Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.......


Recommended Posts

apis έγραψε:

Οκ Εμεις σημερα κατηγορουμε μια γυναικα που εκανε εκτρωση Αυριο οι ιδιοι θα βλεπουμε τα παιδακια στα ιδρυματα ή στο δρομο και θα μονολογουμε "τι τα κανουν τα παιδια αφου δεν μπορουν να τα θρεψουν" τι φταινε"

Κοπτομαστε για τα δικαιωματα του αγεννητου παιδιου ..μα οταν ειμαστε αντιμετωποι με τα γεννημενα στρεφουμε αλλου το βλεμμα ή απλα κανουμε φθηνα σχολια(εστω οι περισσοτεροι)

Βαζουμε σημαια τον πονο μας τη δικη μας ατυχια και γινομαστε σκληροι και ωρες ωρες και υποκριτες

Η εκτρωση δεν αποτελει ευκολη λυση ειδικα για μια γυναικα στην ηλικια των 33 χρονων.. γιατι δε εχει να παρει κανενα "ελαφρυντικο" απο την υποκριτικη μας κοινωνια(εμας εννοω)ουτε αυτο της νεοτητας ουτε αυτο της μη συνειδητης επιλογης

Το εκανε ..κατι σοβαρο την οδηγησε εκει..κατι που η ιδια ξερει καλυτερα

Γι αυτο και ποναει ..και με τον τροπο της ζηταει βοηθεια

Πεφτουμε σαν τα κορακια πανω της να πουμε οτι εμεις πονεσαμε περισσοτερο που χασαμε ενα μωρο γιατι ετσι ετυχε

Ποσο λαθος κανουμε ομως..ΠΟσο αραγε να ποναει οταν ειναι συνειδητη η επιλογη..οταν δεν εχεις να ριξεις το φταιξιμο πουθενα παρα μονο στον εαυτο σου

Οταν δεν εχεις να κατηγορησεις κανενα ουτε το γιατρο σου, ουτε την τυχη σου εστω το Θεο

Δεν ξερω αλλα πρεπει να ποναει παααρα πολυ..για να καθομαστε και να κανουμε επιπλεον κυρηγματα

Συμφωνω!Και επισης να συμπληρώσω οτι κάνετε λάθος οσο αφορά το οικονομικό. Και θα μιλήσω για την κοπέλα αλλα για μενα που το βιώνω. Θελω να κανω δεύτερο παιδάκι και το καθυστερώ για αυτο το λογο. Στα λόγια ολα εύκολα ειναι. Και μενα μου λενε διαφορα. Αλλα κανεις δεν ειναι στο σπιτι μου για να ξερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Διαβαζω τα μηνυματα σας κ η φραση που με εχει αγγιξει ειναι της apis<Η εκτρωση δεν αποτελει ευκολη λυση ειδικα για μια γυναικα στην ηλικια των 33 χρονων.. >

Γνωριζω πολυ καλα τι εκανα κ θα πληρωσω αλλοστε τα λαθη μας ολοι τα πληρωνουμε!Δεν ζητησα λογια παρηγοριας γιατι αυτη η αποφαση δεν σηκωνει παρηγορια.

Τελος για εμενα δεν ειναι καλυτερη η μανα που αποφασιζει να φερει στο κοσμο το παιδι κ το μεγαλωνουν οι γιαγιαδες επειδη θελει να κανει τη ζωη της ή εκεινη που αμελει τη ψυχικη κ σωματικη υγεια του παιδιου της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hai έγραψε:

geia sou apis mou.tha diafwnisw mazi sou.i ektrwsi pou kanei mia ginaika 33 xronwn simainei aneythinotita kai egoisti anthropo.den katakrino tin kopela apla ekfrazo tin apopsi mou.pantos gnorizo polles anipantres miteres pou megalonoun ta paidia tous axioprepos xwris na katalixoun ta paidakia se idrimata.filia apis mou.

Ε τώρα εντάξει!Και εγω ξερω περιπτώσεις που γυναίκες κάνουν το ενα παιδί μετα απ το αλλο για να εκβιάσουν τον άντρα να μη λακίσει! Αμα το πάμε τοσο μακρυά την κάτσαμε τη βάρκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hai έγραψε:

geia sou apis mou.tha diafwnisw mazi sou.i ektrwsi pou kanei mia ginaika 33 xronwn simainei aneythinotita kai egoisti anthropo.den katakrino tin kopela apla ekfrazo tin apopsi mou.pantos gnorizo polles anipantres miteres pou megalonoun ta paidia tous axioprepos xwris na katalixoun ta paidakia se idrimata.filia apis mou.

