Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γυρισαμε σπιτι μας με την κορουλα μας


Recommended Posts

Κοριτσακια,

καλησπερα...Τωρα που κοιμαται η μπεμπουλα μας και χουζουρευει κ ο αντρουλης μου, ειπα να σας γραψω και τη δικη μου εμπειρια απο τον τοκετο και το μαιευτηριο, για να παρηγορηθειτε και οι ετοιμογενες. πριν μια βδομαδα κατα τις 7 το απογευμα, ξεκινησαμε με τον αντρα μου και τους γονεις μου για το Ιασω προκειμενου να κανω εισαγωγη για την καισαρικη που θα εκανα τη Δευτερα 30/3 το πρωι.Μολις φτασαμε πηγαμε στο -1, οπου εκει δωσαμε τις ταυτοτητες και τα στοιχεια μας, ζητησαμε 4κλινο δωματιο, που ευτυχως δεν ειχε και ετσι για εκεινο το βραδυ (και οχι μονο,χαχα) θα με εβαζαν σε 2κλινο.Μετα μου ειπαν να παω μεσα εκει που γινεται η προετοιμασια των ετοιμογενων,προκειμενου να κανω τις απαραιτητες εξετασεις.Εκει με εβαλαν σε ενα δωματιο, στο οποιο μια μαια μου πηρε ιστορικο, μου εκανε εξετασεις αιματος και ουρων, καρδιογραφημα, NST και με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο για καμια ωρα προκειμενου να δουμε αν ειναι ενταξει η μπεμπα.Μετα απο αυτα με συνοδεψε μαζι με τους δικους μου ενας νοσοκομος στο δωματιο μου στον 6ο οροφο.Ειχαμε ζητησει να μας βαλουν για εκεινη τη νυχτα σε ενα δικλινο, στο οποιο ομως ημουν τοσοοοοοο τυχερη που ημουνα μονη μου!!!Δικλινο λοιπον που ουσιαστικα ηταν μονοκλινο!Κατευθειαν μου εφεραν τον υπεροχο νεροβραστο φιδε(χιχιχι) και αφοτου εφυγαν οι δικοι μου ηρθαν 2 νοσοκομες και με πηραν για ξυρισμα:blush: .Αφου δε μπορουσα να το αποφυγω εκατσα και το απολαυσα.Ηταν βεβαια και τα κοριτσια πολυ χαλαρα και με εκαναν να νιωσω πολυ ανετα.Επειτα γυρισα στο δωματιο μου, εφαγα, εκανα ντουσακι και ξαπλωσα για να κοιμηθω.Που υπνος...Το αγχος ηταν αρκετο, ειδα λιγο τηλεοραση και κατα τις 2 λαγοκοιμηθηκα.Στις 5.30 το πρωι ηρθε μια νοσοκομα και μου εκανε το θεϊκο κλυσμα.Τουλαχιστον ομως σα διαδικασια ηταν αξιοπρεπης,μιας και ειχα τη δικη μου τουαλετα και ημουν μονη μου στο δωματιο.Στις 7 ηρθε αλλη νοσοκομα και μου περασε φλεβοκαθετηρα(αυτο πονεσε!!!).Στις 7.30 ηρθαν οι δικοι μου να μου κανουν λιγο παρεα πριν μπω στο χειρουργειο και στις 8 ηρθε το προσωπικο μου φορειο για να με οδηγησει κατω, αφου βεβαια φορεσα το ρομπακι-ζουρλομανδυα του χειρουργειου.Κατεβηκα μαζι με τον αντρα μου, τον χαιρετησα εξα απο το χειρουργειο και μετα με πηραν μεσα.Η αληθεια ειναι οτι μαλλον ειχα σταματησει να εχω αγχος.Ηθελα απλα να περασει η ωρα και να τελειωσει η επεμβαση. Με εβαλαν σε ενα απο τα 3612361863187632 χειρουργεια του Ιασω (ολα ελαμπαν κοριτσια) ηρθε η γιατρος μου και ειπαμε 2-3 βλακειες για να με χαλαρωσει και μετα ηρθε ο αναισθησιολογος για την επισκληριδιο. Με εβαλε να διπλωθω ωστε να πεταχτει εξω η σπονδυλικη μου στηλη, να μεινω εντελως ακινητη και μου περασε τον καθετηρα με την αναισθησια.Αυτο πονεσε λιγο παρα το παγωμενο νερο που μου εβαλε στην πλατη και το ψυκτικο.Βεβαια μεχρι να αισθανθω πονο αρχισε να ενεργει και το φαρμακο, τα ποδια μου μουδιασαν και μετα αρχισαν να ζεσταινονται, μου περασαν καθετηρα αλλα δεν καταλαβα τιποτα, με ειχαν στο μηχανημα να μου μετρανε την πιεση και μαζευτηκαν μεσα για να αρχισουμε.Ηταν μεσα μια νοσοκομα, η γιατρος μου, ενας δευτερος γιατρος, ο αναισθησιολογος και η παιδιατρος.Μου εβαλαν παραβαν και προφανως ξεκινησαν, αλλα εγω το Χριστο μου.Δεν καταλαβαινα τιποτα. Ο θεος-δευτερος γιατρος ελεγε ποσο μπ...