Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΠΟΣΠΑΔΙΑΣ-πληροφορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα!Έχω ένα αγοράκι 2,5 χρονών με υποσπαδία.Πρόκειται μάλλον να χειρουργηθει:( και θά'θελα,παρακαλώ, πληροφορίες για τυχόν εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας(Laser?),καλούς γιατρούς στην θεσ/νικη(Ιπποκράτειο?)και την εμπειρία σας απο την όλη διαδικασία.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστηχως καλη μου δεν μπορω να σε βοηθησω δεν ζω στην Ελλαδα αλλα ετσι πληροφοριακα τι ειναι ΥΠΟΣΠΑΔΙΑΣ?? Ελπιζω να μπορεσουν αλλες κοπελες να σε βοηθησουν και ευχομαι οτι καλυτερο στο μωρακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και καλο μηνα!!!Δεν ειχα ιδεα μεχρι στιγμης τι ειναι αυτο αλλα επειδη ημουν περιεργη εψαξα να βρω κατι σε γενικες γραμμες που θα μας δωσει μια ιδεα για το τι ειναι ο υποσπαδίας

Ελπιζω να πανε ολα καλα για το αγορακι σου και μην αγχωνεσαι αν εμπιστευεσαι τον γιατρο σας

Τι είναι ο υποσπαδίας;

Υποσπαδίας είναι η συγγενής ανωμαλία κατά την οποία δεν τελειώνει η κατασκευή της ουρήθρας κατά την διάρκεια της εμβρυϊκής ζωής. Το στόμιο της ουρήθρας (κανάλι το οποίο διατρέχει το πέος και από το οποίο ουρούμε) δεν ευρίσκεται στην κορυφή του πέους αλλά λίγο ή πολύ χαμηλότερα εις την κάτω επιφάνεια αυτού.

Τι προβλήματα προκαλεί;

Οι μικρού βαθμού υποσπαδίες, όταν το στόμιο της ουρήθρας ευρίσκεται μέχρι και 1 cm από την κορυφή του πέους, δεν δημιουργούν παρά αισθητικά και κατά συνέπεια ψυχολογικά προβλήματα. Οταν το στόμιο της ουρήθρας ευρίσκεται χαμηλότερα, το αγόρι ουρεί προς τα κάτω με αποτέλεσμα πολλές φορές να υποχρεούται να ουρεί καθιστό. Το σπέρμα κατά την διάρκεια των αυριανών επαφών μπορεί να μην εισέρχεται στον κόλπο της γυναίκας με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμα και στειρότης.

Πως γίνεται η θεραπεία;

Η θεραπεία είναι χειρουργική αποκλειστικά. Οι μικρού βαθμού υποσπαδίες χειρουργούνται χωρίς παραμονή ή με μόνο μια νύκτα παραμονής στο νοσοκομείο. Χρησιμοποιώντας τους τοπικούς ιστούς του πέους δημιουργούμε το τμήμα του καναλιού της ουρήθρας που λείπει, με αποτέλεσμα το παιδί να ουρεί φυσιολογικά από την κορυφή του πέους. Για τους σπανίους υποσπαδίες όπου το στόμιο της ουρήθρας ευρίσκεται εις την βάση του πέους, απαιτούνται έξι ημέρες νοσηλεία με καθετήρα. Όλα τα ράμματα που χρησιμοποιούνται είναι απορροφήσιμα με αποτέλεσμα το παιδί να μην υποβάλλεται στην διαδικασία αφαίρεσης τους.

Σε τι ηλικία χειρουργούνται οι υποσπαδίες;

Το 95% των υποσπαδιών χειρουργείται σε ηλικία 10-12 μηνών, ενώ οι υπόλοιποι προς την ηλικία των 2 ετών. Η επέμβαση σε μεγαλύτερη ηλικία ναι μεν απλουστεύει τα πράγματα για τον χειρουργό αλλά επιδεινώνει την αντίδραση των παιδιών και μπορεί να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα.

