Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλουμε το μπιμπερό!


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Η μπέμπα μού είναι 3 μήνων και κάτι μέρες. Την θήλαζα στην αρχή αποκλειστικά και μετά στο μήνα της έδινα και συμπλήρωμα.Έδώ και δυό βδομάδες μετά από συμβουλή του παιδίατρου επειδή είχε βάλει μόνο 400 γρ μέσα σε ένα μήνα και επειδή και το δικό μου μονο σταγόνες έβγαζε μού πε να της το κόψω τελείως (παρεπιπτώντος θα πάω και δουλεία, που θα τις το κόβα ετσι και αλλιως). Η μικρή βρε κορίτσια πίνει τα πρώτα 50 επειδή πεινάει και μετα αρχίζει και οδείρετε,κλαίει σπαρακτικά την ξεγελούσα λίγο με το στήθος αλλά δεν πάει αλλό, μέχρι να φάει τα 150 κάνουμε μία ώρα.

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική οι παιδιάτροι στην Ελλάδα συνηστούν στις μαμάδες με τέτοια ευκολία να κόψουν τον θηλασμό και να δώσουν γάλα σκόνη στα μωράκια τους :(

Τελοσπάντων στο θέμα μας τώρα...:)

Εγώ σταμάτησα τον θηλασμό στον 1,5 χρόνο και στα τρια μου παιδιά.Δεν εχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου μπιμπερό καθώς μετά πήραμε ποτηράκια(ήταν μεγάλα για να ξεκινήσουν το μπιμπερό)

Νομιζω πως η ίδια θα φάει όσο θέλει...Αλλά αν πρέπει να της δίνεις και τα 150 ml μάλλον πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω και πολλά να σου πω κοριτσάκι μου, αλλά μήπως θέλει πιο μεγάλης ροής θηλές; Μήπως κουράζεται με αυτές και μετά σταματάει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

troei k ta 150?mia xara ,dokimase thiles me pio polles trupes an k epeidi k idikia mou ta idia mou kanei akoma (einai 4 minon) ,exo katalavei apo tin prosopiki mou empeiria oti travaei oso dunata thelei...emeis pano apo 130 den trome (sunolo apo 600 - 730 tin imera,na sou doso na katalaveis oti ta 2 teleftea tis geumata itan apo 60 ml....alla miso kilo den einai ligo pou evale to moro,emena toso vazei me ti skoni...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα τρώει τα 150 με σπάσιμο νεύρων αλλά τρώει μόνο 4 φορές την μέρα άρα σύνολο 600,λίγα δεν είναι?Βασικά είναι ρολόι,τρώει στις 8 στις 12 στις 4 και 8¨30 το βράδι μετά κοιμάτε αλλοτε στις 10 αλλότε στις 11 και ξυπνάει 8 παρά.Προσπάθησα να τις δώσω και στις 11 το βράδι ακόμη ένα γεύμα αρκετές φορές αλλά τίποτα.Με το ζόρι δεν γίνετε, ξέρω και γω τι να πω, υπομονή!Βασικά με άγχωσε πολύ ο παιδίατρος γιατί μου πε ότι περίμενε να είχε βάλει πιο πολλά με την καμπύλη και το ύψος της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mik έγραψε:

Τα τρώει τα 150 με σπάσιμο νεύρων αλλά τρώει μόνο 4 φορές την μέρα άρα σύνολο 600,λίγα δεν είναι?Βασικά είναι ρολόι,τρώει στις 8 στις 12 στις 4 και 8¨30 το βράδι μετά κοιμάτε αλλοτε στις 10 αλλότε στις 11 και ξυπνάει 8 παρά.Προσπάθησα να τις δώσω και στις 11 το βράδι ακόμη ένα γεύμα αρκετές φορές αλλά τίποτα.Με το ζόρι δεν γίνετε, ξέρω και γω τι να πω, υπομονή!Βασικά με άγχωσε πολύ ο παιδίατρος γιατί μου πε ότι περίμενε να είχε βάλει πιο πολλά με την καμπύλη και το ύψος της.

