Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η διαδικασία του τοκετού


natalyorf

Recommended Posts

Πραγματικα δεν θα μπορεις να κοιμηθεις ουτε να φας και πιστεψε με θα το καταλαβεις σιγουρα οταν ερθει η ωρα. Δεν το λεω για να σε τρομοκρατησω απλα για να ξερεις οτι οταν οι πονοι ειναι ακομη υποφερτοι.. δεν ειναι η ωρα σου! Και εγω ειχα αυτη την απορια αλλα ισχυει τελικα αυτο που λενε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην το καταλαβεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μένα ο γιατρός που είχα στην 1η γέννα ήταν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού χωρίς καμμιά αναισθησία (μήπως και ήξερε τί πόνο έχουν οι γυναίκες αφού ο ίδιος δεν είχε γεννήσει!!:laugh: ) γιατί και η αναισθησία καθυστερεί τον τοκετό τουλάχιστον 1 ώρα!! Όταν έφτασα να έχω 8εκ διαστολή τελικά έκανα αναισθησία γιατί έτρεμα από τον πόνο και ο αναισθησιολόγος δεν μπορούσε να βρει τον νεύρο στη μέση ξαιτίας του ότι έτρεμα!!

Στον 2ο τοκετό δεν είχα χρόνο για αναισθησία γιατί γέννησα μετά από μισή ώρα αφού έφτασα στο νοσοκομείο! Όμως ο πόνος που είχα ήταν υποφερτός αφού με 7εκ διαστολή και ήμουν σπίτι στο ιντερνετ!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Τέτοια ώρα βρίσκω λίγο χρόνο να επικοινωνησω μαζί σας και να μάθω τα νέα σας. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη στήριξη και τις συμβουλές σας! Ειλικρινά έχω αγχωθεί τόσο πολύ που έχω την ανάγκη να με καθησυχάζουν. Ανυπομονώ να έρθει η Δευτέρα για να μιλήσω με το γιατρό μου. Ελευθερία μου η ώρα η καλή κοπέλα μου! Σου εύχομαι να έχεις την πιο γλυκιά εμπειρία και σύντομα στην αγκαλιά σου το μπεμπάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΚΟΡΤΙΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΟΚΕΤΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχω ακουσει επισης οτι οταν ερχεται η ωρα να γεννησεις τις τελευταιες μερες το μωρο ησυχαζει κ δεν κινειται τοσο οσο τις προηγουμενες μερες γιατι κατεβαινει το κεφαλακι ακομα πιο πολυ...εσεις που γεννησατε διαπιστωσατε κατι τετοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια θελω να ρωτησω κατι αλλο...μερες πριν τον τοκετο προσεξατε καμια αλλαγη στη διαθεση σας?Ρωταω γιατι τις προηγουμενες μερες ημουν μεσα στην ενεργεια κ σημερα νιωθω πολυ βαρια κ εχω χαλια διαθεση λες κ θα με πανε για εκτελεση...Ειπα μηπως ειναι συμπτωμα,για να χαρω λιγακι...ελπιζω να μην ειπα βλακεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μag 21 ανυπομονείς κ εσύ ε? Εγώ να δείς...Κάθε μέρα ειμαι στην αναμονή κ λέω ΄΄λές σήμερα να γεννήσω...μακάρι''

Ασε που αγχώνομαι κάπως για το ποιο σύμπτωμα θα με βρεί...(πόνοι, σπάσιμο νερών, αίμα...) δεν ξέρω...

Τελοσπάντων ...Μας έυχομαι ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IRENEKANTE μου ανυπομονω δεν θα πει τιποτα!!!Τα ιδια ακριβως σκεφτομαι κ εγω...Κ μολις νιωσω ενα πονακι λεω 'λες'???Αντε με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας κ....συντομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ...ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ SITE ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΟ you.tube ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΡΩΤΑΩ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΩΣ ΕΝΙΩΣΑΝ...ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ...ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΟ?ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις αυτο. Εγω γεννησα φυσιολογικα και περιμενα να δω ενα μωρακι ζορισμενο με κεφαλι 'μακροστενο' που λενε απο τη πιεση αλλα ευτυχως ηταν μια χαρα!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoulla mou kalimera agapi mou...

Min fwvasai agapi mou...

Kai mov na sou vgei to mwraki ligo kairo kai tha fugei...

Wpos eipen kai i natural,,,

Den isxei gia oles...

Kai egw gennisa fusiologikotata xwris tipota...

Kai mia xara mwro eixa vgalei...

Sou euxwme ta kalitera...

O theous mazi sou...

Kai filia polla...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια..

Και να ειανι μωβ και να ειναι με ανωμαλο κεφάλι, ετσι ειναι και η φυση εχει προβλέψει ωστε τα μωράκια μας να προσαρμοζονται στις καταστασεις του τοκετου...

Μεσα σε 15 ημέρες θα βλέπεις το μωράκι σου δεν θα πιστευεις την ανάπτυξη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula1982 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΧΟΥΝΕ ΧΡΩΜΑ ΜΩΒ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ????