Θα υπάρχει μεγάλο σημάδι;

Οι σημερινές τεχνικές μας επιτρέπουν να έχουμε τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα και τις περισσότερες φορές κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ότι το παιδί έχει χειρουργηθεί στο συγκεκριμένο σημείο. Είναι ασφαλής η επέμβαση αυτή; Η ασφάλεια των επεμβάσεων αυτών για το παιδί με τις προόδους της παιδοαναισθησιολογίας είναι πλέον υψηλοτάτου βαθμού. Τα ποσοστά των τοπικών επιπλοκών είναι πολύ χαμηλά και ανάλογα με την εμπειρία του χειρουργού σε αυτό το θέμα. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις, όταν αναπτυχθεί κάποιο συρίγγιο ή στένωση στο κομμάτι της ουρήθρας που κατασκευάζουμε, χρειάζεται κάποια διορθωτική κίνηση με επέμβαση η οποία είναι πάντα μικροτέρας εμβέλειας από την πρώτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Ελένη χ για τις χρήσιμες πληροφορίες!Θα ήταν όμως,θέλω να πιστεύω,

καθησυχαστικό να μου "χαρίσει"κάποια-ος προσωπικές εμπειρίες απο΄μία τέτοια επέμβαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Γιατρος σου τι σου λεει δεν το εμπιστευεσαι???γιατι δεν παιρνεις και μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλο γιατρο??

Τις πληροφοριες δεν τις εβαλα για σενα φανταζομαι ξερεις ηδη τι ειναι!!!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.Έχουμε το ίδιο πρόβλημα όμως μου κάνει εντύπωση πώς και το ανακαλύψατε τόσο μεγάλοι?

Ο δικός μου είναι 8,5 μηνών και έχουμε προγραμματίσει χειρουργείο στις 22 Ιουνίου στην Γενική κλινική με τον κ.Λαππα.Κανονικό χειρουργείο θα κάνουμε όχι laser από όσο ξέρω δεν μπορεί να γίνει έτσι.Ο γιατρός μας είπε κρατάει η επέμβαση 2 με 2,5 ώρες και για μία εβδομάδα θα έχει καθετήρα.Θα κάτσουμε 2 βράδια στην κλινική.Τον γιατρό μου τον σύστησε φιλικό ζευγάρι που ΄΄εκανε το παιδάκι τους μία άλλη επέμβαση και έμειναν ευχαριστημένοι.Αλλοι λένε πως την επέμβαση πρέπει να την κάνει ουρολόγος και άλλο παιδοχειρούργος.Ο δικός μας είναι παιδοχειρούργος.Ασε σε νιώθω απόλυτα:( Και γω είμαι μέσα στο άγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άπτην γέννα μας είχαν ενημερώσει,αλλά όλοι μας καθησυχάζαν ότι είναι..τίποτα! και μας το άφηναν για αργότερα.και τώρα που ήρθε η ώρα...ψαχνόμαστε!εμάς θα μας το κάνουν στο Ιπποκράτειο την ίδια περίοδο.μας είπαν για 1,5 ώρα χειρουργείο και για καμμιά 10 μέρες νοσηλεία.έχεις υπ'όψη σου πόσο περίπου κοστίζει μια τέτοια εγχείρηση? μήπως ο κ.Λάππας συνεργάζεται και με τον Αγ.Λουκά?σου εύχομαι καλό κουράγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimdaf δεν ξέρω αν ο γιατρός που σου είπα χειρουργεί και αλλού.Εμείς όταν πήραμε για ραντεβού τη πρώτη φορά μας το έκλεισε για τη γενική κλινική.

Τώρα όσον αφορά το κόστος..ουκ ολίγο..Ο ίδιος παίρνει 1500 με 2000e.Εμάς σα συστημένους που πήγαμε 1500e.Η κλινική 600e και ο αναισθησιολόγος άλλα 150e.Και υπόψιν θα μπούμε με άλλη διάγνωση γιτί μας είπε αυτό το χειρουργείο κοστίζει πολύ.Μάλλον η παραμονή στην κλινική και τα υλικά του χειρουργείου φαντάζομαι..

Εσάς ποιός γιατρός θα την κάνει τελικά?Σας ζήτησε "κάτι"?.

Ο ι μέρες νοσηλείας ποικίλουν με το βαθμό βαρύτητας του περιστατικού.10 μέρες μου φάνηκαν πολλές.Τί μορφή υποσπαδία έχει το παιδάκι?Εμένα βαλανικό.

