Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είναι η απιστία κάτι αναπόφευκτο;;


tirogaridaki

Recommended Posts

sweetmammy έγραψε:

Συγνωμη για να καταλαβω... περιγραφεις την εποχη του homo sapiens; γιατι απο τη στιγμη που εκπολιτιστηκαμε μπηκαν καποια ορια στην κοινωνια και στις συμπεριφορες των ανθρωπων...

Για να ακριβολογούμε, "εκπολιτιστήκαμε" σημαίνει ότι επικράτησε στο δυτικό κόσμο ο Χριστιανισμός και τα χριστανικά ιδεώδη, σωστά; Γιατί η φύση πράγματι απαιτεί το θηλυκό να αναζητά συνεχώς το πιο ισχυρό αρσενικό για να τη γονιμοποιήσει, καθώς φύση σημαίνει επιβίωση και όχι "ους ο Θεός συνέζευξε άνθρωπος μη χωριζέτω"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα απαντήσω στο θέμα χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις σας γιατί δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο..

Όπως είχα ξαναγράψει σε άλλο θέμα, ήμουν με κάποιον 10 χρόνια.

Τον αγαπούσα αλλά τα οικονομικά και οικογενειακά προβλήματα που είχε με είχαν κουράσει πάρα πολύ!

Στο γάμο ενός συναδέλφου μου είχα πάει μόνη γιατί βαριόταν να με συνοδεύσει (δεν ήταν η πρώτη φορά..! Τότε γνώρισα τον άνδρα μου..

Από την πρώτη στιγμή που τον είδα τον ερωτεύτηκα και αφέθηκα σε αυτό το συναίσθημα....

Μέχρι τότε κατέπνιγα τα συναισθηματά που ένιωθα πολύ συχνά..

Ένιωθα θυμό για τον τότε συντροφό μου, δεν το έδειχνα..

Ένιωθα αδικημένη, πληγωμένη, δεν το έδειχνα..

Την βραδιά που γνώρισα τον άνδρα μου, άρχισα να ονειρεύομαι μία άλλη ζωή από αυτή που έκανα..

Άρχισα να καταλαβαίνω αυτό που μου έλεγαν τόσο καιρό οι φίλοι μου, η οικογενειά μου.. ότι αξίζω να ζήσω μία καλύτερη ζωή από αυτή που ζούσα..

Για να μην σας τα πολυλογώ, έζησα παράνομα με τον άνδρα μου για 3 χρόνια γιατί τόσο διάστημα κράτησαν τα δικαστήρια που είχε να αντιμετωπίσει ο τότε συντροφός μου και δεν ήθελα να τον αφήσω την δύσκολη για αυτόν περίοδο.

Μόλις όμως τελείωσαν τα δικαστήρια, του είπα ότι θέλω να χωρίσουμε..

Όσο και να μην με πιστεύετε έκανα 3 μήνες να συνέλθω από τον χωρισμό.

Πήγα σε ψυχολόγο γιατί τον τελευταίο χρόνο ένιωθα ότι δεν ήμουν καλά και μου είπε ότι τον τότε συντροφό μου τον έβλεπα σαν αδελφό μου γι αυτό μου ήταν δύσκολο να τον αποχωριστώ.

Από τότε είπαμε με τον άνδρα μου ότι εάν σε κάποιον από τους δυό μας του βγει να κάνει κάτι με κάποιον άλλο, θα το πούμε αμέσως και απλά θα χωρίσουμε όσο επίπονο κι αν είναι.

Την απιστία δεν την αντέχω αν και την έκανα σε κάποιον άλλον, ασχέτως που δεν πρόκειται να το μάθει ποτέ.

Προτειμώ να ζω χωρίς τον άνδρα μου παρά να ζω μαζί του και με την σκέψη ότι με απάτησε.

Γι αυτό κορίτσια το συμπερασμά μου είναι ότι ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!

Αν σας βγει να απατήσετε τον σύντροφο σας και μετά το μετανιώσετε, μην του το πείτε ποτέ μα ποτέ!!! Αν δεν το μετανιώσετε τότε θα πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχώμενο του χωρισμού γιατί αυτό σημαίνει ότι σαν ανδρόγυνο δεν είσαστε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xara12 έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα, tirogaridaki! Αυτή ήταν και η δική μου βάση για όσα έγραψα μέχρι τώρα. Δεν είναι το θέμα μας "πόσο ερωτευμένοι είμαστε με το σύντροφό μου και, όχι, δεν θα τον απατήσω/με απατήσει ποτέ". Το θέμα είναι πώς βλέπουμε το θέμα φιλοσοφικά αλλά και ρεαλιστικά και φυσικά καμία απ' όσες έγραψε ότι η απιστία είναι αναπόφευκτη ή ανθρώπινη ή συγχωρητέα δεν σημαίνει ότι την επικροτεί ή την διαπράττει στη ζωή της.[/quote:2geuod8v]

