Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Έχω έναν μπέμπη σχεδόν 5 μηνών το δευτερο παιδακι μου, από τον 3ο μήνα και μετά χάλασε πολύ ο ύπνος του κυριολεκτικά δεν κοιμόμαστε σχεδόν όλα τα βράδια πάρα ελάχιστες εξαιρέσεις! Τι ρουτίνα ακολουθείτε εσεις; αν έχετε κάποια συμβουλή καλοδεχουμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Και μένα ο μπέμπης μου είναι 5,5 μηνών σχεδόν και στον τρίτο μήνα ο ύπνος του χάλασε, ενώ κοιμόταν 6-7 ώρες σερί το βράδυ ξαφνικά ξυπνούσε κάθε 2-3 ώρες όλη νύχτα. Στην αρχή το απέδωσα στην αλλαγή περιβάλλοντος γιατί φύγαμε διακοπές τον Αύγουστο αλλά τελικά συνεχίστηκε και στο σπίτι μετά. Τωρα είναι δύο βδομάδες που έχει στρώσει πάρα πολύ ευτυχως και ξυπνάει 1 άντε 2 φορές για να θηλάσει (θηλάζει αποκλειστικά και ξεκινάμε στέρεες αυτές τις μέρες σιγά σιγά).

Αρχικά εγώ έφτιαξα λίγο το πρόγραμμα με τους πρωινους του ύπνους ώστε να ξυπνάει από τον τελευταίο περίπου 5-5:30 και μετά παίζουμε, δεν έχει άλλο ύπνο. Για να το πετύχω αυτό τον βάζω για ύπνο απογευματινό κατά τις 4 παρα. Τώρα εντάξει αν μια μέρα κοιμηθεί παραπάνω από τις 5:30 η νυστάζει και κοιμηθεί δεν θα τον ξυπνήσω φυσικά αλλά σαν γενικό κανόνα έχω no naps after 5 με τις αναπόφευκτες εξαιρέσεις εννοείται. Στις 7 ξεκινάμε τη ρουτίνα του ύπνου μας, χαμηλώνουμε φώτα, διαβάζουμε το βιβλίο μας και πάμε για μπανάκι, μετά πυτζαμακια με ήσυχα τραγουδάκια, στο κρεβάτι θηλασμός και κρεβατάκι ύπνο κατά τις 8-8:30.

Επίσης τώρα εδώ και δύο εβδομάδες έχω αρχίσει να τον κοιμιζω στο δωμάτιο του στους πρωινους ύπνους για να συνηθίζει γιατί το βράδυ τον έχω ακόμα σε λίκνο στο δωμάτιο μας ώστε να τον μεταφέρουμε στο κρεβάτι του και τη νύχτα όταν εδραιώσει καλό νυχτερινό ύπνο.

Κάτι που ίσως βοηθησε η έτυχε να συμπέσει, δε θα μάθω ποτέ, είναι ότι πήραμε την ollie την περίφημη κουκουβάγια που κάνει λευκούς ήχους. Είχαμε και άλλες συσκευές αλλά δεν μας έκαναν διαφορα στον ύπνο ενώ η ollie κάπως του κούμπωσε καλύτερα. Έχει ένα λεπτό λευκό ήχο, όχι πολύ τραχύ και κάνει και χου χου όπως η κουκουβάγια και τον χαλαρώνει πολύ, καμιά φορά ξυπνάω και τον βλέπω να την έχει αρπάξει στον ύπνο του και να την κρατάει κοντά του, του αρέσει πολύ.

Ελπίζω να ηρεμήσετε σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Έχω έναν μπέμπη σχεδόν 5 μηνών το δευτερο παιδακι μου, από τον 3ο μήνα και μετά χάλασε πολύ ο ύπνος του κυριολεκτικά δεν κοιμόμαστε σχεδόν όλα τα βράδια πάρα ελάχιστες εξαιρέσεις! Τι ρουτίνα ακολουθείτε εσεις; αν έχετε κάποια συμβουλή καλοδεχουμενη!

