Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΜΠΕΙ Ο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ...Ή ΟΧΙ?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Εχω ΠΗΤ 06/07 και παμε για φυσιολογικο τοκετο αν ολα πανε καλα. Ο αντρας μου λεει οτι θελει να μπει μεσα στον τοκετο. Εγω δεν εχω προβλημα...

Εσείς τι κανατε? Ο δικος σας αντρουλης μπηκε? Και πως αντεδρασε?

Θα ηθελα να μου πείτε!

Ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν υπαρχει καλυτερο απο το να θελει ο αντρας σου να ειναι παρον στη γεννα.

εμενα ο δικος μου μπηκε

γεννησα με καισαρικη με επισκληριδιο

εκατσε κοντα στο κεφαλι μου, με χαϊδευε και ειδαμε μαζι το παιδακι μας για πρωτη φορα.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα, ο δικός ο άντρας ήταν δίπλα μου και στους δύο τοκετούς (φυσιολογικοί) και του άρεσε δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, ειδικά όταν έβλεπε το κεφαλάκι να ξεπροβάλει και μετά έκοψε και τον λώρο! ;)

Η γνώμη μου είναι ότι οι σύζυγοι πρέπει και αυτοί να συμμετέχουν στον τοκετό έτσι ώστε να δώσουν δύναμη στην γυνάκα τους αλλά και αφού οι ίδιοι δεν μπορούν να γεννήσουν και να ζήσουν την μαγεία της εγκυμοσύνης αλλά κυρίως της γέννας το λιγότερο που μπορούμε να τους προσφέρουμε είναι να τους πούμε να παρευρίσκονται στη γέννηση του παιδιού τους. Είναι απίστευτη εμπειρία και για τους ίδιους, όπως μου λέει ο άντρας μου!:)

Με το καλό το μωράκι σου.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοντα ειμαστε!!!!Πητ 5/7/2009:) :) :)

μονο που εγω εχω το αντιθετο προβλημα!!!Θελω να μπει αλλα αυτος φοβαται !!!:laugh: :laugh: :laugh: :lol:

Λεει οτι θα παρει πρωτα ενα lexotanil h tabor να ηρεμησει και βλεπουμε!!!

Εγω παντως θελω να ειναι εκει

εκτος απο την τελευταια φαση της εξωθησης γιατι δεν ξερω αν θα κανω επισκληριδιο ακομα:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου λεει οτι θελει να μπει απο την αρχη που μαθαμε για την εγκυμοσυνη. Βεβαια καποια στιγμη ενας φιλος του του ειπε να μην μπει γιατι λεει μπορει να συχαθει και να μην βλεπει με τον ιδιο τροπο τη γυναικα του μετα, οσο αφορα σεξουαλικα? Το εχω ξανακουσει αυτο. Ισχυει ομως?

Ετσι αρχισε να μου λεει οτι δεν θα μπει, αλλα μετα αλλαξε παλι γνωμη.

Δεν ξερω τι θα γινει τελικα.

Θα δουμε εκεινη την ωρα μαλλον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΠΕΙ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΜΟΥ ΓΕΝΝΕΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΙΧ. ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ. ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΙΣΩΣ ΜΕ ΣΥΧΑΙΝΟΤΑΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ. ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΦΑΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω θελω οταν φτασει η ωρα να ειναι μεσα ο αντρουλης μου!!!Εχουμε μέλλον βεβαια εχω ΠΗΤ 19/10.Αλλα οταν σκεφτομαι τη στιγμη που θα δουμε τον μπεμπη μας πρωτη φορα συγκινουμε πολυ!!Δεν θελω να την χασει!!!Οταν το συζηταμε ειναι πολυ θετικος αλλα φοβαται λιγο μη δει κατι και σοκαριστει!:P Του εξηγησα βεβαια οτι θα ειναι διπλα μου και δεν θα φενεται τιποτα αλλα και γω δεν ειμαι σιγουρη για το τι γινεται μεσα εκεινη τη στιγμη!Του τα λεω για να τον ηρεμησω!!χιχιχιχι!μαλλον ομως πρεπει να το συζητησουμε με τον γιατρο!:silly:παντως οταν θελει ο μπαμπας εγω συμφωνω με τα χιλια!!!Η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο αντρας μου δεν ηθελε να μπει για αυτον τον λογο που γραφεις, τον σεξουαλικο... εγω ηθελα πολυ και τον ειχα πρηξει... και πανω που ηταν ετοιμος να το δεχθει, την ωρα του τοκετου δεν αισθανομουν καθολου ανετα να με βλεπει και του ζητησα να βγει εξω εγω... δεν το εχω μετανιωσει και δεν νομιζω να το μετανιωσω... το θεμα ειναι να κανετε αυτο που αισθανεστε... αν κανενας απο τους δυο σας δεν εχει προβλημα θα ειναι σιγουρα μια πολυ ωραια εμπειρια και για τους δυο...:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο αντρας μου παντα ελεγε οτι δεν θα ηθελε να ειναι μεσα την ωρα του τοκετου.