Καλημερα κοριτσακια μου! Πιστεύω οτι ουσιαστικά δεν μπορούμε να πουμε περισσότερα πανω στο θεμα. Κι αυτο γιατί ο άνθρωπος παίρνει κάποιες αποφάσεις είτε με βάση τη λογική, ειτε με βαση το συναίσθημα, ειτε με βαση το σώμα. Δεν υπαρχει τροπος να εισχωρήσεις απόλυτα σε αυτά τα τρία και να τα ελέγξεις. Πιστεύεις οτι σου πει ο αλλος με τα λόγια του ή και με τις πράξεις του. Ποσα ζευγάρια έχουμε δει φαινομενικά να είναι καλά μαζι αλλα πραγματικά να ειναι ο καθένας στον κόσμο του. Με γνώμονα λοιπόν οτι η ζωη ειναι απρόβλεπτη για τον καθένα μας δεν νομίζω οτι μπορούμε να κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση πανω στο θεμα μας. Ειναι απο τα θεματα που φτάνουν μέχρι ενα σημείο. Παρακάτω δεν πάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis έγραψε:

Θα απαντήσω στο θέμα χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις σας γιατί δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο..

Όπως είχα ξαναγράψει σε άλλο θέμα, ήμουν με κάποιον 10 χρόνια.

Τον αγαπούσα αλλά τα οικονομικά και οικογενειακά προβλήματα που είχε με είχαν κουράσει πάρα πολύ!

Στο γάμο ενός συναδέλφου μου είχα πάει μόνη γιατί βαριόταν να με συνοδεύσει (δεν ήταν η πρώτη φορά..! Τότε γνώρισα τον άνδρα μου..

Από την πρώτη στιγμή που τον είδα τον ερωτεύτηκα και αφέθηκα σε αυτό το συναίσθημα....

Μέχρι τότε κατέπνιγα τα συναισθηματά που ένιωθα πολύ συχνά..

Ένιωθα θυμό για τον τότε συντροφό μου, δεν το έδειχνα..

Ένιωθα αδικημένη, πληγωμένη, δεν το έδειχνα..

Την βραδιά που γνώρισα τον άνδρα μου, άρχισα να ονειρεύομαι μία άλλη ζωή από αυτή που έκανα..

Άρχισα να καταλαβαίνω αυτό που μου έλεγαν τόσο καιρό οι φίλοι μου, η οικογενειά μου.. ότι αξίζω να ζήσω μία καλύτερη ζωή από αυτή που ζούσα..

Για να μην σας τα πολυλογώ, έζησα παράνομα με τον άνδρα μου για 3 χρόνια γιατί τόσο διάστημα κράτησαν τα δικαστήρια που είχε να αντιμετωπίσει ο τότε συντροφός μου και δεν ήθελα να τον αφήσω την δύσκολη για αυτόν περίοδο.

Μόλις όμως τελείωσαν τα δικαστήρια, του είπα ότι θέλω να χωρίσουμε..

Όσο και να μην με πιστεύετε έκανα 3 μήνες να συνέλθω από τον χωρισμό.

Πήγα σε ψυχολόγο γιατί τον τελευταίο χρόνο ένιωθα ότι δεν ήμουν καλά και μου είπε ότι τον τότε συντροφό μου τον έβλεπα σαν αδελφό μου γι αυτό μου ήταν δύσκολο να τον αποχωριστώ.

Από τότε είπαμε με τον άνδρα μου ότι εάν σε κάποιον από τους δυό μας του βγει να κάνει κάτι με κάποιον άλλο, θα το πούμε αμέσως και απλά θα χωρίσουμε όσο επίπονο κι αν είναι.

Την απιστία δεν την αντέχω αν και την έκανα σε κάποιον άλλον, ασχέτως που δεν πρόκειται να το μάθει ποτέ.

Προτειμώ να ζω χωρίς τον άνδρα μου παρά να ζω μαζί του και με την σκέψη ότι με απάτησε.

Γι αυτό κορίτσια το συμπερασμά μου είναι ότι ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!

Αν σας βγει να απατήσετε τον σύντροφο σας και μετά το μετανιώσετε, μην του το πείτε ποτέ μα ποτέ!!! Αν δεν το μετανιώσετε τότε θα πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχώμενο του χωρισμού γιατί αυτό σημαίνει ότι σαν ανδρόγυνο δεν είσαστε καλά.

ΝΙΚΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ!!!ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΠΟΡΩ!!!ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;ΕΙΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Η ΑΣΠΙΣΤΙΑ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΠΙΣΤΙΑ ΑΠΟΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ!!ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΟΜΑΝΗΣ ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ !!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΑΔΙΑ!!!!!ΕΚΤΟΣ ΠΑΛΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΦΛΟΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ DIMITROULA89

& Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ: ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ..ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑ ΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ & ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΚΑΡΙ ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΗΜΟΥΝ & ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΣΟ ΕΣΥ..

