Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξία και μύθοι


xriskat

Recommended Posts

zoi.mich καλως ηρθες!

εγω με κυκλο 26 ημερων (σταθερο) και διαρκεια 7 μερες εμεινα εγκυος κατα 99% 2 μερες μετα την περιοδο..

τιποτα δεν ειναι σιγουρο!

πριν την περιοδο δεν γνωριζω τι γινεται..

καλη επιτυχια παντως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

s' euxaristo FANI24!an k den nomizo na mou simvei kati tetoio.apla auta einai ligo poliploka.den eimai eimai pantremeni k kati tetoio den tha to ithela oxi tora toulaxiston.ksero oti einai ligo diskolo na meineis egios otan perimeneis periodo apla gia na eimai sigouri to rotisa.i apantisi sou me anakoufise ligo.s'euxaristo poli kai pali.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tha ithela na rwtisw kati

kai elpizw na min einai entelws ilithio.!

Giati exei simasia pote einai oi gonimes meres?

Einai kati pou den me apasxolise pote

(oute otan thelame mwro)

dioti... ti parapanw na kaneis?

Efoson kanoume kathimerina erwta

me ton syntrofo mas (i'opote thelei o kathenas

telos pantwn..)

ti tha allaksei stis gonimes????????????

((epipleon sex den ginetai me to zori!))

Elpizw na min pareksigithw, koritsia.!

Ps: egw emeina egkyos amesws meta tin periodo...

(xwris apoxes pou lene, gia na dynamwsei to sperma!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia! eimai kainourgia kai 8a i8ela na kano mia erotisi. exo kuklo 30 imeron.adia8eto sini8os ka8e 18 i 19 ka8e mina.pote prepei na 3ekinisei i prospa8eia kai gia poses imeres??? euxaristoooo!!:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσηρθες στην παρεα μας mikroulaxristos συμφωνα με τον κυκλο σου οι γονιμες θα πρεπει να ειναι γυρω στην 16η μερα και καλο ειναι να ξεκινας απο την 11 και καθε δευτερη μερα μεχρι την 21η αλλα και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο....πολλοι παραγοντες μπορουν να επηρεασουν την ωορηξια και τιποτα δεν ειναι στανταρ...καλο ειναι να το κοιταξεις με καποιον γυναικολογο κοντα σ εκεινες τις μερες...για να εισαι σιγουρη ποτε να κανεις τις προσπαθειες σου....αλλα εσυ κοιτα να απολαυσειςτ ον ελευθερο ερωτα με τον αντρουλη σου και μπορει να ερθει χωρις καν να τις υπολογισεις...:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari,

και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου.Όσο προσπαθούσαμε στις γόνιμες μέρες και έκανα τεστ ωορρηξίας και απείχαμε για να δυναμώσει το σπέρμα και πέρναγα την επόμενη ώρα με τα πόδια ψηλά δεν έμενα έγκυος.

Την πρώτη φορά που δε μέτρησα γόνιμες μέρες, δε σήκωσα πόδια απλώς κοιμήθηκα αμέσως , συνέλαβα!! από τις γύρω εμπειρίες όλα είναι στο μυαλό μας..Το καλύτερο είναι να χαίρεσαι τον έρωτα με τον άντρα σου και θα προκύψει φυσικα και αβίαστα εφόσον δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα...

mikroylaxristos καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia euxaristo pou mou apantisate kai kalws sas vrika!!! :) apla vlepo guro mou periptoseis pou kopeles menoun egkues me tin proti kai xoris kan na to exoun sto mualo tous kai ego me ton antrouli mou kanoume erota eleu8era edo kai ena xrono,xoris vevaia na upologisoume pote tis gonimes meres,an kai 1 xrono tora apokleietai na min exoume vre8ei pote tis gonimes meres!!! kai trelenomai,mallon einai 8ema tuxis ola e??? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι και θεμα τυχης καλη μου...αλλωστε το μωρακι ειναι τυχερο!Αλλα αφου προσπαθεις ενα χρονο ετσι κοιταξε και το θεμα τον γονιμων....τι ναπω...με τον γιατρο θα ηταν καλα....να ξερεις ποτε περιπου και για να μηναγχωνεσαι...να εισαι πιο σιγουρη για τις προσπαθειες σου!:-)Ευχομαι οτι καλυτερο και να μην περιμενεις αλλο....να ρθει γρηγορα ο πελαργος!!!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

lena μου λογικά!!! η 10η-11η μέρα είναι η ωορρηξία σου. Εχε το νου σου εκείνες τις μέρες στα πιθανά σημάδια του σώματός σου!!!! πόνοι στο στήθος, egg-white υγρα, πονάκια χαμηλά κ.λ.π...για να σιγουρευτείς.

