Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Εμείς ακουογραμμα και υπέρηχο ισχύων κάναμε οδό ήμασταν μέσα στο μαιευτήριο (δημόσιο παρακαλώ άρα δωρεάν).

Πρώτη φορά το ακούω αυτό για την πιπίλα, γιατί στο είπε, σου εξήγησε;; Φυσικά και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρει πιπίλα, μην τρελαθουμε τελείως (και στο λέω εγώ που έδωσα 2 μηνών από επιλογή μου). Γυμναστική ο γυναικολόγοςου είχε πει μπορώ να αρχίσω πολύ χαλαρά περπάτημα κλπ στις 8 εβδομάδες, και στο τρίμηνο κανονικά. Εγώ ξεκίνησα 4 μηνών βάρη που έκανα πάντα, αλλά μετά τα παράτησα με την εγκυμοσύνη.

Γυμναστική έχω ξεκινήσει κι εγώ χαλαρά σύμφωνα με τις οδηγίες της γιατρού μου. Αν εννοείς το γυμναστήριο που γράφω στο υστερόγραφο... μιλάω για το βρεφικό που έχω παραγγείλει και περιμένω να μου έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Εμ μιλάω εγώ και δεν με ακούς 🤣🤣🤣🤣🤣 τέλεια πάει 💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼🤰🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Κορίτσι μου αν και εγώ με τις χοριακες δεν τα πάω καλά γιατί αγχώνομαι μάλλον ήρθε η ώρα να αφήσεις τα τεστ και να κάνεις χοριακη .. η γραμμή σου είναι πολύ καλή πιο καλή από οοολα τα τεστ τα τελευταία που μας έστειλες ! Με το καλό θα ευχηθώ 🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Είναι η ώρα να το πάρεις απόφαση και να πας για χοριακη, δεν είναι τίποτα ένα τσίμπημα ούτε που θα το καταλάβεις. 
 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Υπέρηχο ισχύων εγώ εκανα σε ιδιωτικό εργαστήρι 40€ είχα πληρώσει. Αλλιώς κάνουν στο Καραμανδάνειο αλλά είχε μια μικρη αναμονή. 
 

Εμένα κορίτσια μου με έχει πιάσει η μελαγχολία της λοχείας και ελπίζω να μην εξελιχθεί σε επιλόχειο. Το κατάλαβα αμέσως την Δευτέρα το απόγευμα που ξεκίνησε γιατί είχα περάσει επιλόχειο στην μεγάλη μου και το αναγνωρίζω και το παλεύω αλλά είναι στιγμές που με νικάει, ειδικά από το απόγευμα και μετά. Αποφάσισα να το συζητάω, για να το αποδυναμώνω και να το νικήσω! Σε αλλά νέα η μικρη είναι καλή και τα πάμε πολύ καλά μέχρι στιγμής όλοι μαζί στο σπιτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Για την πλαγιοκεφαλια αυτό που έκανα και με έσωσε ήταν άλλαξα την πλευρά θηλασμού. Ειδικά το βράδυ. Επειδή θηλαζαμε ξαπλωμένες είναι λογικό ότι το βράδυ τουλάχιστον θήλαζε με το κεφάλι προς μια κατεύθυνση! Της άλλαξα λοιπόν την πλευρά του βραδινού θηλασμού και ήρθε στα ίσα της 😂😂😂😂

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

@Elli13μου... πραγματικά χαμογέλασα με το σημερινό σου τεστάκι! Σου εύχομαι να συνεχίσει ν' ανεβαίνει η ορμόνη κορίτσι μου και να κρατήσεις ένα γερό τελειόμηνο μωρό στην αγκαλιά σου!!!

@Tonakivπως το έκανες αυτό;;; δώσε μου τα φώτα σου!!! 

Ποιο καλέ;;;

 

 

@Elli13 μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι ο,τι καλύτερο!!!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Για την πλαγιοκεφαλια αυτό που έκανα και με έσωσε ήταν άλλαξα την πλευρά θηλασμού. Ειδικά το βράδυ. Επειδή θηλαζαμε ξαπλωμένες είναι λογικό ότι το βράδυ τουλάχιστον θήλαζε με το κεφάλι προς μια κατεύθυνση! Της άλλαξα λοιπόν την πλευρά του βραδινού θηλασμού και ήρθε στα ίσα της 😂😂😂😂

Ποιο καλέ;;;

 

 

@Elli13 μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι ο,τι καλύτερο!!!😍

Εγώ ακόμα και τη νύχτα την αλλάζω πλευρά στο θηλασμό. Μόνο όταν κοιμάται ανάσκελα δεν την πείραζα αλλά τώρα ακόμα και εκεί θα πρέπει να την ενοχλώ!

