Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος ??


Recommended Posts

Julie σωστός ο τρόπος που λες αλλά όταν πρόκειται για ένα παιδάκι 1 έτους δεν μπορεί να βοηθήσει αυτό που λες γιατί σε κοιτάει το παιδάκι κ αναρωτιέται <<τι καλή μαμά που έχω..μα τι λεει αραγε;;;>> και χαμογελαει!!

Σιγουρα πρεπει ότι υποσχόμαστε στο παιδί είτε καλό είτε κακό πρέπει να το δίνουμε. Ακόμη κι αν στην πορεία αλλάξουμε γνώμη, δεν πρέπει να πισωγυρναμε.Το είπαμε..τελείωσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tirogaridaki μου.... η κολλητη μου καθε φορα που ο μικρος της (1 ετους) πεταγε κατι απο το μπαλκονι του εδινε ξυλια στα χερια... Αυτο ομως δεν ειχε κανενα νοημα... Το κακομοιρακι τρομαζε και εκλαιγε με παραπονο...Εγω της ελεγα τη γνωμη μου....αλλα καταλαβαινα και το γεγονος οτι ειχαν σπασει τα νευρα της μ'αυτη την κατασταση... Εκει ειναι ομως που πρεπει να φανεις πιο ψυχραιμη....οταν σπανε τα νευρα σου....:S Βαθιες αναπνοες και μετα απο ενα λεπτο να ερχεται η αντιδραση....αφου πρωτα σκεφτεις τις συννεπειες.... Δυσκολο?? Ακατορθωτο σχεδον...ΣΧΕΔΟΝ ομως...;) Οχι εντελως....:)

Γι αυτο που ρωτησες με τη σκαλα.... θα σου προτεινα το εξης....

"Υιοθετησε" μαζι με το μικρο σου ενα κουκλακι....Συμπεριλαβε το σε ολες τις κοινες δραστηριοτητες σας (παιχνιδι, βολτα, χορο, ή οτιδηποτε αλλο ευχαριστο κανετε) για λιγες μερες.... Επειτα.... μια μερα σκηνοθετησε ενα "ατυχημα" του κουκλακιου(:P ) απο τη σκαλα...(οταν εσυ υποτιθεται δεν ησουν μαζι του)..Α! η γνωμη μου ειναι να μην ειναι κουκλακι που σπαει (π.χ πορσελανη)...γιατι μπορει ή να τρομαξει το παιδι αν το δει κομματιασμενο και να σοκαριστει για την κατασταση του "φιλου" του...ή να του φανει αστειο...και να αρχισει να πεταει πραγματα που σπανε απο τις σκαλες για να γελασει και να παιξει...:S :laugh: :laugh:

Οταν λοιπον "ανακαλυψετε" μαζι το "τραυματισμενο" κουκλακι... παιξτε τον γιατρο για να το κανετε καλα...βαλτου κι ενα τσιροτο στο -ανυπαρκτο- τραυμα του... και υστερα αποκλεισε το απο ολες τις δραστηριοτητες που κανατε ολοι μαζι....εξηγωντας στο παιδι σου οτι δεν μπορει τωρα να χορεψει, ουτε να παει βολτα, ουτε να παιξει...γιατι χτυπησε και μονο μετα απο πολλες μερες θα μπορεσει να τα ξανακανει ολα αυτα.... και καλα.....:silly: Δωστου παραδειγμα το κουκλακι για να καταλαβει οτι τα μικρα παιδακια δεν πρεπει να χρησιμοποιουν τις σκαλες χωρις την μαμα...;)

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα το πιασει το νοημα....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια. Κασση μου να σου ζησει ο Αγγελακος σου ειναι πολυ ομορφο παιδακι σαν πραγματικος αγγελος. Διαβασα με πολυ ενδιαφερον το θεμα σου γιατι την απορια αυτη την εχω απο την στιγμη που εμεινα εγκυος οπως και το αν θα γινω καλη μανουλα. Πιστευω οτι την απαντηση θα τη παρουμε οταν θα εχει μεγαλωσει το παιδι και θα φαινεται η διαπαιδαγωγιση του, τωρα απλα κανουμε αυτο που πιστευουμε οτι ειναι καλυτερο για τα παιδακια μας ελπιζοντας να ειναι και το σωστο:unsure::) Απο τη στιγμη ομως που σε απασχολει αν αυτο που κανεις ειναι και το σωστο νομιζω οτι εισαι μια καλη μανουλα:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυρογαριδάκι μου πάλι θα συμφωνήσω με τη scarlet πρέπει να γνωρίζουν τις συνέπειες ..ευτυχως ο άγγελος δεν κάνει τετοια εχει πληρη επιγνωση του επικίνδυνου πια...

ο τροπος ηταν αυτός που περιγράφει η σκαρλετ.... τον άφηνα να πάθει για να μάθει...και τον προειδοποιούσα κάθε φορά....πήγαινε αλλά θα χτυπήσεις....κάντο αλλα αν πέσει πάνω σου ....θα χτυπήσεις ..και θα κλαις .....ή επιανε και το αν το κάνεις η μαμά θα κλαιει γιατι το παιδί της θα πονάει ..και εσυ δεν θες...η μαμά να κλαίει..ε?

