Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Exw akousei oti einai kalytera na pieis to kafe sou,to anapsiktiko sou h kati pikandiko h varh px. laxano ktl meta to thylasmo wste mesa stis epomenes wres autes oi ousies pou "peirazoun" to mwraki na exoun dialithei,mexri ton epomeno thilasmo.

De kserw omws an isxyei!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ Κάσση μου! Δεν θέλω να το παίξω γιατρός ούτε ειδικός! Αλλά να ξέρετε ότι κατά την εγκυμοσύνη υπάρχει ο πλακούντας που ναι μεν στέλνει τα πάντα αλλά τα φιλτράρει κιόλας έστω και λιγάκι! Στο γάλα περνάνε άμεσα! Γι'αυτό και λένε για παράδειγμα, είναι καλύτερα να καπνίσεις στην εγκυμοσύνη πάρα στον θηλασμό!

Βασικά, επειδή δεν θέλω να με παρεξηγείσετε, εγώ δεν παροτρύνω να μην γίνεται θηλασμός! Ίσα ίσα που κι εγώ θέλω να θηλάσω όσο κι αν μου πάρει να προσαρμοστώ! Ούτε το ξενύχτι με πειράζει, ούτε τίποτα! Αλλά αν κριθεί αναγκαίο να κοπεί για κάποιο λόγο όποιος κι αν είναι αυτός το μόνο που λέω είναι ας μην πάρουμε καμιά κοπέλα στον λαιμό μας να ρισκάρει! Εγώ πάντως δεν θα ρισκάρω! Κι ας είναι και λάθος!!

Λυπάμαι αν δεν είχα την ίδια άποψη! Καλη συνέχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα...Μπαχαλο η συζητηση βλεπω αλλα ας πω και γω τη γνωμη μου. thalia εχω να σου προτεινω κατι. Προσπαθησε να θηλασεις αποκλειστικα και απλα δες ποσες πανες βρεχει. Σιγουρα βεβαια θα αναγκαζεσαι να τη βαζεις πιο συχνα στο στηθος αφου θα το χωνευει πιο γρηγορα αλλα δοκιμασε το δεν εχεις τιποτα να χασεις? Δες και ποσο βαρος πηρε σε διαστημα πχ 1 μηνα. Οποτε πιστευω θα σου λυθει η απορια για το "light" γαλα σου. Ξερεις τι νομιζω? Οτι για να παραγει αυτο το γαλα ο οργανισμος σου μαλλον θα κρινει οτι αυτο ειναι που χρειαζεται το μωρο σου αφου καθε γυναικα παραγει το καλυτερο γαλα για το δικο της μωρο. Αποψη μου ε? Ειναι μικρουλι παντως ακομα οποτε πρεπει να χεις υπομονη. Το δικο μου θηλαζει ανα μια ωρα αλλα ειναι 3 μηνων και εφτασε αισιως τα 8 κιλα!!!:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dalia εγώ είχα ακούσει ακριβώς το αντίθετο. Ότι δηλαδή είναι καλύτερα να καπνίσεις στον θηλασμό παρά στην εγκυμοσύνη. Το ιδανικό είναι βέβαια να μην καπνίζει καν η μητερα.

Από προσωπική εμπειρία, και επειδή έκανα αντιβιόγραμμα στις τελευταίες μαστίτιδες, κατάλαβα ότι είναι στην κρίση του γιατρού πιο φάρμακο θα σου δώσει. Μπορεί πολλά φάρμακα να κάνουν την ίδια δουλειά και να μην είναι όλα συμβατά με τον θηλασμό. Αν ο γιατρος θέλει να σε στηρίξει θα βρει το κατάλληλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Το δικο μου θηλαζει ανα μια ωρα αλλα ειναι 3 μηνων και εφτασε αισιως τα 8 κιλα!!!:blush:

Θα γίνω λίγο off topic αλλά δεν πειράζει...

Βρε papaki70 τι μπέμπαρος είναι αυτός? :ohmy:

7,5 κιλά είναι η δική μου και είναι 8 μηνών και βάλε! :dry:

Τρελλή ανάπτυξη.... :)

Η καθεμιά με τον καημό της εδώ μέσα! :P

Και κάτι σχετικό - άσχετο με το θέμα...

Βρε LaLa.. πετάς μια κεραμίδα για την επισκληρίδιο και φεύγεις! Σαν τι ήθελες να μας γράψεις?

Αύριο... Περιμένω....;) Πάνω στο καλό με έκοψες!

