Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγαπητέ Σεπτέμβρη , δρόσισε μας με φιλιά και γέμισε τις κοιλιτσες μας με μωρά❤️❤️🌈🌈


Elenaki12

Recommended Posts

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν απογοητεύεσαι που πέρασαν δύο μήνες χωρίς να επιτευχθεί εγκυμοσύνη.... τι να πούνε άλλες😃θα έρθει μωράκι, έχε πίστη! Και φυσικά μην ασχολείσαι με τέτοιες αναχρονιστικες μεθόδους..

Απογοητεύομαι που έχω 4 εγκυμοσύνες και μόνο ένα μωρό. Από εκεί ξεκινάει το θέμα μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Απογοητεύομαι που έχω 4 εγκυμοσύνες και μόνο ένα μωρό. Από εκεί ξεκινάει το θέμα μου....

απογοητευση, θυμος, γιατί, και ξανά απο την αρχή κι ακόμα κι αν γίνεται θεραπεία μετά ξανά μπορεί να βγουν αυτά τα συναισθήματα..όλα φυσιολογικά και επόμενα! Αν όμως μένουμε στο γιατί εγώ δεν μπορώ και οι άλλοι μπορούν, γιατί εγώ παλεύω και σε άλλους έρχεται εύκολα και γενικώς αν εστιάζουμε στο παρελθόν και στα αναπάντητα ερωτήματα, τότε χάνουμε το τώρα και όλα όσα υπάρχουν στο εδώ μας που είναι τόσα πολλά. Και δεν μιλάω καθόλου εκ του ασφαλούς. Μιλάω από τη δική μου εμπειρία και όσα βίωσα και όσα αναπάντητα γιατί έχω και θυμό που  έχω νιώσει κι εγώ. Μέσα σε όλο αυτό όμως υπάρχει και η πίστη ότι σίγουρα θα έρθει. Και αν μέσα σε όλο αυτό ξανα έρθει ο θυμός και η απογοήτευση είναι οκ. Αλλά ας μην μένουμε σε αυτό. Κάνε όμορφες σκέψεις, σκέψου το μωρό αυτό που θέλεις να έρθει. Απόλαυσε την επαφή με τον άντρα σου, το παιδί σου και σίιιιγουρα θα έρθει κάποια στιγμή και το 2ο μπεμπάκι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Απογοητεύομαι που έχω 4 εγκυμοσύνες και μόνο ένα μωρό. Από εκεί ξεκινάει το θέμα μου....

Το γνωρίζω έχω διαβάσει την ιστορία σου. Έχεις όμως εύκολα συλλήψεις οπότε είναι θέμα χρόνου το αδερφάκι! προς το παρόν απόλαυσε το λουλουδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Μπράβο κορίτσι μου πάει μια χαρά το σπορακι σου 🥰 με το καλό να πας και γιατρό να δείτε σακο 🤰

ποσο καιρό σε πήρε μετά την παλινδρόμηση να ξανά μείνεις εγκυος ;

Σήμερα έκανα κάποιες δουλίτσες καταλαβαίνω τον εαυτό μου πως έχω ένα βάρος , μακάρι να πάει καλά 🧿🧿

7 Δεκεμβρίου η αποξεση και ήρθε ξανά 5 Φεβρουαρίου... πιο στοχευμενες προσπάθειες ήταν από Απρίλιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. 

Σήμερα είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά.. Είμαι 10 μέρες μετά το θετικό τεστ ωορρηξίας (9 μτω λέει η εφαρμογή) και το τεστ βγαίνει αρνητικο. Θα μου πείτε είναι νωρίς ακόμα. Εκτός από την τελευταία εγκυμοσύνη που νόμιζα ότι αδιαθετησα, στις υπόλοιπες 9-10η μέρα είχα ήδη αχνή γραμμή. Και απογοητεύομαι γιατί είναι ο δεύτερος κύκλος προσπάθειας μετά την αποβολή. Ναι μεν ξέραμε ότι το σπέρμα του συζύγου ενδεχομένως θα έχει επηρεαστεί, αλλά τώρα φοβάμαι αν θα καταφέρω να μείνω έγκυος ξανά, και πότε... 