Το να μην πηγαίνεις για δουλειά και να παίρνεις αναρρωτικές!!! Χαχαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ ακόμα και τη νύχτα την αλλάζω πλευρά στο θηλασμό. Μόνο όταν κοιμάται ανάσκελα δεν την πείραζα αλλά τώρα ακόμα και εκεί θα πρέπει να την ενοχλώ!

Το να μην πηγαίνεις για δουλειά και να παίρνεις αναρρωτικές!!! Χαχαχαχαχα 

Επέμενε τότε να θηλάζεις από την "προβληματική" μεριά!

Ρε συ είχα 9μηνο από την 1η μου κόρη! Κ 5 μέρες πριν επιστρέψω για δουλειά πήρα θετικό τεστ 🥳🥳 Ε βγήκα επαπειλούμενη αναγκαστικά 😂😂  δεν είναι τόσο ωραίο όσο ακούγεται 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Είναι η ώρα να το πάρεις απόφαση και να πας για χοριακη, δεν είναι τίποτα ένα τσίμπημα ούτε που θα το καταλάβεις. 
 

 

Υπέρηχο ισχύων εγώ εκανα σε ιδιωτικό εργαστήρι 40€ είχα πληρώσει. Αλλιώς κάνουν στο Καραμανδάνειο αλλά είχε μια μικρη αναμονή. 
 

Εμένα κορίτσια μου με έχει πιάσει η μελαγχολία της λοχείας και ελπίζω να μην εξελιχθεί σε επιλόχειο. Το κατάλαβα αμέσως την Δευτέρα το απόγευμα που ξεκίνησε γιατί είχα περάσει επιλόχειο στην μεγάλη μου και το αναγνωρίζω και το παλεύω αλλά είναι στιγμές που με νικάει, ειδικά από το απόγευμα και μετά. Αποφάσισα να το συζητάω, για να το αποδυναμώνω και να το νικήσω! Σε αλλά νέα η μικρη είναι καλή και τα πάμε πολύ καλά μέχρι στιγμής όλοι μαζί στο σπιτι! 

Δεν το έχω περάσει, αλλά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaa__ είπε:

Αυτές τις εξετάσεις μετα απο ποσους μηνες προσπάθειας τις κάνατε (οσες τις εχετε κανει)?

6 μήνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Γυμναστική έχω ξεκινήσει κι εγώ χαλαρά σύμφωνα με τις οδηγίες της γιατρού μου. Αν εννοείς το γυμναστήριο που γράφω στο υστερόγραφο... μιλάω για το βρεφικό που έχω παραγγείλει και περιμένω να μου έρθει!

Χαχαχα με συγχωρείς, δεν το κατάλαβα 😂😂

Υ.Γ Σας ευχαριστώ πολύ όλες, είστε υπέροχες ❤️. Αύριο το πρωί πάω για χοριακη, μου την έγραψε ήδη ο γιατρός και μαζί θα κάνω ξανά αιματολογικές να δούμε αν συνήλθα από την τότε αιμορραγία. Ελπίζω τόσοι μήνες με σίδηρο να απέδωσαν καρπούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Χαχαχα με συγχωρείς, δεν το κατάλαβα 😂😂

Υ.Γ Σας ευχαριστώ πολύ όλες, είστε υπέροχες ❤️. Αύριο το πρωί πάω για χοριακη, μου την έγραψε ήδη ο γιατρός και μαζί θα κάνω ξανά αιματολογικές να δούμε αν συνήλθα από την τότε αιμορραγία. Ελπίζω τόσοι μήνες με σίδηρο να απέδωσαν καρπούς.

Καλά αποτελέσματα με μια μεγάλη χοριακη! Περιμένουμε αύριο τα νέα σου! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 μου νομίζω ότι το μπεμπεδάκι αυτό ήρθε για να μείνει. Δώστου λίγο χρόνο, κάνε και τις χοριακο΄ύλες σου και όλα θα πάνε καλά!! 