Και κάτι τελευταίο μην αγχώνεστε πολύ αν μπορώ να το θέσω έτσι..

Πραγματικά είναι μία επέμβαση ρουτίνας πλέον και δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα σοβαρό το παιδί.Εμάς από την πρώτη στιγμή στο μαιευτήριο ο παιδίατρος μας είπε να μην απασχολεί είναι απλά θέμα αισθητικό πιο πολύ και για να μην τον επηρεάσει αργότερα στη σεξουαλική του ζωή και για να μην τον κοροιδέψει κανένα παιδάκι.

Εντάξει όπως και να χει χειρουργείο είναι και νάρκωση θα πάρει και θα πονάει αργότερα αλλά μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς?Καλό κουράγιο και σε σένα καλή μου και να τα ξαναπούμε όταν με το καλό κάνουμε την επέμβαση:) Να ανταλλάξουμε και απόψεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Και το δικό μου αγοράκι έχει βαλανικό υποσπαδία.

1 στις 300 γεννήσεις συμβαίνει...

Είμαι από Θεσσαλονίκη.

Έχουμε δει ουρολόγο - ανδρολόγο. Χειρουργεί στο Γεννηματά. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω λεπτομέρειες με π.μ.

Έχουμε δει παιδοχειρουργό από Παπαγεωργίου.

Έχουμε δει παιδοχειρουργό από Γεννηματά.

Καταλήξαμε στον τελευταίο.

Λέμε να μπούμε χειρουγείο όταν θα είναι 15 - 18 μηνών.

Όλοι αυτό μας συμβούλεψαν, να είναι σε μία ηλικία που το τσουτσουνάκι

να έχει αναπτυχθεί κάπως για να μπορούν να δουλέψουν καλύτερα και να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει σε μικρότερη ηλικία αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο εσωτερικό ουροποιητικό σύστημα του παιδιού.

Οι δύο πρώτοι μου είπαν ότι δεν θα αφήσουν πετσάκι,

ενώ ο τελευταίος μας είπε ότι θα πάρει μόσχευμα από άλλο μέρος του πέους για να σχηματίσει την ουρήθρα έτσι ώστε αν χρειαστεί 2η εγχείρηση να το χρησιμοποιήσει τότε (πάντα υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο).

Πάντως στο Γεννηματά που δουλεύει μία γνωστή μου, κάνουν συνέχεια τέτοιες εγχειρήσεις και έχουν πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας.΄

Να έχεις υπόψιν σου ότι η ανάρρωση έχει να κάνει και με το παιδί. Όπως και η επιτυχία της επέμβασης. Κανένας γιατρός δεν θα σου πει 100% πως θα πετύχει.

Χρειάζεται 7 ημέρες νοσηλεία. Μου είπαν ότι μπορώ να φύγω και πιο νωρίς απλά θα πρέπει να ξαναπάω για να βγάλουν το καθετηράκι.

Αλλά νομίζω ότι καλύτερα είναι να βρίσκομαι στο νοσοκομείο.

Το έχω ψάξει πολύ. Για ότι θέλεις στείλε π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι δύο πρώτοι μου είπαν ότι δεν θα αφήσουν πετσάκι,

ενώ ο τελευταίος μας είπε ότι θα πάρει μόσχευμα από άλλο μέρος του πέους για να σχηματίσει την ουρήθρα έτσι ώστε αν χρειαστεί 2η εγχείρηση να το χρησιμοποιήσει τότε (πάντα υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο).

Καλησπέρα και από μένα.Τί εννοείς δεν θα αφήσει πετσάκι?Και σε μας είπε ότι θα χρησιμοποιήσει το πετσάκι για να τι κλείσει.Αυτό εννοείς?

Και ομοιοπαθούσα όπως καταλαβαίνεις απλά εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμς μικροί για να μην το θυμάται αργότερα και μας είπε οτι το μέγεθος του πέους είναι καλό και σε αυτην την ηλικία:S

Αχ δεν ξέρω....Πραγματικά προσπαθώ να μην πολυαγχώνομαι όμως....:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην αγχώνεσαι...