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ & ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ & ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΥΨΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣ :ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ!!!!!ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΑΖΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΣΑ!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΖΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ:Είναι η απιστία κάτι αναπόφευκτο;;

Ναι, η απιστια ειναι κατι αναποφευκτο σε μια προβληματικη σχεση,νομιζω εγω.Στον κυκλο των γνωστων μου ή συγγενων μου,οσες περιπτωσεις απιστιας ξερω ηταν σε σχεσεις που ειχαν κενα ,τα οποια (ως συνηθως)δεν ηθελαν να βλεπουν τα δυο ατομα που ηταν στην σχεση,ομως τα εβλεπαν καποιοι "απ εξω" που τους γνωριζαν καλυτερα.Και δεν μιλαω για περιστασιακες σχεσεις,μια σχεση μπορει να κραταει και 10 χρονια,αλλα στην ουσια ή να ειναι "αρρωστημενη" ή να παραμενει απο συνηθεια (κυριως στα ατομα μικρης ηλικιας,που ουσιαστικα μεγαλωνουν με τον συντροφο τους).Γενικως,δεν πιστευω καθολου οτι συμβαινει και "στα καλυτερα σπιτια".

Με τον αντρα μου γνωριστηκαμε πριν 5 χρονια, οταν εκεινος ηταν 36 κι εγω 27. Οσο περναει ο καιρος ,τοσο ερωτευομαστε περισσοτερο.Λογω της δουλειας μας,βρισκομαστε βραδυ σπιτι και κατα την διαρκεια της ημερας επιθυμουμε ο ενας τον αλλον.Καποια θεματα υγειας τους τελευταιους μηνες μας εχουν φερει ακομα πιο κοντα,αλλα οχι απο λυπηση,αλλα επειδη μας εκαναν να καταλαβουμε ποσο πολυτιμος ειναι ο ενας για τον αλλον.Ειμαστε και ζευγαρι και κολλητοι φιλοι ταυτοχρονα,δεν βαριομαστε ,κανουμε διαφορα σπορ μαζι και ειμαστε σχετικα ανεξαρτητοι τυποι.Δηλ,υπαρχουν στιγμες που ο καθενας θελει να μεινει μονος του ή να κανει κατι που του αρεσει πολυ και ο αλλος το σεβεται απολυτα αυτο.Μαλιστα και οι δυο εχουμε ομολογησει οτι ποτε δεν ημασταν οι τυποι "των σχεσεων" και οτι εαν δεν ειχαμε γνωριστει ,ισως να μην ειχαμε παντρευτει ποτε αλλους.Λογω της δουλειας του(ειναι προπονητης σε παιδια) ,ερχεται σε επαφη με πολλες μαμαδες, καποιες εκ των οποιων πολλες φορες τον φλερταρουν,μου τα διηγειται και σπαμε πολυ πλακα με τις απελπισμενες γυναικες που κυκλοφορουν.Θεωρω πολυ σημαντικο μια γυναικα να φροντιζει τον εαυτο της,κατι που κανω πρωτα απ ολα για να αισθανομαι εγω καλα και το "βγαζω¨και στους γυρω μου.Οπως σε μενα αρεσει να θαυμαζουν τον ανθρωπο που εχω διπλα μου ,ετσι και σε εκεινον.

Κατι τελευταιο,καποιο διαστημα που ειχαμε "ενα θεμα"μεταξυ μας,καναμε μερικες επισκεψεις σε εναν οικογενειακο συμβουλο (μαλιστα με προτροπη του αντρα μου).Εαν θες να κρατησεις την σχεση σου,λυσεις υπαρχουν,αλλα χρειαζεται να "κουνησεις"και το δαχτυλακι σου.Αλλιως αφορμη ψαχνεις (οπως μια απιστια)για να την διαλυσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xara12 έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Για να ακριβολογούμε, "εκπολιτιστήκαμε" σημαίνει ότι επικράτησε στο δυτικό κόσμο ο Χριστιανισμός και τα χριστανικά ιδεώδη, σωστά; Γιατί η φύση πράγματι απαιτεί το θηλυκό να αναζητά συνεχώς το πιο ισχυρό αρσενικό για να τη γονιμοποιήσει, καθώς φύση σημαίνει επιβίωση και όχι "ους ο Θεός συνέζευξε άνθρωπος μη χωριζέτω"...[/quote:1t5e1tba]