mik mou apoti vlepo troei sto 4oro opte ama dokimazeis na tin taiseis 11 den tha peinai akoma,min agxonese me to poso troei(poios milaei tora)...o upnos threfei ta mora...ti varos k upsos exei?poso gennithike?kai emena ton proto mina evale 290 gr k ekopsa to thilasmo...ti katalava?pali den vazei to epithumito kata ta dedomena ton paidiatron ,simasia exei na anaptusete k afto fenete k me to varos pou pairnei k me to upsos k tin perimetro kefalis...to moro tha faei oso thelei..min to piezeis giati tha misisei to mpoukali k den tha thelei katholou meta...to epatha ena diastima,evlepe to mpoukali k ourliaze...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ap oti mas les exei oreksi kai pinei ta 150 ml alla meta ta 50ml dyskolebete.dokimase pipila me megaliteri tripa.isws einai mikri i roh tis pipipas kai kourazete meta apo kapio distima kai gi ayto dysanasxetei.ola kala na pane :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι μαλλον φυσιολογικο να δυσκολευεται θελει υπομονη και επιμονη θα το μαθει.

Τι μπμπερο εχεις?

Τα περισσοτερα μοιαζουν πολυ με την θηλη της μαμας αλλα γενικα εχει σημασια να το δεις πιο βολευει.

Εμενα η δικια μου βολευεται με ΝUK αλλα και της Chicco δεν εχει προβλημα μονο ομως καουτσουκ.

Οσο για τον παιδιατρο που σου ειπε να κοψεις τον θηλασμο το βρισκω απολυτα λογικο.

Ας μην κοιταμε με παρωπιδες αφου το παιδι δεν εβαλε γραμμαρια.

Το λεω για τις κοπελες που εχουν απιστευτη πορωση με το θεμα του θηλασμου!

ΗΜΑΡΤΟΝ δηλ. ενταξει....

Καλος ο θηλασμος αλλα οταν δεν παει αλλο δεν παει!!!!!Αμαν πια αυτα τα κολληματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Επισης επειδη εγω προσωπικα την εχω πατησει...κοιτα να βγαζεις τον αερα απο το μπουκαλι και να το ελεγχεις την ροη...Πολλες φορες η σκονη δεν διαλυεται καλα και στομωνουν την τρυπα.

Σου ευχομαι καλη υπομονη μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοπελα μου θα συμφωνησω με την Αννιω ξερεις καμια φορα οι τρυπες απο τις πιπιλες των μπιμπερων ειναι πολυ μικρες και το μωρο τραβαει και κουραζετε .Αν το μωρο ειναι τωρα 4 μηνων θα πρεπει να του παρεις τουλαχιστον για 6-9 μηνων επισης εγω κατι άλλο που ειχα κανει καιμε βοηθησε ηταν να ανοιξω μονη μου την τρυπα περισστερο , υπαρχει ενα ειδικο εργαλειο αλλα εγω το ειχα κανει με ενα ψαλιδακι το εκανα σαν σταυρο και το εκοψα μετα αποστειρωσα τη πιπιλα και όλα καλα .Οσο για τα κολλυματα των γιατρων με το βαρος χαλαρωσε υπαρχουν και αδυνατα μωρα αλλα ακρως υγειη αλλα παχυσαρκα παιδια με αναιμια , το θεμα ειναι να μη χανει κιλα αν την βλεπεις καλα και χαρουμενη μην αγχωνεσε αλλωστε μπορεις αν ειναι τωρα 4 μηνων επειδη ειναι αδυνατο να ξεκινησεις κρεμα βανιλια εμενα η παιδιατρος μου αυτο ειχε κανει επειδη και εμενα ηταν αδυνατο δεν θηλασα καθολου ξεκινησαμε πιο νωρις στερεα τροφη και όλα πηγαν μια χαρα και εκει πηρε βαρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Ειναι μαλλον φυσιολογικο να δυσκολευεται θελει υπομονη και επιμονη θα το μαθει.

Τι μπμπερο εχεις?

Τα περισσοτερα μοιαζουν πολυ με την θηλη της μαμας αλλα γενικα εχει σημασια να το δεις πιο βολευει.

Εμενα η δικια μου βολευεται με ΝUK αλλα και της Chicco δεν εχει προβλημα μονο ομως καουτσουκ.

Οσο για τον παιδιατρο που σου ειπε να κοψεις τον θηλασμο το βρισκω απολυτα λογικο.

