Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Η χοριακη μου είναι μόλις 40 μονάδες. Θα δείξει στην επαναληπτική πως θα πάει. Περίμενα παραπάνω η αλήθεια είναι, μου φαίνεται πάρα πολύ χαμηλό.

Πρώτα απ' όλα το χαμηλό ή το ψηλό είναι πολύ σχετικά. Πχ φίλη μου με πολύ μεγάλη χοριακή δεν είχε δίδυμα κλπ κλπ. Δεύτερον αν θυμάμαι καλά δεν ξέρεις πότε έκανες ωορρηξία, σωστά? Τρίτον σε ποια μέρα είσαι σήμερα και πότε ήταν η τελευταία επαφή που θα μπορούσε να έχει δώσει σύλληψη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 614
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η MinaSam είπε:

Πρώτα απ' όλα το χαμηλό ή το ψηλό είναι πολύ σχετικά. Πχ φίλη μου με πολύ μεγάλη χοριακή δεν είχε δίδυμα κλπ κλπ. Δεύτερον αν θυμάμαι καλά δεν ξέρεις πότε έκανες ωορρηξία, σωστά? Τρίτον σε ποια μέρα είσαι σήμερα και πότε ήταν η τελευταία επαφή που θα μπορούσε να έχει δώσει σύλληψη?

Τελευταία επαφή ήταν 2/10 αλλά δεδομένου ότι το σπέρμα ζει έως και 5 μέρες στον κόλπο, δεν ξέρω τι να υποθέσω. Είναι ουσιαστικά η 4η μέρα από όταν είδα μια υπερβολικα άχνη γραμμη. Θα συγκρατηθω αυτή τη φορά και δεν θα φέρω την καταστροφή στο κεφάλι μου πριν κανω και τη δεύτερη χοριακη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Η χοριακη μου είναι μόλις 40 μονάδες. Θα δείξει στην επαναληπτική πως θα πάει. Περίμενα παραπάνω η αλήθεια είναι, μου φαίνεται πάρα πολύ χαμηλό.

Κορίτσι μου με τόσο χοριακη είχε ξεκινήσει και η κολλητή μου, η οποία μάλιστα είχε μείνει έγκυος με πρόκληση και παρακολούθηση απ' τον γιατρό. Οπότε ξέραμε ακριβώς και την ημέρα της σύλληψης και το 40 μας φαινόταν πολύ μικρό νούμερο για την ημέρα που ήταν. Κι όμως...απ' ότι φαίνεται τα νούμερα της χοριακης είναι πολύ σχετικά. Και τώρα έχει το παιδάκι της! Εύχομαι ένα τριπλάσιο νούμερο τη Δευτέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Η χοριακη μου είναι μόλις 40 μονάδες. Θα δείξει στην επαναληπτική πως θα πάει. Περίμενα παραπάνω η αλήθεια είναι, μου φαίνεται πάρα πολύ χαμηλό.

Κορίτσι μου 2 μέρες μετά την πολύ άχνη γραμμούλα μου που ίσα φαινόταν είχα χοριακη 78 μονάδες, μόνο θετική σκέψη 🫶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Τελευταία επαφή ήταν 2/10 αλλά δεδομένου ότι το σπέρμα ζει έως και 5 μέρες στον κόλπο, δεν ξέρω τι να υποθέσω. Είναι ουσιαστικά η 4η μέρα από όταν είδα μια υπερβολικα άχνη γραμμη. Θα συγκρατηθω αυτή τη φορά και δεν θα φέρω την καταστροφή στο κεφάλι μου πριν κανω και τη δεύτερη χοριακη

Δεν μας νοιάζει η τιμή αλλά ο διπλασιασμός…όποτε δεν έχεις άγχος για την τιμή!!!!! 
Κοιτα να περάσετε καλά την Κυριακή γιατί δεν θα ξανά έρθουν αυτά τα γενέθλια του παιδιού…

Ειστε όλες υπέροχες να το ξέρετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13εδω εγω!! Με τις χαμηλες χοριακες. Περυσι ξεκινησε με 47 μοναδες, φετος με 46. Πρωτη μερα καθυστερησης με επιβεβαιωμενη ωορηξια. Περυσι στραβωσε η δουλεια για αλλο λογομ φετος πανε ολα καλα προε τ παρον. Ενας αριθμος είναι η χοριακη. Επισης στη μεγαλη μου με 13η μερα τ κύκλου ωορηξια, 16 μερες μετα ειχα χοριακη μολις 78 μοναδες. Αρα τη 14η θα ειχα κατω απο 40. Σήμερα ειναι 7 χρόνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Η χοριακη μου είναι μόλις 40 μονάδες. Θα δείξει στην επαναληπτική πως θα πάει. Περίμενα παραπάνω η αλήθεια είναι, μου φαίνεται πάρα πολύ χαμηλό.