δελο εχει γινει η Ελλαδα με τον Καραμανλη, μετα αρχισαν να με τραβανε, αισθανομουν οτι προσπαθουν να βγαλουν το μπεμπακι, χωρις να ποναω καθολου και 5 λεπτα αφοτου ξεκινησαν ο γιατρος-πολιτικος σχολιαστης μου λεει "Ειρηνουλα ετοιμασου, ερχεται η μπεμπα" και τσουπ, μου την εδειξαν, με το μαλλακι της πανκ!την πηρε η παιδιατρος και την εξετασε και μετα την τυλιξε σε μια πετσετα και την εβαλε στην αγκαλια μου.Προφανως καταλαβαινετε οτι εκει εφυγε πια ολη η ενταση και το αγχος, το μωρακι μου ηταν καλα και ετσι ειχα ηρεμησει και με επιασαν τα κλαμματα.Φοραγα και τα πατομπουκαλα μου,χιχι, τα οποια θαμπωσαν και στο τελος δεν εβλεπα πια το μωρακι απο τα δακρυα.Το πηραν εξω να το δειξουν στον αντρα μου και συνεχισαν για αλλα 15 μαλλον λεπτα με μενα.Οταν μου ειπαν οτι τελειωσαν, δεν πιστευα στα αυτια μου.Με πηγαν για λιγο στο δωματιο ανανηψης, οπου με επιασε το γνωστο τρεμουλο-στερηση ναρκωτικων λογω της επισκληριδιου, αλλα ευτυχως ηταν αλλες 4 που μολις ειχαν γεννησει και τρεμαμε ολες μαζι.Λιγο πιο μετα με εβγαλαν εξω να με πανε στους δικους μου να δουν οτι ειμαι οκ και μετα απο καμια ωρα με ανεβασαν στο 2κλινο-μονοκλινο μου και ηρθαν και οι δικοι μου.Το τρεμουλο φυσικα συνεχιστηκε για μερικες ωρες, αλλα δεν ηταν κατι τραγικο, μου εφεραν τσαγακι και νερο για να πινω λιγο λιγο και κατα τη μια που εφυγαν οι δικοι μου για να πανε να φανε κοιμηθηκα.Γενικα η επεμβαση δεν πονεσε και την πρωτη μερα με τα παυσιπονα δεν καταλαβαινα τιποτα.Το απογευμα που με σηκωσαν πονεσα, οπως και την επομενη μερα και γενικα ακομα ποναω και με τραβανε τα ραμματα, αλλα θελει υπομονη και επιμονη.Θελει ενα καλο συνδυασμο περπατηματος και ξεκουρασης.Τα κοριτσια ολα στον 6ο οροφο που ημουν ηταν πολυ εξυπηρετικα, μου εδειξαν πως να θηλαζω και οποτε χτυπουσα το κουδουνι ερχονταν αμεσως και ηταν παντα χαμογελαστες.Απορω πως καποιες μπορει να εμειναν δυσαρεστημενες απο την εξυπηρετηση...Εμενα με σκλαβωσανε με το ενδιαφερον τους.Και το φαγητο σουπερ οταν πια την 2η μερα το βραδυ μπορεσα να φαω.Και για να ξερετε οσες γεννησετε στο Ιασω, τα δωματια ειναι πεντακαθαρα, οι καθαριστριες ερχονται συνεχεια, σου αλλαζουν πετσετες και σεντονια καθημερινα, εννοειται οτι σου δινουν σερβιετες, οποτε μην αγορασετε, εμενα μου εδωσαν δωρο και μπουρνουζι με παντοφλες και ειδη περιποιησης και δωρακια για το μωρο και για μενα, οπως και φευγοντας μας εδωσαν δωρακι κι ενα σετ για το μωρο, που γραφει πανω Ιασω και θα ειναι ενα γλυκο ενθυμιο.Τελικα κρατησαμε το δικλινο δωματιο, στο οποιο ολες τις μερες ημουν μονη και αρα ηταν σαν να ειμαι σε μονοκλινο.Εμεινα στο πολυαγαπημενο 608...Μπορω ειλικρινα να σας πω οτι δεν εχω κανενα παραπονο.Πηγα αρκετα προκατειλημμενη και εφυγα ενθουσιασμενη.Τα μωρακια μας τα εφερναν στις 9 το πρωι, μετα στη 1,στις 5,στις 8,στις 12 και στις 5 το πρωι, τα αφηνουν 1 ωρα η οσο θες αν δεν εχεις τελειωσει και μπορεις να τα εχεις κ ολη μερα μαζι σου(αλλα δε θα το συνεστηνα).Αν ζητησετε αποκλειστικο θηλασμο, σας τα φερνουν οποτε κλαψουν, αρκει φυσικα να ειστε κι εσεις καλα, αν πονατε κλπ δε θα εχετε ορεξη η δυναμη-πιστεψτε με-να περιποιειστε κι ενα μωρο.Κατα τα αλλα ειναι πολυ οργανωμενο σα μαιευτηριο και το προσωπικο πολυ εκπαιδευμενο.Λιγο πριν παρετε εξιτηριο σας κανουν κι ενα γρηγορο μαθημα για τα πρωτα που θα χρειαστειτε για το μωρο:αλλαγη πανας, πλυσιμο, ταισμα κλπκλπ.

