Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tips και συμβουλές για φροντίδα παιδιών 2 ετών +


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

 

Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και θα ήθελα συμβουλές απο (πιο έμπειρες απο μενα) μαμάδες για την καθημερινή φροντίδα!

1) Πως κάνετε την αλλαγή της πάνας και το πλύσιμο της περιοχής σε αυτή την ηλικία? Εγώ συνεχίζω να την πλένω στο νιπτήρα μετά απο την αλλαγή πάνας αλλά έχει βαρύνει πολύ (είναι 13 κιλά) και δυσκολεύομαι αρκετά μπορώ να πω! 

Έχω σκεφτεί να τη βάζω στη ντουζιέρα αλλά φοβάμαι ότι θα καταλήγουμε να γίνεται μούσκεμα απο πάνω μέχρι κάτω και θα την κυνηγάω κιόλας...

2) Σε αυτή την ηλικία συνεχίζετε να τα βάζετε στο δικό τους μπανάκι ή κανονικά στη ντουζιέρα/μπανιέρα που χρησιμοποιείτε κι εσείς?

3) Μέχρι πότε χρησιμοποιούμε το παρκοκρέβατο? Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να το αποσύρουμε (και πολύ το κρατήσαμε) αλλά βρε κορίτσια, αν χρειαστεί πχ να πάτε τουαλέτα και δεν είναι κάποιος εκεί να κρατήσει το παιδί, τι κάνετε? Εγώ πλέον το χρησιμοποιώ μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά πιάνει και χώρο...

 

Όπως καταλάβατε είμαι μια άσχετη μαμά...

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Miss_I είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

 

Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και θα ήθελα συμβουλές απο (πιο έμπειρες απο μενα) μαμάδες για την καθημερινή φροντίδα!

1) Πως κάνετε την αλλαγή της πάνας και το πλύσιμο της περιοχής σε αυτή την ηλικία? Εγώ συνεχίζω να την πλένω στο νιπτήρα μετά απο την αλλαγή πάνας αλλά έχει βαρύνει πολύ (είναι 13 κιλά) και δυσκολεύομαι αρκετά μπορώ να πω! 

Έχω σκεφτεί να τη βάζω στη ντουζιέρα αλλά φοβάμαι ότι θα καταλήγουμε να γίνεται μούσκεμα απο πάνω μέχρι κάτω και θα την κυνηγάω κιόλας...

2) Σε αυτή την ηλικία συνεχίζετε να τα βάζετε στο δικό τους μπανάκι ή κανονικά στη ντουζιέρα/μπανιέρα που χρησιμοποιείτε κι εσείς?

3) Μέχρι πότε χρησιμοποιούμε το παρκοκρέβατο? Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να το αποσύρουμε (και πολύ το κρατήσαμε) αλλά βρε κορίτσια, αν χρειαστεί πχ να πάτε τουαλέτα και δεν είναι κάποιος εκεί να κρατήσει το παιδί, τι κάνετε? Εγώ πλέον το χρησιμοποιώ μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά πιάνει και χώρο...

 

Όπως καταλάβατε είμαι μια άσχετη μαμά...

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

❤️

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Μην ακούω χαζά, δεν είσαι άσχετη μαμά.. εμένα το αγοράκι μου είναι 2.5 και πιστεύω ότι σε αυτά που ρωτάς πας λίγο όπως σε πάει το παιδί.. δεν είναι όλα τα παιδάκια ίδια.. 

Για την πάνα εγω έχω έχω σταματήσει τον νιπτήρα ούτε που θυμάμαι από πότε, δεν μπορώ να τον κρατήσω φυσικά αν και τώρα έγινε 14 κιλά ομως από πιο μικρός κουνιόταν πολύ δεν ήθελε και φοβόμουν.. πώς αντέχεις εσύ? Μπράβο!! Είναι ευκολία.. οπότε τον βάζω ντουζιέρα και ναι πολλές φορές καταλήγουμε σε κανονικό ντουζακι γιατί γίνεται μούσκεμα.. να σου πω όμως και κάτι? Υπάρχουν φορές που τον καθαρίζω πλέον μόνο με μωρομαντηλα αν δεν είναι πολύ χάλια γιατί κυνηγιομαστε για να αλλάξουμε.. έξαλλη κατάσταση ειδικά στα 2 είχα απελπιστει τώρα συνεννοούμαστε καλύτερα.