Γενικά μετά από όσα πέρασα το είχα πολύ ανάγκη να έρθει μια εγκυμοσύνη γρήγορα, όπως έγινε τόσες φορές..Με προβληματίζει και κάτι επιπλέον, αλλά μην με περάσετε για τρελή. Ο σύζυγος έχει έναν φίλο που ο ίδιος και η οικογένεια του είναι πολύ θρησκευόμενοι άνθρωποι (ο πατέρας είναι ιερέας). Η μητέρα του λοιπόν, με κάποια τεχνική (δεν ξέρω λεπτομέρειες), προβλέπει πόσα παιδιά θα κάνει ένα ζευγάρι. Έχει πέσει μέσα σε όλους, λέει. Μετράνε βέβαια και τα μωράκια που έχουν χαθεί. Σε εμάς λοιπόν είδε 3 παιδάκια πριν έρθει η Λυδία μας και το πρώτο ήταν η παλινδρομη που είχα. Συνεπώς με τη δεύτερη παλινδρομη είμαι στα 3 μωρά. Αν 1 στο εκατομμύριο πέφτει μέσα η κυρία αυτή, εγώ δεν θα αποκτήσω άλλο παιδάκι. (Να σημειώσω εδώ ότι για τον φίλο του άντρα μου της είχαν πει τότε που ήταν έγκυος ότι είχα σταματήσει η καρδιά και να μπει για αποξεση. Έκανε ένα τάμα στην Παναγία, και όταν ξαναπήγε για υπέρηχο η καρδιά χτυπούσε κανονικά. Έτσι τον ονόμασαν Μάριο. Θα μου πείτε, πριν 30 χρόνια τα μηχανήματα ίσως έκαναν λάθη, και θα έχετε δίκιο).

Συγγνώμη για την φλυαρία, αλλά όπως είπα αρχικά, έχω πέσει πολύ σήμερα...

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω είναι δύσκολο μετά τις αποβολές που έχασες τα αγγελουδακια σου... Είσαι πραγματικά πολύ μικρή ακόμα κ σίγουρα θα έρθει το αδερφάκι της μικρής σου.... Εγώ πραγματικά σε θαυμάζω γιατί δεν τα παρατησες ούτε λεπτό! Σε θυμάμαι από τότε που μπήκα στο φόρουμ κ δεν τα έβαλες ποτέ κάτω. Κ απέκτησες την Λυδία σου ♥️ έτσι θα γίνει κ τώρα θα δεις κορίτσι μου γλυκό! Πέρασες δύσκολες καταστάσεις κ όπως θυμάσαι μια εγκυμοσύνη είχα κ το έχασα ξαφνικά κ έκανα πολλούς μήνες να συνέλθω από όλο αυτό... Εγώ είμαι 38 πάλεψα με εξωσωματική κ τελικά ήρθε μετά από έναν χρόνο  φυσιολογικά και το σπορακι 🌈.. άρα η ηλικία να μην σε ανησυχεί καθόλου! Όσο για το τεστ κ εμένα την ίδια μέρα δεν έδειξε τίποτα κ είχα ένα αχνό την 12 μέρα...αλλά κ πάλι αν δεν έρθει τώρα είμαι σίγουρη κ σου το εύχομαι θα έρθει πολύ σύντομα πάλι το θετικό σου 🙏 Όσο για τα υπόλοιπα με την κυρία που λες ότι προβλέπει πράγματα θα έλεγα να πιστεύεις σε εσένα κ στο σώμα σου! Εσύ κατάφερες να φέρεις την μικρή σου στην αγκαλιά σας κ εσύ θα φέρεις το αδερφάκι-α του στον κόσμο ❤️❤️❤️ να πιστεύεις σε εσένα κοριτσάκι μου γλυκό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε @Elli13μου τι είναι αυτά που σκέφτεσαι καρδιά μου για την ηλικία σου;;; Αφού γονιμοποιήσαι τόσο εύκολα θα έρθει καλή μου και το επόμενο παιδάκι σας!  