Με πόσες ημέρες καθυστέρησης;;;γιατί στον μικρό μου γιο είχα όπως εσένα 40 μονάδες και ήταν 3η ημέρα καθυστέρησης και τώρα κοντεύει 10 ετών 😁 

Και μετά η δεύτερη επαναληπτική μου ήταν 240 μονάδες θυμάμαι....άρχιζε και ανέβαινε πολύ!!εύχομαι και σε εσένα να πάρει φοραααα να ανέβει πολυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε όλες τις εγκυμοσύνες είχα χαμηλές χοριακες. Δεν έβλεπα δηλαδή ποτέ κάτι τριπλασιασμους στο 48ωρο που βλέπω σε άλλες κοπέλες. Ακόμα και στην κόρη μου που είναι η μόνη ολοκληρωμένη κύηση. Αυτές οι λίγες χοριακες που έκανα ήταν τσιμα τσιμα διπλασιασμός. Ξέρω ότι ένα νούμερο μόνο του δεν λέει κάτι, προσπαθώ να διατηρήσω την λογική μου σκέψη και απλά να περιμένω τη Δευτέρα.

@ditaki έχεις τόσο δίκιο, δεν θέλω τίποτα να μου χαλάσει την μέρα που θα γιορτάσω ένα χρόνο ζωής με το μονάκριβο μου πλάσμα 🌈🌈.

Για εμένα είναι κάτι παραπάνω από απλά γενέθλια, είναι η νίκη μου απέναντι σε όλο τον πόνο, το πένθος, την απώλεια και τα δάκρυα. Ακόμα και αν βιώνω τώρα μια απώλεια (δεν το καταδικάζω, μιλάω θεωρητικά), το κεράκι που θα σβήσουμε είναι η απόδειξη ότι θα τα καταφέρουμε και παλι!! 

Θα το ξαναπώ, είστε όλες υπέροχες!! Τόση στήριξη στην παράνοια και την αγωνία μου! Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Σε όλες τις εγκυμοσύνες είχα χαμηλές χοριακες. Δεν έβλεπα δηλαδή ποτέ κάτι τριπλασιασμους στο 48ωρο που βλέπω σε άλλες κοπέλες. Ακόμα και στην κόρη μου που είναι η μόνη ολοκληρωμένη κύηση. Αυτές οι λίγες χοριακες που έκανα ήταν τσιμα τσιμα διπλασιασμός. Ξέρω ότι ένα νούμερο μόνο του δεν λέει κάτι, προσπαθώ να διατηρήσω την λογική μου σκέψη και απλά να περιμένω τη Δευτέρα.

@ditaki έχεις τόσο δίκιο, δεν θέλω τίποτα να μου χαλάσει την μέρα που θα γιορτάσω ένα χρόνο ζωής με το μονάκριβο μου πλάσμα 🌈🌈.

Για εμένα είναι κάτι παραπάνω από απλά γενέθλια, είναι η νίκη μου απέναντι σε όλο τον πόνο, το πένθος, την απώλεια και τα δάκρυα. Ακόμα και αν βιώνω τώρα μια απώλεια (δεν το καταδικάζω, μιλάω θεωρητικά), το κεράκι που θα σβήσουμε είναι η απόδειξη ότι θα τα καταφέρουμε και παλι!! 

Θα το ξαναπώ, είστε όλες υπέροχες!! Τόση στήριξη στην παράνοια και την αγωνία μου! Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο...

Ελλη μου τι όμορφα λόγια! Αληθινά, γεμάτα συγκίνηση κι αγάπη για όσα έχασες και για όσα έχεις! Θα έρθουν κ τα επόμενα! Τον Ιούλιο με αχνη γραμμή την τεταρτη την ημέρα της αναμενόμενης περίοδο μου με κύκλο 30 ημερών,  την Παρασκευή είχα πρώτη χοριακη 53 :) Κ τώρα αισίως στην 19η εβδομάδα.... 

