Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιδανικότερη διαφορά


hope_89

Recommended Posts

Και εγώ πιστεύω το ίδιο απλά η διαφορά 1 ετους ίσως είναι λίγο δύσκολη για τη μαμά. Εγώ με το αδελφό μου έχουμε διαφορά 11 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli πηγαίνατε και στην ίδια τάξη;Ή δεν έχετε γεννηθεί στο ίδιο έτος;:huh:

Εγώ με τις μεγάλες μου αδερφές έχω 3 χρόνια διαφορά και με τον μικρό μου αδερφό 14!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κοριτσάκια μου έχουν διαφορά 15 μήνες. Η μεγάλη ειναι 18 μηνών και η μικρή μας 3. Οι πρώτες μέρες στο σπίτι ήταν λίγο δύσκολες, όμως προσαρμοστήκαμε και οι 4 πολύ γρήγορα!! :laugh: Τώρα τις καμαρώνω και τις 2 τόσο πολύ... Όπου πάμε μας δείχνουν με το δάχτυλο..:P Γιατί??? Γιατί τις ντύνω τόσο όμορφα με τα φορεματάκια τους και τις κορδελίτσες τους και είναι πολύ γλυκούλες και οι 2:kiss: Νιώθω πολύ ευτυχισμένη κι ας κουράζομαι λίγο παραπάνω.. Να φανταστείς ξεκίνησα τη δουλειά μόλις σαράντισα και ψάχνω τώρα να κάνς κι ένα μεταπτυχιακόB) Έχουμε όμως ένα μπαμπά που βοηθάει τόσο μα τόσο πολύ, ασχολείται πάρα πολλές ώρες με τα κορίτσια του και με το σπίτι όχι μόνο όταν η μαμά δουλεύει αλλά και όταν η μαμά θέλει να βγει και για καφέ;) Εγώ με την αδερφή μου έχουμε 14 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω πως καλο ειναι να εχουν 2-4 χρονια... να μπορει και η μαμα να παρει μια ανασα... αναλογα και το ποτε ειναι ετοιμη η καθε γυναικα μετα το καθε παιδι να ξαναμεινει εγκυος...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θες να κανεις δυο παιδακια η και τρια καλο ειναι να εχουν μικρη διαφορα για να μεγαλωνουν μαζι και να τα κανουν ολα μαζι....αλλα και για τη μαμα ειναι καλα βεβαια κουραζεται τον πρωτο καιρο αλλα ξεμπερδευεις;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΜΑΜΑ????

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΘΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ

ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΒΕΒΑΙΑ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ

ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

Ε ΣΕ ΚΑΝΑ 2 ΜΕ 3 ΧΡΟΝΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΝΕΛΛΗ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ! ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΑΣ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ! Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΓΚΥΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου αχ όταν ακούω τέτοια απο μαμάδες με ήδη δυο παιδάκια τρελαίνομαι!!!:laugh: Είναι τόσο όμορφη μια μεγάλη οικογένεια :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ,ΒΡΕ ΝΕΛΛΗ ΜΟΥ, ΜΕ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ!:( ΩΡΑΙΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ! ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΟΜΩΣ...:unsure: ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΒΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΘΑ ΣΚΑΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΝΕΛΛΗ! ΜΠΡΑΒΟ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΗΧΙΑ! ΣΕ ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΖΩΗ! ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑΤΗΝ ΛΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ! ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΓΑΛΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΙ! ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΑΧ, ΝΙΑΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου ευχαριστώ!!!:laugh: Μακάρι...Βασικά δεν θα με πείραζε όσα παιδιά και να είχα.Πιστευω με λιγη θέληση,σωστό προγραμματισμό και αγάπη όλα γίνονται!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως οσο πιο μικρή διαφορά ηλικίας εχουν τα παιδια τοσο το καλύτερο αλλα βεβαια η μαμά (και ο μπαμπάς να μην τον 3εχναμε και αυτον) 8α κουραστουν περισσότερο δηλαδή με 2 μωρά μικρά διπλή κουραση. Σου το λεω αυτο γιατι η αδελφη μου τα παιδια της εχουν διαφορά 11 μήνες και ετρεχε και δεν έφτανε μέχρι τουλάχιστον το ενα απο τα δυο να πετάξει τις πάνες και να πάρει λιγάκι τα πάνω του.

Το καλο ειναι όμως ειναι οτι κουραζεσαι λίγακι παραπάνω αλλα................... ξεμπερδέυεις.

Φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω με τον αδερφο μου εχουμε 11 μηνες διαφορα και πηγαιναμε μαζι σχολειο. αυτο βολεψε και τους γονεις μου με τα φροντιστηρια μετα γιατι ειμασταν σαν διδυμα και δεν τρεχανε περα δωθε για να μας μαζεψουν. βεβαια απο μια ηλικια και επειτα ειχαμε διαφορετικες παρεες αλλα δεν χρειαζοταν να μας ελεγχουν. στο μυαλο μου η ιδανικη διαφορα ηλικιας ειναι τοση ωστε να μην καταλαβαινει το μεγαλυτερο παιδι πολλα και να μην ζηλεψει....παιδακι ειναι και αυτο θα ζηλεψει. βεβαια τους 11 μηνες διαφορα δεν θα τους τολμουσα αλλα θα ηθελα σε 3 χρονια μεσα να κανω δυο παιδια. Νελλυ μου πρεπει να εισαι φανταστικη μαμα. μονο που το σκεφτεσαι απο τωρα!!! περιμενουμε και ανταποκριση απο Γαλλια σε καθημερινη βαση οταν με το καλο πατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΥΝΤΟΜΑ! ΠΗΓΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΝΑ ΔΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ Κ ΚΑΤΑΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ! ΑΚΟΥΓΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ, ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΡΙΝ 11 ΜΗΝΕΣ....ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ! Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ, ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΧΡΟΝΙΖΕΙ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΤΩ Κ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ! ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ Κ ΚΟΥΡΑΣΗ! ΟΛΑ ΜΕΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ! ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ! ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ! ΧΙΧΙΧΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ με τη Στεφανία έχουμε 3,5 χρόνια διαφορά.

Τόσο θέλω να εχουν και τα παιδιά μου. Είναι και θέμα οικογενειακού προγραμματισμού. Το τί διαφορά ηλικίας θα έχουν τα παιδιά εξαρτάται πλέον απο πολλούς παράγοντες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweety χαχα:P Ναι,με το καλό!!!:laugh:

Σισσιώ συμφωνώ με αυτό...Πλεον οι ρυθμοι ζωης ειναι τετοιοι που πολλά ζευγάρια σκέφτονται και για το δεύτερο :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...