να σου πω εμένα πιο πολύ με φοβίζει η διαδικασία της νάρκωσης.

Με το πετσάκι τώρα...

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές.

Ο πρώτος μας είπε ότι θα χρησιμοποιήσει το μισό πετσάκι για δημιουργήσει το κανάλι της νέας ουρήθρας.

Ο δεύτερος μας είπε ότι δεν ξέρει αν θα μείνει πετσάκι ή όχι.

Ο τρίτος μας είπε ότι για το κανάλι της νέας ουρήθρας θα πάρει δερματάκι από αλλη περιοχή του πέους και θα αφήσει όλο το πετσάκι σε περίπτωση που χρειαστεί 2η εγχείρηση.

Αν αφαιρέσουν το πετσάκι στην ουσία θα του έχουν κάνει περιτομή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν τελειώσετε με την εγχείρηση

να μας πεις πως πήγε ο μάγκας σου...

Καλή επιτυχία!!!

Ακόμα δεν γεννήθηκαν τα σκατούλια και ασχολούμαστε με το πουλί τους, χα χα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητές μητέρες

Ενημερωθείτε για τη νέα επιτυχή χειρουργική μέθοδο διόρθωσης του υποσπαδία στο http://alldoctorsmess.blogspot.com/2009 ... -post.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ μάνες,για τις πληροφορίες.Εμείς θα το κάνουμε στον κ.Παππουή στο Ιπποκράτειο και τελικά συνειδητοποιώ ότι καλή είναι η ενημέρωση αλλά απο ένα σημείο και μετά πρέπει να έχεις και εμπιστοσύνη στο γιατρό.Γνωρίζετε αν θα μπορούμε να το κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα το παιδί μετά από κάνα μήνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimdaf καλησπέρα,

δεν γνωρίζω αν θα μπορείς να το κάνεις μπάνιο στη θάλασσα,

αλλά φαντάζομαι πως όχι.Η θάλασσα έχει πάρα πολλά μικρόβια.

Να μας γράψεις νέα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Κι εμείς θα κάνουμε την επέμβαση στον Παπουή, αλλά με προβλημάτισε που καθυστερεί την επέμβαση για ότν γίνει ο μικρός 2,5. Άλλοι γιατροί προτείνουν να γίνει πριν την συμπλήρωση του ενός έτους. Θα ήθελα να με ενημερώσετε για τις δικές σας εμπειρίες πάνω σ' αυτό.

ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή nokoleta

Από την εμπειρία μου τα τελευταία 15 χρόνια που ασχολούμαι με τον υποσπαδία σχεδόν αποκλειστικά παρατήρησα ότι η φροντίδα και η επούλωση είναι ευκολότερη στα παιδιά 6-12 μηνών.

Το μέγεθος δεν αλλάζει ουσιαστικά για να διευκολύνει την επέμβαση η οποία γίνεται πάντα με χρήση ειδικών φακών.

Η ηλικία των 6-12 μηνών είναι κλινικά αποδεδειγμένη ότι παρέχει μια σχετική αμνησία του γεγονότος στο μικρό αγόρι και ένα κατάλληλο παράθυρο στο οποίο δεν αντιλαμβάνεται την επέμβαση στο τόσο ευαίσθητο όργανό του.

Με εκτίμηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 years later...
στις On 1/6/2009 at 7:17 ΜΜ, ο/η dimdaf είπε:

Καλησπέρα!Έχω ένα αγοράκι 2,5 χρονών με υποσπαδία.Πρόκειται μάλλον να χειρουργηθει:( και θά'θελα,παρακαλώ, πληροφορίες για τυχόν εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας(Laser?),καλούς γιατρούς στην θεσ/νικη(Ιπποκράτειο?)και την εμπειρία σας απο την όλη διαδικασία.

Ευχαριστώ!

Είχατε και εξέταση μοριακού καρυοτυπου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπερα! Θα μπορουσατε να μου πειτε την  εμπειρια σας απο την επεμβαση του υποσπανδια ?? Ειδικα η μανουλα που ειπε για τον κ. Λαππα καθως ειναι ο γιατρος που σκεφτομαστε να παμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...