Παρακαλώ... Μην ενοχλείστε... Συνεχίστε....

Έχω πάρει άσπρα και μαύρα σποράκια και σας παρακολουθώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Dalia εγώ είχα ακούσει ακριβώς το αντίθετο. Ότι δηλαδή είναι καλύτερα να καπνίσεις στον θηλασμό παρά στην εγκυμοσύνη. Το ιδανικό είναι βέβαια να μην καπνίζει καν η μητερα.

Vre Athina kai gw to idio iksera gia to kapnisma,alla de thimamai to logo.Ti diafora exei dld sthn egkymosynh kai sto thilasmo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ο baby-μαμαλακης τρωει ανα μια ωρα τι περιμενεις? Ακουω καποια μωρα να κοιμουνται με τις ωρες και μενα ο μαυρος κυκλος εχει φτασει στο μαγουλο!!! Το βραδυ ξυπναει ανα δυωρο ομως δεν μπορω να πω:laugh: :laugh: Οταν ρωτησα τον παιδιατρο "γιατρε?τι θα τον κανω που τρωει ανα μια ωρα?" μου λεει "ΑΝΤΡΑ"....με αποστομωσε!!!:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια θα κοψουμε και εισιτηριο,παντως μια χαρα μου φαινεται το θεμα:kiss: ,ειναι δυνατον τοσες μανουλες να συμφωνουσατε;αφου η καθε μια ειναι μοναδικη :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια εγώ τι να πω, δεν ξέρω! Δεν θέλω να το παίξω ειδικός σε κάτι που δεν είμαι σίγουρη! Το καλύτερο είναι να μην καπνίζει καθόλου! Και στις δυο περιπτώσεις! Όσο για τα φάρμακα δεν αφορούσαν εμένα! Αλλά την νύφη μου! Κι απλά έλεγα ξανά και ξανά γιατί επέμειναν ότι κακώς έγινε κτλ κτλ... το θέμα παιδιά ας λήξει γιατί βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια!! Καλή συνέχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

το καρμα το μειωνουν 'η το αυξανουν οι αλλες κοπελες αναλογα αν τους αρεσε κατι που ειπες ή οχι

A!Malista....E eipame de xreiazetai na symfwnoume oles!

Grrr twra tha sas pw egw

Tha sas piasw mia mia na sas meiosw to karmaaaa :lol:

Xaxaxaxxaxaxa De pisteuw na pareksigithite:P

Plakitsa kanoume

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο δεν το δεχομαι,αφου ο,τι λεω ειναι σωστο,χα χα,εγω παντως στο ανεβασα μολις,την θερμοκρασια περιβαλλοντος μου θυμιζει το καρμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Βρε κορίτσια εγώ τι να πω, δεν ξέρω! Δεν θέλω να το παίξω ειδικός σε κάτι που δεν είμαι σίγουρη! Το καλύτερο είναι να μην καπνίζει καθόλου! Και στις δυο περιπτώσεις! Όσο για τα φάρμακα δεν αφορούσαν εμένα! Αλλά την νύφη μου! Κι απλά έλεγα ξανά και ξανά γιατί επέμειναν ότι κακώς έγινε κτλ κτλ... το θέμα παιδιά ας λήξει γιατί βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια!! Καλή συνέχεια...

Xalara Elena mou de to paizoume eidikoi.Leme ti gnwmh mas :)

Ginondai pareksighseis apto pouthena.De xreiazetai na apologisai vre koritsi mou!

Sygoura einai na apofeugetai to kapnisma.Me vlepw mesa sta neura 9 mhnes xwris tsigaro k prwta o theos na gennhthoun ta mwra allo toso osao ta thilasw!!!

AAAAAAAAAA tha trelathw h gynaika!!!

Ande arketa gia shmera,paw gia nani :)

K opoia mou meiose to karma na kryftei aurio xaxaxxaxaxaxxa

:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

αυτο δεν το δεχομαι,αφου ο,τι λεω ειναι σωστο,χα χα,εγω παντως στο ανεβασα μολις,την θερμοκρασια περιβαλλοντος μου θυμιζει το καρμα

Ax!!!Naaa h pink me skeftike...zhlia psoraa!!

XAXXAXXAX ande kalhnyxta koritsia mou.

Euxaristw pink :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

ΑΡΓΩ έγραψε:

Μην τρελαθώ τώρα........υπερβολές! ξέρετε πόσες τρελές με μωρα στο στήθος έχω δει εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και πόσες σκληρές και απαραδεκτες μάνες παινευονται οτι τα θηλάζουν αλλα μόνο αυτο κάνουν σωστό!!!!!