Το μπανάκι του στη ντουζιέρα κανονικά με πατάκι κάτω να μη γλιστράει εδώ και 1+ χρόνο. Ο δικός μου χοροπηδάει, παίζει, θέλει απαραίτητα να βγαίνει να φοράει παντοφλιτσες και μπουρνουζακι μόνος του.. κύριος!! Δεν είναι για μπανιεριτσες μικρές.. και πάλι αυτό είναι στο παιδί αλλά νομίζω οι μπανιέρες έχουν κάποιες προδιαγραφές μέχρι ποια ηλικία είναι κατάλληλες.

Καλά το παρκοκρεβατο η πιο άχρηστη αγορά, στο μόνο που βοήθησε ήταν να χώνουμε μέσα τα παιχνίδια να μην είναι παντού και τα πατάμε.. κάθεται εσένα? Δεν πηδάει έξω? Εγώ το μάζεψα από όταν ήταν 14 μηνών γιατί σκαρφάλωνε να βγει όπως και έβγαλα κάγκελα από κούνιες κλπ.. Ταρζάν όπως καταλαβαίνεις.. αν χρειαστεί να πάω τουαλέτα παίζει και περιφέρεται ή πολύ απλά έρχεται στην τουαλετα (έχω πάντα ανοιχτή την πόρτα όταν είμαστε μόνοι μας).. ακόμα και όταν κάνω μπάνιο ξέρει και φέρνει την καρεκλιτσα του έξω από το μπάνιο στο χωλακι και με περιμένει ενώ παίζει με κάτι.. εε εδώ κ κάνα εξάμηνο τον αφήνω να βλέπει και κανένα παιδικό αν θέλει γιατί κ αυτό προϋποθέτει να κάτσει σε ένα μέρος που όπως θα κατάλαβες ο δικός μου δεν το χει να κάτσει στον ποπό του ευκολα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! 

Εγώ έχω ένα αγοράκι 2 και κάτι, 13 κιλά. Πάνω κάτω συμπεριφέρεται όπως της @Sandyb πιο πάνω.

Εμένα δεν με βόλεψε ποτέ ο νιπτήρας που έχουμε στον μπάνιο έτσι όπως είναι, οπότε είχα πάρει ένα μπανάκι με βάση. Το χρησιμοποιήσαμε μέχρι κάπου 8 μηνών που άρχισε να σηκώνεται γιατί κοντεύε να πέσει κάτω. Το έβαλα το μπανάκι στη μπανιέρα μας, αλλά επειδή δεν κάθεται ησυχος, κατάφερε κι αναποδογύρισε το μπανακι. Τον πλένουμε από τότε λοιπόν μέσα στη κανονική μπανιέρα. Είναι ίσως πιο εύκολο από το ντουζ, επειδή έχει να ακουμπήσει, το καλώδιο είναι χαμηλά και δεν βρέχεται η μπλούζα του και δεν βρεχομαστε κι εμεις. Είχα βάλει και πατάκι, αλλά το σιχαινοταν για κάποιο λόγο και το ξεκολλάγε 😒

Τον πλένουμε μόνο στα κακά πλέον ή όταν έχει γεμίσει πάρα πολύ η πάνα του το βράδυ από τσισα, γιατί δεν κάθεται. Τρέχει γυμνός σε όλο το σπίτι και τον κυνηγάμε... Τις μισές φορές του βγάζουμε όλα τα ρούχα, τις άλλες μπορεί να αφήσουμε την μπλούζα. Ο,τι βολεύει ανάλογα την ψυχοσύνθεση του εκείνη την ώρα 😆

Το παρκοκρεβατο το είχαμε εμείς στο σαλόνι με το όραμα να τον βάζουμε μέσα και να παίζει ήρεμος με τα παιχνίδια του. Εκεί κάπου όταν έγινε ενός κι άρχισε να περπατάει, δεν ήθελε να κάθεται με τίποτα μέσα. Δεν μπορούσες να τον βάλεις καν μέσα, τσιριζε. Οπότε το αποσύραμε κι αυτό... Και την κούνια την βγάλαμε εκεί στον 1,5 χρόνο επειδή δεν ψηνόταν να κοιμηθεί εκεί... Του βάλαμε ένα χαμηλό Μοντεσσόρι κρεβάτι. 

