Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΑΞΙΔΙ ?


Recommended Posts

ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΑΞΙΔΙ ?

Καλημέρα κοριτσάκια .έχουμε έναν προβληματισμό με τον άντρα μου και είπα να σας ρωτήσω σαν πιο έμπειρες μαμάδες να μου πείτε την γνώμη σας .

Λέμε να ταξιδέψουμε τώρα αυτές τις μέρες με το μωρό φυσικά ,να πάμε την Μ. πέμπτη στην μαμά μου στο χωριό και να έρθουμε την Κυριακή του Πάσχα πίσω .η απόσταση είναι γύρο στις 3,5 ώρες με το αυτοκίνητο φυσικά .εκεί που ήμασταν σίγουροι ότι θα πάμε και θέλουμε πολύ να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις μίλησε ο άντρας μου με έναν συνάδερφο του και του είπε να μην το κάνουμε για να μην αναστατώσουμε το μωρό και βγει από το πρόγραμμα του .το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά είναι για πολύ λίγες μέρες και έπειτα τον επόμενο μήνα ο άντρας μου ξανά φεύγει ταξίδι επαγγελματικό για περισσότερες μέρες κάπου στις 25 μέρες και έλεγα να μην μείνω μόνη μου να πάω στο χωριό ,να έχω και παρέα να βλέπω και την κολλητή μου που έχει και αυτήν μωράκι στην ίδια ηλικία με τον μπέμπη μου .έλεγα να πηγαίναμε τώρα να έβλεπα πως είναι τα πράγματα πως θα βολευτούμε για να αποφάσιζα αν θα πήγαινα τότε η όχι .γιατί αν πάω τότε και δεν μας αρέσει ,δεν μπορούμε να καθίσουμε δεν υπάρχει δυνατότητα να έρθουμε σπίτι .

Εσείς τι λέτε θα ανχοθει πολύ ,είναι πολύ μικρό για τέτοιες αλλαγές ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη εγω δεν θα ειχα κολλημα θα πηγαινα....τον μικρο απο τοτε που σραντησε τον τρεχω μια απο εδω και μια απο εκει....τελικα του αρεσε και τωρα εχει γινει ενα παιδι που παντου βολευεται...δεν εχει κολλημα πουθενα....στην αρχη μπορει να ειναι λιγο περιεργα αλλα θα συνηθισει....πηγαινε βρε να αλλαξετε παραστασεις και καλο πασχα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη εγω 45 ημερων τον πηρα διακοπες στην χαλκιδικη.μια χαρα ηταν το μωρο.γιατι να μην πας?θα εχεις και βοηθεια.οσο για το προγραμμα δε χρειαζεται να του το αλλαξεις με τις ωρες ,το οτι θα αλλαξει περιβαλλον δεν θα το επηρεασει αρνητικα.

γνωμη μου ειναι να πατε και να περασετε τελεια.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH μου καλημέρα !!!!

Το εάν θα πάτε κούκλα μου ταξιδάκι θα το αποφασίσεις εσύ , εγώ το μόνο που θα σου πω είναι τι έκανα εγώ!!!

Η πρώτη μου κόρη, η οποία είναι τώρα 12 χρονών άρχισε τα ταξίδια από 50 ημερών!!!! Την εποχή εκείνη μέναμε στην Πάτρα και οι γονείς μου Πύργο!! Ήθελα και εγώ πολύ να τους επισκέπτομαι για να αλλάζω παραστάσεις! Ένιωθα πολύ καλύτερα!!!!

Φροντίζαμε να ταξιδεύουμε όταν το μωρό μας κοιμόταν! (Φυσικά στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου και εγώ.... δίπλα της)! Κουβαλούσαμε τα αγαπημένα της παιχνίδια και τα πράγματά της πάντα! Ήταν σαν να κάναμε μια μικρή "μετακόμιση"!!! Το μωρό μια χαρά αντιδρούσε!!! Νομίζω ότι της έκανε και καλό γιατί "έπαιρνε αγάπη " και από άλλους ανθρώπους (εκτός από την δική μας)!!! Και εμείς νιώθαμε υπέροχα που τα καταφέρναμε!

Θα σου φανεί κουτό, αλλά πάντα την προειδοποιούσαμε για το ταξιδάκι μας λες και ήταν μεγάλο παιδί!!!!!

Μην ακούς τι σου λένε οι άλλοι, ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα τι πρέπει να κάνεις με το μωρό σου! Άσε τις ανασφάλειες και άκου το ένστικτό σου! Αυτός είναι ο καλύτερος φίλος μας!