Οχι υπερβολές σας παρακαλώ...βοηθάει πολύ όντως αλλά αν το έχεις το θεματάκι και την ταση δε σε σώζει ....

εγώ στη λοχεία ήμουν πιο ήρεμη απο ποτέ...ούτε που καταλάβα τίποτα! αλλά δεν ξερω αν έπαιξε μόνο ρόλο ο θηλασμός..ή εγω που ήμουν απέραντα ευτυχισμένη.......... [/quote:2071vo1z]

Μην τρελαθείς όχι, προς θεού!!!! :laugh:

Είναι όμως αλήθεια και δεν σου επιτρέπω να το αμφισβητείς. Αυτό που έγραψα δεν είναι ότι η φίλη μου μετατράπηκε ξαφνικά σε πρότυπο μαμάς, άλλωστε και τις φωνές και τα νεύρα της μέχρι ένα βαθμό τα δικαιολογούσα (λόγω καταστάσεων, γιατί τα παιδιά της τα μεγαλώνει ουσιαστικά τελείως μόνη), ποτέ δεν την έκρινα. Απλά, τώρα πλέον (και σίγουρα πιστεύω ΕΓΏ χάρη στο θηλασμό, γιατί κάτι άλλο δεν άλλαξε) είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ. Δηλώνει πιο ευτυχισμένη και λάμπει κυριολεκτικά!! Αυτό κατέθεσα και δεν μπορώ να κάνω κάτι αν σε ενοχλεί...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ: ΗΡΕΜΙΑ.

ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΤΙΣ ΩΦΕΛΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ.....

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι οποιαδήποτε σύμβουλο θηλασμού και να ρωτήσετε σχετικά με τα φάρμακα κατά τον θηλασμό θα σας πει τα ίδια με τη LaLa. Οι προσωπικές απόψεις βέβαια ειναι προσωπικές απόψεις!!!

Καληνύχτα.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις γυρισα απο την δουλεια και διαβαζω ολο το θεμα απο την αρχη.....

να εκφρασω και εγω την γνωμη μου για το θεμα γαλα κια θηλασμος!

δεν υπαρχει κακη ποιοτητα γαλατος, το γαλα την μητερας προσαρμοζεται αναλλογα με τις αναγκες του μωρου της καθως και η ποσοτητα!η αρχη ειναι δυσκολη για ολες μας.... στην αρχη θηλαζεις ασταματητα(εγω ηθελα να παω τουαλετα και δεν μπορουσα να σηκωθω απο τον καναπε.... ειχα δει ολα τα προγραμματα στην τλεοραση μερα νυχτα!)αλλα τα πραγματ στρωνουν στην πορεια... το μωρο ρουφα με περισσοτερη δυναμη και σε λιγορετο χρονο... το μπουκαλι ειναι ευκολο για αυτο και θα το πιει σε πιο γρηγορο χρονο κια μεγαλυτερη ποσοτητα!

το πως αναπτυσετε ενα παιδι δεν ειναι ποτε ιδιο με ενα αλλο!

οι καμπυλες αναπτυξης στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου αφορουν παιδια που δεν θηλαζουν.

καποια μωρακια διαβασα ειναι στρουμπουλα στροθμπουλα καποια οχι!

η Μαρια-Ιωαννα ειναι στην ενδιαμεση κατασταση ειναι 1+ και 10κιλα και θηλαζουμε ακομα!

ελαχιστα ειναι τα φαρμακα που δεν επιτρεπονται στον θηλασμο

εγω πηρα αντιβιωση λογω ραμματων στην γεννα την οποια εκοψα το διαστημα που σηκωσε πολυ υψηλο ικτερο για τυχον αιμολυση!

στο διαστημα του ενος χρονο εχω παρει 3 φορες ακομα αντιβιωση , και τις τρεις φορες ακουσα πο ολους τους γιατρους(χειρουργους) να μου λενε να κοψω το θηλασμο... δεν το εκανα! σε συνενοηση με τον γυναικολογο μου πηρα αυτη που επιτρεποταν!