Ομως απο την μερα που μαθαμε για την εγκυμοσυνη μας εχει τρελλαθει και θελει παρα πολυ να ειναι μεσα!!

Εγω φυσικα δεν εχω προβλημα.

Αυτο που δεν θελει ομως με τιποτα να ειναι μπροστα στα ποδια μου. Θελει να ειναι διπλα μου και να μου κραταει το χερι. Τωρα να δουμε τι θα γινει.

Παντως ενας φιλος που μπηκε και τα ειδε ΟΛΑ μας ειπε οτι ηταν καπως η ολη διαδιακασια και μετα για κανενα μηνα ηταν στον κοσμο του οπως καταλαβα επαθε ΣΟΚ!! :laugh: :laugh: Αυτα ομως ειναι στο χαρακτηρα του καθε ενος! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω πιστευω οτι ειναι θεμα χαρακτηρα.Ο δικος μου αντρας μπηκε μεσα και τα ειδε ολα,μεχρι και οταν αρχισε να ξεπροβαλουν τα μαλλακια του γιου μου πηγε μπροστα και τα ειδε.Του φανηκε περιεργο αλλα δεν σιχαθηκε.Το φοβομουν αυτο και μου ειπε ειναι δυνατον να σιχαθω την γυναικα μου;Τωρα δεν ξερω πως θα αντιδρουσε αμα πονουσα και τσιριζα γιατι εκανα επισκληριδιο.Παντως εχω ακουσει ιστοριες για τολμηρους μπαμπαδες που μπαιναν με τις καμερες και τελικα λιποθυμουσαν οποτε αφηστε τους να το αποφασισουν μονοι τους και ισως αλλαξουν γνωμη στο δευτερο!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΙΣ 2/6 (ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ!!!) ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariannarom έγραψε:

Γεια σας κορίτσια. Εχω ΠΗΤ 06/07 και παμε για φυσιολογικο τοκετο αν ολα πανε καλα. Ο αντρας μου λεει οτι θελει να μπει μεσα στον τοκετο. Εγω δεν εχω προβλημα...

Εσείς τι κανατε? Ο δικος σας αντρουλης μπηκε? Και πως αντεδρασε?

Θα ηθελα να μου πείτε!

Ευχαριστω!!

Δεν το συζητω!!!Εννοειται οτι πρεπει να το ζησει απο κοντα!

Εμενα ο δικος μου ηταν απο τις 1 η ωρα που μου κανανε την επισκληριδιο μεχρι τις 6 παρα που η μικρη βγηκε συνεχως διπλα μου. Μαλιστα, εβλεπε ολο τον τοκετο με απολυτη ψυχραιμια και μου δινε παρα πολυ κουραγιο.

Το αστειο ηταν οταν η γιατρος μου λεει "Αχ, Αννα βλεπω τα μαλλακια της τα μαυρα..." κοιταζουμε εντρομοι ο ενας τον αλλον και λεμε την ιδια στιγμη "ΜΑΥΡΑ???"

Περιμεναμε ξανθο μωρακι (και οι δυο ειμαστε ανοιχτοι), για την ακριβεια περιμεναμε φαλακρο μωρακι γιατι εγω δεν ειχα καθολου αναγουλες και ολοι λενε οτι μονο οταν εχεις αναγουλες βγαζει πολλα μαλλια το μπεμπε. Σιγα...και το πιστεψαμε!Βγηκε μια μπεμπα με μπολικο μαυρο μαλλι (τωρα μας πεφτει σνιφ!)

Παντως περα απο την πλακα...

Οταν βγηκε η μπεμπα μας και μου την αφησε πανω μου κλαιγαμε και οι 2 σα χαζοι.

Αυτη η στιγμη κοπελαρα μου ειναι αποκλειστικοτητα και των 2 και θα μεινει ανεξιτηλη.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ τον λογο εγω προτεινω να ειναι μεσα στην αιθουσα τοκετου!

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο για ολους σας!!!

(ακομα γελαω με το "ΜΑΥΡΑ????")