Εκπολιτιζω σημαινει μεταδίδω σε κπ. (λαό, χώρα κτλ.) το δικό μου ανώτερο πολιτισμό, τον κάνω να αποκτήσει ή να αναπτύξει ανώτερο πολιτισμό. Οσο ανωτερος ειναι ο πολιτισμος τοσο περισσοτερο περιοριζονται τα ανθρωπινα ενστικτα... και ποτε δεν ειπα οτι φυσιολογικο ειναι να μην χωρισει ενα ζευγαρι ποτε... αντιθετως ειπα οτι ειναι υγειες και για την σχεση και για τον πολιτισμο μας να χωρισεις παρα να απιστησεις...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτέ, όντως δεν πρέπει να λες ποτέ. Όμως πρέπει να μπορείς να στηρίχεσαι στους άλλους και την ειλικρίνια τους. Με τον άνδρα μου, τώρα και τονίζω τώρα, νομίζω ότι θα μείνουμε για πάντα μαζί. Είναι σύντροφός μου εδώ και δώδεκα ανεπανάληπτα χρόνια και σύχυγος επτά παρά δύο μήνες. Μου έχει σταθεί όσο ο κανένας άλλος όταν έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου με το θάνατο του πατέρα μου και ενώ πέρναγε εκείνος μια πολύ δύσκολη περίοδο ως φαντάρος. Με παντρεύτηκε με πολιτικό δύο μήνες μετά για να νιώθω σιγουριά. Μου συμπαραστάθηκε όταν έχασα ξάδερφο και θείο στη συνέχεια τα επόμενα δύο χρόνια. Σημειωτέων ότι αυτοί ήταν σαν οικογένεια μου εδώ στην αθήνα αφού και η μάνα μου έχει πεθάνει οπότε η θεία μου είναι ουσιαστικά η μάνα μου. Είναι δίπλα μου και τον νιώθω άντρα, αδελφό, φίλο και αδελφή ψυχή. Ξέρω ότι επειδή ήταν ο πρώτος μου και ήμουν η πρώτη του ότι δεν πρέπει να αποκλείω ότι μπορεί να υπάρξει περίπτωση κάτι να αλλάξει. Αυτό που ξέρω όμως σίγουρα είναι ότι είναι τόσο ειλικρινείς ώστε θα μου το πει την ίδια στιγμή. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Παρακαλάω το θεό όμως να διαφυλάξει αυτό που ζούμε, με τις ατυχίες μας την παλλίδρομη που περάσαμε και όλες τις προσπάθειες για το παιδί μας να έρθεί. Είμαι ευτυχισμένη και δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ....

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΣΙΤΩΣΩ!

;)

Τα προβλήματα και τα αδιέξοδα έχουν δημιουργηθεί φυσικά τον υπόλοιπο χρόνο και συνήθως οξύνονται κατά τις διακοπές. Εκεί που οι δυστυχείς παντρεμένοι προσμένουν ότι η αλλαγή παραστάσεων, η χαλάρωση και ξεκούραση θα λύσουν ως διά μαγείας όλα τους τα προβλήματα, ότι θα έχουν περισσότερο χρόνο «για μας» και «τη σχέση μας» και πλάθουν ιδανικές εικόνες για κορύφωση της συντροφικότητας, της τρυφερότητας, ότι θα ξανα-ερωτευτούν το έτερον ήμισυ, ακόμα και ότι θα πάρουν φωτιά τα ξενοδοχεία από τα παθιασμένα τους πηδήματα, αλίμονο το όνειρο είναι απατηλό.. Ενώ άλλα αναμένουν να ..κορυφωθούν, τελικά άλλα κορυφώνονται, ξεκινώντας από το στρες για το που θα πάνε, τι θέλουν τα παιδιά, πόσο αντέχει η τσέπη τους, έως και το άγχος να εκμεταλλευτούν και το τελευταίο δευτερόλεπτο για να ..σώσουν το γάμο τους. Ακόμα και η ίδια η ανάγκη του ζευγαριού για ανανέωση συνηγορεί στην κρίση. Τα προβλήματα αναδύονται πιο έντονα, ενώ το παραμικρό μεγεθύνεται ανεξέλεγκτα και αν τολμήσει κανείς να το σύρει απ τον βυθό για να το «κουβεντιάσει», διαπιστώνει με τρόμο ότι κουβαλάει μαζί του όλη τη σαβούρα από ένα ολόκληρο χρόνο, ή και ολόκληρα χρόνια μαζί..

Τις περισσότερες φορές στην πραγματικότητα δεν φταίει ούτε ο ένας ούτε και ο άλλος.. Αυτό που φταίει είναι ό ίδιος ο θεσμός του γάμου που έχει πια ξεπεραστεί, είναι σαθρός και αναχρονιστικός και επιτέλους χρειάζεται να προσλάβει νέες μορφές. Το μεγάλο παράδοξο του γάμου είναι ότι ενώ οι πάντες, από την επιστήμη και τα λεξικά έως και τα ζευγάρια, αναγνωρίζουν ότι πρόκειται για μια κοινωνική σύμβαση, εντούτοις όλα τα προβλήματα δημιουργούνται όταν στην πράξη, για τον άλφα ή βήτα λόγο, τουλάχιστον ένα από τα συμβαλλόμενα μέλη αρνείται να ζήσει αυτή τη σύμβαση ή όταν η υπάρχουσα σύμβαση πλέον δεν εξυπηρετεί.. Τσάμπα λοιπόν οι ατέρμονες συζητήσεις, οι αλληλοκατηγορίες και η αλληλο-απόδοση ευθυνών.. Η σχέση του ζευγαριού δεν πρόκειται ποτέ να ανανεωθεί, αν πρώτα δεν ανανεωθεί και η μεταξύ τους σύμβαση!