Με αυτη την ευκαιρια θελω να ευχαριστησω ολες τις κοπελες του 6ου οροφου για τη βοηθεια τους και για τη στηριξη τους στο θεμα του θηλασμου (επιμενουν πολυ στο φυσικο θηλασμο), να ευχαριστησω το βοηθο χειρουργο για την αψογη συρραφη που μου εκανε και δε φαινεται τιποτα, καθως και για τη χαζοκουβεντα του που με εκανε να ξεχνιεμαι, το θεϊκο τραυματιοφορεα με τις πλακιτσες του, τις μαιες για ολη τη στηριξη, τη φιλεναδα μου τη Γωγω που εστω και με sms μου εδινε κουραγιο και φυσικα τη γιατρο και την οικογενεια μου που ηταν στο πλαϊ μου και με βοηθησαν.

Τελος να ευχαριστησω και ολες εσας για τις ευχες σας και σε οσες ετοιμαζονται, κοριτσια μη φοβαστε.Ολα θα πανε καλα, θα δειτε...

Ας βαλω τωρα και καμια φωτο της κορουλας μας...Πολλα φιλια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sifos an kai mou pire liga lepta na doabasw tin istoria sou omologw oti aksize:)na sou zisei i mpoulitsa sou i opoia einai panemorfi...ontws pank malli...xexexexexeexexexex na eiste kala kai na xaireste tin oikogeneia sas:)filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το κουκλάκι σου κοπέλα μου!Με το καλό να τη δεις να μεγαλώνει και να γίνεται όλο και πιο όμορφη απ'ότι είναι.

Άντε,και στα δικά μας...οι λέφτερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS μου, υπεροχη και αναλυτικη η περιγραφη σου!!!:)

εκπληκτικη η γεννα σου!!

συγχαρητηρια κοπελα μου, να σας ζησει η μικρη πανεμορφη μπεμπουλα!!! να τη χαιρεστε!!!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει η κουκλιτσα σου!

Να ειναι υγιης και ευτυχισμενη!!!!!!