Ότι και εάν αποφασίσετε, σου εύχομαι να περάσετε όμορφα τις ημέρες του Πάσχα!!!!

Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου και εγω αυτη την ερωτηση εκανα στη παιδιατρο την προηγουμενη βδομαδα.Η απαντηση της ηταν οποσδηποτε να παμε γιατι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Το μονο που με συμβουλεψε ειναι αν εχουμε σκοπο να παμε μακρυα να κανουμε καμια σταση και να σηκωσουμε το μωρο απο το καθισματακι για να ξεπιαστει λιγο.

Εγω σου λεω να πας και να το χαρεις οσο μπορεις γιατι και ο μπεμπης θα το ευχαριστηθει που θα ειναι περιτριγυρισμενος ολη την ωρα απο κοσμο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eutixos kimate sto kathismataki tou polu aneta .

thn mikrh metakomish thn skeutome kai egw ,kanw mia lista sto mialo mou kai den kserw an xoraei sto autokinhto :laugh: :laugh:

akoma kai na stresaristei thn prwth fora poy hlikrina den to nomizw me mia mera agalias kai thhlasmou tha xalarosei .auto pou me problhmatizei emena msa mou kai dn to exw pei ston antra mou einai 2 pragmata

a)h kolith mou pou gennise tora den katafere na thhlasei kai thn ponaei polu ayto ...sigoura pou tha kanoume parea tha me blepei na thhlazw kai fobame na mhn thn pligosw perissotero .

b)gia na pame bolta sthn polh gia kafe h otidipote alo den yparxei autokinhto me kathismataki .egw agalia den ton pernw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινω να πας!

θα περασει ομορφα ο μπεμπης βλεποντας νεα προσωπα και καταστασεις!

και η φιλη σου πιστευω οτι θα χαρει αν σε βλεπει να θυλαζεις!ρωτησε την ομως καλου κακου αν εχει προβλημα ωστε να μην το κανεις μπροστα της.

οσο για τις μετακινησεις μετα.... φροντισε να μαθεις απο τωρα πως δενετε το καθισματακι στο αυτοκινητο για να μπορεις να το δεσεις μονη σου σε οποιοδηποτε αυτοκινητο! σε καμια περιπτωση παντως μην τον κρατας στα χερια σου ακομα και για μικρες αποστασεις!

καλα να περασετε φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας και να περάσεις και πάρα πάρα πολύ ωραία.

Κάθε γονιός κάνει ότι πιστεύει εκείνος καλύτερο για το μωράκι του.

Μην ακούς κανέναν κάνε αυτό που θες εσύ.

Έτοιμασε να έχεις κοντά σου ότι μπορεί να χρειαστείς αυτές τις ώρες ... και ας κάνετε και 1 ώρα παραπάνω λόγω πιθανής στάσης για τάισμα ή άλλαγμα.

Και πάλι καλα να περάσεις !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

eutixos kimate sto kathismataki tou polu aneta .

thn mikrh metakomish thn skeutome kai egw ,kanw mia lista sto mialo mou kai den kserw an xoraei sto autokinhto :laugh: :laugh:

akoma kai na stresaristei thn prwth fora poy hlikrina den to nomizw me mia mera agalias kai thhlasmou tha xalarosei .auto pou me problhmatizei emena msa mou kai dn to exw pei ston antra mou einai 2 pragmata

a)h kolith mou pou gennise tora den katafere na thhlasei kai thn ponaei polu ayto ...sigoura pou tha kanoume parea tha me blepei na thhlazw kai fobame na mhn thn pligosw perissotero .

b)gia na pame bolta sthn polh gia kafe h otidipote alo den yparxei autokinhto me kathismataki .egw agalia den ton pernw .

Αφροδιτούλα μου, την "μικρή μετακόμιση", πρακτικά την αντιμετώπισα με το να τοποθετώ πράγματα και στη θέση του συνοδηγού (π.χ. το καρότσι που έπιανε πολύ χώρο)...... Έφτιαχνα και μια "τσαντούλα" με τα απαραίτητα του ταξιδιού......για να μην ψάχνω και την έβαζα στα πόδια μου........