ΔΕν αναφερομουνα σε καμια περιπτωση στις ανυπαντρες μητερες

αλλα στη δικη μας σταση απεναντι στο θεμα των παιδιων εκεινων ..που ηρθαν στη ζωη και αντιμετωπιζουν την αδιαφορια μας

Ενω απο την αλλη οταν μιλαμε για εκτρωση (η οποια ειναι νομιμο δικαιωμα καθε γυναικας ως την 12η εβδομαδα, για να μην ξεχνιομαστε) δειχνουμε μια κατα τη γνωμη μου υπερβολικη ευαισθησια για το παιδι που δεν ηρθε στη ζωη

Μιλαω για τη υποκρισια και τον εγωισμο που εχουμε σαν ατομα και σαν κοινωνια

Φιλια και απο μενα βρε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sumfwnw me ti Fani..

K Nellu to ti exei perasei i kathe mia den to kserei kaneis para mono i idia!

Den mporeis na ksereis poia exei perasei apo auto to stadio.

Edw grafoume osa theloume emeis na diavastoun k isws uparxoun k alla loukia pou travaei i kathe mia opote auto pou egrapses

"Και θα παρακαλούσα πάρα πολύ όσες κοπέλες δεν έχουν περάσει απο αυτό το στάδιο να εκφέρουν λίγο καλύτερα την άποψη τους και χωρίς δηλώσεις γιατί ο καιρός έχει γυρίσματα.Εύχομαι πότε καμία να μην βρεθεί σε αυτή την δύσκολη θέση όμως η ζωή είναι απρόβλεπτη."

gia mena den isxuei.Mporei na exw perasei apo kei k apla na min to kserei kaneis k gi'auto k na kanw dilwseis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ

ΣΚΕΨΗΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΗΜΒΕΙ ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ.

<ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΗΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΕΡΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.>

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΞΗ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ ΑΥΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΣΧΕΔΩΝ ΜΙΣΩ ΧΡΟΝΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΧΑ ΜΙΣΙΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ

<ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΩΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΕΧΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ>

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΕΣΥ ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕΛΟΝ

ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ

ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ

ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ

ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΕΒΕΑ

ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΗ

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΔΕΝ

ΦΑΝΗΚΕ ΑΝΤΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΙΝΗΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΗΓΜΗ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΣΕΣ 20 ΧΡΟΝΑ< ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΑ ΠΩ ΕΓΩ> ΠΗΡΑΝ ΤΙΣ ΕΥΘΗΝΕΣ ΤΟΥΣ

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΧΩΡΕΣΕΙΣ

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ

ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΚΑΛΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΓΕΝΝΑΝΕ Κ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝΕ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ,

ΟΥΤΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑ

ΑΥΤΟ Κ ΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΕΞΩ) ΘΑ

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΕΣ Κ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑ

ΠΑΙΔΙ,ΜΙΑ ΨΥΧΗ....ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Κ ΝΑ ΤΟ

ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ

ΟΤΙ ΔΗΛ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ{ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ}!?????

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ Η 35 Κ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝΕ ......

!

ΝΑΙ Κ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΟΤΕ

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ(ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ Η

ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΑΝ Κ.....Κ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)

ΟΜΩΣ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ

ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΑΡΕΣΕΙ Η ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ.....

Κ ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ....ΟΜΩΣ

ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΘΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΩ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΩ.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ ΘΕΛΩ....

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ???

ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Κ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ

ΖΩΗ ΣΟΥ!!!!