μια φορα τον αφησα να πιασει ενα ξυραφάκι αποτελεσμα κόπηκε ...τον αφησα δηλαδή.βγηκε λιγο αιματάκι ...βάλαμε τσιροτο απλά για να το βαλουμε και ιωδιο και του εξηγησα οτι να δε με ακουσες και χτυπησες...

Απο τοτε...οταν του ελεγα θα κοπεις...έφευγε μακριά...

έχω κάνει και το κόλπο με ένα παπακι που έχουμε οτι ανεβηκε στην κουνια και επεσε και χτυπησε και του καναμε αγκαλίτσες (πολυ πλακα φωναζα στο παπι ΓΙΑΤΙ ΠΑΠΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ...ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ..ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ....

Και εκεινος κοιτουσε απορημενος το έκανε αγακαλιά, το χαϊδευε και εκανε οτι του μιλάει να μην ξαναπαει εκει..ΔΕΝ ΞΑΝΑΣΚΑΡΦΑΛΩΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ...απο τότε...

Το παιχνίδι πιάνει πάντα..μαζι με χιούμορ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΠΟΛΥΥΥ.....

Σας φιλώ γλυκά...

Julie μου είναι πολύ σημαντικό να τηρεις αυτο που λες όσο μεγαλώνει το διαπιστωνω ακομη πιο ισχυρά....έχεις απόλυτο δίκιο...δε λέμε ποτε ψεμματα και δε τάζουμε έτσι απλά...χωρις να υλοποιούμε...

Bibibo μου σε ευχαριστώ ...για τα καλά λόγια...ευχομαι καλό υπόλοιπο και όλα καλά στη γεννα σου...αγκαλιά με το μωράκι σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα εχω να πω διαβαζοντας όλα αυτα :ΟΥΑΟΥ! Βρε κοριτσαρες μου καλες η Κασσυ μας ειπε οτι απλα κάποια στιγμη ενιωσε ενοχες οταν φωναξε στον Αγγελο και απο εκει πως φτασαμε στο σημειο να μιλαμε για καταγγελειες περι παιδικης κακοποιησης τι να πω ; Η καντινου δεννειπε οτι βαραει τα παιδια που κανει μάθημα απλα ανφερει οτι δεν ειναι και τιποτα καμια ξυλια στο πωπω !Ο γιος μου ειναι ηδη 5 ετων και επειδη αντιμετωπιζει καποιο θεμα με την ομιλια και ειναι υπερκινητικος η παιδοψυχολογος αλλα και η λογοπεδικος μας ειπε οτι χρειαζετε να μπουν ορια και τα ορια δεν μπαινουν LALA στην ηλικια των 3 και πανω αλλα απο τη στιγμη που αρχιζει να αντιλαμβανετε .Το μωρο ενος ετους εχει διαμορφωσει εν μερη το χαρακτηρα του .Τα ορια βεβαια που βαζεις ειναι αναλογαμε την ηλικια του αλλιως αθ μιλησει η Κασσυ στον Αγγελο και αλλιως εγω στο Σταυρο .Παντως Κασσυ συγχαρητηρια το γγονος οτι τον αφησες να επεξεργαστει καποια αντεικειμενα του εκανες πολυ καλο , ξερετε αν ενα παιδακι θελει να κοψει με ενα μαχαιρι εμεις θα φοβηθουμε και δεν θα το δωσουμε και εκεινο θα το παρει κρυφα , αν ομως το παρουμε παρεα και του δειξουμε τη κανει ; Στα παιδια πρεπει να κατεβαινουμε στο υψος τους και να τους μιλαμε με ηρεμη αλλα απολυτη και σταθερη φωνη δεν ειναι ωραιο να εχει το παιδι απο πανω του ενα "γιγαντα "που φωναζει!Καμια φορα αν μιλησω πιο εντοναστο Σταυρο μου λεει :μην μου φωναζεις , ξερετε θελουν και αυτα ηρεμια και το θεμα δεν ειανι να μας βγαλουν αυτα απο τα ορια μας η να μας φτασουν στα ορια μας αλλα να βαλουμε εμεις τα ορια .

Αυτα ειχα να αναφερω και δεν νομιζω οτι υπαρχει μαμα που ποτε δεν μαλωσε το παιδι της η που δεν του εχει ριξει μια στο πωπω εγω παντως απο τη μαμα μου ειχα φαει αρκετες και δεν επαθα τιποτα .Οσο για τη διαπαιδαγωγη ση στα σχολεια ναι πιστευω οτι οι εκπεδευτικοι πρεπει να συμβαλουν σε αυτο αλλα με την συμφωνη γνωμη των γονιων .Ν αθυμαστε η βια φερνει βια αλλα και η αδιαφορια παλι εκει καταληγει , σε όλα θελει μετρο και η βαση του μετρου ειναι τα ΟΡΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...