Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής


admin

Recommended Posts

Όλες οι έτοιμες κρέμες για μωρά περιέχουν ζάχαρη! Η ζάχαρη είναι αποδεδειγμένα βλαβερή για όλους, ειδικά όμως για τα παιδιά, και μάλιστα απαγορεύεται για τα παιδιά κάτω του ενός έτους αυστηρά. Όμως, όλα τα δειγματάκια έτοιμες κρέμες για μωρά που μου στέλναν, καθώς και τα σχετικά μπισκότα που έχω δει στα καταστήματα περιέχουν ζάχαρη.

Η παιδική παχυσρακία και ο παιδικός διαβήτης έχουν αυξηθεί ραγδαία τα τελευταία χρόνια....Οι περισσότερες μητέρες που βλέπω προτιμούν τέτοιες έτοιμες κρέμες για τα μωρά τους, τους δίνουν μπισκότα, καραμέλες κλπ. χωρίς ενδοιασμό. Πιστεύω ότι η βρεφική και παιδική διατροφή στη χώρα μας έχει πάρει λάθος δρόμο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ και το εφάρμοσα στον γιο μου -3,5 ετών-μέχρι που πήγε στον παιδικό σταθμό και δεν ελέγχω το φαγητό του!! Όσον αφορά τις σοκολάτες και τα γλυκάκια δεν μπορείς να μην δώσεις γιατί βλέπουν από άλλα παιδάκια και ζηλεύουν. Βέβαια του έχω πει για τα δοντάκια κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ ωραιο αρθρο... μπραβο Αργω... οσο για τον παιδικο σταθμο Αrgi εχεις δοκιμασει να του δωσεις ετοιμο σπιτικο σνακ να παρει μαζι να φαει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τους δίνουν μεσημεριανό στον παιδικό σταθμό, το οποίο ελέγχεται καθημερινά από εργαστήριο του κράτους. Δεν μπορώ να του δώσω δικό μου φαγητό γιατί θα είναι η εξαίρεση: όλα τα παιδάκια τρώνε το ίδιο εκτός από τον Λουκά!! σαν να είναι στο περιθώριο!!!:(

Του ετοιμάζω, όμως, πρωινό από το σπίτι.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...