μετά, ξεκινήσαμε φυσιολογικό τοκετό,

και μετα απο 7 ωρες προσπαθειας

ο μπέμπης μου σφήνωσε σε κάποιο οστό της λεκάνης μου!

Πεφτανε οι παλμοί του και επειγόντως με βάλανε χειρουργείο.

Ο ένας γιατρός τραβούσε τα οστα ωστε να ανοίξει η λεκανη μου,

και ο άλλος προσπαθουσε να ξεσφυνωσει το μωρο!

Τελος καλα ολα καλα. Εγω βεβαια δεν καταλαβα τιποτα απο την επεμβαση

αφου μου κανανε ολικη ναρκωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Violeta έγραψε:

Manoyla3 σκέφτεσαι δηλαδή να γίνεις maloyla4? :) χαίρομαι πολύ γι αυτά που είπες. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι όντως πολύ δύσκολο να αρνηθείς την καισαρική στον γιατρό σου την ώρα που γεννάς και είσαι φοβισμένη και δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Έχω διαβάσει ιστορίες γυναικών (όχι ελληνίδων φυσικά) που γέννησαν φυσιολογικά μετά από 3 και 4 καισαρικές, αλλά γέννησαν όλες στο σπίτι με τις μαίες τους. Είναι όντως πολύ δύσκολο να σε αναλάβει κανένας γιατρός. Αν δεις όμως τις έρευνες περί πιθανοτήτων ρήξης της μήτρας μετά από 1, 2,η περισσότερες καισαρικές θα δείς οτι ελάχιστα αυξάνεται το ρίσκο. Η γέννα κρατάει μόνο λίγες ώρες αλλά απ ότι κατάλαβα πολλές από εμάς περνάμε αρκετό καιρό μετά σκέφτοντας τις καισαρικές μας, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά κλπ. Δεν θα έπρεπε όμως. Μακάρι να έχουμε υγιή μωράκια και όπως θέλουν ας γεννηθούν.

βιολετα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να με αναλαβει τωρα γιατρος κ θυμωνω τοσο μα τοσο πολυ με τη δικη μου γιτρο...θα μπορουσα να ειχα γεννησει το 2ο παιδακι μ φυσιολογικα κ τωρα να μην αγχωνομαι οτι με το ζοριθα κανω 4ο....κ για το τεταρτο δηλαδη με αποθαρρυνει...της ειχα μιλησει για φ.τ κ μου ειπε αυτο αποκλυεται,δεν γινεται με τιποτα..η μητρα σου εχει τομες κ δεν μπορει να περασει απο κει το μωρο γιατι θα παθεις ρηξη....μ'εχει τρομαξει παρα πολυ..αν βρω γιατρο που μπορει να τα καταφερει να γεννησω με φ.τ πιστευω πως θα το κανω....αλλα σκεφτομαι οτι αν παθω ρηξη δεν θα μπορεσω να κανω αλλο...εσενα ο γιατρος σου δεν σου μιλησε καθολου για ρηξη??δνε φοβηθηκες μηπως παθεις κ δεν μπορεσεις να κανεις αλλα παιδια??πες μου σε παρακαλω! :kiss: συγνωμη κιολας που σου γραφω τοσο μεγαλα μνμ κ σε κουραζω,αλλα οταν εγω λεω οτι γινεται φ.τ μετα απο καισαρικη κανεις δεν το πιστευει κ ολοι με αποπαιρνουν...εσυ εισαι το ζωντανο μου παραδειγμα κ μου εδωσες την επλιδα οτι ισως κ γω μπορεσω!σ'ευχαριστω παρα πολυ π[ου ανοιξες αυτο το θεμα!!απαντησες σε ολα αυτα που με βασανιζαν! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Manoula3 να σου πω τη γνώμη μιας φίλης μου μαίας σε πανεπιστημιακή κλινική του Λονδίνου: αν είχες γεννήσει το 2ο με Φ.Τ., θα σου είχε ανοίξει ο δρόμος για Φ.Τ σε 3η και 4η γέννα... αυτό μου είπε κι εμένα όταν τη ρώτησα για Φ.Τ μετά από καισαρική (2ο παιδάκι μου). Μετά όμως από 3 καισαρικές καλύτερα να το ψάξεις καλά και μην ακουμπάς πάνω στη Violeta και την εμπειρία της. Ήταν το 2ο παιδάκι της... άλλο μία προηγηθείσα καισαρική και άλλο 3! Ψαξτο και στο ιντερνετ, να δεις τί ισχύει για Φ.Τ. μετά από 3 καισαρικές; Πραγματικά δεν το έχω ψάξει... Νομίζω αυτό είναι ένα καλό: http://www.vbac.com