Δημιουργείστε λοιπόν μια καλύτερη και πιο σύγχρονη σύμβαση μεταξύ σας, λειτουργικότερη και συντροφικότερη και όσο το δυνατόν μη ανταγωνιστική, ξεχάστε τους φλογερούς έρωτες ανάμεσα στο ζευγάρι, τα μίση και τα πάθη.. Οι «αιώνιοι» έρωτες και οι αποκλειστικότητες ανθρώπου από άνθρωπο είναι μόνο για τα μυθιστορήματα, τα περιοδικά μόδας και τους αδαείς.. Η αγάπη και η αλληλοεκτίμηση είναι οι πρωταρχικές ανθρώπινες ανάγκες και αξίες και δεν μπορούν να υπονομεύονται με καψούρικες συμπεριφορές μεταξύ του ζευγαριού. Η οικογένεια δεν είναι σκυλάδικο. Είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να εμπλέκεται σε βρώμικα παιχνίδια χειραγώγησης και «γκομενικές» τακτικές που κρατάνε διαρκώς στην «τσίτα» τον άλλον. Οι παντρεμένοι δεν είναι ούτε γκόμενοι ούτε ανταγωνιστές μεταξύ τους, αλλά πρωτίστως σύντροφοι και συνεταίροι στη ζωή. Ο έρωτας, όπως έχει διαπιστωθεί, σβήνει μετά τα δύο πρώτα χρόνια και καλύτερα που σβήνει γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουν να αναπτυχθούν αυτά που δίνουν ζωή και ευτυχία στην οικογένεια, δηλαδή η αγάπη, η αλληλοεκτίμηση και η συντροφικότητα. Γιατί καμία οικογένεια δεν μπορεί να υπάρξει όταν τα μέλη της βρίσκονται σε εμπόλεμη κατάσταση κι ο έρωτας, από τη φύση του, δεν είναι αγάπη.. Είναι πόλεμος..

Όμως μπορεί να σταματήσει ο άνθρωπος να ερωτεύεται; Οι παντρεμένοι δεν έχουν δικαίωμα στον έρωτα; Εφόσον είναι άνθρωποι, φυσικά και έχουν.. Είναι καιρός λοιπόν να αποδεχτούν τον διαχωρισμό, χωρίς ενοχικά σύνδρομα και συμπλέγματα, ότι ο έρωτας είναι εξω-οικογενειακή υπόθεση.. Να χαρούν και να απολαύσουν με ασφάλεια το ερωτικό παιχνίδι και το σεξ για να νιώσουν και αυτοί περισσότερο άνθρωποι. Έτσι, θα μπορέσουν να υπηρετήσουν καλύτερα και τη σύμβαση του γάμου τους και να εκτιμήσουν πραγματικά τα θετικά της..

Και τι γίνεται τώρα με τις διακοπές; Κατ αρχάς διακοπές, χωρίς να διακόψεις αυτό που κάνεις όλο το χρόνο, δεν υπάρχουν.. Είναι χίλιες φορές προτιμότερο λοιπόν να διακόψεις τα πάντα που σχετίζονται με τη καθημερινή βασανιστική ρουτίνα σου και να απολαύσεις το ερωτικό παιχνίδι εκτός της οικογενείας σου, παρά να συνεχίσεις να τρως τις σάρκες σου και στην περίοδο των διακοπών σου νομίζοντας ότι έτσι σώζεις τον γάμο σου.. Ξέρω, δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά.. Χρειάζονται ισχυρές, σοβαρές και πολύ συγκροτημένες προσωπικότητες.. Όμως για μια ουτοπία ζούμε.. Κάποτε θάρθει η στιγμή που οι συνευρέσεις μεταξύ των ανθρώπων δεν θα αποτελούν αποκλειστικότητα, αμαρτία, προδοσία και «απάτη».. Ίσως τότε δεν θα χρειάζεται και ο γάμος.. Ως τότε όμως, «απατήστε» με σοβαρότητα και υπευθυνότητα, με τόλμη αλλά και αρετή για να σώσετε τον γάμο σας..:ohmy::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Εκπολιτιζω σημαινει μεταδίδω σε κπ. (λαό, χώρα κτλ.) το δικό μου ανώτερο πολιτισμό, τον κάνω να αποκτήσει ή να αναπτύξει ανώτερο πολιτισμό. Οσο ανωτερος ειναι ο πολιτισμος τοσο περισσοτερο περιοριζονται τα ανθρωπινα ενστικτα... και ποτε δεν ειπα οτι φυσιολογικο ειναι να μην χωρισει ενα ζευγαρι ποτε... αντιθετως ειπα οτι ειναι υγειες και για την σχεση και για τον πολιτισμο μας να χωρισεις παρα να απιστησεις...!:)

Συγνώμη, sweetmammy, δεν απαντούσα ειδικά σε σένα απλά βρήκα ευκαιρία και ανέφερα ότι κάποια πράγνατα τα επέβαλε ο Χριστανισμός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση μου :P :P :P !Καλα το ξεκιναει αλλα στην πορεια εφυγε τελειως!:laugh: :laugh:

θάρθει η στιγμή που οι συνευρέσεις μεταξύ των ανθρώπων δεν θα αποτελούν αποκλειστικότητα, αμαρτία, προδοσία και «απάτη».. Ίσως τότε δεν θα χρειάζεται και ο γάμος..