Όταν είμαι μόνη μου σπίτι μαζί του και πρέπει να πάω τουαλέτα, απλά πάω με ανοιχτή την πόρτα. Δεν με πειράζει πολύ να μπαίνει, επειδή κάπως έτσι μαθαίνει και να κόβει την πάνα. Απλώς τον ενημερώνω πότε είναι να πάω τουαλέτα και τον αφήνω επειδή άμα με θελήσει θα έρθει να με ψάξει μόνος του. Ευτυχώς παρόλο που είναι ατίθασος και ανεβαίνει σε τραπέζια και χοροπηδάει σε κρεβάτια και καναπέδες, στα 5 λεπτά που θα πάω τουαλέτα είναι πάντα ήσυχος 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα!! 

Εγώ έχω ένα αγοράκι 2 και κάτι, 13 κιλά. Πάνω κάτω συμπεριφέρεται όπως της @Sandyb πιο πάνω.

Εμένα δεν με βόλεψε ποτέ ο νιπτήρας που έχουμε στον μπάνιο έτσι όπως είναι, οπότε είχα πάρει ένα μπανάκι με βάση. Το χρησιμοποιήσαμε μέχρι κάπου 8 μηνών που άρχισε να σηκώνεται γιατί κοντεύε να πέσει κάτω. Το έβαλα το μπανάκι στη μπανιέρα μας, αλλά επειδή δεν κάθεται ησυχος, κατάφερε κι αναποδογύρισε το μπανακι. Τον πλένουμε από τότε λοιπόν μέσα στη κανονική μπανιέρα. Είναι ίσως πιο εύκολο από το ντουζ, επειδή έχει να ακουμπήσει, το καλώδιο είναι χαμηλά και δεν βρέχεται η μπλούζα του και δεν βρεχομαστε κι εμεις. Είχα βάλει και πατάκι, αλλά το σιχαινοταν για κάποιο λόγο και το ξεκολλάγε 😒

Τον πλένουμε μόνο στα κακά πλέον ή όταν έχει γεμίσει πάρα πολύ η πάνα του το βράδυ από τσισα, γιατί δεν κάθεται. Τρέχει γυμνός σε όλο το σπίτι και τον κυνηγάμε... Τις μισές φορές του βγάζουμε όλα τα ρούχα, τις άλλες μπορεί να αφήσουμε την μπλούζα. Ο,τι βολεύει ανάλογα την ψυχοσύνθεση του εκείνη την ώρα 😆

Το παρκοκρεβατο το είχαμε εμείς στο σαλόνι με το όραμα να τον βάζουμε μέσα και να παίζει ήρεμος με τα παιχνίδια του. Εκεί κάπου όταν έγινε ενός κι άρχισε να περπατάει, δεν ήθελε να κάθεται με τίποτα μέσα. Δεν μπορούσες να τον βάλεις καν μέσα, τσιριζε. Οπότε το αποσύραμε κι αυτό... Και την κούνια την βγάλαμε εκεί στον 1,5 χρόνο επειδή δεν ψηνόταν να κοιμηθεί εκεί... Του βάλαμε ένα χαμηλό Μοντεσσόρι κρεβάτι. 

Όταν είμαι μόνη μου σπίτι μαζί του και πρέπει να πάω τουαλέτα, απλά πάω με ανοιχτή την πόρτα. Δεν με πειράζει πολύ να μπαίνει, επειδή κάπως έτσι μαθαίνει και να κόβει την πάνα. Απλώς τον ενημερώνω πότε είναι να πάω τουαλέτα και τον αφήνω επειδή άμα με θελήσει θα έρθει να με ψάξει μόνος του. Ευτυχώς παρόλο που είναι ατίθασος και ανεβαίνει σε τραπέζια και χοροπηδάει σε κρεβάτια και καναπέδες, στα 5 λεπτά που θα πάω τουαλέτα είναι πάντα ήσυχος 😆