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και Anastasoudi να απάντήσω στο μήνυμά σου...ναι έχεις δίκιο..΄κακώς αναφέρεται το όνομα του Θεού...τίποτα δεν είναι θέλημα θεού από όλα όσα μας συμβαίνουν...αν ειναι έτσι τότε για ποιο σκοπό αφήνει τα παιδάκια στην Αφρική να πεθαίνουν;Ποιο είναι το θέλημά του εκέι; Τί μήνυμα θέλει να μεταφερει;; Για να διορθώσω..δεν είμαι άπιστη...πιστεύω στο Θεο ίσως με διαφορετικό τρόπο από όταν ήμουν μικρή αλλά πιστεύω..Εγώ θα μιλήσω για ανθρώπινες επιλογές και για λάθη τις φυσης γενικά μιλώντας, δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο...ακόμη και αυτο που έκανε η Ελενα ή εγώ ή ακόμη χειρότερα για τα εγκληματα που κάνουν μαμάδες καισκοτώνουν τα μωρά τους μόλις γεννηθούν επειδη δεν έχουν να τα θρέψουν λέγεται ζωωδες ένστικτό επιβίωσης και επειδή έχουμε παραπάνω λογικη από τα υπόλοιπα όντα δε σημαίνει ότι δεν παρασυρόμαστε απο αυτά..δεν συμφωνώ με τίποτα απο΄όλα αυτά..αλλά ξέρω πως ο άνθρωπος όταν βλέπει πως κάτι του προκαλέι δυσκολία στην επιβιωση του δίνει με τον τρόπο του ένα τέλος σε αυτό..έτσι πάει όχι μόνο στους ανθρώπους αλλά και σε όλα τα όντα..και κανένας Θεός δεν θα τιμωρήσει ούτε εμάς ούτε τα χαμστεράκια ας πουμε που τρώνε τα μικρά τους όταν δεν μπορουν να τα ταισουν...όλοι το ίδιο είμαστε ...από την ίδια ύλη φτιαγμένοι...και αν υπάρχει Θεος για μιας τότε υπάρχει και γι αυτά...Ελπίζω να μην ξεφυγα πολύ απο το θέμα μας εεε;;; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Ρε κορίτσια αν είναι δυνατόν...

Πρέπει να της υπενθυμίζουμε σε κάθε μηνυμα των 10 σελίδων οτι δεν έκανε το σωστό;Νομίζω αυτό το ξέρει αλλιώς δεν θα είχε ανοιξει και αυτό το ποστ.Χρειάζεται στήριξη και όχι να την κάνουμε χειρότερα.

Και θα παρακαλούσα πάρα πολύ όσες κοπέλες δεν έχουν περάσει απο αυτό το στάδιο να εκφέρουν λίγο καλύτερα την άποψη τους και χωρίς δηλώσεις γιατί ο καιρός έχει γυρίσματα.Εύχομαι πότε καμία να μην βρεθεί σε αυτή την δύσκολη θέση όμως η ζωή είναι απρόβλεπτη.Παράδειγμα η ίδια η Έλενα που μας είπε οτι ποτέ δεν καταλάβαινε τις κοπέλες που κάνουν διακοπή κύησης.

Σας παρακαλώ το θέμα είναι αρκετά λεπτό και περίπλοκο.Το πέρασα και εγώ με τον σύντροφο μου και μάλιστα απο την μια στιγμή στην άλλη βρεθήκαμε και οι δυο στο δρόμο και χωρίς δουλειά(μας συντηρούσαν οι γονείς μας μέχρι τότε)Εκείνες τις δύσκολες ώρες εγώ προσωπικά δεν ήθελα να ακούω το πόσο ανεύθυνη είμαι.Ήθελα μια ζεστή αγκαλιά.Και η Έλενα μας το ίδιο...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ενα θα πω και δεν θα ανακατευτω αλλο..Μην την σταυρονουμε..το λαθος το ξερει παντα θα ποναει δυστηχως :( .Το mammyland ειναι μια αγκαλια για ολους..Καλο ειναι να την αγκαλιασουμε και να την στηρηξουμε..ΜΕ ΑΓΑΠΗ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα αλλαξα πολλες γνωμες μεχρι να φτασω στην απαντηση που θα σου δωσω..

τελικα θα συμφωνησω κυριως με την apis,η οποια ειναι μια γυναικα που περασε κατι πολυ τραγικο στη ζωη της σε σχεση με απωλεια παιδιου και ομως αντι "να σε στησει στον τοιχο" ειχε μια αντικειμενικοτατη αποψη που προσωπικα θαυμασα..

επειδη πριν ενα χρονο ειχα χασει δυο μωρακια στην τρυφερη ηλικια των 20,και δεν μπορω ακομα μετα απο ενα χρονο να συνελθω απο το σοκ,και ουτε και μπορεσα ακομα να ξανα μεινω εγκυος,αρχικα ηθελα να σου τονισω το "λαθος" που εκανες για να βγαλω το απωθημενο μου...