Ειναι σκετη γλυκα!!!!!

Αν μεγαλο μωρακι μοιαζει!!!!

Φτου φτου!

Καλη αναρρωση και καλα σαραντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου να είσαι καλά τόσο εσύ όσο και η κορούλα σου .... γεννάω και εγώ στο ΙΑΣΩ και πραγματικά με καθησύχασες!!!!

Για την ακρίβεια σήμερα θα φτιάξω την βαλίτσα μου και διαβάζοντας το μήνυμα σου απλά με έκανες να βγάλω κάποια πράγματα από την λίστα :P

Να είναι πάντα καλότυχη και γεμάτη επιτυχίες η κουκλίτσα σου.

Καλό κουράγιο για τις επόμενες δύσκολες μέρες και μην χαθείς.

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιφος τελεια περιγραφη εκανες!!!!2-3 φορες ανατριχιασα απο συγκινηση!

Να σου ζησει η μπεμπα σου,ειναι πολυ ομορφο μωρο,να την χαιρεστε την κουκλα σας!!!!!Καλη λοχεια και να μας λες τα νεα σου συχνα...οσο μπορεις:laugh: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιφος να σου ζησει ο κοριτσαρος σου!!!!Να την χαιρεσαι και καλα χτενισματα!!!!!!!Τελειο μαλλακι τελειο χαμογελο!Σε προκαλει να της φιλησεις τα μουτρακια της!

Σ'ευχαριστω πολυυυυ για την περιγραφη!Δεν ξερω πως θα θελησει η μπεμπα μου να γεννηθει αλλα μου ελυσες πολλες αποριες(και φοβιες) της καισαρικης!!!

Καλη ξεκουραση και καλες ζουζουνιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS μου, τι συγκινητική περιγραφή!!! Και τι όμορφο συναίσθημα όταν αισθάνεσαι ότι σε περιποιούνται και ότι δεν σε πολεμούν τις πρώτες ώρες και μέρες της μητρότητας!!! :cheer:

Περιττό να σου πω πως η κορούλα σου είναι μια κουκλίτσα ζωγραφιστή!!! Και το μαλλάκι της υπέροχο!!! :lol:

Σου εύχομαι κατ'αρχήν καλή ανάρρωση!

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ η μπεμπούλα σας, να είναι πάντα γερή, τυχερή κι ευτυχισμένη!!! Ό,τι καλύτερο στην οικογένειά σας και καλό σαραντισμό!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει το μικρό θαυματάκι σας, να είναι γερό, καλότυχο και φυσικά όλοι οι άντρες να πέφτουν στα πόδια της αφού ειναι μια κουκλίτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS poly wraia genna eixes:) To koritsaki sou einai panemorfo syxgarhthria na einai ygies k eseis eutuxismenoi!

Se treis mhnes perimenw na gennhsw k gw sto Iasw,ande na doume pws tha pane ta pragmata k gia mena;)

Filia sth koukla sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΑΣ!!ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΤΡΕΝΤΙ ΜΑΛΛΑΚΙ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΥΓΙΗΣ!!ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει να είναι γερό και φωτισμένο παιδάκιι!!!!!ωραία περιγραφή...η κόρη σου είναι πανέρμορφο μωρό!!!!με τέλειο πανκ μαλλί!!!!καλή λοχεία να έχεις!!!!φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS.....ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!

Ειναι μια κουκλιτσα!!!!! :woohoo:

Και το μαλλακι super!!!

Χαιρομαι που σου ηρθαν ολα ετσι βολικα (δεν υπαρχει καλυτερο απ το να απολαμβανεις -με καθε τροπο- τη γεννηση του παιδιου σου...;) )

Αυτο που θα ηθελα να πω....επειδη εχουν κατα καιρους γραφτει(και απο μενα) διαφορα για τα ιδιωτικα μαιευτηρια... μηπως ολη η εξυπηρετηση που ειχες και τα δωρακια ειχαν να κανουν με το γεγονος οτι ησουν σε δικλινο?? Ισχυει το ιδιο για ολους??? Μακαρι να ειναι ετσι σε ολους τους οροφους και η αντιμετωπιση ιδια για ολες τις μανουλες...ανεξαρτητως βαλαντιου...;)