Αχ τέλεια περνάτε κ σεις.. αυτό που τρέχει γυμνός μέσα στο σπίτι θεϊκό.. τα ίδια κ μεις, τώρα κάπως το σταμάτησε και συνεννοηθήκαμε αλλά κάποιες φορές είναι ακόμα έξαλλος.. ευχαριστημενη από το κρεβάτι?  Εμείς τώρα ψάχνουμε.. δεν κοιμήθηκε ποτέ στην κούνια στο δωμάτιο του.. άχρηστη αγορά και αυτή.. κοιμάται ακόμα στο διπλό μαζί μου.. άλλη ιστορία κ αυτή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Ώρες ώρες νιώθω να πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό! 😅

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Όταν είμαι μόνη μου σπίτι μαζί του και πρέπει να πάω τουαλέτα, απλά πάω με ανοιχτή την πόρτα. Δεν με πειράζει πολύ να μπαίνει, επειδή κάπως έτσι μαθαίνει και να κόβει την πάνα. Απλώς τον ενημερώνω πότε είναι να πάω τουαλέτα και τον αφήνω επειδή άμα με θελήσει θα έρθει να με ψάξει μόνος του. Ευτυχώς παρόλο που είναι ατίθασος και ανεβαίνει σε τραπέζια και χοροπηδάει σε κρεβάτια και καναπέδες, στα 5 λεπτά που θα πάω τουαλέτα είναι πάντα ήσυχος 😆

Ούτε κι εμένα με πειράζει να μπαίνει και να με βλέπει, απλά φοβάμαι μην αποφασίσει να πάει να σκαρφαλώσει πουθενά! Δεν έχει αφήσει γωνιά που να μην έχει ανέβει!! Ταρζαν! 

Θα αρχίσω όμως να το εφαρμόζω γιατί δεν πάει άλλο! Στο παρκοκρέβατο κάθεται για λίγο ήσυχη! Παίρνει τα βιβλία της και ασχολείται για λίγο! 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Υπάρχουν φορές που τον καθαρίζω πλέον μόνο με μωρομαντηλα αν δεν είναι πολύ χάλια γιατί κυνηγιομαστε για να αλλάξουμε.. έξαλλη κατάσταση ειδικά στα 2 είχα απελπιστει τώρα συνεννοούμαστε καλύτερα.

Το μπανάκι του στη ντουζιέρα κανονικά με πατάκι κάτω να μη γλιστράει εδώ και 1+ χρόνο. Ο δικός μου χοροπηδάει, παίζει, θέλει απαραίτητα να βγαίνει να φοράει παντοφλιτσες και μπουρνουζακι μόνος του.. κύριος!! Δεν είναι για μπανιεριτσες μικρές.. και πάλι αυτό είναι στο παιδί αλλά νομίζω οι μπανιέρες έχουν κάποιες προδιαγραφές μέχρι ποια ηλικία είναι κατάλληλες.

 

Κι εγώ έχω σκεφτεί να την καθαρίζω μόνο με μωρομάντηλα κάποιες φορές αλλά έχω ένα φόβο γιατί τα κοριτσάκια είναι πιο ευαλωτα στις ουρολοιμώξεις!

Θα πάρω κι εγώ πατάκι να ξεκινήσουμε έτσι τα μπανάκια μας! 

Εγώ είχα πάρει μεγαλύτερη μπανιερίτσα που έλεγε μέχρι 3 ετών αλλά δεν είναι καθόλου βολική και πιάνει και πολύ χώρο! ΄Έτσι κι αλλιώς μούσκεμα καταλήγω κι εγώ στο τέλος! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Αχ τέλεια περνάτε κ σεις.. αυτό που τρέχει γυμνός μέσα στο σπίτι θεϊκό.. τα ίδια κ μεις, τώρα κάπως το σταμάτησε και συνεννοηθήκαμε αλλά κάποιες φορές είναι ακόμα έξαλλος.. ευχαριστημενη από το κρεβάτι?  Εμείς τώρα ψάχνουμε.. δεν κοιμήθηκε ποτέ στην κούνια στο δωμάτιο του.. άχρηστη αγορά και αυτή.. κοιμάται ακόμα στο διπλό μαζί μου.. άλλη ιστορία κ αυτή..