Ο προβληματισμός σου για την φίλη σου είναι πολύ γλυκός.... όμως εγώ σκέφτομαι λίγο διαφορετικά από σένα....και θα σου φέρω παράδειγμα τον εαυτό μου....Το πρώτο μου κοριτσάκι το θήλασα πάρα πολύ καιρό (μέχρι 12 μηνών)! Δεν της έδωσα καθόλου σκόνη, ούτε μια φορά!!! Και αυτό γιατί είχα εκτός από την υπομονή, την επιμονή και την θέληση και πολύ χρόνο για να της αφιερωθώ!!!

Στο δεύτερο μωράκι μου, θήλασα πολύ λίγο και αυτό γιατί ενώ είχα τη θέληση, την επιμονή και την υπομονή, δεν είχα πολύ χρόνο!!! Με ένα παιδί στην εφηβεία ο χρόνος σου, λιγοστεύει! Ένιωθα ότι "έκλεβα" το χρόνο της πρώτης μου κόρης για να τον αφιερώσω στη δεύτερη για να τα καταφέρω με το θηλασμό!!! Και έτσι σταμάτησα γιατί το χρόνο μου έπρεπε να τον μοιράσω και στις δύο!!!!Τι σημαίνει αυτό???? Ότι πρέπει να πληγώνομαι με τις φίλες μου οι οποίες θηλάζουν τα μωράκια τους???? Απεναντίας ΧΑΙΡΟΜΑΙ για αυτές!!!! Και τις ενθαρρύνω να συνεχίσουν όσο μπορούν!! Δεν πιστεύω ότι αυτές είναι καλύτερες μανούλες από μένα!!! Απλά οι συνθήκες τις ευννοούν και πρέπει να τις εκμεταλλευτούν όσο μπορούν!!!!!!Κάπως έτσι θα νιώθει και η φίλη σου για σένα!!! Βοήθησέ την να καταλάβει ότι κάθε μανούλα προσπαθεί να κάνει ότι μπορεί καλύτερα για τα παιδάκια της! Και όσες δεν θηλάζουν, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καταπληκτικές μανούλες!Κάποιο λόγο θα είχανε!!!

Τον δεύτερο προβληματισμό σου, το θεωρώ πολύ σοβαρό! Τι θα έλεγες να χρησιμοποιούσες το καθισματάκι το δικό σας, στα αυτοκίνητα των φίλων σου, που δεν διαθέτουν καθισματάκι?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μου καλημέρα,

και εγώ θα σου πρότεινα να μην το σκέφτεσαι και να πας.

Και η δικιά μου όταν πηγαίνουμε ή γυρνάμε απο κάπου έχει παράξενη συμπεριφορά και παραπάνω γκρίνια, αλλά δεν σκοπεύω να κλειστώ στο σπίτι, πρέπει να συνηθίσει και εκείνη τις συνήθειές μας, λίγη καλή θέληση απο όλους και όλα καλά θα πάνε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

eutixos kimate sto kathismataki tou polu aneta .

thn mikrh metakomish thn skeutome kai egw ,kanw mia lista sto mialo mou kai den kserw an xoraei sto autokinhto :laugh: :laugh:

akoma kai na stresaristei thn prwth fora poy hlikrina den to nomizw me mia mera agalias kai thhlasmou tha xalarosei .auto pou me problhmatizei emena msa mou kai dn to exw pei ston antra mou einai 2 pragmata

a)h kolith mou pou gennise tora den katafere na thhlasei kai thn ponaei polu ayto ...sigoura pou tha kanoume parea tha me blepei na thhlazw kai fobame na mhn thn pligosw perissotero .

b)gia na pame bolta sthn polh gia kafe h otidipote alo den yparxei autokinhto me kathismataki .egw agalia den ton pernw .

...AFRODITH μου την "μικρή μετακόμιση" την αντιμετώπισα με το να τοποθετώ πράγματα ακόμα και στη θέση του συνοδηγού (π.χ το καρότσι που έπιανε πολύ χώρο).:laugh:

Αφροδιτούλα μου, ο προβληματισμός σου για την φίλη σου είναι πολύ γλυκός...... αλλά εγώ σκέφτομαι λίγο διαφορετικά....;) και για να καταλάβεις τι εννοώ σου φέρνω παράδειγμα τον εαυτό μου....:kiss:

Το πρώτο μου κοριτσάκι (12 ετών σήμερα), κατάφερα να το θηλάσω πάρα πολύ καιρό (12 μήνες) και αυτό γιατί είχα θέληση, υπομονή, επιμονή και πολύ χρόνο για να της αφιερωθώ ολοκληρωτικά! Το δεύτερο κοριτσάκι μου (9 1/2 μηνών) κατάφερα να το θηλάσω πολύ λίγο καιρό:( και αυτό γιατί ενώ είχα την θέληση, την υπομονή, την επιμονή δεν είχα χρόνο! Με ένα παιδί στην εφηβεία ο χρόνος μας λιγοστεύει κατά πολύ και εγώ πίστευα ότι έκλεβα το ....χρόνο από την πρώτη μου κόρη για να τα καταφέρω με το θηλασμό!!! Τι σημαίνει, ότι πρέπει να ζηλεύω τις φίλες μου που θηλάζουν τα μωράκια τους????? Απεναντίας ΧΑΙΡΟΜΑΙ για αυτές και τις στηρίζω να συνεχίσουν το θηλασμό όσο μπορούν περισσότερο!! Τις καμαρώνω γιατί προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο για τα παιδάκια τους! Δεν πιστεύω ότι μια μανούλα που θηλάζει είναι καλύτερη από μένα που δεν θηλάζω!!!Ούτε ότι χρειάζεται να πληγώνομαι για αυτό!!! Απλά οι συνθήκες τις ευνόησαν !!!! ....Κάπως έτσι θα νιώθει και η φίλη σου για σένα...... και αν δεν νιώθει έτσι, βοήθησέ την εσύ να καταλάβει ότι πολλές φορές αυτό που έχει σημασία είναι ο τρόπος που ταϊζουμε το μωράκι μας και όχι ΜΟΝΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!!!

...Τον δεύτερο προβληματισμό σου, το θεωρώ και εγώ πολύ σοβαρό...Τι θα έλεγες να χρησιμοποιούσες το δικό σας καθισμάτακι στα αυτοκίνητα των φίλων σου που δεν διαθέτουν???? Κουραστικό βέβαια, αλλά είναι μια λύση.......!!!!!!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από την Doppler 😊
    • Καλησπερα κοριτσια μου. Καλη εβδομαδα.🩷🤍  θα ηθελα παρακαλω να μου απαντησετε αν καποια απο εσας εχει εμπειρια εξωσωματικης  απο το πανεπιστημιακο νοσοκομειο λαρισας ή εστω αν εχετε επισκεφθει καποιο γυναικολογο εκει! Καθε πληροφορια χρησιμη
    • Σε ευχαριστώ πολύ για τον  χρόνο που αφιέρωσες να μου γράψεις το μήνυμα!!  Αναφορικά με τα πεθερικά ήταν η τελευταία ευκαιρία που τους δώσαμε με τον άντρα μου, καθώς έχουν γίνει τραβηγμένα σκηνικά και στο παρελθόν. Μου το ανέφερε μόνος του ότι οφείλει να προστατεύσει την οικογένεια του (εμένα και τα παιδιά μας) και για το λόγο αυτό ήταν η τελευταία φορά που πήγαμε εκεί.  Για το αίμα, σήμερα είμαι πολύ πιο ψύχραιμη... Θα μπορούσα να πάω στον γιατρό μου το απόγευμα εκτάκτως να με δει, αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και αισιόδοξη,  οπότε θα περιμένω μέχρι αύριο που έχουμε την αυχενική. Εξάλλου σήμερα έχω απειροελάχιστη ποσότητα και καθόλου πόνο. Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει, δεν είναι στο χέρι μου δυστυχώς...  Καλημερα κοριτσάκι μου! Θα έρθει η μαμά μου σήμερα και αύριο και θα ξεκουραστώ. Ευτυχώς όταν έρχεται την αναλαμβάνει 100%, μόνο να τη θηλάσω μου την δίνει 😂. Κ γω πιστεύω λόγω κούρασης και βάρους που σηκώνω όλη μέρα έγινε αυτό. Ο γιατρός και εμένα μου είπε να μην σηκώνω πάνω από 5κιλα και η μπέμπα είναι 9.  Προσεύχομαι για όλες μας να πάνε όλα τέλεια, όλες οι γυναίκες είναι στις προσευχές μου, είτε εγκυουλες ή στην προσπάθεια για μωράκι ♥️♥️🙏🙏
    • Κοριτσιααα πάω για το doppler σήμερα ..άντε περιμένω πως και πως..
    • Ομοιοπαθουσα αλλά εντάξει απ' την άλλη λέω άστα να παίξουν κι ο δικός μου παρέα θέλει..μόνος του είναι ε.... Αλλά άν δεν είχα ήδη παιδί δεν το συζητώ δε θα το δεχομουν
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...