κι εγω οταν ειχα μεινει εγκυος σπουδαζα,ο συντροφος μου φανταρος,και ειχα σκεφτει καποια στιγμη την εκτρωση(γιατι ηταν και δυδιμα και δεν υπηρχε καν προοπτικη εισοδηματος γιατι οταν θα απολυοταν απο το στρατο θα ημουν ετοιμογεννη) αλλα δε μου πηγαινε η καρδια να το κανω.επισης ο αντρουλης μου τα ηθελε τα μωρακια και δεν ηθελε να ακουσει με τιποτα για εκτρωση..στηριχτηκαμε λοιπον στους γονεις για λιγο καιρο και ετσι αποφασισα να τα κρατησω και τα αγαπησα πολυ οσπου δυστυχως στη 10η εβδομαδα "με αφησαν" εκεινα..απο τοτε προσπαθουμε για παιδακι και δεν ερχεται..

εκανες κατι για το οποιο πονας πολυ τωρα και για μενα αυτο ειναι που μετραει.. γιατι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΕΣΥ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙ ΑΥΣΤΗΡΑ.ΕΣΥ ΚΑΙΣ,ΕΣΥ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΕΙΣ,ΕΣΥ ΕΧΑΣΕΣ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ,ΕΣΥ ΥΠΕΣΤΗΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΣΟΥ..ΟΥΤΕ ΕΓΩ,ΟΥΤΕ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ,ΟΥΤΕ Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΓΩΝΙΑΣ.

αν σε βοηθαει,πανε να εξομολογηθεις και κοιτα να δουλεψεις τη σχεση σου τωρα που ειναι δυσκολα τα πραγματα για εσας τους δυο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

προσωπικα αλλαξα πολλες γνωμες μεχρι να φτασω στην απαντηση που θα σου δωσω..

τελικα θα συμφωνησω κυριως με την apis,η οποια ειναι μια γυναικα που περασε κατι πολυ τραγικο στη ζωη της σε σχεση με απωλεια παιδιου και ομως αντι "να σε στησει στον τοιχο" ειχε μια αντικειμενικοτατη αποψη που προσωπικα θαυμασα..

επειδη πριν ενα χρονο ειχα χασει δυο μωρακια στην τρυφερη ηλικια των 20,και δεν μπορω ακομα μετα απο ενα χρονο να συνελθω απο το σοκ,και ουτε και μπορεσα ακομα να ξανα μεινω εγκυος,αρχικα ηθελα να σου τονισω το "λαθος" που εκανες για να βγαλω το απωθημενο μου...

κι εγω οταν ειχα μεινει εγκυος σπουδαζα,ο συντροφος μου φανταρος,και ειχα σκεφτει καποια στιγμη την εκτρωση(γιατι ηταν και δυδιμα και δεν υπηρχε καν προοπτικη εισοδηματος γιατι οταν θα απολυοταν απο το στρατο θα ημουν ετοιμογεννη) αλλα δε μου πηγαινε η καρδια να το κανω.επισης ο αντρουλης μου τα ηθελε τα μωρακια και δεν ηθελε να ακουσει με τιποτα για εκτρωση..στηριχτηκαμε λοιπον στους γονεις για λιγο καιρο και ετσι αποφασισα να τα κρατησω και τα αγαπησα πολυ οσπου δυστυχως στη 10η εβδομαδα "με αφησαν" εκεινα..απο τοτε προσπαθουμε για παιδακι και δεν ερχεται..

εκανες κατι για το οποιο πονας πολυ τωρα και για μενα αυτο ειναι που μετραει.. γιατι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΕΣΥ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙ ΑΥΣΤΗΡΑ.ΕΣΥ ΚΑΙΣ,ΕΣΥ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΕΙΣ,ΕΣΥ ΕΧΑΣΕΣ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ,ΕΣΥ ΥΠΕΣΤΗΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΣΟΥ..ΟΥΤΕ ΕΓΩ,ΟΥΤΕ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ,ΟΥΤΕ Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΓΩΝΙΑΣ.

αν σε βοηθαει,πανε να εξομολογηθεις και κοιτα να δουλεψεις τη σχεση σου τωρα που ειναι δυσκολα τα πραγματα για εσας τους δυο..