ο ικτερος δεν ειναι αντενδειξη θηλασμου! ουτε η μοναδα! δυναμη και υπομονη θελει... ουτε κοβεται το γαλα απο την στεναχωρια(τοτε εγω δεν θα ειχα καθολου απο την αρχη μια και περασα δυσκολες στιγμες!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Έλενα με το καλό να φέρεις τα μωράκια σου στον κόσμο! Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο στο θέμα αν και θηλάζω τη μικρή μου. Ένα θα πω: Προτιμώ να γεννάω κάθε εβδομάδα , παρά να θηλάζω... Μου φαίνεται πολύ δύσκολο:huh: Πως να τα καταφέρω με 2 μωρά?? Ξαναρωτώ....:S

to epomeno paidi mou tha mou to genniseis?!!:laugh: :laugh: :laugh: tremw kai mono sthn idea na ksanagennisw .

to thema distixos palu egine mpaxalo oso mpaxalw pou den thelw kan na mpw ston kopo na grapsw tipota .pantos anthropoi kai agelades einai kai ta dyo thilastika kai h fisiologia ths egymosinhs kai tou thhlasmou einai h idia .egw den prosbalome katholou na me shgrinoun me agelada malon h agelada prepei na prosbalete na thn shgrinoun me anthropo .!!!opoios katalabe katalabe .exw polu kalhtera pragmata na kanw apo to na tsakonome kai na me antimetopizoun me empathia eno thelw h "xazh" na bohthisw ,shgnomh den tha to ksanakanw .protimw na pernaw xrono me to moro mou para na kathome edw mesa na xalieme .

etsi kialios h kathe kopela kanei oti nomizei kalheo kai telos .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλασα και συνεχιζω!

οταν εγινε 2 μηνων η μικρη περιμενα να ξυπνησει για να φαει.... ξυπνησε μετα απο 3 ωρες.... δεν ηξερα τι ειχε το μωρο απο εκει και μεχρι να χρονισει κοιμοταν 5-6 ωρες το βραδυ συνεχωμενα!

εδω και 20 μερες οταν τα βραδια ειμαι σπιτι ξυπναει 3-4 φορες!

το στηθος δεν εοιναι αποθηκη να μαζευει γαλα παραγεται την ωρα του θηλασμου. αν δειτε οτι το μωρο δυσανασχετει σα να μην εχει γαλα το στηθος αλαλξτε μερια!

πλεον τρωω και πινω τα παντα! καποια ισως με μετρο!

στην αρχη αν κατι εβλεπα οτι πειραζει το μωρο σταματουσα!

ειναι πιο ευκολο να θηλαζεις παρα να πλενεις και να αποστειρωνεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou epsaxna plhrofories sto internet gia to thylasmo didymwn(periptwsh mou) kai vrika kati pou pisteuw tha voithisei poly!

Einai mythoi gia to thylasmo apo to syllogo maiwn-maieutwn Thessalonikhs.

Sas parathetw to link. :)

http://www.maies.gr/index.php?option=co ... 7&Itemid=1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΙΣΧΥΕΙ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ, ΜΟΝΟ ΤΑ 2 ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΕ ΘΥΛΑΣΕΙ, ΚΙ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΕΡΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΒΑΡΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΩΝΤΟΣ ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

πόση ώρα βγάζεις με το θήλαστρο ?μήπως έχεις υπέρ παραγωγή και βγάζεις πολύ αραιό .ξέρεις στην αρχή το στήθος τα πρώτα 5 λεπτά βγάζει το αραιό που ξεδιψάει το μωρό και μετά το πάχη που το χορταίνει .όταν βγάζεις αντλείσαι για περισσότερη ώρα για να δεις ποτέ θα βγάλεις το παχύ .αν θες αντλείσαι δυο συνεχόμενες φορές από το ίδιο στήθος .το μωρό κάνει καλύτερες κινήσεις στο στήθος από το θήλαστρο να το ξέρεις .δες αυτό στην αρχή που σου είπα και πες μας για να δούμε πως θα αντιμετωπίσεις την υπερπαραγωγή .

δεν μίλησα κάπως πριν μην αρπάζεσαι .εγώ παντός θα σε βοηθήσω αν το θες .

sthn deuterh selida eixa rwthsei thn kopela kapoia pragmata pou tha to eksigousan .den tha epektathw katholou ,egw prosopika exw kalipsei to thema auto exw apanthsei oti den yparxei xala katoterhs poiothtas kai ti shmbenei otan to mwro den pernei baros kai to gala einai psilodiafano .opoios thelei plirofories mporei na psaksei .

kalh mou eixa dosei kai egw thn selida auth sthn prwth selida tou thematos alla telika kanenas den ta prosexei auta mono oti akouei grafei kai na tsakothei thelei tipota alo kamia pliroforia na mhn dei .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...