Να σου υπενθυμίσω πως είμαι 37 και το θαυματάκι μου ήρθε "τυχαία" με μια επαφή 3 μέρες πριν την ωορρηξία!!! Έχε πίστη αγαπημένη μου. Κι άσε την κυριούλα να κάνει προβλέψεις! Εμένα μου είχαν πει ότι θα κάνω ένα αγόρι στα 40 μόνο. Κι έκανα κορίτσι στα 37!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω είναι δύσκολο μετά τις αποβολές που έχασες τα αγγελουδακια σου... Είσαι πραγματικά πολύ μικρή ακόμα κ σίγουρα θα έρθει το αδερφάκι της μικρής σου.... Εγώ πραγματικά σε θαυμάζω γιατί δεν τα παρατησες ούτε λεπτό! Σε θυμάμαι από τότε που μπήκα στο φόρουμ κ δεν τα έβαλες ποτέ κάτω. Κ απέκτησες την Λυδία σου ♥️ έτσι θα γίνει κ τώρα θα δεις κορίτσι μου γλυκό! Πέρασες δύσκολες καταστάσεις κ όπως θυμάσαι μια εγκυμοσύνη είχα κ το έχασα ξαφνικά κ έκανα πολλούς μήνες να συνέλθω από όλο αυτό... Εγώ είμαι 38 πάλεψα με εξωσωματική κ τελικά ήρθε μετά από έναν χρόνο  φυσιολογικά και το σπορακι 🌈.. άρα η ηλικία να μην σε ανησυχεί καθόλου! Όσο για το τεστ κ εμένα την ίδια μέρα δεν έδειξε τίποτα κ είχα ένα αχνό την 12 μέρα...αλλά κ πάλι αν δεν έρθει τώρα είμαι σίγουρη κ σου το εύχομαι θα έρθει πολύ σύντομα πάλι το θετικό σου 🙏 Όσο για τα υπόλοιπα με την κυρία που λες ότι προβλέπει πράγματα θα έλεγα να πιστεύεις σε εσένα κ στο σώμα σου! Εσύ κατάφερες να φέρεις την μικρή σου στην αγκαλιά σας κ εσύ θα φέρεις το αδερφάκι-α του στον κόσμο ❤️❤️❤️ να πιστεύεις σε εσένα κοριτσάκι μου γλυκό!!!

Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τα λόγια σου.. Ήταν σαν να ένιωσα μια νοητή αγκαλιά 🥹❤️

Έχεις δίκιο σε όλα, απλά είναι στιγμές που όπως όλοι οι άνθρωποι, λυγίζω και εγώ. Πάντα υπάρχουν και μέρες όχι πολύ καλές και άλλες που είμαι αισιόδοξη, χαρούμενη και χαμογελαστή. Όχι όμως σήμερα.... Θα περάσει, αύριο ξημερώνει μια νέα μέρα 🌈❤️

Πολλά χαδακια και φιλάκια στην κοιλίτσα 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Βρε @Elli13μου τι είναι αυτά που σκέφτεσαι καρδιά μου για την ηλικία σου;;; Αφού γονιμοποιήσαι τόσο εύκολα θα έρθει καλή μου και το επόμενο παιδάκι σας!  

Να σου υπενθυμίσω πως είμαι 37 και το θαυματάκι μου ήρθε "τυχαία" με μια επαφή 3 μέρες πριν την ωορρηξία!!! Έχε πίστη αγαπημένη μου. Κι άσε την κυριούλα να κάνει προβλέψεις! Εμένα μου είχαν πει ότι θα κάνω ένα αγόρι στα 40 μόνο. Κι έκανα κορίτσι στα 37!!! 

Έχεις δίκιο κοριτσάκι μου ♥️ Θα συνέλθω, ήταν μια κακή μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Απογοητεύομαι που έχω 4 εγκυμοσύνες και μόνο ένα μωρό. Από εκεί ξεκινάει το θέμα μου....

Εγώ είχα 3 εγκυμοσύνες και ένα μωρό. Και όλες οι συλλήψεις ήρθαν πολύ εύκολα. Μην το σκέφτεσαι έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 κορίτσι μου γλυκο κανείς δεν ξέρει ούτε μπορεί να προβλέψει το μέλλον μας!! Είναι οδυνηρό που έχεις περάσει αυτές τις απώλειες και δείχνει και ποσό δυνατή είσαι ταυτόχρονα ακόμα και όταν κάποιες φορές πέφτεις όπως σήμερα. Όμως, θα δεις ότι στην ζωή μας όλα για καποιον λόγο γίνονται και θα έρθει το δεύτερο μωράκι σου την στιγμή που πρέπει🌈🩷 

Εγω κορίτσια μου σε αλλά νέα πάω αύριο για την χοριακη🤞🏼 προσευχηθείτε να έχω ένα καλό νούμερο και να πάνε όλα καλά🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κάτι περίεργα πονάκια, μια δεξιά και μια αριστερά αλλά κυρίως δεξιά. Το πρωι μέχρι το μεσημέρι πονούσα και την μέση μου. 
το στήθος είναι ευαίσθητο στις θηλές και όταν το πιέζω πονάει. 
Οσες ξέρετε, σας ακούγονται φυσιολογικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eirinistz είπε:

Έχω κάτι περίεργα πονάκια, μια δεξιά και μια αριστερά αλλά κυρίως δεξιά. Το πρωι μέχρι το μεσημέρι πονούσα και την μέση μου. 
το στήθος είναι ευαίσθητο στις θηλές και όταν το πιέζω πονάει. 
Οσες ξέρετε, σας ακούγονται φυσιολογικά;

Ναι κορίτσι μου είναι φυσιολογικά, η μήτρα κάνει χώρο για το σποράκι σου 🫶🏻

Λογικό να νιώθεις διάφορα. Αναμένουμε τη χοριακη σου, θα είναι πολύ καλή!! 🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Αχ @ditakiμου... Εγώ δεν ξέρω αν θα με αξιώσει ο Θεός να κάνω ένα δεύτερο παιδάκι αλλά πραγματικά πολύ θα ήθελα να προσπαθήσω έναν φυσιολογικό τοκετό... Με "ενοχλεί" που φαινόταν ότι σωματικά εγώ ήμουν έτοιμη και όλα έδειχναν πως θα είχα έναν πολύ εύκολο τοκετό και τελικά δεν τα καταφέραμε με τη μικρή μου!!!

Είναι πολύ πρόσφατο ακόμα, θέλεις χρόνο να επεξεργαστείς τι έγινε. Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι είστε και οι δυο υγειής!!! 
Ευχομαι να σε ευλογήσει ο Θεός και για ένα δεύτερο παιδάκι….μεχρι τότε απόλαυσε την Ισμήνη Μαρία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τα λόγια σου.. Ήταν σαν να ένιωσα μια νοητή αγκαλιά 🥹❤️

Έχεις δίκιο σε όλα, απλά είναι στιγμές που όπως όλοι οι άνθρωποι, λυγίζω και εγώ. Πάντα υπάρχουν και μέρες όχι πολύ καλές και άλλες που είμαι αισιόδοξη, χαρούμενη και χαμογελαστή. Όχι όμως σήμερα.... Θα περάσει, αύριο ξημερώνει μια νέα μέρα 🌈❤️

Πολλά χαδακια και φιλάκια στην κοιλίτσα 🥰 

Η σκέψη μας είναι μαζί σου Έλλη μου!!! Κ καταλαβαίνω εγώ είχα πιο πολλές άσχημες μέρες στον μήνα πάρα καλές κ όπως λες είμαστε άνθρωποι! Κ πραγματικά είχα απογοητευτεί όλον αυτόν τον καιρό προσπαθειών..Κ μέχρι να δω το θετικό τεστ πάλι ήμουν απαισιόδοξη κ έλεγα σιγά μην γίνει πάλι μετά από τόσο καιρό... Άργησα να το πιστέψω! Εδώ όλες καταλαβαίνουμε η μία την άλλη γιατί έχουμε περάσει πολλά κ πραγματικά πιστεύω ότι μόνο εδώ ξέρουν αυτά που περνάμε... Έχω κοιλίτσα από το πολύ φαγητό αλλά την χαϊδεύω 😁 κ λέω είναι το μωράκι... Θα περιμένουμε τα νέα σου ♥️ ♥️ ♥️ ότι χρειαστείς να πεις κ θες να το μοιραστείς εδώ είμαστε ♥️♥️♥️ κ όπως λες αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13κορίτσι μου γλυκό όλες εδώ καταλαβαίνουμε τον πόνο και καλά κάνεις και μοιράζεσαι τις σκέψεις σου ως μια μορφή ξεσπάσματος ❤️ Γι'αυτό είμαστε εδώ άλλωστε 🥰

Ωστόσο όπως σου είπαν και τα κορίτσια η ηλικία σου είναι σούπερ, και παρά την κατάληξη των κυήσεων σου, είχες συλλήψεις άμεσα κι εύκολα. Αυτό που θα σου πρότεινα, μιας και πιστεύω κι εγώ ότι είσαι πολύ δυνατή παρακολουθώντας την ιστορία σου, είναι να προσπαθείς όσο είναι δυνατόν να μεταφράζεις την αρνητική πλευρά της κατάστασης σε κάτι θετικό. Πχ, απώλεια - άμεση/εύκολη σύλληψη. Είναι κάπως η θεωρία της δρασης-αντιδρασης για την ψυχολογία, εμένα με βοηθάει πολύ αυτή η μέθοδος τλχ.

