Μετάβαση σε περιεχόμενο

καισαρική με επισκληρίδιο


Recommended Posts

κοριτσια,

ποτε θα κανετε τις καισαρικες σας;μετα το χτεσινο ραντεβου μου στη γιατρο, το μωρακι μου ηταν 2600 κ κλεισαμε ραντεβου για καισαρικη τη δευτερα στις 30 μαρτιου, που υπολογιζουμε να ειναι 3 κιλα.μου ειπε να κανω και δυο ενεσεις για τους πνευμονες του παιδιου(υπαρχει αλλη που θα κανεις τις αντιστοιχες ενεσεις;)ποια αλλη γενναει εκει γυρω στο ιασω;αν ειναι να μαζευτουμε να κανουμε κανενα club;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sifos και εγώ στο Ιασώ γεννάω, αλλά τέλος Απριλίου, αρχές Μαίου. Την άλλη δευτέρα έχουμε doppler για να δούμε πλακούντα και βάρος του μωρού.Όλα καλά να σου πάνε!:)

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΑΥΡΙΟ ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ γχοσ ειναι αν το μωρο μου ειναι ΥΓΙΕΣ Κ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ !!ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΛΑ ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ Κ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η σκεψη ειναι η εξης :προτιμουμε να φερουμε στο κόσμο ενα παιδι που ειναι υγειης με το λιγότερο δυνατο κόπο και πόνο και το σημαντικοτετο απο ολα να διαφυλλαξουμε δυο ζωες .Στο παρελθον ακουγαμε περιπτωσεις γυναικων που ποναγαν και υποφεραν 36 ωρες για να γεννησουν ειναι καλυτετρο αυτο απο το να υποβληθει μια γυναικα σρ καισαρικη τομη η οποια δεν κραταει παραπανω απο 30 λεπτα ; Σαφως και μια γυναικα που εχει καλη σχεση με το γιατρο της και ειναι ενημερωμενη δεν θα μπει στη διαδικασια να κανει καισαρικη αν και εφοσον μπορει να γεννησει φυσιολογικα , ομως εγω δεν μπορω και ουτε θελβ ανα κρινω καπια κοπελα η οποια νιωθει φοβο και επιλεγει τη καισαρικη γιατι ετσι νιωθει πιο σιγουρη. Καμια γεννα δεν μοιαζει με καμια και κανενας οργανισος δεν ειναι ιδιος με κάποιον άλλον .Διαβαζουμε τοσο συχνα εδω μεσα οτι κάποιες κοπελες γεννησαν φυσιολογικα και καποιες αλλες με καισαρικη μερικες με επισκληριδιο και κάποιες άλλες με φυσικολογικο τοκετο καμια ομως δεν εχει παρομοια αντιδραση .Εγω γεννησα με καισαρικη τομη λογω αλλοιωσης παλμων του μωρου ειχαν σπασει και τα νερα και δνε υπηρχε ο χρονος δεν εκανα επισκληριδιο λογω καποιου προβληματος στη μεση και με φυσιολογικο τοκετο να πηγαινα παλι δεν θα εκαν επισκληριδιο αν ομως δεν ειχα τον προβλημα με τη μεση μου και χρειαζοταν θα το εκανα .Παρόλο που γεννησα με ολικη μου εβαλαν το μωρο μου στην αγκαλια μου τον ενιωσα το αρνητικο ειναι οτι το ειδα μετα απο 6 ωρες γεννησα στο Ιασω ειχα πολυ ευκολη αναρρωση γεννησα στις 6,20 το πρωι και στις 12,00 εκοβα βολτες στο δωματιο . Πλενομουν τοπικα τις πρωτες μερες καιμετα ειχα στη τομη μια αδιαβροχη γαζα καιε κανα κανονικα το μπανακι μου .Αν ειχα την επιλογη ναι θα γενναγα φυσιολογικα αλλα δεν με τρομαξε καθόλου η κασαρικη αλλωστε αυτο δεν με κανει λιγοτερο μανα .Τωρα απο οτι εχω ακουσει απο τις κοπελες που εκαναν επισκληριδιο δνε καταλαβαινει τον πονο απο τη μεση και κατω νιωθεις καποιο τρεμουλο αρχικο και ισως καποιες φορες μετα μια φαγουρα .Στην ολικη αναισθησια εισαι για καμια ωρα νυσταγμενη και υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που κανουν εμετους απο την αναισθησια και σιγουρα το αρνητικο ειναι οτι βλεπεις το μωρο αργοτερα.