Σ αυτό όμως συμφωνώ απόλυτα διοτι κατά κει οδηγούμαστε! Η ιδια η πολιτεία μας σπρώχνει σε αυτο σιγα σιγα. Μεσώ της νομοθεσίας ,της τηλεόρασης κτλ. Οπως εχω πει και μεσα απο τις απαντησεις μου εγω δεν δέχομαι την αιτιολογία ¨απατησα γιατι δεν περναω καλα". Δε την δεχομαι γιατι τα προβληματα σε μια σχεση δεν ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια. Υπάρχει προϊστορία την οποια τη θάβουμε είτε γιατι εχουμε βολευτεί , ειτε γιατι φοβόμαστε να κάνουμε το βημα να χωρίσουμε, ειτε γιατι εθελοτυφλούμε, ειτε γιατι σκεφτόμαστε τα παιδιά κτλ. Η απιστια πιστευω οτι ερχεται στο τελος αφου εχουν προηγηθει ολα αυτα που ειπα.. Για αλλη μια φορα λοιπον πιστευω οτι μπορουμε να την αποφυγουμε την απιστια αρκει να είμαστε ειλικρινής με τον ιδιο μας τον εαυτο. Έχουμε το χρονο να αντιδράσουμε και να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ....

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΣΙΤΩΣΩ!

;)

Οι παντρεμένοι δεν είναι ούτε γκόμενοι ούτε ανταγωνιστές μεταξύ τους, αλλά πρωτίστως σύντροφοι και συνεταίροι στη ζωή. Ο έρωτας, όπως έχει διαπιστωθεί, σβήνει μετά τα δύο πρώτα χρόνια και καλύτερα που σβήνει γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουν να αναπτυχθούν αυτά που δίνουν ζωή και ευτυχία στην οικογένεια, δηλαδή η αγάπη, η αλληλοεκτίμηση και η συντροφικότητα. Γιατί καμία οικογένεια δεν μπορεί να υπάρξει όταν τα μέλη της βρίσκονται σε εμπόλεμη κατάσταση κι ο έρωτας, από τη φύση του, δεν είναι αγάπη.. Είναι πόλεμος..

Εγω παλι θα συμφωνησω με το συγκεκριμενο αποσπασμα του αρθρου...! Αν καταφερεις να να κανεις τον πολεμο ειρηνη τοτε θα ζησεις ευτυχισμενα με τον ανθρωπο σου... και ερωτευμενοι και χωρις ανταγωνισμο, δεν εχεις λογο να σκεφτεσαι την απιστια... αλλα και να περασει ο ερωτας μενουν τα αλλα που αναφερει τα οποια απο μονα τους αρκουν...!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xara12 έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Για να ακριβολογούμε, "εκπολιτιστήκαμε" σημαίνει ότι επικράτησε στο δυτικό κόσμο ο Χριστιανισμός και τα χριστανικά ιδεώδη, σωστά; Γιατί η φύση πράγματι απαιτεί το θηλυκό να αναζητά συνεχώς το πιο ισχυρό αρσενικό για να τη γονιμοποιήσει, καθώς φύση σημαίνει επιβίωση και όχι "ους ο Θεός συνέζευξε άνθρωπος μη χωριζέτω"...[/quote:1hpfxwmx]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ "η φύση πράγματι απαιτεί το θηλυκό να αναζητά συνεχώς το πιο ισχυρό αρσενικό για να τη γονιμοποιήσει, καθώς φύση σημαίνει επιβίωση ".ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΗΚΑΜΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ,ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ??ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...!!

ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΚΑΠΩΣ.:laugh:

:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια..να πω ότι συμφωνώ με το άρθρο όχι σε όλα τα σημεία.Τολμώ ναπω ότι ερωτεύομαι κατα καιρούς κ άλλους νεαρούς χωρίς αυτό να σημαίνει απιστία. ΝΙώθω όμως ότι κατι ενδιαφέρον υπάρχει στη ωή μου και νομίζω ότι με βοηθά γιατί η ανάγκη μου για φλερτ ξεσπάει τελικά στον άνδρα μου , ο οποίος είναι βέβαια και ο κερδισμένος!!χεχε...ξέρω ότι δεν ερωτευομαι για να απιστήσω γιατί δεν μπορω να με φανταστώ να το κάνω..το θέλω μέχρι τη φαντασία μου. Ίσως μέχρι να μου κάνει κοπλιμέντα ο άλλος.Μετά δεν θέλω. Ειδικά τώρα που παντρεύτηκα, θέλω ο λόγος μου να είναι λόγος. Θέλω ναμην κάνω σε κάποιον άλλο αυτό που δε θα ήθελα ναμου κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι απ'αυτές, πού δεν έχουν μάτια παρά μόνο για τον άνδρα τους.

Και θα μου πείτε τώρα...

Μα καλά υπάρχουν τέτοιες γυναίκες στη σημερινή εποχή ???...

Δεν ξέρω...

Εγώ προσωπικά είμαι τόσο καψούρα με τον άνδρα μου, πού "πιάνω" τον εαυτό μου όταν κάθεται δίπλα μου κτλ να προσέχω ακόμη και το πως θα κάτσω ή πως θα τον αγγίξω κτλ.

Με κοιτάει και λιώνω...

Τον θέλω σαν τρελλή...

Ίσως γι'αυτό και κάνουμε συνέχεια παιδιά χαχαχαχαχα ( 2 μέσα σε 1,5 χρόνο).

Αναπνέω γιατί αναπνέει...

Υπάρχω γιατί τον συνάντησα στη ζωή μου...