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ναι εννοειται οτι δεν θα ειναι μπροστα στα ποδια μου. Ουτε εγω θελω. Αλλα νομιζω οτι δεν αφηνει ουτε ο γιατρος. Λογικα φανταζομαι οτι αν μπει θα ειναι διπλα στο κεφαλι μου...Αν αντεξει να ειναι κι εκει.. χαχα:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aporw pws anaferetai endexomeno

na "sixathei"?!?

Ti na sixathei?

Tin diadikasia tou toketou?

To telos tou 9-minou taksidiou

kai tin gennisi tou paidiou???

Tin gynaika tou????????????

Telika ......mallon einai thema xaraktira

kai to poso gera "pataei" i sxesi mas.........!

Emeis tha "apolausoume" MAZI

kai ton toketo

opws MAZI apolamvanoume k tin kyisi.....

......Einai teleio na viwnoun ta agoria mas

ton erxomo tou mwrou!

Den symfwnw oti einai ametoxoi

se auto to thauma........!!!

Thema xaraktira , omws, epanalamvanw

einai ola!!!

As min katapiesoume kanenan mpampa

na mpei i' na min mpei........

Tha to apofasisei monos tou

krinontas apo to ti k pws eiseprakse

apo OLI tin periodo tis egkymosyni..................!

Enas mpampas "ston kosmo tou"

((pou den "niwthei" tin egkymosyni))

sigoura den tha thelei na vlepei kefalakia

kai aimata...... Oute egw tha ithela stin thesi tous........!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ.ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΗ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΙΠΟΘΥΜΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΟΓΕΝΝΗ,ΜΑΖΕΥΑΝΕ ΑΠ ΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ..ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΕΞΩΘΗΣΕΩΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙ Η ΚΑΚΑΚΙ ΑΠ ΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ...ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΦΙΓΓΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ??(ΑΝ ΤΥΧΕΙ,ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ??)

ΟΠΟΤΕ,ΗΜΟΥΝ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ,ΤΩΡΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ,ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ...

ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΖΕΥΓΕΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ,ΜΕΤΑ ΣΙΧΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ...ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟ...ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΔΥΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ...

ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ..!!!

ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΟΥΤΕ ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ..

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia nomizw to ligotero pou mporoun na kanoun ekeinh th stigmh einai na einai mesa ekeinh thn wra kai na mas deinoun kouragio!

Egw gennaw apo 5/7 mexri kai 20/7 tha doume.Leme gia kaisarikh gt einai didyma.Tha ithela poly na mporouse na mpei mesa o andras mou,kai me camera!

Opote an mporesoume,to kalo pou tou thelw einai na vrei to kouragio na mpei!xaxaxaxxaxa.As noiwsoun kai autoi ligo to thauma kai to ti "travame" emeis oi gynaikes.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw den eimai akoma egguos alla otan me to kalo meinw

den tha thelw na einai mesa ston toketo o antras mou gia pollous k diaforous logous

alla auto den simainei oti den pataei gera i sxesi mas!!!

Den nomizw oti apo kati tetoio mporei na krithei i sxesi tou zeugariou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma έγραψε:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΕΞΩΘΗΣΕΩΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙ Η ΚΑΚΑΚΙ ΑΠ ΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ...ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΦΙΓΓΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ??(ΑΝ ΤΥΧΕΙ,ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ??)

Kale pws na vgei kakaki afou mas kanoun klismataki? :P

ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΖΕΥΓΕΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ,ΜΕΤΑ ΣΙΧΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ...ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟ

Kala mwre de ftanei pou tous genname ta paidia tous,tha mas sixathoun kai tha mas xwrisoun kiollas?E....eleos pia!

Ti na pw...droph mwre.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθόλη τη διάρκεια των τεχνητών πόνων (τους πέρασα σε ένα μπουμ στο χειρουργείο) ο άντρας μου έμπαινε κι έβγαινε. Δεν τον αφήνανε να είναι συνεχώς μέσα γιατί δίπλα μου γεννούσαν άλλες γυναίκες. Ο γιατρός μου τον έβαζε στα μουλωχτά μέσα και οι μαίες τον βγάζανε. Πέρασα μαρτυρικά (το έχω περιγράψει σε άλλο θέμα) και η αλήθεια δεν ήθελα κανέναν δίπλα μου. Μία φορά ζήτησα τη μητέρα μου και της επιτρέψανε να μπει. Όταν μετά από 10 ώρες έμεινα μόνη μου στο χειρουργείο (είχανε γεννήσει οι υπόλοιπες 3) μπήκε μέσα και υποφέραμε μαζί. Στην περίπτωσή μας το βιώσαμε απαίσια και οι δύο.