Παντως θα ηθελα να αναφερω για ακομη μια φορα να μην γενικευουμε τα πραγματα και τις καταστασεις αν θελουμε να υποβιβασουμε τη καισαρικη και να θελουμε να το παιξουμε ανετες ας παμε να γεννησουμε με φυσιολογικο τοκετο αλλα χωρις επισκληριδιο αυτη ειναι η φυσιολογικη γεννα και ας ποναει μια γυναικα τοσες ωρες , συγνωμη κοριτσια αλλα εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι πρεπει μια γυναικα να υποφερει ηθελημενα απο τ στιγμη που η επιστημη εχει ανακαλυψει τοες μεθοδους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια οπως γνωριζετε ολες οι μεθοδοι εχουν τα καλα και τα κακα τους και η επιλογη αν υπαρχει η δυνατοτητα ειναι καθαρα προσωπικη οπως και η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη,μεγαλο ρολο βεβαια παιζει κι ο αναισθησιολογος,το απαραδεκτο για μενα ειναι να επιλεγουν οι γιατροι καισαρικη μονο και μονο για να κερδισουν χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay έγραψε:

κοριτσια οπως γνωριζετε ολες οι μεθοδοι εχουν τα καλα και τα κακα τους και η επιλογη αν υπαρχει η δυνατοτητα ειναι καθαρα προσωπικη οπως και η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη,μεγαλο ρολο βεβαια παιζει κι ο αναισθησιολογος,το απαραδεκτο για μενα ειναι να επιλεγουν οι γιατροι καισαρικη μονο και μονο για να κερδισουν χρονο

και πχι μονο χρονο και χρημα αν υπολογισεις οτι μια καισαρικη την χρεωνουν τουλαχιστον 100 ευρω πανω και αν υπολογισσεις οτι ανεβαινει και ητιμη στο νοσοκομειο αν βαλεις μια η,μερα να εχει 10 καισαρικες με 100 ερω επανω ειναι 100 ευρω τα οποια τα εχει βγαλει σε 5 ωρες τρελα λεφτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πιστευω οτι με οποιον τροπο και αν γεννησει μια γυναικα η ουσια ειναι το μωρο να βγει γερο!!!! θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα αν και φοβομουν(να πω την αληθεια) ομως και εγω και το μωρο μου πηγαιναμε για τον αλλο κοσμο οποτε δεν ειχαμε επιλογη!! εκανα καισαρικη με επισκληρηδιο λογω του οτι ειχα πιεση και δεν μπορουσαν να μου κανουν ολικη ναρκωση.ενιωσα ενα τρεμουλο και φαγουρα τιποτε αλλο το χειρουργειο κρατησε μιση ωρα και ειδα και το νινακι μου(δεν μπορεσα να τον παρω αγκαλια γιατι μπηκε κατευθειαν στην εντατικη)

οι πονοι μετα ειναι στην τομη μολις εκοψα τα ραματα στις 15 μερες σταματησαν.σιγουρα η καισαρικη πρεπει να γινεται σε αναγκη η απλα σε επιλογη της καθε γυναικας που απλα μπορει να φοβαται τον τοκετο (αυτο το λεω αφου εχω διαβασει προηγουμενες απαντησεις) αλλα για μενα ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικα μπροστα στην υγεια του παιδιου δεν εχει σημασια μακαρι να μπορουσα κι εγω να γεννησω φυσιολογικα και να θηλασω ακουω τοσα γιαυτα τα πραγματα ειμαι υπερ εκατο τις εκατο αν και εγω δεν τα βιωσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...