Καλά, κι εμείς την κούνια την χρησιμοποιήσαμε λίγο... Ξυπνούσε μέσα στο βράδυ και δεν ήθελε να ξαναμπεί, κοιμόταν μαζί μας στο διπλό 🙄 στο τέλος δεν ήθελε καν να μπαίνει, έπινε το γάλα του, σηκωνόταν και φώναζε να έρθουμε να τον πάρουμε 🤦🏻‍♀️

Με το κρεβατάκι, όταν είναι να σηκωθεί το βράδυ γιατί πολλές φορές το παίρνει σερί (έχει και τα καλά της η ενέργεια που καταναλώνει να τον κυνηγάμε όλη μέρα 😆) έρχεται απλά στο κρεβάτι μας και ή κοιμάται εκεί ή με τραβάει να πάμε στο δικό του 😆 του αρέσει πάντως, το ευχαριστιεται. Πηγαίνει και ξαπλώνει μόνος του, καλά είναι. 

Πάνω κάτω βλέπω όμως ότι όλες έχουμε παρόμοια προβλήματα και προβληματισμούς και δεν αισθάνομαι μόνη 😅 κουράγιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Miss_I είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Ώρες ώρες νιώθω να πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό! 😅

 

Ούτε κι εμένα με πειράζει να μπαίνει και να με βλέπει, απλά φοβάμαι μην αποφασίσει να πάει να σκαρφαλώσει πουθενά! Δεν έχει αφήσει γωνιά που να μην έχει ανέβει!! Ταρζαν! 

Θα αρχίσω όμως να το εφαρμόζω γιατί δεν πάει άλλο! Στο παρκοκρέβατο κάθεται για λίγο ήσυχη! Παίρνει τα βιβλία της και ασχολείται για λίγο! 

Κι εγώ έχω σκεφτεί να την καθαρίζω μόνο με μωρομάντηλα κάποιες φορές αλλά έχω ένα φόβο γιατί τα κοριτσάκια είναι πιο ευαλωτα στις ουρολοιμώξεις!

Θα πάρω κι εγώ πατάκι να ξεκινήσουμε έτσι τα μπανάκια μας! 

Εγώ είχα πάρει μεγαλύτερη μπανιερίτσα που έλεγε μέχρι 3 ετών αλλά δεν είναι καθόλου βολική και πιάνει και πολύ χώρο! ΄Έτσι κι αλλιώς μούσκεμα καταλήγω κι εγώ στο τέλος! 😅

Λογικό είναι να πνίγεσαι, σε καταλαβαίνω, προσπαθεις να βρεις λύσεις και δεν πιάνει τίποτα 🥲 αλλά τώρα που μεγαλώνει, σιγά σιγά θα αρχίσει να έχει άποψη και θα σου λέει και μόνη της τι θέλει. Μην ανησυχείς, πλέον θα τα βρίσκετε μαζί ❤️

Τώρα για το θέμα του καθαρισμού, κι εγώ το έχω πιο χαλαρά στο μυαλό μου επειδή είναι αγοράκι, οπότε δεν ξέρω να σε συμβουλεψω. Κι εγώ θα το φοβόμουν το θέμα με τις ουρολοιμώξεις, οπότε ρώτα τον παιδίατρο τώρα που μεγαλώνει πώς να φροντίζεις την υγιεινή της ευαίσθητης περιοχής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρόλο που κι εγώ έχω αγοράκι, αν όταν κάνει κακά δέχεται να την ξαπλώσεις για αλλαγή, μπορείς να βάζεις λίγο νερό σε ένα ταπεράκι και με πομ πομ να την καθαρίσεις. Αν πάλι δεν κάθεται όπως ο δικός μου, εγώ θα συνέχιζα το πλύσιμο μέχρι να κόψει την πάνα μόνο κ μόνο επειδή είναι κοριτσακι, αλλά να ξες στο σχολείο (αν πηγαίνει που αποσο καταλαβαίνω όχι ακόμα) δύσκολα να την πλένουν και φυσικά στο προνηπιο έτσι κ αλλιώς δεν θα πλένεται. Οπότε αν δεν έχει κάποιο θέμα, ίσως μπορείς σιγά σιγά να το κόψεις και να την πλένεις σε ακραίες καταστάσεις :) 

Κι εγώ όταν πάω τουαλέτα και είμαστε μόνοι μας αφήνω ανοιχτή την πόρτα και παρόλο που έχω ταρζανάκι έρχεται μαζί μου κ αυτός.

