Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλουμε το μπιμπερό!


Recommended Posts

ax oso den ithela na lavo thesi se tetoio thema ,oi peristaseis me anagkazoun...ithela para polu na thilaso..imoun apoluti giafto...ta pragmata dne irthan opos ta perimena....to theorousa dedomeno oti tha thulaso...stenaxorethika polu...athela merikes fores kapoies files pou thulazoun polu kairo dustuzos meionoun emas tis upoloipes k mas kanoun na aisthanomaste asxima....den einai kako k to mpoukali...oles eimaste kales manes...gia to diko mas paidi...filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου, εχει γινει πολυς λογος για τον θηλασμο... εχουν διατυπωθει πολλες αποψεις... εχουν γινει και αρκετοι διαπληκτισμοι, κατα τη γνωμη μου χωρις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ λογο!!:(

με ειλικρινεστατα ευγενη προθεση απ'τη μερια μου, ειχα καταθεσει την δικη μου εμπειρια σε σχεση με τον θηλασμο!:) Ο ΜΟΝΟΣ λογος για τον οποιο το εκανα, ηταν ΑΝ ΜΠΟΡΩ να βοηθησω καποια μανουλα, να μην κανει τα δικα μου λαθη!:( κι αυτο, μονο και μονο, γιατι ΕΓΩ νιωθω ασχημα γι'αυτα και τα πληρωνω με εξετασεις επι εξετασεων, που ταλαιπωρουν το παιδακι μου και ΜΕ εξοντωνουν ψυχικα!!:(

καθε μανουλα επιλεγει αυτο που θεωρει καλυτερο για το παιδακι της...;)

την παραθετω ξανα, με ΜΟΝΗ προθεση, να βοηθησω... και τα συμπερασματα -φυσικα- δικα σας!!!;)

http://mammyland.com/index.php?option=c ... itstart=30

mik μου, συγγνωμη που καταχραστηκαμε το θεμα σου!:unsure: ελπιζω να την βρεις την λυση για το παιδακι σου!!:kiss: (α!! μηπως οταν δινει ο μπαμπας ή η γιαγια το γαλα, εισαι μεσα στο δωματιο? αν δε κανω λαθος, πρεπει να απομακρυνεσαι! αν δε το εχεις ηδη κανει, δοκιμασε το!!):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΣ! ΟΛΛΕΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ. ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΞΑΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΜΑΝΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ! ΟΛΛΕΣ ΠΟΝΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΗΤΕ ΘΗΛΑΣΑΜΕ ΗΤΕ ΟΧΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

..athela merikes fores kapoies files pou thulazoun polu kairo dustuzos meionoun emas tis upoloipes k mas kanoun na aisthanomaste asxima....

Ποτε , που , συγκεκριμένα πραγματα ! Βαλε με λινκ ή κανε paste τι εννοεις . Γιατι ειλικρινα ΠΟΤΕ δεν εχω δει καμια να μειωνει καποια αλλη γιατι δεν θηλασε !

(βεβαια οπως λεει και η καντινου πιο πριν , δεν μπορουμε να αφησουμε να αιωρουντε διαφορα του στυλ "δεν ειχα γαλα" γιατι ξερετε και ξερουμε οτι αυτα δεν ισχυουν εκτος ελαχίστων ιατρικων περιπτώσεων )

Το χω ξαναπει και θα το ξαναπώ . Ειναι προτιμοτερο και απολυτα σεβαστό μια μαμα να πει δεν άντεχα τον θηλασμο , δεν μου αρεσε/ταιριαζε παρα να διαδίδει ανακρίβιες που μπερδεύουν και τις υπολοιπες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ...

ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΠΛΗΚΤΙΣΜΟΥΣ???

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΠΟΙΕΣ ΘΗΛΑΣΑΜΕ,ΜΠΡΑΒΟ Κ ΣΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ

ΘΗΛΑΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ!!!

ΑΜΑΝ ΠΙΑ!

