Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρό και αεροπλάνο


hope_89

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια

Για άλλη μια φορά θα σας ζαλίσω :blush:

Απο εδώ και πέρα θα χρησιμοποιούμε πολύ το αεροπλάνο,καθώς θα μετακομίσουμε στην Γαλλία.

Η ημέρα της αποχώρησης απο το Ελ.Βενιζέλος θα είναι και το πρώτο αεροπορικό ταξίδι της μπουμπούς μου:woohoo:

Έχω αγχωθεί πολύ για αυτό :unsure:

Παρακαλώ,όσες μανούλες έχετε ταξιδεψει με τοσο μικρό μωράκι πειτε μου την γνώμη σας!:P

-Πού να την βάλω;Στο μάρσιπο;Να την κρατάω αγκαλιά για περίπου 3 ώρες;Στην καλαθούνα;Στο καρότσι;(:blink::blink::blink: )

-Να την θηλάσω κανονικά ή κινδυνευει να πάθει τίποτα το γάλα απο το....ύψος;:blush: (το έχω ακούσει κι αυτό και μου φαίνεται χαζό,αλλά ποτε δεν ξερεις)

-Πώς να την ντύσω;Θα έχει σίγουρα κλιματισμό,αλλά δεν θέλω να κρυώσει ή να ζεσταθεί.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΛΛΥ ΜΟΥ,Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΜΕΣΑ.ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ Κ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ Κ ΖΩΝΗ...

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΖΑΚΕΤΑΚΙ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ.

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΑΝΝΟΥΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

- Πως είναι η μικρη στο αεροπλάνο;

- Ε, δεν ξερω ακόμη, μόνο 3 φορές έχει μπει μέσα!

Ατάκα όταν η Δανάη ήταν 3 μηνών!!!!! Τώρα έχει μπει 6 φορές!

Λοιπόν, μπορείς να πάρεις μέσα στην καμπίνα το καρεκλάκι του αυτοκινητου. Οπότε κατά τη διάρκεια της πτησης μπορει να κοιμηθει εκει. Ο,τι δεν χωραει στον πανω χωρο των χειραποσκευων δεν το δεχονται μεσα. Οποτε καλαθουνα δεν θα σε αφησουν να παρεις στην καμπινα. Στην προσγειωση και την απογειωση θα σου δωσουν μια ειδικη ζωνη για βρεφη και θα την εχεις στην αγκαλια σου.

Μάρσιπο δεν χρειάζεσαι. Καλύτερα να μην εχεις πολλά πράγματα μέσα στο αεροπλάνο και τα κουβαλάς μετά μέχρι τις αποσκευές. Το καροτσακι έχεις την επιλογη να το δωσεις μέσα στο αεροπλάνο πριν επιβιβαστείτε και όχι στο check in. Βολευει καλύτερα έτσι.

Για να μη βουλωσουν τα αυτια της θα τη θηλαζεις και στην προσγειωση και στην απογειωση και όποτε θελει το παιδι.

Εγω συνηθως τα εχω τα παιδια με το κορμακι και ενα μακρυμανικο, παντελονακι, καλτσες και παπουτσακια αγκαλιας. Εχω μαζι μου και μια κουβερτα και τη σκεπαζω οταν κοιμαται γιατι καμια φορα κανει κρυο.

Καλό ταξίδι! Τι μπορει να παθει το γαλα στο αεροπλανο; Να αραιώσει ή να γίνει συμπυκνωμένο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα το πηρατε αποφαση και πατε Λιμοζ? Ειδα το ποστ αλλα δεν προλαβα να γραψω :) Τι ωραια!!! Ποσες ωρες ειναι το ταξιδι? Ρωτησες την εταιρεια που πετατε αν εχουν καποιο βοηθητικο παιδικο καθισμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3 ωριτσες σε καθισμα αεροπλανου με το μωρο πανω σου δεν μου φαινεται οτι πιο ανετο.Αυτο που εγραψε η Αθηνα μου ακουγεται το πιο ασφαλες.Αν δεν παρεχει η εταιρεια χρησιμοποιηστε το δικο σας καθισματακι.Απο μικρη θα γινει κοσμοπολιτισα η κορη σου!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ,ΠΕΣ ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΤΕ Κ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hope kai emeis einai na taksidepsoume me to moraki mas o giatros mas eipe oti to mono pou einai aparaitito einai kata thn apogeiosh kai thn prosgehosh to moro prepei oposdhpote na thilazei logo ths pieshs gia ta autakia tou.....epishs so sto aeroplano den mporeis na exeis tipote to moro to deneis pano sou me mia eidikh zonh pou tha sou dosoun ekei....Kai opos leei kai h giota pare maskes kai gantia .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αεροπλάνα δεν προσφέρουν βρεφικά καθίσματα, μόνο την ειδική ζώνη. Επειδη δεν πληρωνεις θέση, δεν έχεις δικαίωμα να το βάλεις το παιδί δίπλα σου.

Στην πράξη όμως μπορεις να παρεις το καθισματακι. Εγώ το παίρνω και με αφηνουν. Στην αρχη το βαζω στον πανω χωρο των χειραποσκευων και μετα οταν σβησει η ενδειξη για τη ζωνη το κατεβαζω και το χρησιμοποιω.