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου! Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον μικρό μου. Γενικά ήταν ένα δύσκολο παιδί στον ύπνο αλλά μέχρι 4 μηνών κοιμόταν ένα 3ωρο σερί το βράδυ, έτρωγε και ξανακοιμοταν. Από 4 μηνών και για πολλούς μήνες μετά, περάσαμε απίστευτη ταλαιπωρία. Μόλις έγινε 4, ξεκίνησε να ξυπνάει το βράδυ μέχρι και ανά μισή ώρα. Δοκίμασα διάφορα, έδωσα και ντεπον μήπως πονάει από δόντια, κάποια βράδια έπιανε άλλα όχι. Φτιάξαμε ρουτίνα και αλλάξαμε τον ύπνο να κοιμάται νωρίς, γύρω στις 8 κάθε βράδυ, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό βοήθησε ιδιαίτερα.

Ωστόσο, επειδή δεν έπιασε σε εμάς, δε σημαίνει ότι δε θα βοηθήσει κι εσάς. Ένα παράδειγμα ρουτίνας που θα μπορούσες να ακολουθήσεις είναι να τον κάνεις ένα μπανάκι, να μπαίνετε στο δωμάτιο, να του μιλάς λίγο ήσυχα σαν να του λες ένα παραμυθακι, να πίνει το γάλα του και να τον κοιμιζεις.

Στη δική μας περίπτωση, ο ύπνος βελτιώθηκε απλώς σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου. Φυσικά ακόμα δεν έχουμε φτάσει να μην ξυπνάει καθόλου (14 μηνών) αλλά πάμε καλύτερα. Όπως και να χει υπομονή, όλα θα φτιάξουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγω αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο ύπνος είναι ένα θέμα που αλλάζει συνεχώς στα μωράκια. Εκεί που λες το χουμε, μπουμ! Αλλάζουν όλα σε ένα βράδυ. Και μετά ξανά αλλάζουν. Περνάνε άλματα, δόντια, πολλά παίζουν ρόλο. 

Έχω κάνει και σεμινάριο ύπνου, και το έχω ψάξει πολύ το θέμα και ακόμα η μικρή μου (11,5 μηνών) ξυπνάει τη νύχτα. Ο ύπνος είναι αναπτυξιακό στάδιο που κατακτιέται, και δεν εκπαιδεύεται. Εκεί καταλήγουν όλα. Απλά εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση. Μια σταθερή ρουτίνα ύπνου, πάνω κάτω να τηρούμε τα nap gaps για την ηλικία του μωρού, λευκοι ήχοι, κατάλληλη ενδυμασία για να μη κρυώνει/ ζεσταίνεται κλπ. 

Υπομονή, σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι μέρες που δεν έχω κουράγιο από την αϋπνία, αλλά λέω στον εαυτό μου ότι δεν θα κρατήσει για πάντα αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου εγω αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο ύπνος είναι ένα θέμα που αλλάζει συνεχώς στα μωράκια. Εκεί που λες το χουμε, μπουμ! Αλλάζουν όλα σε ένα βράδυ. Και μετά ξανά αλλάζουν. Περνάνε άλματα, δόντια, πολλά παίζουν ρόλο. 

Έχω κάνει και σεμινάριο ύπνου, και το έχω ψάξει πολύ το θέμα και ακόμα η μικρή μου (11,5 μηνών) ξυπνάει τη νύχτα. Ο ύπνος είναι αναπτυξιακό στάδιο που κατακτιέται, και δεν εκπαιδεύεται. Εκεί καταλήγουν όλα. Απλά εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση. Μια σταθερή ρουτίνα ύπνου, πάνω κάτω να τηρούμε τα nap gaps για την ηλικία του μωρού, λευκοι ήχοι, κατάλληλη ενδυμασία για να μη κρυώνει/ ζεσταίνεται κλπ. 

Υπομονή, σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι μέρες που δεν έχω κουράγιο από την αϋπνία, αλλά λέω στον εαυτό μου ότι δεν θα κρατήσει για πάντα αυτό..

Πόσο σε καταλαβαίνω... Πήγαμε ακόμα και σε παιδίατρο που ασχολείται ειδικά με το θεμα του ύπνου, ακολούθησα κατά γράμμα όλα όσα μας είπε να διορθώσουμε και ο,τι είπε να κάνουμε, κι όμως δεν άλλαξε τίποτα. Ο ύπνος του βελτιώθηκε απλώς κάποια στιγμή από μόνος του, χωρίς κάποια παρέμβαση ή βοήθεια από εμάς. Και φυσικά έχουμε ακόμα πολλή βελτίωση μπροστά μας, οπότε κι εγώ στα ίδια... σκέφτομαι ότι δε θα κρατήσει για πάντα για να βρω δύναμη να μην πέσω κάτω ώρες ώρες 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Προσθήκη...