Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νεες μαμάδες - Δεχθείτε μια συμβουλή


Recommended Posts

καλημέρα σας καινούριες μανούλες.

οχι οτι ξέρω πολλά πολλά αλλά εγω θα ήθελα κάποιος να μου το είχε πει στην αρχή της εγκυμοσύνης μου , μιας και οι γιατροί περιμένουν πρώτα να συμβεί κάτι και μετά να στα πουν.

θα πρέπει τώρα ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης σας , αν δουλεύετε κι'ολας, να έχετε πάντα μέσα στην τσάντα σας 1 πακετάκι buscopan χάπια και 1-2 buscopan υπόθετα (τα οποία είναι λίγο δυσεύρετα)και μια καρτελίτσα utrogestan χάπια.

ας τα έχετε εσείς μαζί κι ας μην τα χρεισιμοποιήσετε ποτέ. αυτό εύχομαι , ας πάνε για πέταμα παρά να τα χρειαστείτε και να μην τα έχετε και να τρέχετε.

ρωτήστε αν θέλετε και το γιατρό σας. σας το λέω σαν παθούσα.

με το καλό τα μωράκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστουμε πολυ για την συμβουλη αν και μου το εχει πει και εμενα ο γιατρος,αχρειστα να ειναι,αλλα δεν ξερεις καμια φορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

MARKER ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ??

TA BUSCOPAN ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ, ΤΑ UTROGESTAN ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τα utrogestan τα παιρνω 3 φορες την ημέρα απο 2 αλλα μου τα εχει γραψει ο γιατρος για να μην εχουμε τυχον αποβολες ή παλινδρομη. ομως γιατι να τα εχουν τα χαπια αυτα ολες οι εγκυες? και το buscopan γιατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλή μου σε ευχαριστούμε για τις συμβουλές σου αλλα και γω έχω την ίδια απορία με την kalypso γιατι πρέπει αν τα έχουμε αυτα τα φάρμακα. Για τι πράγμα είναι γιατι δεν τα έχω κάν ακουστα. Και μπορούμε να πάρουμε φαρμακα ειδικά στους πρώτους μήνες εγω πάω στην 8η εβδομάδα οπότε με έβαλες σε σκέψεις. περιμένουμε την ενημέρωση σου φιλία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου τα buscopan τα δίνουν συνληθως για τις συσπάσεις της μήτας στην αρχή αν τυχών και υπάρξει κάπια αποκόλληση και τα utrogestan είναι πάλι για την μήτρα κάποιες ορμόνες για να δέσει πιο γρήγορα το μωράκι.

δεν σημαίνει οτι θα χρειαστεί να τα πάρετε. τις περισσότερες φορές όλα πάνε καλά και δεν χρειάζεται να πάρετε τίποτα.

αλλά επειδη εγω ήμουν στην δουλειά και έπεθα αποκολληση , φανταστείτε 2 σταγόνες αίμα είδα , πήρα τον γιατρό τηλ και έκανε σαν παλαβός οτι πρέπει να πάρω αμέσως buscopan ώστε να χαλαρώσει η μήτρα να μην κάνει σύσπαση και μάλιστα να βάλω και υπόθετο buscopan για πιο γρήγορα και το άλλο χάπι είναι δευτερεύον . φανταστείτε να είστε στην δουλεία και να σου λέει πάρε buscopan και εσυ να μην βρήσκεις , και ποιος θα φύγει αν είναι κλειστά τα φαρμακεία να σου βρεί εφημερεύον να σου πάρει χάπια.:blink:

δεν χρειάζεται να αγχώνεσται απλά ας τα έχετε μαζί κι ας είναι αχρείαστα.

για τις εγκυμονούσες νέες μαμάδες μιλάμε πάντα έτσι;

καλή εγκυμοσύνη σε όλες σας και οτι θέλετε να ρωτάτε. όλα τα κορίτσια είναι super και θα σας βοηθήσουν πολύ

καλή εγκυμοσύνη σε όλες σας. με το καλό τα διαμαντάκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα buscopan δε τα πηρα καθολου.

στη κολλητη μου ο γιατρος της τησ τα εδωσε να τα παιρνει σε περιπτωση που νιωσει καποιο ποναλακι κτλ

εγω επερνα τα utrogestan μεχρι που μπηκα στον 4 μηνα

μου τα εδωσε οταν επαθα την αποκολληση στην αρχη της εγκυμοσυνης

ειναι χαπια που περιεχουν την ορμονη προγεστερονη

αυτη την ορμονη τη παραγει ο οργανισμος απο την αρχη της εγκυμοσυνης

για να μην αποβαλει ο οργανισμος το εμβρυο ως ξενο σωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...