Όσο για τη γιατρό σου, αν της αρέσουν οι καισαρικές και αυτό σε έχει κάνει να νοιώσεις μετά από 3 γέννες, κορίτσι μου γιατί δεν πας και αλλού; μάτσο είναι οι γυναικολόγοι!

Πάντως μή χαλιέσαι τόσο... αν έχεις κουράγιο και για 4ο παιδί, μια καισαρική θα σε πτοήσει; Σου εύχομαι να το προχωρήσεις... μακάρι να μπορούσα κι εγώ να πάω για 3ο αλλά, δεν έχω βοήθεια και δουλεύω πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liakos έγραψε:

Manoula3 να σου πω τη γνώμη μιας φίλης μου μαίας σε πανεπιστημιακή κλινική του Λονδίνου: αν είχες γεννήσει το 2ο με Φ.Τ., θα σου είχε ανοίξει ο δρόμος για Φ.Τ σε 3η και 4η γέννα... αυτό μου είπε κι εμένα όταν τη ρώτησα για Φ.Τ μετά από καισαρική (2ο παιδάκι μου). Μετά όμως από 3 καισαρικές καλύτερα να το ψάξεις καλά και μην ακουμπάς πάνω στη Violeta και την εμπειρία της. Ήταν το 2ο παιδάκι της... άλλο μία προηγηθείσα καισαρική και άλλο 3! Ψαξτο και στο ιντερνετ, να δεις τί ισχύει για Φ.Τ. μετά από 3 καισαρικές; Πραγματικά δεν το έχω ψάξει... Νομίζω αυτό είναι ένα καλό: http://www.vbac.com

Όσο για τη γιατρό σου, αν της αρέσουν οι καισαρικές και αυτό σε έχει κάνει να νοιώσεις μετά από 3 γέννες, κορίτσι μου γιατί δεν πας και αλλού; μάτσο είναι οι γυναικολόγοι!

Πάντως μή χαλιέσαι τόσο... αν έχεις κουράγιο και για 4ο παιδί, μια καισαρική θα σε πτοήσει; Σου εύχομαι να το προχωρήσεις... μακάρι να μπορούσα κι εγώ να πάω για 3ο αλλά, δεν έχω βοήθεια και δουλεύω πολύ!!

λιακο πιστευω πως μπορω να κανω κ 4ο πρωτα ο θεος,με καισαρικη...εγω ομως θελω κ αλλα παιδακια αργοτερα...γι'αυτο εχω σκασει τοσο...δεν πονεσα σχεδον καθολου στην καισαρικη κ δεν θα με πειραζε να κανω κ αλλη...αλλα ποσα μπορω να κανω με καισαρικη :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα σε θαυμάζω απεριόριστα! Σκέφτεσαι ακόμα και περισσότερα από 4; Τί να σου πω, μπράβο και πάλι μπράβο! Ε, μη σκέφτεσαι από τώρα τί θα γίνει μετά το 4ο! Κάντο πρώτα και μετά βλέπεις!!! Καισαρική, καισαρική... κι αν σου πούνε μετά στοπ, ΟΚ, 4 παιδάκια δεν είναι και λίγα! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καποιοι γιατροι εχουν κανει κ 6 καισαρικες..μακαρι να εβρισκα κ γω εναν.....στο σαιτ που λες με τους 3 γυναικολογους σου απαντουν οι ιδιοι? :) εχεις ακουσει οτι μπορει μια κοπελα να πεθανει μες το χειρουργει επειδη εκανε 4 η' 5 καισαρικες?υπαρχει δηλαδγ κ θεμα θαντου απο πολλες καισαρικες??ξερεις?? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Violeta πολύ χάρηκα για σένα! :):):)

Θυμάμαι που έλεγες οτι θέλεις στο δεύτερο να τα καταφέρεις... Έψαξες, ενημερώθηκες και τα κατάφερες. Συγχαρητήρια!!! Μου δίνεις πολύ κουράγιο καθότι...ομοιοπαθούσα...