Για το κρεβάτι εμείς αλλάξαμε σε χαμηλό στο πάτωμα φέτος αρχές του χρόνου (δύο χρόνων και δύο μηνών περίπου ήταν) γιατί από την κούνια με τα κάγκελα και στο χαμηλότερο ύψος του στρώματος κατάφερε και έπεσε προσπαθώντας να βγει. Ευτυχώς δεν χτύπησε αλλά θα μπορούσε εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Miss_I είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Ώρες ώρες νιώθω να πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό! 😅

 

Ούτε κι εμένα με πειράζει να μπαίνει και να με βλέπει, απλά φοβάμαι μην αποφασίσει να πάει να σκαρφαλώσει πουθενά! Δεν έχει αφήσει γωνιά που να μην έχει ανέβει!! Ταρζαν! 

Θα αρχίσω όμως να το εφαρμόζω γιατί δεν πάει άλλο! Στο παρκοκρέβατο κάθεται για λίγο ήσυχη! Παίρνει τα βιβλία της και ασχολείται για λίγο! 

Κι εγώ έχω σκεφτεί να την καθαρίζω μόνο με μωρομάντηλα κάποιες φορές αλλά έχω ένα φόβο γιατί τα κοριτσάκια είναι πιο ευαλωτα στις ουρολοιμώξεις!

Θα πάρω κι εγώ πατάκι να ξεκινήσουμε έτσι τα μπανάκια μας! 

Εγώ είχα πάρει μεγαλύτερη μπανιερίτσα που έλεγε μέχρι 3 ετών αλλά δεν είναι καθόλου βολική και πιάνει και πολύ χώρο! ΄Έτσι κι αλλιώς μούσκεμα καταλήγω κι εγώ στο τέλος! 😅

Ναι στα κοριτσάκια είναι πιο επικίνδυνο αλλά η μπανιεριτσες δεν βολεύουν σε τόσο μεγάλο μωρό και ο νιπτήρας άστο καλύτερα.. και μένα μεγάλη ήταν και πραγματικά έπιανε πολύ χώρο τον οποίο δεν έχω όλο την μετακινούσα.. να δω πότε θα κόψουμε κ την πάνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλά, κι εμείς την κούνια την χρησιμοποιήσαμε λίγο... Ξυπνούσε μέσα στο βράδυ και δεν ήθελε να ξαναμπεί, κοιμόταν μαζί μας στο διπλό 🙄 στο τέλος δεν ήθελε καν να μπαίνει, έπινε το γάλα του, σηκωνόταν και φώναζε να έρθουμε να τον πάρουμε 🤦🏻‍♀️

Με το κρεβατάκι, όταν είναι να σηκωθεί το βράδυ γιατί πολλές φορές το παίρνει σερί (έχει και τα καλά της η ενέργεια που καταναλώνει να τον κυνηγάμε όλη μέρα 😆) έρχεται απλά στο κρεβάτι μας και ή κοιμάται εκεί ή με τραβάει να πάμε στο δικό του 😆 του αρέσει πάντως, το ευχαριστιεται. Πηγαίνει και ξαπλώνει μόνος του, καλά είναι. 

Πάνω κάτω βλέπω όμως ότι όλες έχουμε παρόμοια προβλήματα και προβληματισμούς και δεν αισθάνομαι μόνη 😅 κουράγιο! 

Εγώ είμαι σίγουρη ότι θα έρχεται μέσα στη νύχτα και πάλι μαζί θα καταλήγουμε.. κάνει πολύ άστατο ύπνο, στριφογυρίζει, έχει πέσει κιόλας, αστα.. ούτε εκεί δεν σταματαει να κινείται χαχα!! δική μου ευκολία είναι να κοιμόμαστε μαζί αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το πάρω απόφαση.. κάποτε να γυρίσει και ο άντρας μου στο δωμάτιο  😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Παιδακια γυρω στα 2 δ κανουν κ ολη μερα κακα. Να κάνουν 1 με 2 φορες. Ενα καλο καθαρισμα με μωρομαντηλο και τ μπανακι τους το βραδυ ειναι υπερ αρκετά. Ειδικα τωρα π χειμωνιαζει είναι ταλαιπωρία τ πλυσιμο. Και η συσταση συνηθως των κενωσεων ειναι πιο σκληρη, δεν πανε παντού οπως οταν ειναι βρεφακια.