Κρίνοντας απο την δική μου περίπτωση annoula1982 μου, το μόνο πράγμα μωβ στο τοκετό ήμουν εγώ από τα πολλά ζορίσματα!!!

Μη αγχεσαι, η φύση έχει προνοήσει για όλα, όπως είπε και η Eley8eria.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VRE AS VGEI TO KORITSAKI MOU KAI AS EINAI KAI MWB..:lol: TO THEMA EINAI OTI ME EXEI ''PAEI NA'' POU LENE FOVAMAI POLI EINAI TO PRWTO MOU KAI EIMAI STON 6o MHNA...EIMAI KI EGW SAN TO DWRAKI FOVISMENI..OUUFFFF...ALLA TOSES GYNAIKES GENNISAN MWRAKIA..EGW DE THA GENNISW???OUFFF OUFFFF OUFFFFFFFFF...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι μωβ βρε κοριτσια,κοκκινα βγαινουν!

Κ γω δεν την ζορισα καθολου,προσπαθησα να την γεννησω μπουζενια!

3580 βγηκαμε κ χωρις επισκληριο:P

Ανετα ξαναγενναω ετσι!:woohoo:

Σ εμενα αλλος ητανε ο πονος! μπηκα μια μερα περιπου νωριτερα με προκληση κ μετα απο 2 υποθετα κ διαστολη 0,αποφασισε ο γιατρος μου για καισαρικη,με αφησαν αταιστη κ αποτιστη,ημουν κ αυπνη απο τη στεναχωρια,γιατι η μπεμπα μου ειχε παρει θεση αλλα εγω τιποτα!

Ακομη απορω πως βρηκα τοση δυναμη.

Δεν θελω να σκεφτομαι καθολου τη διαδικασια πριν μπω να γεννησω!:(

Ο εφιαλτης μου ητανε οταν με εξεταζαν κ μου σκαλιζαν τον τραχηλο,ΘΑΝΑΤΟΣ!!!Αυτο εγινε πανω απο 10 φορες!!!Μεχρι που παρακαλουσα για καισαρικη!

Ομως ο καλος θεουλης εκανε το θαυμα του,λιγο πριν μπω για καισσαρικη,εκανα κατευθειαν διαστολη 8!κ μεσα σε 40 λεπτα γεννησα το καρδουλινη μου! Δεν το πιστευε ουτε ο γιατρος μου! :ohmy:

Παντως δεν χρειαζεται να φοβασαι,τοσες κ τοσες γεννησανε!

Δεν πιστευω να σε τρομαξα:woohoo:

Ευχομαι εναν οσο το δυνατον πιο ανωδυνο κ ευκολο τοκετο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, ειμαι στον 8ο και επισης φοβαμαι για την ολη διαδικασια της γεννας....απο επισκληριδιο μεχρι και πονους διαστολης κτλ. Ευχομαι όλα να πανε καλα και για μενα αλλα και για όσες είναι να γεννησουν συντομα.:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσάκια μη φοβάστε!!!

Και εγώ θα σας πω οτι το σώμα μας είναι απίστευτο και η φύση έχει φροντίσει για τη διαδικασία του τοκετού , η οποία είναι μία φυσιολογικότατη διαδικασία.

Είμαι από τις κοπέλες που γέννησαν φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και θα το ξαναέκανα αν μου χάριζε ξανά αυτό το δώρο ο θεός.

Εγώ σκεφτόμουνα ότι για μια μέρα στη ζωή μου δεν πειράζει όσο και αν πονέσω , αφού ολόκληρο παιδάκι θα γεννούσα.

Κι όμως γέννησα σε 4 ώρες και χωρίς να πω οτι δεν άντεχα τους πόνους.

Να μη φοβάστε Τ Ι Π Ο Τ Α , για όλα υπάρχει ο τρόπος.Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια, είμαι κι εγώ μια ανυπόμονη μανούλα που περημένω πως καιπως το μωράκι μου. Εχω κάτι συσπάσεις που αυξάνονται κάθε μέρα περισσότερο. Εχθές δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο τη δυσπνοια και τον πόνο στη μέση αν και έχω πάρει μόνο 9 κιλά. Εχω αγωνία δε το κρύβω όμως βιάζομαι να τον πάρω αγκαλία και δε με νοιάζει πως θα είναι ο τόκετός φιλάκια καλές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι κι εγώ μια ανυπόμονη μανούλα που περημένω πως καιπως το μωράκι μου. Εχω κάτι συσπάσεις που αυξάνονται κάθε μέρα περισσότερο. Εχθές δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο τη δυσπνοια και τον πόνο στη μέση αν και έχω πάρει μόνο 9 κιλά. Εχω αγωνία δε το κρύβω όμως βιάζομαι να τον πάρω αγκαλία και δε με νοιάζει πως θα είναι ο τόκετός φιλάκια καλές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...