Μπήκα τελικά για καισαρική (αυτός με τον υπόλοιπο λόχο περιμένανε έξω) και όταν βγήκε η μπέμπα μου και του τη δώσανε, ζήτησε να μου μιλήσει. Τότε του επιτρέψανε και μπήκε στο χειρουργείο αφού απολυμάνθηκε, ενώ ήμουν ακόμα ανοιχτή. Με ευχαρίστησε για το "δώρο" που του έκανα, μου είπε ότι είναι κούκλα και μου μοιάζει (ΣΙΓΑ!!! Έτσι το'πε για να χαρώ.. :P ) και ευχαρίστησε και τους γυναικολόγους. Απορώ πως δεν έπιασε από το γιακά τον αναισθησιολόγο! :angry:

Στην επόμενη καισαρική θα είναι μέσα από την αρχή, απολυμασμένος και αποστειρωμένος! :cheer: Ο γιατρός μας το επιτρέπει, η κλινική μου το χρωστάει! ;)

Και βέβαια οι σύζυγοι να είναι παρόντες! Εφόσον το θέλουν και το "σηκώνουν". Αλλά κάθε επιλογή είναι σεβαστή. Κάτι που θεωρώ εγώ αυτονόητο, για άλλον μοιάζει ακατόρθωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια οντως!Τι να σιχαθουνε δηλαδη?

Αν ειναι δυνατον! Γυναικες τους ειμαστε ερωτα κανουνε μαζι μας,τα παιδια τους κουβαλαμε.

Σιγουρα εξαρταται και απο τον αντρα και ναι σιγουρα δε κρινεται η σχεση απο αυτο (αν δηλ. μπει στην αιθουσα τοκετου σε αγαπαει περισσοτερο? οχι βεβαια).

Εγω δινω εμφαση,οπως και οι περισσοτερες εδω, στην μαγευτικη στιγμη που το μωρακι βγαινει στον κοσμο.

Το δεσιμο γινεται μεγαλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΟΥΔΕΤΕΡΗ

ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕ.

ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΝΕ Η ΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΕ ΠΙΣΩ....

ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΦΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΜΠΕΙ.

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ, ΝΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΑΣ.ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΑΝΤΙΚΡΥΣΕ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.

ΟΣΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΗΠΩς ΣΙΧΑΘΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΚΛΠ......ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

ΕΔΩ ΤΟΣΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΑΣ.......ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELENA333F ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ,Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ Κ ΕΓΩ ΑΠΟΡΗΣΑ...????

ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ Η ΟΧΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ!ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ,ΜΟΥ ΛΕΕΙ,ΤΙ ΝΑ ΣΙΧΑΘΩ?ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΔΩ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ,ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ,ΜΟΥ ΛΕΕΙ...

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ,ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟ ΘΕΛΕΙ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΙΧΑΣΙΑΣ,ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΨΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΝΟΙΩΘΩ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΕΤΣΙ...

ΒΕΒΑΙΑ,ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ,ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΑΠ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΟΝ ΜΠΟΥΚΑΡΕΙ ΜΕΣΑ....

ΘΑ ΔΟΥΜΕ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Epeidi to "pataei i sxesi"

gera i' oxi,

to egrapsa egw,

na dieukrinisw: DEN ennoousa ligoteri

i'perissoteri agapi

((min trelathoume kiolas!))

ALLA pws exei aisthanthei kathe pateras

tin oooli diadikasia tis kyisis

k poso laxtara na zisei tin MAGEIA tou toketou............!!!

Mellontikoi goneis

pou ZOUN MAZI tin egkymosyni

anamenomeno na epithymoun na ZISOUN mazi

kai ton erxomo tou paidiou TOUS mazi!!!!!!!!!!!!!!!!

Opws leei k i ANNIW "to desimo einai megalo"

pws na to arnithei kaneis

k.....na apexei!?!

Auta.....!

Me to kalo se oles mas koritsia

kai stis "mi gemistes" grigora sporaki!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw nomizw oti an thelei na mpei mesa se agapaei kai se skeftetai perissotero apo enan pou de tha mpei.(eksairoundai oi logoi ygeias ennoeitai)

Ekeinh th stigmh oi perissoteres eimaste eualwtes kai tous xreiazomaste dipla mas,kala den eipa na parakolouthei pws vgainei to kefalaki tou mwrou ktl.Alla pisteuw oti mporoun na krathsoun to xeri mas kai na mas milane glyka ekeinh thn wra.Gt na moirazomaste ola ta ypoloipa mazi kai auto oxi?einai mia poly shmandikh stigmh!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eno einai sevasto an den antehei kapoios ego na po tin amartia mou tha xenerona ligo an den itan dipla mou.