Ελπίζω να είμαστε μαζί αν όχι για πάντα, τουλάχιστον για πολλά χρόνια ακόμη...

Η απιστία λοιπόν, ΔΕΝ είναι κάτι αναπόφευκτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα έγραψε:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ "η φύση πράγματι απαιτεί το θηλυκό να αναζητά συνεχώς το πιο ισχυρό αρσενικό για να τη γονιμοποιήσει, καθώς φύση σημαίνει επιβίωση ".ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΗΚΑΜΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ,ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ??ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...!!

ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΚΑΠΩΣ.:laugh:

:silly:

Δηλαδη το θηλυκο (δλδ η γυναικα) πρεπει να αναζητα συνεχως το πιο ισχυρο αρσενικο (δλδ τον αντρα) για να τη γονιμοποιησει (δλδ να ερθουν σε επαφη) καθως φυση σημαινει επιβιωση... δλδ μια γυναικα που δεν ικανοποιειται απο εναν ανδρα πρεπει να ψαξει να βρει αλλον, και μετα αν νομιζει οτι και αυτος δεν της κανει να βρει αλλον κοκ επειδη ετσι ειναι η φυση... συγνωμη αλλα εσυ πως θα χαρακτηριζες μια τετοια γυναικα; τι ανατροφη και τι ηθικο διδαγμα θα δωσει στα παιδια της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μενα η απιστια ειναι αναποφευκτο κακο οταν κλεινεις τα ματια στα προβληματα και τα 'θαβεις' χωρις να προσπαθεις να τα λυνεις, μαζευονται και τοτε ερχεται η ασποσταση και η απιστια τις περισσοτερες φορες.

βεβαια δεν την δικαιολογω με τιποτα!!!αν θες να φυγεις απο μια σχεση-γαμο καλο ειναι να γινεται με αξιοπρεπεια ουτε δικαιολογιες του τυπου μενω για τα παιδια κ.α αυτα για μενα εινσαι γελοιοτητες μεγαλυτερο κακο γινεται ετσι.

επισης ενα αλλο που με νευριαζει ειναι οταν οι γυναικες στηριζονται μονο στον αντρα τους και οχι και στον εαυτο τους δεν ειναι σωστο αυτο ο αντρας μας η η γυναικα μας δεν ειναι δεκανικι ειναι ο/η συντροφος μας αυτο πρεπει πια να γινει κατανοητο σε πολλους ανθρωπους

ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει ελεγε η γιαγια μου και ειχε δικιο οσο και να με αγαπαει ο αντρας μου κερω τι μπορει να γινει μεσα σε μια μερα?? οχι!! μπορει να ξυπνησει ενα πρωι και να μου πει αναστασια σε βαρεθηκα εγω τι κανω τοτε???δυστυχως πλεον εχει παρει μεγαλες διαστασεις αυτο το θεμα εχει γινει μοδα εχω ακουσει γυναικα που κερατωνε τον αντρα της να λεει ''ελα μωρε ετσι κανουν ολες!!!''ειναι κατι που εχει μπει για τα καλα στις ζωες μας εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα πως διαφυλλασουμε την σχεση μας με τον συντροφο μας,πως εξαρτωμαστε απο τον εαυτο μας,πως μαθαινουμε να στηρηζομαστε στα ποδια μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Ηλέκτρα έγραψε:

Δηλαδη το θηλυκο (δλδ η γυναικα) πρεπει να αναζητα συνεχως το πιο ισχυρο αρσενικο (δλδ τον αντρα) για να τη γονιμοποιησει (δλδ να ερθουν σε επαφη) καθως φυση σημαινει επιβιωση... δλδ μια γυναικα που δεν ικανοποιειται απο εναν ανδρα πρεπει να ψαξει να βρει αλλον, και μετα αν νομιζει οτι και αυτος δεν της κανει να βρει αλλον κοκ επειδη ετσι ειναι η φυση... συγνωμη αλλα εσυ πως θα χαρακτηριζες μια τετοια γυναικα; τι ανατροφη και τι ηθικο διδαγμα θα δωσει στα παιδια της;[/quote:go7u1m5b]

ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ) ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΣΟΥ,ΑΡΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ .ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΧΕΣΗ,ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΜΙΑ "ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ",ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ,ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα έγραψε:

ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ) ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΣΟΥ,ΑΡΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ .ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΧΕΣΗ,ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΜΙΑ "ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ",ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ,ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.

Θελω να σου κανω μια ερωτηση... οταν λες ο πιο ισχυρος απο ποια αποψη εννοεις; ισχυρη προσωπικοτητα; σωματικα ισχυρος; οικονομικα ισχυρος; ολα αυτα μαζι;

Σημερα δεν θεωρεισε γυναικα του δρομου αν εχεις κανει πολλες σχεσεις, παλαιοτερα ναι, αλλα μιλαμε για τον γαμο... πριν το γαμο το τι κανει κανεις ειναι αλλο κεφαλαιο... νομιζω πως το θεμα μας αναφερεται στο γαμο...! Γι'αυτο το λογο και επιμενω...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα το άρθρο που είναι όντως τραβηγμένο απο τα μαλλιά σε πολλά σημεία..ας πώ και εγώ τη γνώμη μου!Αν και ψιλοφοβάμαι μη με παρεξηγήστε!Αλλά οι περισσότερες με ψιλοξέρετε ....δε νομίζω...!:kiss:

Λοιπόν θα ξεκινήσω με τη ζήλεια εγώ είμαι η ιδανική σύζυγος μεταξύ αστείου και σοβαρού...ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΗΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ φανερά στον άντρα μου ...Σιχαίνομαι τη ζήλεια σε όλες τις εκφράσεις της...όπως και την κτητικότητα...Και τα δύο αυτά αισθήματα με εξοργίζουν..δεν το κάνω αλλά δεν θέλω και να μου το κάνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

έχω μαγκωθεί για κάτι αλλά δεν επιτ΄ρεπω στον εαυτό μου να κάνω σκηνή με εικασίες ή ανασφάλεις δικές μου..Αν έχω αποδείξεις ναι ...θα πώ κάτι και θα τελειώσει εκεί..τώρα με ανόητες σκέψεις ..απαπαπα!

Η θεωρία μου είναι πολύ απλή Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!!

Πολλές φορές έχω σκεφτεί (μακαβριο το ξέρω) ΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ???????ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!

Και το ίδιο ισχύει και για τον άνδρα μου! Αν θέλει να βγει μονος με φίλους του ή να κάνει κάτι για πάρτη του ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...Σύντροφος του είμαι δεν είμαι δυνάστης...και θέλω ο σύντρφος μου να περνάει καλά...κάποιες φορές σίγουρα θα περάσει καλύτερα χωρίς εμενα...

Παρολαυτα ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΜΟΝΟΣ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ 2!!!!!!

Απλά δεν θέλουμε...αλλά όποια ωρα το αισθανούμε μπορουμε να το κάνουμε!

Τωρα για την απιστία....Η απιστία έχει τόσες πολλές μορφές και τόσα παρκλάδια που είναι αδύνατον να φτάσει κάπου συγκεκριμένα ή σε τέλμα η συζήτηση...αλλα θα ξεκινησω ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ !!!!!ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΜΟΥ!

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ συναισθηματικός άνθρωπος και λίγο πουριτανή σε κάποια πράγματα ..πολύ συγκεριμένα..!δεν ξέρω αν θα μπορούσα να απιστησω ποτέ..Αλλά απο την άλλη ο έρωτας έρχεται απλά αλλά για να έρθει πρέπει να έχεις ανοίξει διακόπτες... κάτι πρεπει να χωλαίνει στη σχεση σου για να φτασεις σε αυτο το σημείο..

Δεν είναι τυχαίο που οι γυναικες που απιστούν χωρίζουν κιολας..!ενώ οι άντρες όχι.....

Αν μου ελεγαν οτι ο αντρας μου με απάτησε ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ...αλλά αν είχε γίνει όντωες θα το συγχωρούσα !!!!!με πόνο...με κλάμμα...αλλά θα το συγχωρούσα.. Εντάξει δε λέω να είχε σχεση 1 χρόνο και να με παραταγε...αλλα αν επροκειτο για φλερτ που κατεληξε σε 1 βραδιά..και τελειωσε...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ...θα το συγχωρούσα...

Αλλα κι αν ακόμη ερωτευοταν όσο κι αν πονούσα κάπου θα ειχα φταιξει κι εγω ...θα προσπαθουσα να τον ξανακερδισω κι αν όχι ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΥ...

Ο γάμος είναι επένδυση και χτίζεται χρόνο με τον χρόνο ..ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΟΥΣΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΧΡΟΝΩΝ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤιΓΜΗ ΣΤΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!!!!!!

Δε νομίζω οτι θα σημαινε οτι δε με αγαπαει!!!

Εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα ομωσ ΤΗΝ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ...αυτο θα με εκανε να γινω θηρίο..θα προτιμουσα την αληθεια ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ και μαζί να βοηθηθουμε παρα το ψέμμα ...Για εμενα αυτο θα ήταν η προδωσία... όχι η αδυναμία να αντισταθεί 1 φορά στα αισθηματα του!

Τωρα το φλετ κανεναν δεν πειραξε ! Φανουλα καλά κανεις!όλες οι ερευνες δειχουν οτι ανανεωνει τα ζευγαρια το φλερτ! μέχρι εκεί όμως χαχαχα!

Σας ζάλισα!!!!!!

Τωρα όλα αυτα μπορουν να αναθεωρηθουν αν μου συμβεί !φτου στου παναγια μου!!!

υγ. καποτε ελευθερη ειχα ενα συντομο φλερτ με καποιον παντρεμενο ! φλερτ! σας πληροφορώ οτι για τη γυναίκα του έλιωνε!και την αγαπουσε τρελά..απλά ήταν κουρασμενος απο καποια πραγματα...περισσοτερο καποια να πει αυτα που νιωθει ηθελε παρα να απιστησει με την εννοια του ηλιθιου που παει με ΟΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΕΤΑΕΙ ΚΤΛ...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ!:woohoo:

Πλεον ειναι μια χαρα μαζί και αγαπημένοι...περισσοτερο βοηθησα τοτε παρα κακό έκανα!ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...