φιλιά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια ειπα αυτο το μηνα να χρησιμοποιησω τα τεστ ωορρηξιας (τα φτηνα του Καναδα) . Οκ, ολα καλα, βρεθηκαν οι γονιμες μερες, αλλα βρε κοριτσια πολυυυυ ξενερωμα.Αφου εμεις που ουτως ή αλλως κανουμε σεξ μερα παρα μερα ή και καθε μερα (ειδικα το καλοκαιρακι με τις ζεστες!!!), μολις εκανα τα τεστ ξενερωσα :( . Δε μου εβγαινε να κανω σεξ εκεινη τη μερα, γιατι ενοιωθα λες και επρεπε να γινει με το ζορι!!! Πρωτη φορα ενοιωσα ετσι!!! Αλλα ειμαι πολυ περιεργη να δω την επομενη εβδομαδα εαν εμεινα τελικα εγκυος και αν ισχυει οτι αν βρεις τις γονιμες μερες μενεις εγκυος με τη μια.

Κομμενα λοιπον τα τεστακια.... ας αφησουμε τη φυση να κανει το θαυμα της!!! Να το ευχαριστηθουμε κιολας!!!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και εγω μετρουσα θερμοκρασιες εβλεπα υγρα και πονακια και τα εκανα ολα με προγραμμα:dry: ! Μολις τα αφησα ολα στην ακρη εμεσως τον επομενο μηνα εμεινα εγκυος!:woohoo:

Γι αυτο οχι ΑΓΧΟΣ και καντε ερωτα οποτε θελετε και οχι με προγραμματα και πρεπει!!

ΦΙΛΑΚΙΑ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

re koritsia miso lepto...katarxin geia sas...diabazo ola ayta..ego pou den exo ka8olou sta8ero kiklo ,,mia erxonte ka8e 25 tin alli 37 tin alli 15 meres ti na po??dil 8a prepei na to kano ka8e mera???:woohoo: xaxax o giatros mou eipe oti exo kiklo 35-40 meres mallon logo polikistikon...:angry: ego polikistikes k o antras mou kirsokili ston orxi (pou apodinamonei to sperma!!)ti na kano????:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

frosw13 γεια σου..:)

Για το θεμα των πολυκυστικων φανταζομαι οτι σε εχει ενημερωσει ο γιατρος σου... Ορμονολογικο ελεγχο εχεις κανει να δεις αν υπαρχει κατι αλλο?? Γιατι απ ο,τι ξερω οι πολυκυστικες απο μονες τους ναι μεν...καθυστερουν τη συλληψη σε καποιες περιπτωσεις αλλα δεν ειναι και απαγορευτικες για συλληψη.... Οσο για την κυρσοκηλη... εχω ακουσει απο κοπελες εδω οτι υπαρχει φαρμακευτικη αγωγη αλλα συνηθως προτεινεται επεμβαση...και μετα ολα καλα!!! Εχεις κανει "κινησεις" προς καποια κατευθυνση? Εχεις ψαχτει με το θεμα ή το εχεις αφησει στο χαλαρο?? (γιατι δεν καταλαβα τι ακριβως ρωτας..:dry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tinaconstantinou....(για συντομια...Τινα..;) ) καλωσηρθες στο ΜΑΜΜΥ!:) Ο κυκλος σου γιατι δεν ειναι σταθερος...γνωριζεις??? Υπαρχει φανταζομαι καποιο "θεματακι"....:dry: Αν θες πες μας...

Για τις γονιμες μερες σου τωρα...υπαρχει η "πρακτικη μεθοδος" που λεει το εξης απλο: ωορρηξια εχεις περιπου 14 μερες πριν την περιοδο... (αν ομως δεν ξερεις ακριβως....δεν προτεινεται..:unsure: )

Επισης, η μεθοδος του θερμομετρου (μετρας θερμοκρασια... φανταζομαι την ξερεις... και τις βρισκεις...)...λιγο βαρετο και ισως αγχωτικο...:blink:

Επιπλεον υπαρχουν τα τεστ ωορρηξιας (φαρμακειο) που δεν τα εχω χρησιμοποιησει και δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα εχω ακουσει απο κοπελες εδω μεσα οτι..."πιανουν"....;)

Τελος, ο πιο ενδεικτικος -κατ'εμε- τροπος ειναι ο κολπικος υπερηχος...(βλεπει ο γιατρος σε τι φαση βρισκονται τα ωοθηλακια σου και ποτε περιπου θα "σπασουν"..):)

Βεβαια η μονη ΛΥΣΗ ειναι να εισαι χαλαρη και να κανεις ΠΟΛΥ σεξακι!!B)

Καλη επιτυχια!!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ forum.ΕΙΜΑΙ 23 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ.ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΟΧΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΤΙ ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 8-9 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΕ ΩΟΡΗΞΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΜΩΡΟ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ...ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria18 κατ'αρχην....ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ στο παρεακι του ΜΑΜΜΥ...!!:)

Οταν λες οτι σου ειπε οτι εχεις πολυκυστικες...πως ακριβως εβγαλε το συμπερασμα...δε μας ειπες... Εχεις μεγαλες καθυστερησεις στον κυκλο σου?

Εχεις κανει ορμονολογικο ελεγχο και βρεθηκε κατι??? Αφου στον υπερηχο ειπες οτι ολα ηταν οκ... Αν θες πες μας κατι παραπανω...για να καταλαβουμε... Θα σου πω τη δικη μου περιπτωση εν συντομια...