περιμενουμε τα ομορφα νεα σου ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Ελλη μου τι όμορφα λόγια! Αληθινά, γεμάτα συγκίνηση κι αγάπη για όσα έχασες και για όσα έχεις! Θα έρθουν κ τα επόμενα! Τον Ιούλιο με αχνη γραμμή την τεταρτη την ημέρα της αναμενόμενης περίοδο μου με κύκλο 30 ημερών,  την Παρασκευή είχα πρώτη χοριακη 53 :) Κ τώρα αισίως στην 19η εβδομάδα.... 

περιμενουμε τα ομορφα νεα σου ! 

 

Μου δίνετε όλες πολύ κουράγιο 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα!!! 
σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη…το ξερά ότι εδώ μέσα θα έχω μπόλικη! 
Δεν νοιωθω έτοιμη ακόμα να βγω αλλά ξέρω ότι πρέπει να το κάνω. Προς το παρόν φροντίζω να περιποιουμε τον εαυτό μου κάθε μέρα όπως εκανα πάντα και να μην μένω με τις πιτζάμες μέσα στο σπιτι. Όταν νυχτώνει είναι πιο δύσκολα, εκεί δεν μπορώ να το ελέγξω αν και ξέρω ότι όσα σκέφτομαι και όσα νοιωθω εκείνη την στιγμή είναι λάθος και θα περάσουν. Εξήγησα και στα μεγαλύτερα παιδιά ότι η μαμα θα κλαίει για λίγο καιρό γιατί έτσι γίνεται μετά την γεννα, έχω και κορίτσι και μπορεί όταν μεγαλώσει να χρειαστεί να ανακαλέσει αυτή την μνήμη…

Κάποια με ρώτησε πως το κατάλαβα. Το κατάλαβα την Δευτέρα το απόγευμα που ήμουν ακόμα στο μαιευτήριο, ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή ήμουν χαλαρή και μόνιμα χαρούμενη ξαφνικά άρχισε να σουρουπώνει και πήγα άνοιξα όλα τα φώτα στο δωμάτιο και στάθηκα μπροστά στο παράθυρο να κοιτάω τα φώτα έξω. Το ίδιο εκανα και στην πρώτη γεννα…αμέσως κατάλαβα ότι ήρθε και κατάλαβα ότι είχα αρχίσει να νοιωθω μελαγχολία και έκλαψα πολύ. 
Αλλά αφού αυτή την φορά το καταλαβαίνω νομίζω ότι δεν θα κρατήσει πολύ…

Κορίτσι μου γλυκό... Είναι δύσκολο αλλά αφού το καταλαβαίνεις θα το αντιμετωπίσεις γρήγορα. Είμαστε ΌΛΕΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΈΝΑ!!! Όποτε θέλεις να μας γράφεις. (Και σε προσωπικό αν θέλεις, εγώ είμαι εδώ)!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

@marinamanoulitsa καταλαβαίνω πως όσα έγραψες στο @ditaki προέρχονται από αγάπη και καλές προθέσεις. Ωστόσο, προσωπικά θεωρώ πως, σε στιγμές όπως αυτές των baby blues, όπου αν δεν το διαχειριστείς μπορεί να οδηγήσει και σε επιλόχειο κατάθλιψη, αυτά τα λόγια ίσως δεν είναι τόσο βοηθητικά. Τότε κυριαρχούν συναισθήματα όπως απόγνωση, φόβος, άγχος και θλίψη, ιδιαίτερα όταν νυχτώνει. Και ενώ είναι καλό να ακούς ότι είσαι τυχερή γενικά, το μόνο που αισθάνεσαι ΄όμως  τη στιγμή που το ακούς, είναι ενοχές...

Ίσως γι’ αυτό πολλές γυναίκες εδώ διστάζουν να μιλήσουν ανοιχτά για την επιλόχειο κατάθλιψη, τη θλίψη και τη μοναξιά που φέρνει η μητρότητα στην αρχή. Γιατί φοβούνται μήπως κάποιος τους πει ότι είναι τυχερές που έχουν μωρό, ενώ το μόνο που θα ήθελαν εκείνη τη στιγμή είναι να μιλήσουν για τα δύσκολα συναισθήματα που βιώνουν.
Το να βιώνει κάποια θλίψη η και επιλόχειο κατά τη διάρκεια της μητρότητας δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει το παιδί της ή ότι δεν το θέλει. Ούτε ακυρώνει την προσπάθεια που έκανε για να το αποκτήσει. Η μητρότητα μπορεί να φέρει μαζί της πολύ έντονα και πολύ αντιφατικά συναισθήματα, και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό
Μιλήστε και ανοιχτείτε ελεύθερα.. 