@Katiana1987 η δικιά μας η παιδίατρος δεν μου ζήτησε υπέρηχο ισχίων, έκανε κάποιες ασκησούλες στη μικρή και μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Τώρα σχετικά με την πιπίλα, η μικρή μου θήλασε για 2,5 χρόνια. Εκεί στους 2 μήνες που ήταν συνέχεια κολλημένη πάνω στο στήθος είπα να της δώσω πιπίλα δοκιμαστικά. Στην αρχή την έφτυνε, είχα πάρει αρκετές να δοκιμάσω, δεν ήθελε καμία. Μετά από επιμονή κράτησε μία (δεν θυμάμαι εταιρία καθόλου) αλλά άρχισε να προτιμάει την πιπίλα απ΄ο το στήθος με αποτέλεσμα όταν την έβαζα στο στήθος να τσιρίζει και να κλαίει. Την εκοψα μαχαίρι γιατί κατάλαβα ότι είχε πάθει σύγχυση θηλών και θα χάναμε τον θηλασμό. Βέβαια το κάθε μωρούλι και η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα για το μωρό της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η evaa__ είπε:

@MantariniΣ ευχαριστώ για την απάντηση! Και εμεις στον 6ο μηνα είμαστε 

τι ηλικίες έχετε αν επιτρέπεται?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Κατι ομορφο εχει ξεκινησει κοιτα να το απολαυσεις. Ηρθε το ουρανιο τοξο σου 🌈🌈🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Κούκλα τον υπέρηχο ισχύων τον κάναμε κι εμείς, νομίζω 60 κόστισε δεν θυμάμαι.. γιατί τον κάναμε μαζί με μια άλλη εξέταση και χωρίς παραπεμπτικο. Νομίζω όμως γράφεται.

Ναι να της αλλάζεις πλευρά κάθε βράδι στον ύπνο. Μέχρι να αρχίσει να κάθεται μόνη, χρειάζεται. Την πιπίλα και εμένα μου την έφτυνε, Καπου στον 4ο τη δέχτηκε και κοιμάται πλέον με αυτή. Να τή χαίρεσαι την μπεμπουλα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

Κορίτσια βγήκαν οι εξετάσεις μου, αλλά βλέπω ότι λείπει η αμη. 

IMG_20241017_143501.jpg

Κούκλα μου,το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η lh είναι δυσανάλογα μικρότερη από την fsh ( ιδανικά θέλουμε fsh/lh να δίνουν ένα πηλίκο κοντά στο1). Ίσως η ΑΜΗ δώσει απαντήσεις. Δεν έχετε πολύ καιρό που προσπαθείτε όμως,θα έρθει😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/10/2024 at 5:42 ΜΜ, ο/η kalokairini είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Αύριο η μεθαύριο περιμένω περίοδο. Το αγχος έχει χτυπήσει ταβάνι! Έχω πονους περιόδου κανονικα 2-3 μέρες, απο χτες έχω μια περίεργη γεύση στο στόμα μετα απο καθετί που τρώω! Αυτό που με ρίχνει και σκέφτομαι αρνητικά είναι ότι δεν έχω σχεδον καθόλου υγρά. Απ ότι έχω διαβάσει λογικά υπάρχουν υγρά μετά την εμφύτευση. Εσας τι λέει η εμπειρία σας; Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχα απλά πονους περιόδου και λιγο καφέ την μέρα εκείνη, οπότε είχα υποθέσει ότι μου ήρθε, αλλά μετα για μια μερα δεν είχα κάτι άλλο, έκανα τεστ και βγήκε θετικό, αλλα για υγρά δεν θυμάμαι αν είχα.

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι και μην κολλάς τόσο στα συμπτώματα. Τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης μοιάζουν τόσο με της περιόδου που η παρουσία ή απουσία αυτών δε σημαίνει ούτε ότι υπάρχει εγκυμοσύνη ούτε το ανάποδο. Μπορεί να έχεις υγρά και να είσαι έγκυος ή να έχεις και να μην είσαι. Αντίστοιχα και το ότι δεν έχεις δε συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει και εγκυμοσύνη. Υπομονή λίγες μέρες μέχρι να δείξει κάποιο τεστ ή αν προτιμάς χοριακη. Με ένα θετικό αποτέλεσμα εύχομαι! 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κούκλα μου,το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η lh είναι δυσανάλογα μικρότερη από την fsh ( ιδανικά θέλουμε fsh/lh να δίνουν ένα πηλίκο κοντά στο1). Ίσως η ΑΜΗ δώσει απαντήσεις. Δεν έχετε πολύ καιρό που προσπαθείτε όμως,θα έρθει😄