Ας μην κοιταμε με παρωπιδες αφου το παιδι δεν εβαλε γραμμαρια.

Το λεω για τις κοπελες που εχουν απιστευτη πορωση με το θεμα του θηλασμου!

ΗΜΑΡΤΟΝ δηλ. ενταξει....

Καλος ο θηλασμος αλλα οταν δεν παει αλλο δεν παει!!!!!Αμαν πια αυτα τα κολληματα!

filenada mou den pisrevo na to les gia mena afto?:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mik έγραψε:

Κορίτσια βοήθεια δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Η μπέμπα μού είναι 3 μήνων και κάτι μέρες. Την θήλαζα στην αρχή αποκλειστικά και μετά στο μήνα της έδινα και συμπλήρωμα.Έδώ και δυό βδομάδες μετά από συμβουλή του παιδίατρου επειδή είχε βάλει μόνο 400 γρ μέσα σε ένα μήνα και επειδή και το δικό μου μονο σταγόνες έβγαζε μού πε να της το κόψω τελείως (παρεπιπτώντος θα πάω και δουλεία, που θα τις το κόβα ετσι και αλλιως). Η μικρή βρε κορίτσια πίνει τα πρώτα 50 επειδή πεινάει και μετα αρχίζει και οδείρετε,κλαίει σπαρακτικά την ξεγελούσα λίγο με το στήθος αλλά δεν πάει αλλό, μέχρι να φάει τα 150 κάνουμε μία ώρα.

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ. ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΙΡΝΕ 500 ΓΡ. ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΗΡΕ 300 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΕΓΩ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΙΣΩΣ ΕΤΥΧΕ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΩΚΙΜΑΣΑΙΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Ειναι μαλλον φυσιολογικο να δυσκολευεται θελει υπομονη και επιμονη θα το μαθει.

Τι μπμπερο εχεις?

Τα περισσοτερα μοιαζουν πολυ με την θηλη της μαμας αλλα γενικα εχει σημασια να το δεις πιο βολευει.

Εμενα η δικια μου βολευεται με ΝUK αλλα και της Chicco δεν εχει προβλημα μονο ομως καουτσουκ.

Οσο για τον παιδιατρο που σου ειπε να κοψεις τον θηλασμο το βρισκω απολυτα λογικο.

Ας μην κοιταμε με παρωπιδες αφου το παιδι δεν εβαλε γραμμαρια.

Το λεω για τις κοπελες που εχουν απιστευτη πορωση με το θεμα του θηλασμου!

ΗΜΑΡΤΟΝ δηλ. ενταξει....

Καλος ο θηλασμος αλλα οταν δεν παει αλλο δεν παει!!!!!Αμαν πια αυτα τα κολληματα!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΞΩ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπέμπα τώρα είναι 3 μηνών και κάτι, 3 μηνών ήτανε 5600 gr και 63 εκ.Γεννήυηκε 3700 και 52 εκ.Λέτε να της ανοίξω καμιά τρυπούλα? Τα Chicco χρησιμοποιούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mik έγραψε:

Η μπέμπα τώρα είναι 3 μηνών και κάτι, 3 μηνών ήτανε 5600 gr και 63 εκ.Γεννήυηκε 3700 και 52 εκ.Λέτε να της ανοίξω καμιά τρυπούλα? Τα Chicco χρησιμοποιούμε.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΣ CHICCO, ΠΑΝΤΑ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΗΣ ΝΥΚ. ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Αννιώ έγραψε:

[/quote:r8gn9053]ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ

Κοιτα να σου πω...υπαρχει αυτη η ταση απο μερικα μελη να αναδεικνυουνε το ποσο καλες μαναδες ειναι επειδη θηλαζουνε.

Εγω προσωπικα δεν θηλασα παρα μονο λιγες μερες επειδη με αγχωσε ολη αυτη η παραφιλολογια και οι θεωριες γυρω απο το θεμα.

Το αν εγω ηθελα ή οχι να θηλασω το ξερω μονο εγω.

Ενταξει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Αννιω μου...........

Καταλαβαινω απολυτα τι λες.....

Δε μιλαω μονο για το θηλασμο αλλα γενικοτερα.

Οπως για παραδειγμα το θεμα με τις καισαρικες...