Συμφωνώ απόλυτα...Λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβη.Εύχομαι σύντομα να ξαναγυρίσουν και τα δυο σου μωράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπαμαι πολυ που πηρες μια αποφαση που τελικα μετανιωσες. Σου ευχομαι να μην ξαναβρεθεις σε παρομοια θεση. Φοβαμαι ομως οτι στη σχεση σου με τον συντροφο σου το γυαλι ραγισε ... αυτο βεβαια το ξερεις μονο εσυ... Αχ,ελπιζω να βρεις τη δύναμη να το ξεπερασεις, δεν μπορω να φανταστω ποσο πονάς... Σκεψου την πιθανοτητα να αναζητησεις την βοηθεια μιας ψυχολογου. πιστευω οτι θα σε βοηθησει να ξεκαθαρησεις τα πραγματα μεσα σου. αν θελεις μπορω να σου συστησω καποιες.

Κοιταζω την κορουλα μου που καθεται στο ριλαξ της και με χαζευει καθως διαβαζω τις απαντησεις σας και ευχαριστω την μανα μου που μου εδωσε μυαλο και απο τα 17 μου επαιρνα αντισυλληπτικα. γιατι ο θεος δεν εχει καμια σχεση αλλα τα μυαλα που κουβαλαμε. γιατι ρε γαμωτο στην ελλαδα να χουμε τα μεγαλυτερα ποσοστα εκτρωσεων και τα μικροτερα ποσοστα χρησης αντισυλληπτικών? συγγνωμη ρε κοριτσια αλλα τρελαινομαι δηλαδη! μπορει να ειναι λιγο ασχετο αλλα τρελαινομαι! ας προσπαθησουμε εμεις οι μαμαδες να μαθουμε στα παιδια μας τι σημαινει προφυλαξη, έλεος, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΜΗΠΩΣ ΒΙΑΣΤΗΚΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ?

ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ. ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΚΡΙΜΑ.:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Εύχομαι σύντομα να ξαναγυρίσουν και τα δυο σου μωράκια

σε ευχαριστω παρα πολυ και εσυ να χαιρεσαι την πολυ ομορφη κορουλα σου και ευχομαι ο Θεος να σου τα φερει ολα βολικα,αν και οπως και να χει ειστε πολυ γεναιο ζευγαρι και θα τα καταφερετε σε οποιες συνθηκες..να ειστε καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΖΗΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ, Κ ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΕΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΑ ΝΙΩΘΕΙ ΕΤΣΙ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ Κ ΣΤΟΡΓΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lesaki έγραψε:

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΖΗΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ, Κ ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΕΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΑ ΝΙΩΘΕΙ ΕΤΣΙ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ Κ ΣΤΟΡΓΗ.

φρονιμα εσυ...φρεσκοεγγυουλα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mina2 έγραψε:

dalia mou eisai poli glikos an8ropos den ksexnas kamia mas se efxaristoume

efxomai i efxoula sou k gia mena k gia mikroulaxristos k gia tin tirogaridaki k tin asterias poli poli sidoma na piasei tin eixame anagi afti tin efxoula oles mas filia polla .

Μίνα μου, όταν διάβασα τα νέα σου για την εγκυμοσύνη κι είδα με πόσο λαχτάρα το ήθελες.. είχα χαρεί πάρα πολύ! Και μετά που διάβασα γι' αυτό που σου συνέβη, και στην Φανή και στην Λίνα είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ!! :(

ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ και εγώ αυτό προσπαθώ να πω!! Ότι αν και είμαι κατά της έκτρωσης, -βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι σε ωθεί να το κάνεις- δεν κρίνω και μάλιστα στενοχωρήθηκα που έγινε ότι έγινε!!

AthinaK, για μια ακόμα φορά θα συμφωνησω μαζί σου!! Μόνο από τα παιδιά μου θα πρέπει να κριθώ αν ήμουνα καλή γι'αυτά! Θεωρώ ότι κανένας δεν μπορεί που είναι στην απ'έξω να κρίνει!!

apis μου... Νομίζω πως τα είπες όλα!! Εσύ που πέρασες κι'όλα αυτά .. Ειλικρινά με συγκίνησες!

alkost, σου εύχομαι πολύ σύντομα να μείνεις έγκυος κορίτσι μου και να πάνε όλα καλά!!

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ....

Έλενα, ζήτησες συμπαράσταση κι αυτό από μένα θα το έχεις! Στο είπα και πριν και στο ξαναλέω και τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 9 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ.ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΗ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΔΙΩΞΕΣ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΟΣ ΑΥΤΟ..ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥΣ!!ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ,ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ!ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΠΟΤΕ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ.ΘΑ ΣΕ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ!ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η alkost ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΟ ΣΤΕΡΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ..

ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια μου να εισαι καλα κοπελα μου..

κοριτσια...ολες εδω βιωνουμε διαφορετικα πραγματα,η καθεμια τα δικα της,που ομως κατα ενα τροπο μας συνδεουν ολες μεταξυ μας...ολα εχουν να κανουν με μωρακια

1 αυτες που προσπαθουν να αποκτησουν με αγωνια,κοπο και απογοητευσεις καθε μηνα.

2 αυτες που δεν καταφεραν να ζησουν το ονειρο μεχρι το τελος,και τα μωρακια τους εφυγαν πολυ νωρις(εγω ανηκω και στις δυο κατηγοριες..μη χασω!!!!)

3 αυτες που ηδη περιμενουν τα μωρακια τους και αγωνιουν καθε μερα για το αν πανε καλα τα πραγματα και πως θα εξελιχθει η κυηση

4 αυτες που ηδη τα εχουν στην αγκαλιτσα τους και ειναι ευτιχισμενες και παραλληλα εξισου αγχωμενες για το φαι τους,τα εξοδα,τα φροντηστηρια,τις κακες παρεες,το μελλον τους...

και 5 αυτες που για καποιο δικο τους λογο αποφασισαν να μην φερουν στον κοσμο αυτα τα μωρακια,αλλα βιωνουν ακτος απο την απωλεια και τον σωματικο και ψυχικο πονο,και τις ενοχες.ενοχες που εχουν οι ιδιες και ενοχες που ολοι εμεις καποια στιγμη τους κανουμε να νιωθουν λες και μας χρωστουν εξηγησεις για την αποφαση τους η λες και μας χρωστουσαν ενα μωρο και δεν μας το εδωσαν..ο πονος της απωλειας καποια στιγμη απαλυνεται(το εχω ζησει στο πετσι μου),αλλα ο πονος απο τις ενοχες δε φευγει ποτε και παντα υπαρχουν και καλοθελητες που τον θυμιζουν..μπορει να υπηρξα κι εγω ενας απο αυτους καποια στιγμη στη ζωη μου ισως για να νιωσω καλυτερα για τη δικη μου απωλεια..και θα το εκανα και σημερα αλλα η apis με εβαλε στη θεση μου πριν καν αρχισω να πληκτρολογω!!ειναι πολυ ευκολο να βγαζουμε δικα μας απωθημενα μεσα απο λαθη των αλλων και να γινομαστε δικαστες και να δικαζουμε χωρις να σκεφτομαστε τι περναει ο αλλος..ειναι στην ανθρωπινη φυση και δεν κατηγορω κανεναν...

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η ελενα ειναι μια απο μας και οπως στηριζουμε καθε κοπελα που περναει κατι δυσκολο εδω μεσα ετσι πρεπει να τη στηριξουμε και να μην την απομακρυνουμε απο το mammy γιατι εδω ειναι η θεση της οπως και η δικη μου και ολονων...αυτα,συγνωμη αν σας κουρασα(και ελπιζω να μη με βαρεθηκατε!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η ελενα ειναι μια απο μας και οπως στηριζουμε καθε κοπελα που περναει κατι δυσκολο εδω μεσα ετσι πρεπει να τη στηριξουμε και να μην την απομακρυνουμε απο το mammy γιατι εδω ειναι η θεση της οπως και η δικη μου και ολονων...αυτα,συγνωμη αν σας κουρασα(και ελπιζω να μη με βαρεθηκατε!!!)

Αυτό τα λέει όλα!! Η κοπέλα ζήτησε συμπαράσταση! Ζήτησε κάποιον να πει αυτό που της συνέβη! Δηλώνει ότι μετάνιωσε ότι δεν ήταν σύμφωνη!! Είναι κρίμα να την απομακρύνουμε άθελα μας από το mammy!! Ας την βοηθήσουμε ότι και να έγινε! Είτε συμφωνούμε, είτε όχι, είμαστε πάνω απ'όλα άνθρωποι.. κι όλοι μας κάνουμε λάθη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΒΓΑΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΘΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ,ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ.ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΕΙΠΕ Η ΚΑΘΕΜΙΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ.ΑΣ ΜΗΝ ΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΑΠΛΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

νταλια μου να εισαι καλα κοπελα μου..