Την περασμενη εβδομαδα που πεταξαμε με easyjet και air berlin δεν μου ειπαν τιποτα. Μονο ενας @#$%%^&* γαλλος στο πουλμαν για το αεροδρομιο μας εκανε φασαρια αλλα τα βολεψαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια

Για άλλη μια φορά θα σας ζαλίσω :blush:

Απο εδώ και πέρα θα χρησιμοποιούμε πολύ το αεροπλάνο,καθώς θα μετακομίσουμε στην Γαλλία.

Η ημέρα της αποχώρησης απο το Ελ.Βενιζέλος θα είναι και το πρώτο αεροπορικό ταξίδι της μπουμπούς μου:woohoo:

Έχω αγχωθεί πολύ για αυτό :unsure:

Παρακαλώ,όσες μανούλες έχετε ταξιδεψει με τοσο μικρό μωράκι πειτε μου την γνώμη σας!:P

-Πού να την βάλω;Στο μάρσιπο;Να την κρατάω αγκαλιά για περίπου 3 ώρες;Στην καλαθούνα;Στο καρότσι;(:blink::blink::blink: )

-Να την θηλάσω κανονικά ή κινδυνευει να πάθει τίποτα το γάλα απο το....ύψος;:blush: (το έχω ακούσει κι αυτό και μου φαίνεται χαζό,αλλά ποτε δεν ξερεις)

-Πώς να την ντύσω;Θα έχει σίγουρα κλιματισμό,αλλά δεν θέλω να κρυώσει ή να ζεσταθεί.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :kiss:

Λοιπόν εγώ ταξίδεψα για Ελλάδα όταν ο γιος μου ήταν 40 ημερών.

- Τον έβαλα στο maxi cosi (κάθισμα αυτοκινήτου), όταν ανέβηκα στο αεροπλάνο τον έβγαλα η αεροσυνοδός πήρε το κάθισμα το έβαλε κάπου για την απογείωση και τον κρατούσα στην αγκαλιά μου. Μετά την απογείωση μου ξαναέδωσε το κάθισμα τον έβαλα μέσα και όλα καλά. Το ίδιο έγινε και στην προσγείωση.

- Το καρότσι το βάζουν στις αποσκευές.

- Όταν ήταν η ώρα της απογείωσης τον θήλαζα, όπως μου είχε υποδείξει και ο παιδίατρός μας και αυτό για να μην πάθουν τα αυτάκια του. Θήλασε το πουλάκι μου και κανένα πρόβλημα, το ίδιο και κατά την προσγείωση.

- Θα πρέπει να φοράει και κανένα ζακετάκι γιατί κάνει λίγη ψύχρα με το κλιματιστικό. Ειδικά αν κοιμάται θα κρυώνει λιγάκι. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και μια κουβερτούλα μικρή για να την σκεπάσεις.

Μην φοβάσαι τίποτα όλα είναι απλά και εύκολα τώρα που είναι μικρούλα είναι εύκολα τα ταξίδια.

Καλό ταξίδι. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!

Έχω τρομερό άγχος για το αεροπλάνο :blush:

Argi αυτό το ''Μην φοβάσαι τίποτα όλα είναι απλά και εύκολα τώρα που είναι μικρούλα είναι εύκολα τα ταξίδια.''τι σημαινει;;;Τρομοκρατήθηκα!

Δηλαδή όταν μεγαλώσει θα την ψάχνω στο αεροπλάνο;;:woohoo: :woohoo: Για πες εσύ την άποψη σου που έχεις και μεγαλύτερο παιδάκι :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην τρομοκρατείσαι!!! Ψυχραιμία!

Εννοώ ότι όταν το παιδί είναι μικρό έχεις τον απόλυτο έλεγχο, το βάζεις στο κάθισμα, το κρατάς στην αγκαλιά σου, δεν φεύγει κλπ. Όταν όμως είναι μεγαλύτερο μπορεί να μην θέλει να καθήσει στην θέση του, μπορεί να θέλει να κάνει βόλτες στο διάδρομο, να σηκώνεται από την θέση του να κοιτά πίσω και ενοχλεί τους υπόλοιπους, τους λες να σε ακολουθήσουν όταν είσαι στο αεροδρόμιο και αυτά πηγαίνουν όπου θέλουν στην αντίθετη κατεύθυνση κλπ. κλπ. κλπ.

Ευτυχώς ο γιος μου μέχρι στιγμής τουλάχιστον -να μην το ματιάσω κιόλας :dry: - έχει καθήσει ήσυχα. ;)

Βέβαια όλα εξαρτώνται και από το πόσο ακούν τα παιδιά τους γονείς.......

Για την ώρα λοιπόν μην σε ανησυχεί τίποτε και απόλαυσε το ταξίδι σας. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ειναι 3 και κάτι και είναι απόλυτα συνεργάσιμη. Βγάζει το μπουφάν της στον έλεγχο και δίνει την τσάντα της και μολις μπει στο αεροπλάνο αμέσως βάζει τη ζώνη της.

Το ζόρικο είναι στη διάρκεια της πτήσης που πρεπει να την απασχολω. Παίρνω διάφορα πραγματα. Πλαστελίνες, Παζλ, μπλοκ ζωγραφικής και ό,τι άλλο μπορω να φανταστω. Μια φορά έτυχε να ζαλιστεί και έκανε εμετο. Με 2 παιδια ζοριστηκα.

Όσο πιο συχνα ταξιδευουν τόσο πιο γρηγορα συνηθιζουν. Τωρα θα μυησουμε και τη μικρη στα ταξιδια και τις βολτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...