Otan hreiastike na diakopso prohorimeni kuisi kai koiloponousa oli nuhta me tehnitous ponous ekeinos itan dipla mou oli nuhta kai ypefere mazi mou.

Kai to proi pou xupnisa kai hreiastika na pao toualeta ekeinos me pige gia na min zalisto.

Kai otan vgike to moro ekeinos fonaxe ti maia.....

kai otan gyrisame spiti me pripoiithike kalitera apo oti perimena...

Zoume monoi mas se afti ti hora kai ehoume mono oenas ton allo opote gia mena einai to stirigma mou kai mou aresei pou einai psuhraimos.

Otan me to kalo axiotho na fero ston kosmo to paidi mas fysika kai tha ton thelo dipla mou...

Ohi mono de me sihathike alla me sevetai akoma pio poli gia oti pono perasa tote.

Ki ego to idio tha ekana gia ekeinon.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Πλέον και υπερηχογραφικά επιβέβαιωσες την εγκυμοσύνη σου κι όλα δείχνουν ό,τι έπρεπε να δείξουν με βάση την εβδ κύησης. Αυτό για τη μέτρηση μη σε απασχολεί, ούτως ή άλλως το βίωσες και με προηγούμενη εγκυμοσύνη όπως λες κι όλα πήγαν καλά! Κι εμένα μου το μετρήσαν 6 μέρες μικρότερο απ' την μέτρηση με βάση την ΤΕΡ, αλλά μεγαλώνει σταθερά με αυτό το ρυθμό μέχρι στιγμής. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι η μέτρηση με βάση την ΤΕΡ λαμβάνει υπόψη έναν ιδανικό κύκλο 28 ημερών και με ωορρηξία 14η μέρα, που είναι το φουλ ιδανικό σενάριο. Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη - επίσης, σ αυτή τη φάση το έμβρυο είναι τοσοδούλικο οπότε είναι δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια.  Όσο για την τομή, δεν έχω γνώση να σου απαντήσω, αλλά καλώς πιστεύω σκέφτεσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό ίσως πιο εξειδικευμένο σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική που ίσως σε κατατοπίσει καλυτερα 😊 
    • Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! ❤️ μ' έπιασε και μια μικρότερη κρίση σήμερα στο σούπερ πάλι, αλλά αυτή τη φορά έπραξα αμέσως και έκανα αυτό με τις αναπνοές, ευτυχώς όλα καλά 😊 Αύριο έχω βιντεοκλήση με τη γιατρό μου (εν τω μεταξύ αυτή το π΄ροτεινε, δε ξέρω γιατί 😅, μάλλον για να τσεκάρει πως πάω με τη λοίμωξη) και θα της το αναφέρω ως γεγονός. Εγώ τώρα έχω κλείσει ένα ακόμα υπέρηχο την άλλη βδομάδα 18 του μηνός που θα έχω μπει με το καλό στην 11η εβδ και μετά από 2 εβδ έχω την αυχενική. Εύχομαι να φτάσουμε αισίως σ' αυτό το στάδιο όλες μας 🙏 κι εμένα δε σας κρύβω μ επιασαν κάτι ανασφάλειες πάλι, κυρίως γιατί φοβήθηκα μην η κρίση πανικού το Σάββατο έκανε κακό στο μωράκι, αλλά πρέπει να εμπιστευτώ το σώμα μου και το μωρό μου 💖 
    • Πραγματικά δε με πτοεί τίποτα. Ας είναι καλά η μπουμπού... εγώ αντέχω!!! 2,5 μήνες είναι... θα περάσουν! 🙂
    • Ωχ βρε κορίτσι μου υπομονή δεν είχα θέμα με Γοπ εγω πριν λιγες μερες με έπιασε το στομάχι μου βράδυ έκανα πολύ εμετό δεν ξέρω τι είχα πάθει ευτυχώς την επομενη ήμουν καλά  Φτάνουμε σιγά αίγα στο τέρμα και θα ηρεμήσουμε 😊  
    • Εγω κορίτσια με παιδιατρο είχα ρωτήσει εδώ κάτι μαμάδες που πηγαίνουν και την πήρα τηλ όταν γέννησα και πήγα  σπιτι μετά το μαιευτήριο  κλείσαμε ραντεβού και πήγα στο ιατρείο της (δεν ήρθε σπίτι ) να την εξέταση αλλά εδώ στο χωριό είναι και πιο απλά τα πργαματα τώρα εκεί μπορεί να θέλεις να ρωτήσεις αν μπορεί να σε αναλάβει 🤷‍♀️ εγω έτσι και αλλιώς δεν είχα και πολλές επιλογές με παιδιατρο.. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...