Για μενα ειναι αγκαθι που ποναει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι προσωπικη επιθεση αυτη αλλα ετσι οπως το εθεσες ειναι σα να μου λες οτι δεν θελω να θηλασω.

Κυριως αναφερθηκε η παρατηρηση μου σε κατι που εγραψε μια αλλη κοπελα που με καμαρι δηλωσε οτι θηλασε 1,5 χρονο σε μια μαμα που στεναχωριεται που σταματαει το θηλασμο επειδη πλεον δεν εχει γαλα.

Η ψυχολογια της δεν φτιαχνεται με το να επισημαινουμε οτι οι παιδιατροι φταινε!

Αναφερομαι στο ποστ της mik που ζητησε βοηθεια για μπιμπερο κι οχι να της κανουμε επιδειξη συνεπειας στον ΘΗΛΑΣΜΟ!!!Βοηθεια ζητησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασα απανταω στην καντινου και μονο σε αυτην που υπονοησε οτι δεν θελω να θηλασω και τα λεω αυτα.

Θα ανοιχτει ενα θεμα συζητησης,για να δειτε αν παρουν βημα οι κοπελες που δεν θηλασαν για τον α' ή β' λογο πως αισθανονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Νατασα απανταω στην καντινου και μονο σε αυτην που υπονοησε οτι δεν θελω να θηλασω και τα λεω αυτα.

Θα ανοιχτει ενα θεμα συζητησης,για να δειτε αν παρουν βημα οι κοπελες που δεν θηλασαν για τον α' ή β' λογο πως αισθανονται!

ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ, ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΗΞΩ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ. ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕΣ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΧΩ? ΠΩΣ ΘΗΛΑΖΩ ΗΔΗ 5 ΜΗΝΕΣ? ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΟΧΙ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΕΘΗΞΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΑΥΤΟ! ΘΑ ΔΕΙΣ ,ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΠΩΣ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ, ΘΑ ΑΝΝΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω με το χερι στην καρδια σου λεω οτι δεν θελω να διαπληκτισουμε .

Αν μια μητέρα για τον οποιοδηποτε λογο δεν θελει να συνεχισει το θηλασμο αυτο ειναι φυσικά απο ολες μας σεβαστό ! Καμιά μας , ποτέ δεν εκκρινε μητέρα που δεν συνέχισε το θηλασμό !

Αν ομως η μητέρα πεσει σε ασχετο παιδίατρο , ή σε κακες συμβουλες απο τον περιγυρο ή ...ή ...τοτε και μεις προσπαθουμε να την βοηθήσουμε αν μπορουμε και αν η ιδια το επιθυμεί.

Θελω να σε ρωτησω κατι Αννιω και αν θελεις απαντας ..

Γιατι φταιει ο θηλασμος και οχι το συμπλήρωμα ? Γιατι να κοψει το θηλασμο και οχι το συμπλήρωμα ?

Προσωπικά κατάλαβα οτι η μικ δεν θα συνέχιζε το θηλασμο ούτως ή αλλως γιατι θα γυρισει στη δουλεια και το γάλα της φυσικά μειωθηκε γιατι εδινε απο τον πρωτο μηνα συμπλήρωμα .

Mik μου δεν έχω ιδέα για το θέμα σου ...τα ιδια τραβηξε και τραβαει και μια φιλη μου ! Ακομα και τωρα που ο μπεμπης ειναι 8 μηνων εχουνε προβλημα με το γάλα (Ενω φαγητό τρωει πιο ανετα) .