κοριτσια...ολες εδω βιωνουμε διαφορετικα πραγματα,η καθεμια τα δικα της,που ομως κατα ενα τροπο μας συνδεουν ολες μεταξυ μας...ολα εχουν να κανουν με μωρακια

1 αυτες που προσπαθουν να αποκτησουν με αγωνια,κοπο και απογοητευσεις καθε μηνα.

2 αυτες που δεν καταφεραν να ζησουν το ονειρο μεχρι το τελος,και τα μωρακια τους εφυγαν πολυ νωρις(εγω ανηκω και στις δυο κατηγοριες..μη χασω!!!!)

3 αυτες που ηδη περιμενουν τα μωρακια τους και αγωνιουν καθε μερα για το αν πανε καλα τα πραγματα και πως θα εξελιχθει η κυηση

4 αυτες που ηδη τα εχουν στην αγκαλιτσα τους και ειναι ευτιχισμενες και παραλληλα εξισου αγχωμενες για το φαι τους,τα εξοδα,τα φροντηστηρια,τις κακες παρεες,το μελλον τους...

και 5 αυτες που για καποιο δικο τους λογο αποφασισαν να μην φερουν στον κοσμο αυτα τα μωρακια,αλλα βιωνουν ακτος απο την απωλεια και τον σωματικο και ψυχικο πονο,και τις ενοχες.ενοχες που εχουν οι ιδιες και ενοχες που ολοι εμεις καποια στιγμη τους κανουμε να νιωθουν λες και μας χρωστουν εξηγησεις για την αποφαση τους η λες και μας χρωστουσαν ενα μωρο και δεν μας το εδωσαν..ο πονος της απωλειας καποια στιγμη απαλυνεται(το εχω ζησει στο πετσι μου),αλλα ο πονος απο τις ενοχες δε φευγει ποτε και παντα υπαρχουν και καλοθελητες που τον θυμιζουν..μπορει να υπηρξα κι εγω ενας απο αυτους καποια στιγμη στη ζωη μου ισως για να νιωσω καλυτερα για τη δικη μου απωλεια..και θα το εκανα και σημερα αλλα η apis με εβαλε στη θεση μου πριν καν αρχισω να πληκτρολογω!!ειναι πολυ ευκολο να βγαζουμε δικα μας απωθημενα μεσα απο λαθη των αλλων και να γινομαστε δικαστες και να δικαζουμε χωρις να σκεφτομαστε τι περναει ο αλλος..ειναι στην ανθρωπινη φυση και δεν κατηγορω κανεναν...

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η ελενα ειναι μια απο μας και οπως στηριζουμε καθε κοπελα που περναει κατι δυσκολο εδω μεσα ετσι πρεπει να τη στηριξουμε και να μην την απομακρυνουμε απο το mammy γιατι εδω ειναι η θεση της οπως και η δικη μου και ολονων...αυτα,συγνωμη αν σας κουρασα(και ελπιζω να μη με βαρεθηκατε!!!)

Και πάλι συμφωνώ απόλυτα!

Εγώ πάντως δεν έχω καμία μα καμία διάθεση να κρίνω την ζωή και τις επιλογές κανενός.Προτιμώ να τις στηρίζω ακόμα και αν δεν συμφωνώ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
    • Ναι, κουλό. Κ εγώ δεν το είχα ξανακούσει, μου φαινόταν πολυ αντιφατικο, γι αυτό ρωτούσα την κοπέλα πώς εγινε... Τελικα από τιποτα δεν μπορούμε να είμαστε 100% ήσυχοι.
    • Καλημέρα! Ωχ φαντάζομαι πώς πέρασες.. βασικά δε θέλω να το φανταστώ 😆 Νομίζω πλέον θα πάρει καιρό να ξανακοιμηθώ ωραία όπως πριν..🤷 κάθε βράδυ πονάω γοφούς και μέση και με δυσκολία γυρνάω από τη μια πλευρά στην άλλη..έχω και τα ξυπνήματα για τουαλέτα.. άσε.. ευτυχώς εγώ δεν πρήστηκα ακόμη στα πόδια.. Να σου πω γτ όχι μπάνιο στη θάλασσα; Για τους μύκητες; Πάλι διχογνωμία στους γιατρούς βλέπω.. θα ρωτήσω κι εγώ σε μια βδομάδα που θα πάω..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...