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΑΡΕ ΘΗΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Το θέμα του θηλασμού φαίνεται είναι κόκκινο πανί. Αννιώ θέλω να σου πώ ότι δεν πιστεύω ότι κανείς δεν κατηγόρησε τις μητέρες που δεν θηλάζουν τα παιδιά τους. Μια μητέρα που θηλάζει δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερη μάνα απ’ αυτή που δεν θηλάζει. Όταν είχα πρωτοεπιστρέψει απ’ το μαιευτήριο και συνειδητοποιούσα τις δυσκολίες του θηλασμού γιατι τα έβλεπα στην πράξη έμπαινα στο forum και δεν σου κρύβω ότι κι εγώ νευρίαζα με κάποιες κοπέλες που υποστήριζαν με σθένος το θηλασμό. Ήμουν κουρασμένη και αυτές έγραφαν για το πόσο καλός είναι ο θηλασμός ότι πρέπει να είναι ανεμπόδιστος και να έχουμε το παιδί συνέχεια στο στήθος κλπ Εγώ ήμουν τόσο κουρασμένη και πίστευα ότι δεν θα τα καταφέρω. Έλεγα λοιπόν « Ε και τι έγινε δεν θα θηλάσω και εμένα που δεν με θήλασαν δεν έπαθα τίποτα» Όμως το σκεφτόμουν πιο ώριμα και συνέχιζα την προσπάθεια. Μου φαίνονταν οι κοπέλες και εμένα πολύ φανατικές και πορωμένες στο θέμα του θηλασμού που κι εγώ νευρίαζα! Θέλω να καταλήξω στο εξής : Πίστεψέ με οι θηλάζουσες μανούλες που υποστηρίζουν τόσο το θηλασμό και προσπαθούν να βοηθήσουν δεν έχουν κανένα συμφέρον αν εσύ ή οποιαδήποτε θηλάσει τα παιδιά της αυτό που προσπαθούν είναι τα βοηθήσουν, να μεταφέρουν την εμπειρία τους και να μεταλαμπαδεύσουν τις γνώσεις τους. Πίστεψέ με κι εγώ που θηλάζω τέσσερις μήνες θέλω τόσο πολύ να βοηθήσω κι άλλες μητέρες να το κάνουν. Στην προσπάθειά μου αυτή ίσως φαίνεται ότι είμαι φανατική! Ναι είμαι φανατική με αυτή την υπέροχη αίσθηση που δίνει ο θηλασμός με όλα αυτά τα συναισθήματα που μου δημιουργεί με όλα αυτά τα οφέλη. Ναι είμαι φανατική και θέλω με κάθε τρόπο να βοηθήσω και άλλες μανούλες που επιθυμούν να θηλάσουν! Όμως και να μην τα καταφέρουν δεν σημαίνει τίποτα. Δεν πρέπει όμως να γράφονται ανακρίβειες του τύπου «Δεν είχα γάλα» και να μπερδεύουν τις μέλλουσες μανούλες. Είναι σεβαστό να γράψεις Ναι δεν άντεχα να θηλάσω κουράστηκα δεν μπορούσα να έχω το παιδί όοοολη μέρα στο στήθος είναι σεβαστό και κανείς δεν θα κατηγορήσει κανέναν.

Αυτά τα γράφω φιλικά και καμιά διάθεση για αντιπαραθέσεις . Επαναλαμβάνω μια μητέρα δεν είναι καλύτερη αν θηλάζει και επίσης στην προσπάθειά μας οι θηλάζουσες να υποστηρίζουμε το θηλασμό και να περάσουμε την αλήθεια ίσως φαινόμαστε φανατικές και πορωμένες. Φιλιά!!!

Συμφωνώ με τη καντινού και συγνώμη που είμαι εκτός θέματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες πιπίλες (καουτσούκ, σιλικόνη )για να δεις ποια βολεύει το μωράκι σου. Επίσης να έχεις ελαφρώς ξεβιδωμένο το καπάκι του μπιμπερού για να παίρνει αέρα και να μην κουράζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα... ειμαι κι'εγω απο τις μανουλες που θηλασαν λιγο... μονο 20 μερες γιατι ξαφνικα μου κοπηκε το γαλα... ειχα παρα πολυ γαλα, εσκυβα και ετρεχε το στηθος μου, και ξαφνικα την αλλη μερα ηταν ξεφουσκωτο και με το ζορι εδινα λιγο στον μπεμπη μου 1 φορα τη μερα μεχρι που σταματησε...! Μη μου πειτε με μια φορα τη μερα που επινε μπιμπερο σταματησε το γαλα γιατι θα τρελλαθω... σιγουρα ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το παιδι αλλα δεν θα αρρωστησουμε κιολας... αν δεν παει αλλο τελειωσε... αλλωστε και περισσοτερο να θηλαζα δεν νομιζω να το κρατουσα πανω απο 6 μηνες... γιατι απλουστατα δεν ειμαι απο τις γυναικες που θηλαζουν σε εξωτερικους χωρους... πιστευω πως το θεμα ειναι αποκλειστικα ιδιωτικο και 6 μηνες μεσα στο σπιτι αρκουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο mammyland μπαινουμε και διαβαζουμε πραγματα για να μαθαινουμε για να ενημερωνομαστε και να ψυχαγωγουμαστε γιατι οχι...

Μεσα απο το μαμμυ γνωρισα κοπελες που τις θεωρω φιλες και μαλιστα εχω και επικοινωνια.