Να χαιρεσαι τις στιγμες μαζι της....καλη αναρρωση να εχεις...και αρχισε απο τωρα τις οικονομιες γιατι θα σου "φαει" πολλα στα κομμωτηρια η μπουμπουκα σου...:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ζητάω συγκεκριμένα την μπροστινή μπάρα ασφαλείας ενός παλιού καροτσιου 3 σε 2 μάρκας cangaroo sharah verde (του μεγάλου καροτσιου και όχι του καθίσματος αυτοκινήτου). Έχω μόλις γεννήσει το δεύτερο παιδάκι μου και το ξέχασα στην παιδική χαρά και χάθηκε και έτσι γίνεται άχρηστο και μη ασφαλές για το μωρό. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω καινούργιο... Εάν έχει κάποια μαμά ένα παρόμοιο μοντέλο και δεν το χρειάζεται και μπορεί να μου βγάλει την δική της μπάρα ( με πληρωμή) το χρειάζομαι επειγόντως. Σας ευχαριστώ!
    • Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Πλέον και υπερηχογραφικά επιβέβαιωσες την εγκυμοσύνη σου κι όλα δείχνουν ό,τι έπρεπε να δείξουν με βάση την εβδ κύησης. Αυτό για τη μέτρηση μη σε απασχολεί, ούτως ή άλλως το βίωσες και με προηγούμενη εγκυμοσύνη όπως λες κι όλα πήγαν καλά! Κι εμένα μου το μετρήσαν 6 μέρες μικρότερο απ' την μέτρηση με βάση την ΤΕΡ, αλλά μεγαλώνει σταθερά με αυτό το ρυθμό μέχρι στιγμής. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι η μέτρηση με βάση την ΤΕΡ λαμβάνει υπόψη έναν ιδανικό κύκλο 28 ημερών και με ωορρηξία 14η μέρα, που είναι το φουλ ιδανικό σενάριο. Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη - επίσης, σ αυτή τη φάση το έμβρυο είναι τοσοδούλικο οπότε είναι δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια.  Όσο για την τομή, δεν έχω γνώση να σου απαντήσω, αλλά καλώς πιστεύω σκέφτεσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό ίσως πιο εξειδικευμένο σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική που ίσως σε κατατοπίσει καλυτερα 😊 
    • Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! ❤️ μ' έπιασε και μια μικρότερη κρίση σήμερα στο σούπερ πάλι, αλλά αυτή τη φορά έπραξα αμέσως και έκανα αυτό με τις αναπνοές, ευτυχώς όλα καλά 😊 Αύριο έχω βιντεοκλήση με τη γιατρό μου (εν τω μεταξύ αυτή το π΄ροτεινε, δε ξέρω γιατί 😅, μάλλον για να τσεκάρει πως πάω με τη λοίμωξη) και θα της το αναφέρω ως γεγονός. Εγώ τώρα έχω κλείσει ένα ακόμα υπέρηχο την άλλη βδομάδα 18 του μηνός που θα έχω μπει με το καλό στην 11η εβδ και μετά από 2 εβδ έχω την αυχενική. Εύχομαι να φτάσουμε αισίως σ' αυτό το στάδιο όλες μας 🙏 κι εμένα δε σας κρύβω μ επιασαν κάτι ανασφάλειες πάλι, κυρίως γιατί φοβήθηκα μην η κρίση πανικού το Σάββατο έκανε κακό στο μωράκι, αλλά πρέπει να εμπιστευτώ το σώμα μου και το μωρό μου 💖 
    • Πραγματικά δε με πτοεί τίποτα. Ας είναι καλά η μπουμπού... εγώ αντέχω!!! 2,5 μήνες είναι... θα περάσουν! 🙂
    • Ωχ βρε κορίτσι μου υπομονή δεν είχα θέμα με Γοπ εγω πριν λιγες μερες με έπιασε το στομάχι μου βράδυ έκανα πολύ εμετό δεν ξέρω τι είχα πάθει ευτυχώς την επομενη ήμουν καλά  Φτάνουμε σιγά αίγα στο τέρμα και θα ηρεμήσουμε 😊  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...