Ειμαστε στον 7ο μηνα προσπαθειων και απο την αρχη πηγα για ελεγχο...

Χαρακτηριστηκα ως "οριακα για συνδρομο πολυκυστικων" και ο γιατρος μου εξηγησε ποτε καποιος λεμε οτι εχει πολυκυστικες....

Στη συνεχεια...μου εδωσε μια αγωγη...κι ετσι προχωραω....

Εσενα τι ακριβως σου ειπε???:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑ scarlet30 ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ: <<ΗΠΙΟ PCOS(ΚΛΙΝΙΚΗ ΥΠΕΡΑΝΔΡΟΓΟΝΑΙΜΙΑ + ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΩΟΘΗΚΩΝ). ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ.ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΜΩΡΟ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria... αυτη η "πληρης γυναικολογικη εξεταση" αφορουσε μονο σε κολπικο υπερηχο???? Αυτο θελω να μαθω....

Και πως καταλαβε με μια φορα οτι δεν κανεις καθε μηνα ωορρηξια???:blink:

Εκτος αν πηγαινεις καθε μηνα και παρακολουθει την ωορρηξια σου....

Δεν καταλαβαινω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Μαρία18 , αν και δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα των πολυκυστικών (όσα έμαθα από τα κορίτσια του μαμμυ).

Ο γιατρός σου ίσως να έχει δίκιο που σου λέει ότι είναι νωρίς να συλλάβετε γιατί το χρονικό διάστημα που προσπαθείτε ειναι μικρό. Επίσης λόγω της μικρής σου ηλικίας , υποθέτω ότι θα θέλει να αποφύγει την φαρμακευτική αγωγή προς το παρόν ... γιατί έχεις περιθώρια ... αλλά βρε παιδί μου ,χωρις να σε αγχώσω ( γιατί όπως σου είπα δεν έχω προσωπική αποψη για το θέμα) , σε λίγο καιρό αν δεν έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα ψάξε το λίγο περισσότερο...

Υ.Γ είμαι η χρύσα , ετών 30 από Αθήνα και βρίσκομαι στο στάδιο των προσπαθειών εδώ και εφτά μήνες.

Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ: ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΡΑΣ 13-14 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΩΝ 28 ΗΜΕΡΩΝ.ΑΝ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ 28 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ Η ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ...ΑΥΤΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ scarlet30 ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ, ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ->ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΗ ΩΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ->ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. ΑΠΟ'ΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελοσπαντων maria δεν μπορω να ξερω ακριβως τα των γιατρων....

Οντως εισαι πολυ μικρη και δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι....

Ο δικος μου γιατρος μου ειχε πει οτι για να πεις οτι εχεις πολυκυστικες πρεπει να διαθετεις τουλαχιστον 2 απο τα 3 χαρακτηριστικα της τα οποια ειναι:

α) κλνικη εικονα γυναικας (δλδ σταθερος ή οχι κυκλος περιοδου)

β) υπερηχος (οπου γινεται η μετρηση κυστων)

γ) ορμονολογικος ελεγχος

Τα αιτια των πολυκυστικων δεν ειναι ακομα γνωστα...Το μονο που εχει αποδειχθει ως "ενοχοποιητικο" για τις πολυκυστικες ειναι το σακχαρο...

Εγω ας πουμε εκανα και καμπυλη σακχαρου και ημουν οκ... Φανηκε ομως απο τον ορμονολογικο οτι ειχα υψηλη τεστοστερονη....

Η κλινικη μου εικονα....ενταξει

Ο ορμονολογικος....προβλημα

Ο υπερηχος....σχεδον ενταξει (με ταση προς...)

Αποτελεσμα: οριακα....

Μου προτεινε να παρω αντισυλληπτικα για να στρωσω τις ορμονες....αλλα επειδη μου ειπε οτι εχω πιθανοτητες δεν πηρα.....

Ετσι περασαν αλλοι 5 μηνες (συνολο 7)....και μαλλον αν μου ερθει περιοδος αυτο τον μηνα...θα ξεκινησω....

Εμεις καναμε επισης και σπερμοδιαγραμμα (για να αποκλεισουμε τυχον προβλημα απο πλευρας σπερματος) και ηταν πολυ καλο... Νομιζω οτι κι αυτο ειναι πολυ σημαντικο....

Μια φιλη μου....ανακαλυψε οτι δεν κανει απο την μια ωοθηκη ωορρηξια αλλα κανοντας μετρησεις καθε μηνα....και της βρηκε ενδομητριωση..γι αυτο δεν εκανε...Τελη Μαϊου κανει επεμβαση....

Νομιζω οτι αφου το σκεφτεσαι τοσο εντονα...καλο θα ηταν να αρχισεις να το ψαχνεις λιγο πιο σφαιρικα....για να αποκλεισεις καποια πραγματα και να ξεαγχωθεις.... Διαφορετικα αστο και οποτε ερθει....Μικρη εισαι αλλωστε ακομα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...