Καλη δύναμη και καλη επιτυχία !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου, αν διάβασες και παραπάνω θα είδες ότι κι εμένα που είμαι στην 10η (δεν την έχω κλείσει καλά καλα) κάπως υποχώρησαν τα συμπτώματα, όχι πλήρως αλλά σίγουρα είναι πιο ήπια κι ανησυχώ εξίσου - ειδικά το στήθος που ήταν το μόνιμο "σύμπτωμα" για μένα μέχρι στιγμη΄ς, γιατί τα άλλα μια είναι μια δεν είναι. Το ίδιο αναφέρει κι η @Kiddo που είναι πιο κοντά σε σένα με βάση τις εβδομάδες. Δε θα σου πω να μην ανησυχείς γιατί ξέρω από πρώτο χέρι ότι αυτό δε μπορεί να το εφαρμόσει κανείς - ειδικά εμείς που έχουμε δυστυχώς και τις ατυχείς εγκυμοσύνες μας στο παρελθόν... Απλά θα αφήσω εδώ κάτι που μου υπενθύμισε ο μπαμπάς μου χθες που συζητούσαμε τους φόβους μου, κάτι που του είχα πει κι εγώ σε μια στιγμή που δεν ήταν καλά: "Ο άνθρωπος που ζει στο παρελθόν είναι πάντα δυστυχισμένος, ο άνθρωπος που ζει στο μέλλον είναι μονίμως αγχωμένος, κι εκείνος που ζει στο παρόν είναι απλά ευτυχισμένος". Εμένα αυτό με ξεκλείδωσε κάπως. Δε θα πω ψέμματα, κι εγώ αγωνιώ για το ραντεβού της Τρίτης που έχω, αλλά σήμερα επιλέγω να ζω στο παρόν, είμαι έγκυος, έχω μέσα μου το μωράκι μου που είναι μια ευλογία από μόνο του. Προσπάθησε να ζήσεις στο σήμερα λοιπόν και να σκέφτεσαι όσο πιο θετικά μπορείς. Είχα βάλει κι ένα βίντεο πιο πάνω αν θες να το τσεκάρεις (τώρα βεβαια θα μου πεις που να βρω το χρόνο και με το μωρό) και προσωπικά το συνδυάζω με ασκήσεις ανάσεων για να ηρεμώ. Σήμερα είμαι αρκετά πιο ανάλαφρη και ήρεμη 🙏 Είναι δύσκολος ο δρόμος της εγκυμοσύνης όταν ανήκουμε στο "1 στις 4" αλλά ωφείλουμε για τα μωράκια που κυοφορούμε να τα γιορτάζουμε κάθε μέρα που είναι μέσα μας ❤️ Δεν είμαι κοντά στη θρησκεία, αλλά κάθε μέρα νιώθω την ανάγκη να προσεύχομαι στην Παναγία να προστατεύει το μωρό μου. Εύχομαι να είναι όλα τα μωράκια μας καλά και να γεμίσουν τις αγκαλίτσες μας 🙏☘️🤱  
    • Κορίτσια καλησπέρα. Χάθηκα γιατί από την Κυριακή είμαστε στο χωριο του άντρα μου, στα πεθερικά, και έχουμε γονατίσει. Δυστυχώς δεν έχουμε την παραμικρή βοήθεια με την μπεμπα,την παραμικρή όμως παρόλο που ανακοινώσαμε την εγκυμοσύνη μου. Τελοσπαντων.... Σε άλλα νέα αυτήν την εβδομάδα τα συμπτώματα μου υποχώρησαν πλήρως, δεν είχα και πολλά εξάλλου. Είμαι 11+3 και την Τρίτη έχω αυχενική. Εννοείται έχω πανικοβληθεί, πιστεύω θα πάω για αυχενική και η καρδούλα θα έχει σταματήσει..... Δεν νιώθω απολύτως τίποτα, ούτε έστω μια αναγουλα να ησυχάσω κάπως. Απλά προσεύχομαι και αναμένω να έρθει η Τρίτη που ξέρω ότι μόλις ξυπνήσω το πρωί η ψυχολογία μου θα είναι πολύ κακή.  
    • Αχ κατάλαβα τι εχουμε να τραβήξουμε 🤣
    • Ναι δοκιμασε το να μας πεις την γνωμη σου εγω κύριος αυτό επαιρνα να σου πω την αλήθεια  αλλα κορίτσια όταν αρχίσαμε τις τροφες και λερωνόταν εεεε δεν καθαρίζουν με τίποτα τα ρούχα τους τι να πω έχω τρελαθεί.. αυτήν η μπανάνα και ντομάτα δεν βγαίνουν με ΤΙΠΟΤΑ 
    • Πήρα κι εγω πριν λιγο το  baby planet πριν λιγο που πηγα σούπερ να το δοκιμασω κι αυτο! Απο όσα μύρισα εκεί  μου αρεσε αυτο πιο πολύ! Θα δείξει!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...