Μπράβο και στο γιατρό σου που παρακολουθεί τις εξελίξεις, και είναι επιστήμονας αλλά κυρίως..άνθρωπος!!

Επίσης πολλά συγχαρητήρια που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου και τη χαρά σου!!! :kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argo μου ευχαριστώ πολύ, αν και να σου πω ότι δεν είχα συγκεκριμένο γιατρό, ίσως και γι αυτό κατάφερα και γέννησα φυσιολογικά. Εδώ το σύστημα στα νοσοκομεια είναι διαφορετικό. Πας και όποιος εφη,ερευει σε εξετάζει και σε γεννάει.

Μανούλα3 και γω θελω 6-7 παιδάκια κι αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που επιδίωξα έντονα τον φ.τ. Και τώρα ξέρω ότι μπορώ να κάνω όσα παιδιά θέλω. Αν θελαμε με τον αντρα μου μόνο 2 ή 3 παιδιά δεν θα με ενοιαζε να ξανακάνω καισαρική. Απλά όσες περισσότερες καισαρικές κάνεις τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος επιπλοκών και μπορεί ο γυναικολόγος να μην θέλει να το ρισκάρει να χάσεις τη μήτρα σου. Οι περισσότεροι σου λένε να σταματήσεις στα 4 αλλοι και στα 3 ανάλογα με την κατάσταση της μήτρας σου. Σε συζήτηση με την παλιά μου γιατρό μου είχε πει ότι είχε κάνει και μια 5η καισαρική αλλά είχε πολύ καλή μήτρα. Συζήτησε με τη γιατρό σου που ξέρει την κατάσταση σου για το πόσα παιδιά έχει περιθώριο να σε αφήσει να κάνεις. Εύχομαι να τα καταφέρεις όπως θέλεις για πολλά πολλά παιδάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το θέμα θανάτου που λες είναι πάρα πολύ ακραίο, ΄΄εκεινη την ώρα στο χειρουργείο μπορούν να ελέγχξουν τα πράγματα και να σώσουν την κατάσταση, ΄το σοβαρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να χάσεις τη μήτρα σου (δεν είμαι και γιατρός, έτσι μου είπε ο άντρας μου που είναι του χώρου) φυσικά δυστηχώς η πιθανότητα του θανάτου αν και πάρα πάρα πολύ μικρή υπάρχει σε όλα τα χειρουργεια και γέννες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Manoyla3, έχω κι εγώ ακούσει για όριο 4 καισαρικες. Στο σαιτ με τους 3 γυναικολογους απαντουν οι ιδιοι, μια ερώτηση δε βλάπτει, αλλά οπωσδήποτε να πας και να σε εξετάσει η γιατρός σου και κανένας ακόμα για σιγουριά. Τώρα για να πεθανει μες το χειρουργειο κοπελα δεν έχω ακούσει.... Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη Violeta, το χειρότερο είναι να χάσεις τη μήτρα σου (ο ένας ο γιατρός σε αυτό το σαιτ περιγράφει μια περίπτωση με αφαίρεση μήτρας και θάνατο εμβρύου, αλλά η γυναίκα εκείνη είχε ξεκινήσει για Φ.Τ. οπότε, μάλλον το μωρό δεν το προλάβανε - εσύ αν πας κατευθείαν για καισαρική τα πάντα θα είναι πολύ ελεγχόμενα). Πάντως το 4ο βλέπω το συζητάς πολύ, άντε με το καλό πολύτεκνη !!!! Μακάρι κι εγώ να μπορούσα να κανω 3ο, βλέπεις το δεύτερο που το περιμένω είναι κι αυτό αγόρι... ένα κοριτσακι θα μου άρεσε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βιολετα δεν φοβηθηκες καθολου μην χασεις τη μητρα σου??λιακο να σου ζησει το παιδακι σου κ με το καλο κ το 2ο!λογω δουλειας νομιζω ειχες πει οτι δεν μπορεις να κανεις κ 3ο ε??κανε με το καλο το 2ο κ μετα που ξερεις αλλαζουν τα πραγματα,δν ξερεις τι γινεται :) μην προγραμματιζεις κ μη λες οτι δεν θα μπορεσεις γιατιαλλαζουν τα σχεδια :) μην αγχωνεσαι :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ.

ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΣΕ ΡΜ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...