εχω ξενερώσει γιατί δεν μου έγραψε αμη η γραμματέας του και ο γιατρός δεν έχει δει το μήνυμα μου στο viber και δεν θέλω να τον ενοχλήσω τηλεφωνικά. ππφφ θα σκάσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

εχω ξενερώσει γιατί δεν μου έγραψε αμη η γραμματέας του και ο γιατρός δεν έχει δει το μήνυμα μου στο viber και δεν θέλω να τον ενοχλήσω τηλεφωνικά. ππφφ θα σκάσω

Δεν νομίζω να γράφεται, δύο φορές την έχω κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Είναι η ώρα να το πάρεις απόφαση και να πας για χοριακη, δεν είναι τίποτα ένα τσίμπημα ούτε που θα το καταλάβεις. 
 

 

Υπέρηχο ισχύων εγώ εκανα σε ιδιωτικό εργαστήρι 40€ είχα πληρώσει. Αλλιώς κάνουν στο Καραμανδάνειο αλλά είχε μια μικρη αναμονή. 
 

Εμένα κορίτσια μου με έχει πιάσει η μελαγχολία της λοχείας και ελπίζω να μην εξελιχθεί σε επιλόχειο. Το κατάλαβα αμέσως την Δευτέρα το απόγευμα που ξεκίνησε γιατί είχα περάσει επιλόχειο στην μεγάλη μου και το αναγνωρίζω και το παλεύω αλλά είναι στιγμές που με νικάει, ειδικά από το απόγευμα και μετά. Αποφάσισα να το συζητάω, για να το αποδυναμώνω και να το νικήσω! Σε αλλά νέα η μικρη είναι καλή και τα πάμε πολύ καλά μέχρι στιγμής όλοι μαζί στο σπιτι! 

Κοριτσάκι μου γλυκό . Πέρασα επιλοχιος θλίψη και όχι κατάθλιψη. Έχει λιγάκι διάφορα. Στην επιλοχιος κατάθλιψη πρέπει να δούμε ειδικό. 

Στην επιλοχιος θλίψη που πραγματικά ξέρω το ένιωσα στο πετσί μου σε 65τμ σπίτι με πεθερά και πεθερό πάνω απ' το κεφάλι μου . Στο δεύτερο παιδί δεν είχα αλλά γτ πάλεψα με όλους έκλεισα τα αφτιά μου και ΒΓΗΚΑΑΑΑΑ πήρα το μωρό στο καρότσι και ΒΓΗΚΑ βόλτα να περπατήσω. Δε σου λέω να πας σε μαγαζιά κτλ που και αν αυτό θες καν το . Άλλα πήγαινε ΒΟΛΤΑ  ,κλάψε εάν το νιώσεις είναι όλα αυτά τα συναισθήματα που δυστυχώς αρκετοί άνθρωποι που είναι δίπλα μας δεν μας βοηθάνε για να το αντιμετωπίσουμε λέγοντας έφαγε έκανε κακά , γιατί βγήκες κτλ .. εσύ είσαι η μαμάκα από αυτό το παιδάκι και είμαι ΣΊΓΟΥΡΗ ότι κάνει την καλύτερη δουλειά. 

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά, σαν χρειαστείς ναολησεος να τα βγάλεις είμαι εδώ για να σε ακουσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Χαχαχα και μετά τι κάνουμε;; Πω πω έτσι προβλήματα για δυνατούς λύτες είναι αυτά! Στο μεταξύ Ιανουάριο γυρνάω και τότε μου είπε για θετικό τεστ η @Παρασκευαιδου 😂😂🤞🏼

Και εγώ σε άδεια ήμουν όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος 😂😂 είχα 2 εβδ άδεια στην μια είχα αιματακι και στην άλλη είδα ότι είμαι έγκυος 🫣 ςιπααμς Ιανουαρίο τότε έχουμε +-3 μήνες 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Δεν νομίζω να γράφεται, δύο φορές την έχω κάνει. 

ωραια, θα περάσω αύριο από το μικροβιολογικό να την κάνω, ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...