Συγχωρεστε με αν εκνευριστηκα με το ολο ζητημα.

Καλη η μητροτητα καλα ολα...αλλα δεν ανεχομαι να διαβαζω δημοσιευσεις που μονο σκοπο εχουν να αναδειξουν την συνεπεια στον θηλασμο.

Συχνα αγχωθηκα επειδη καποιες απλοποιουσαν το θεμα αυτο ενω εγω δεν μπορουσα να βλεπω την μικρη μου να μην χορταινει.

Η συγχρονη εποχη μας μας εχει φορτωσει με χιλια δυο αγχη.

Η γυναικα πλεον στους 3 μηνες καλειται να παει να δουλεψει και να προσφερει στο σπιτι και αυτη χρηματα.

Παλια η μανα δεν τα εκανε ευκολα αυτα.

Δεν χρειαζοταν.

Σκεφτειτε ποσα μα ποσα πολλα εχουμε στο κεφαλι μας και ποσα μας κανουν να αγχωνομαστε αν και γυναικες. Δεν ειμαστε ουτε μονο μαναδες ουτε μονο νοικοκυρες.

Η ζωη δεν ειναι ουτε ροζ ουτε γαλαζια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου,

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Ευτυχώς η κοριτσάρα μου με διάφορα κόλπα συνήθησε το μπιμπερό και τώρα όποτε το βλέπει πετάλίζει από χαρά.Μερικές φορές μόνο μου κάνει γκρίνιες και ειδικά το βραδάκι.

Σχετικά με το θηλασμό, πραγματικά βρε κορίτσια δεν ξέρω αν υπάρχει μανούλα στον κόσμο που να μήν τον θέλει απλά έτσι όπως καταντήσαμε στην εποχή μας, άμα δεν είσαι στο σπίτι είναι δύσκολο.

Εγώ αναγκαστηκά αυτή την βδομάδα πήγα δουλειά και η δουλειά μου είναι τέτοια που λείπω συνέχεια και αρκετές φορές και στο εξωτερικό, άρα αδύνατον.Πάντως από την έλαχιστη εμπειρία του θηλασμού των τριών μηνών, νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα.Μακάρι να μπορούσα.....

Φιλλάκια κοριτσάρες!χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημερα κορίτσια μου! Τι κανετε;    εγω σημερα πηγα στην παιδίατρο, μια χαρα μου φανηκε! Μου ειπε ακομα οτι θα παει διακοπές μεσα στον Ιούλιο, Οποταν θα μπορει να είναι τον Αύγουστο όταν γεννήσω! 😊
    • Όχι δεν είναι με δοτρια.Ειναι δικές μου βλαστοκυστες με ωοληψια γονιμοποίηση και όλη την διαδικασία.
    • Κορίτσια μου καλημέρα!! @Barbiee τέλεια νέα!! Μπράβο το μωράκι σας!! Μεγάλωσε πολύ!  @Elk εγώ στις 32 βδομάδες θα πάω. Μου είπε ο γιατρός να είμαι ανάμεσα στις 32 και 33 εβδομάδες οπότε θα πάω 32+1! Εγώ σήμερα πήγα στο cosmos και με έπιασε ζάλη δεν μπορούσα να συνέλθω τι χυμό ήπια τι αλμυρό έφαγα, ήμουν ένα ράκος. Πέρασε κανένα μισάωρο για να συνέλθω. Ευτυχώς ήταν μαζί μου ο άντρας μου!!  Κατά τα άλλα αρχίζουμε λίγο πιο εντατικά ετοιμασίες. Θα διαλέξουμε χρώματα και θα βάψουμε από βδομάδα! Και άρχισαν να μου φέρνουν και φίλες που είναι ήδη μαμάδες πράγματα για το μωρό   
    • Καλή επιτυχία σου εύχομαι με μεγάλη χοριακη.  Μου έδωσε την medrol 4mg 2 χαπακια κάθε μεσημέρι και ελπίζω να μην έχω θέματα. Σε αυτή τη φάση πιο πολύ τα φάρμακα με αγχωνουν παρά η εμβρυομεταφορα. Για ψυχολογικούς λόγους και να μην αγχώνομαι λέω κάθε βήμα την φορά.
    • ηθελε να μου δώσει φωτογραφία....αλλα δεν μας αφησε ο μπέμπης... οπότε δεν μας έδωσε...το ζορισε λίγο μηπως αλλάξει θέση αλλά τίποτα αυτός...και μετά της είπα και εγώ να το αφήσει αν είναι! νομίζω το ντοπλερ γίνεται απο 30 μεχρι 34 εβδομάδων... οπότε μην αγχώνεσαι!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...