Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιβλια για μετα τον τοκετο-φροντιδα και διατροφη?


Recommended Posts

Αναρωτιομουνα αν γνωριζετε καποιο βιβλιο που να ενημερωνει για την διατροφη του μωρου.

Επειδη γενικα με βοηθησε η ενημερωση κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα ηθελα και τωρα που εχω την μπουμπου μου να μαθω κι αλλα ειδικα για την διατροφη των παιδιων.

Εχετε καμια προταση να μου κανετε?

Δεν με πειραζει να περιεχει και αλλα απλα να διαφωτιζει την μητερα σε θεματα που μας απασχολουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω βαλε φωτο της ομορφης σου μπεμπας να φαινεται καλυτερα το προσωπακι της,να την χαρουμε κι εμεις!!!!!:woohoo:

Για βιβλια θα ρωτησω την ξαδερφη μου τωρα που θα παω,αυτη ασχολειται με τετοια θεματα πολυ,αλλα δεν εχουν ιντερνετ γι αυτο δεν ειναι στην παρεα μας.ΦΙΛΑΚΙΑ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΟΥΛΑ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟ "ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ"

ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ..

ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΜΗΝΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ..

ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου έκαναν δώρο γεννεθλιων :P το βιβλίο "Το μωρό μου μήνα με το μήνα μέχρι 2 ετών" αν θυμάμαι καλά εκδόσεις Οροσημο

μιλαει για όλα διατροφή, θηλασμό, εξετάσεις, εμβόλια, τι κάνουν και πως συμπεριφέρονται κάθε μήνα, πιθανές ασθένειες και άλλα πολλά

έχει φωτογραφίες

το βρήκα πολύ κατατοπιστικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΩ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ "ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ"ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ!!!ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ!!ΕΙΝΑΙ Εκδοτικός Οίκος: ΔΙΟΠΤΡΑ

ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ:Ένα μοναδικό εγχειρίδιο που θα σας βοηθήσει να ενημερωθείτε και να προετοιμαστείτε σωστά ως γονείς, "Τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος". Περιλαμβάνει σαφείς, απλές και ουσιαστικές πληροφορίες για την σωματική και διανοητική ανάπτυξη του μωρού σας, για τη διατροφή του, τον ύπνο του, τις ασθένειες και την ασφάλειά του, μήνα με μήνα. Καθησυχάζει κάθε γονιό, και απαντά σε ερωτήματα όπως: - Τι μπορώ να κάνω για τους κολικούς του μωρού μου; - Πώς μπορώ να καταλάβω πότε το μωρό μου είναι πραγματικά άρρωστο, ώστε να καλέσω γιατρό; - Πώς μπορώ να δημιουργήσω μια "ρουτίνα" ύπνου για το μωρό μου; - Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για τον απογαλακτισμό του μωρού; - Ποια είναι κατάλληλη στιγμή για να επιστρέψω στη δουλειά μου; Το μόνο βιβλίο για τη φροντίδα του βρέφους του απαντά σε κάθε πιθανό και απίθανο ερώτημα των νέων γονιών και βοηθά στη διατήρηση της φυσικής και συναισθηματικής υγείας ολόκληρης της οικογένειας.

ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου φερανε δωρο(νομιζω το πηρανε απο τα mothercare)

Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ(ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ)

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΟΤΑΜΟΣ

ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΩ κι η ξαδερφη μου αυτο εχει,τι να περιμενεις τον 1 χρονο.Οπως μου ειπε επειδη τον πρωτο καιρο την διατροφη του μωρου την καθοριζει ο παιδιατρος που το παρακολουθει,δεν υπαρχουν βιβλια που να αναφερονται μεμονωμενα στην διατροφη των πρωτων μηνων,αλλα μπορεις ν αγορασεις βιβλια που εχουν γενικες πληροφοριες και εκει μεσα να βρεις και για τη διατροφη τους!φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι κάνετε ρε κορίτσια; Εμένα με έχει φάει η αϋπνία τις τελευταίες μέρες από τους πόνους στη λεκάνη..δεν ξέρω πώς να κάτσω πια..και δε φτάνει αυτό θέλουν να μου φέρουν τώρα να κρατήσω και τα μικρά του αδερφού μου για πόσες ώρες για να πάνε για φαγητό. Μα καμία ενσυναίσθηση; Γκρρρ τα νεύρα μου..
    • Κορίτσια αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Ή τουλάχιστον να πάρω δεύτερη γνώμη. Τα PI της μητριαίας αρτηρίας είναι πάνω από 2..δν ξέρω. Έχω αγχωθεί με την απάθεια του γιατρού και ότι είναι τόσο απρόσιτος.  Θέλω να ξέρω ότι έχω κάνει ό,τι μπορώ για να προλάβω τις πιθανότητες. Έστω ασπιρίνη προληπτικά.. δεν ξέρω. Ακόμη και το μέτρο στο αλάτι εγώ του το ρώτησα.. καμία οδηγία.. απλά "συνεχίζουμε κανονικά".
    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Ευτυχώς με τον άντρα μου έχουμε πολύ καλή επικοινωνία σαν ζευγάρι και η απόφαση για το δεύτερο μωράκι, πάρθηκε επειτα από πολλή συζήτηση και ανάλυση της υπάρχουσας και ενδεχόμενης μελλοντικής μας κατάστασης. Οπότε είμαι χαρούμενη που ξέρω ότι αυτό το μωράκι το θέλουμε εμείς οι δυο πάρα πολύ (όσο και να αγχωνόμαστε). Απλά, ξέρεις... Ίσως είναι και οι ορμόνες... απλά θα ήθελα ένα πιο υποστηρικτικό περιβάλλον, ειδικά όταν γνωρίζουν τι έχω περάσει. Τελοσπαντων, είμαι με κομμένη ανάσα μεχρι την Τρίτη 🙏🙏  Θα περιμένω και τα δικά σου νέα, θυμάμαι ότι έχεις ραντεβού να δεις το μικρουλι σου και εσύ την Τρίτη 🙏  Σε άλλα νέα, η μπέμπα σήμερα είπε πρώτη φορά μπαμπά, πολλές φορές κιόλας και συγκινήθηκα τόσο πολύ... Αχχχ τι ευτυχία που προσφέρουν αυτά τα μικρά πλάσματα, ξεχνάς αμέσως όλη την κούραση. Κάντε κουράγιο αγαπημένες μου, σε μερικούς μήνες θα έρθουν τα θαυματακια μας,και τότε ούτε που θα θυμόμαστε τις δύσκολες αυτές στιγμές του άγχους και του φόβου ♥️♥️  
    • Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Έτοιμη είναι όταν αισθανθεί σίγουρη θα περπατήσει κ μόνη της!!!😍😍😍 Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...