Εγω μετα το χρονο μπανιο τις εκανα στη μπανιέρα. Ειχα παρει αρχικα ενα πλαστικο καρεκλακι απο τ τζαμπο, καθοταν εκει και τις εκανα μαλλακια κτλ κ τις σηκωνα να τις ξεπλύνω καλα και απο κατω. Τωρα ενα παιδακι 2 χρονων που παταει καλα συα ποδια του μπορεις κ ορθιο μεσα στη μπανιερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Αντε βρε κορίτσι μου και ανησύχησα που άργησες να απαντήσεις, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα βγήκες να γιορτάσεις και τα γενέθλια σου!!!  Και εγώ σήμερα ξύπνησα και έκανα εμετό, είχα πολύ καιρό να κάνω και με διέλυσε όλη μέρα. 
    • Κορίτσια ευτυχώς όλα καλά πήραμε μια ανάσα, το μωράκι μεγάλωσε κουνουσε χεράκια ποδαράκια, όλα καλά, ξεκίνησα ένα φακελάκι σίδηρο και προχωράμε  Την τρίτη έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο λόγω της χαμηλής TSH, έκανα και άλλες εξετάσεις και υπέρηχο στο θυρεοειδή για να δούμε αν είναι όντως όλα καλά  Σήμερα επίσης δύσκολη μέρα,  εμετό πρωί πρωί πονοκέφαλο,  ελπίζω με το καιρό να υποχωρήσουν 
    • Καλησπέρα κορίτσια,  ουφ λίγο δύσκολη μέρα σήμερα,  έκανα πρωί πρωί εμετό μετά αρκετό πονοκέφαλο, γενικά σερνομουν  Όσον αφορά τα νέα μας, πήγαμε εχθές στο γιατρό ευτυχώς όλα καλά το μωράκι μεγάλωσε, κουνιόταν κιόλας το γλυκουλι, ο γιατρός τα βλέπει όλα καλά και προχωράμε,  μου έδωσε να ξεκινήσω ένα φακελάκι σίδηρο, εντωμεταξύ μας λέει σαν να βλέπω κάτι ανάμεσα στα πόδια αλλά μπορεί να ναι ο λωρος  Τώρα έχουμε αυχενική 4/11 και μετά ξανά 11/11 με τον γιατρό 
    • Καλησπέρα σε όλους,   Θα ήθελα τις συμβουλές σας στην περίπτωση της μη αποφρακτικής αζωοσπερμίας.   Υπάρχει κάποιος στο forum που έχει προχωρήσει με τον κύριο Σοφικίτη και είχε επιτυχία στα αποτελέσματά του?   Επιπρόσθετα θα ήθελα να μου προτείνετε και άλλους γιατρούς που γνωρίζετε για το συγκεκριμένο θέμα. Κυρίως στην Αθήνα.   Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας.
    • Καλησπέρα κορίτσια. Παιδακια γυρω στα 2 δ κανουν κ ολη μερα κακα. Να κάνουν 1 με 2 φορες. Ενα καλο καθαρισμα με μωρομαντηλο και τ μπανακι τους το βραδυ ειναι υπερ αρκετά. Ειδικα τωρα π χειμωνιαζει είναι ταλαιπωρία τ πλυσιμο. Και η συσταση συνηθως των κενωσεων ειναι πιο σκληρη, δεν πανε παντού οπως οταν ειναι βρεφακια. Εγω μετα το χρονο μπανιο τις εκανα στη μπανιέρα. Ειχα παρει αρχικα ενα πλαστικο καρεκλακι απο τ τζαμπο, καθοταν εκει και τις εκανα μαλλακια κτλ κ τις σηκωνα να τις ξεπλύνω καλα και απο κατω. Τωρα ενα παιδακι 2 χρονων που παταει καλα συα ποδια του μπορεις κ ορθιο μεσα στη μπανιερα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...