Ήσουν η πρώτη τότε που μου είχες γράψει... Ακόμα θυμάμαι το μήνυμα σου. Και σε ευχαριστώ τόσο θερμά. 

Ξέρω πως νιώθεις μου είχες πει. 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Μου δίνετε όλες πολύ κουράγιο 🙏🙏

Για αυτό είμαστε εδώ...για να ακούμε και να στηρίζουμε η μία την άλλη ❣️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Η χοριακη μου είναι μόλις 40 μονάδες. Θα δείξει στην επαναληπτική πως θα πάει. Περίμενα παραπάνω η αλήθεια είναι, μου φαίνεται πάρα πολύ χαμηλό.

Χαλαρά . Δεν είσαι καν στην γκρίζα ζωνη εάν ήσουν 20 θα έλεγα περίμενε . Στον πρώτο μου γιο τα συγκεκριμένα τεστ την ημέρα της ακατανομαστη ήταν πιο άχνα απ' το δικό σου άρα είχα σίγουρα λιγότερο κ όμως όλα μια χαρά . Γενικά καμία χορική δεν μας δείχνει με την πρώτη της τιμή πως παει. Αυτή την στιγμή είσαι έγκυος καταλαβαίνω το άγχος σου όμως μόνο με την υπομονή θα φανεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ήσουν η πρώτη τότε που μου είχες γράψει... Ακόμα θυμάμαι το μήνυμα σου. Και σε ευχαριστώ τόσο θερμά. 

Ξέρω πως νιώθεις μου είχες πει. 🥰🥰🥰

Το θυμάμαι!!! Πωπω!!! Στο πρώτο σου αγοράκι  ήταν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Στο στήθος ήρεμος είναι, αλλά μόλις βγει απευθείας κλαίει...κ δεν κάθεται λίγο. Σήμερα για παράδειγμα έκατσε σαράντα λεπτά στο ένα, δεν το άφηνε κ λέω δε θα τον βάλω στο άλλο να δω πόσο θα αντέξει. Στο πεντάλεπτο χάλασε τον κόσμο κ έψαχνε να φάει. Έβαζε τα χέρια του στο στόμα. Τον έπαιρνε ο σύζυγος έψαχνε τη δική του θηλή. Αποτέλεσμα να μπει κ στο άλλο για να ηρεμήσει. Κι όλη μέρα πήγε έτσι. Δεν κοιμήθηκε παρά μόνο μια ώρα κ μου κοιμήθηκε πριν πέντε λεπτά, δηλαδή 1:05...το σκέφτηκα κι εγώ ότι μπορεί να κάνει άλμα ανάπτυξης.  Τώρα την Κυριακή σαραντιζουμε!! Και τη Δευτέρα είναι να έρθει ο παιδίατρος στο σπίτι να τον εξετάσει και θέλω να το συζητήσουμε, γιατί δεν ξέρω πως θα πάει όλο αυτό με την πληγωμένη θηλή. Προσπάθησα να κάνω άντληση με το χέρι, αλλά που να προλάβω να βγάλω με το πιράνχας μου🤣
    • Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν 1.5 χρόνο στη Β επιπέδου 22η εβδομάδα μου βρήκαν μήκος τραχήλου 2.3. Πανικός εγώ ούτε ήξερα τι είναι αλλά με σωστή καθοδήγηση από τον γιατρό μου,  χωρίς πανικό και υπερβολές, κολπικα utrogestan κάθε βράδυ, με συχνή παρακολούθηση τον πρώτο μήνα ανά 10 μέρες περίπου κ μετά πιο αραιά όσο βλέπαμε ότι δεν χειροτερεύει κ μέχρι να μπω στην 34η εβδομάδα έφτασα να γεννήσω 40η εβδομάδα 😋 κάθε περίπτωση φυσικά είναι διαφορετική κ θα την κρίνει ο γιατρός σου,  αλλά το νούμερο από μόνο του δε λέει κάτι αμάν! Υπάρχουν λύσεις ! Περιμένουμε νέα σας
    • Κι εγώ αυτά κάνω..σου κάθεται πολλή ώρα ξύπνια; Πχ ένα δίωρο συνήθως;
    • Εγώ για το μωρό δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα.... μας έπεσαν 2 γάμοι κ μια βάφτιση μαζεμένα και τέλος Νοέμβρη περιμένω φιλοξενουμενους.. οπότε είναι τα χέρια μου δεμένα,  γιατί θέλω πολλές μέρες για να τα φτιάξω όλα 😬
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...