Όσο για την ηλικία κάτσε κι αναλογισου γιατί νιώθεις ότι είναι "θέμα" μέσα σου.  Καθώς θα το αναλύεις ίσως παρατηρήσεις ότι το μυαλό βάζει ταμπέλες που προϋπάρχουν στην κοινωνία χωρίς απαραίτητα να συμφωνεί μ αυτές. Μήπως τελικά "κολλάμε" με την ηλικία γιατί υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας για τα πράγματα που περιμενει η κοινωνία από μια γυναίκα μέχρι την ΧΨ ηλικία; Τροφή για σκέψη 🙏

Θα σου παραθέσω κι εγώ το παράδειγμα μου: πέρυσι λίγο πριν κλείσω τα 31 αποφασίσαμε με το σύντροφό μου να ξεκινήσουμε για παιδί. Έμεινα έγκυος κι εγώ ευκολα με την πρώτη προσπάθεια και με 3 άστοχες επαφές τελείως και το μωρό θα γεννιόταν την ίδια κιόλας χρόνια. Τέλεια σκέφτηκα, θα έχω το 1ο μου παιδάκι στα 31 και στα 33 θα προσπαθήσουμε για το 2ο και κάπου στα 35-36 θα ήθελα κι ένα 3ο. Φοβερό το πρόγραμμα μου, ε;; Μπόνους πόντοι ότι συμφωνεί κι η κοινωνία σίγουρα μ αυτή τη συνοχή των γεγονότων και θα έχω και την αποδοχή κι επιβράβευση, σωστά;; fast forward στο σήμερα, 2 απώλειες μετά, και περιμένοντας το γιο μου να έρθει με το καλό στα 33α γενέθλια μου. Ουπς τι έγινε μ εκείνο το πλάνο που λέγαμε; Απολύτως τίποτα! Και κανένας δεν έχει λόγο να μου πει τίποτα, γιατί κανείς δε ξέρει τι έχω περάσει για να φτάσω εδώ που είμαι τώρα. Ο μικρούλης μου και η Λυδία σου δε θα αναρωτηθούν ποτέ για την ηλικία μας (παρά μόνο πολυυυυυυυυ αργότερα όταν θα ναι να μας κλείσουν σε κάνα γηροκομείο 😋🤣), κι αυτοί είναι οι μόνοι που μας νοιάζουν, κανένας άλλος. 

Και τέλος, να πω επίσης, ότι κι εγώ έχοντας "πιάσει με την 1η" είχα αυτή την εντύπωση για τη σύλληψη μέχρι που συνειδητοποίησα ότι όπως κι οι απώλειες μου χαρακτηρίστηκαν ως τυχαία γεγονότα, άλλο τόσο τυχαίο ήταν που είχα σύλληψη. Που θέλω να καταλήξω; Ότι η ζωή όντως είναι ένα θαύμα, τίποτα δεν είναι στο χέρι και στον έλεγχο μας

Από τη στιγμή που το συνειδητοποίησα αυτό και εστίασα όλη μου την καθημερινότητα στο τί έχω, που στη δική μου περίπτωση ήταν ο σύντροφός μου, οι αγαπημένοι μου φίλοι και συγγενείς, μόνο τότε κατάφερα να χειραφετηθω απ' τις κοινωνικές πιέσεις και το άγχος του ποτέ θα πετύχουμε ξανά σύλληψη. 

Σόρρυ για το σεντόνι, απλά εύχομαι να βοηθήσουν αυτές οι σκέψεις όσες κοπέλες έχουν αντίστοιχους προβληματισμούς ❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Eirinistz είπε:

Έχω κάτι περίεργα πονάκια, μια δεξιά και μια αριστερά αλλά κυρίως δεξιά. Το πρωι μέχρι το μεσημέρι πονούσα και την μέση μου. 
το στήθος είναι ευαίσθητο στις θηλές και όταν το πιέζω πονάει. 
Οσες ξέρετε, σας ακούγονται φυσιολογικά;

Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ, έχω τρελάνει τον γιατρό, είναι όλα φυσιολογικά μου είπε. Εγώ είμαι 5+3 σήμερα και από το μεσημέρι και μετά είναι λες και έχω κάτω χαμηλά κάτι και με σουβλιζει ελαφρά όμως.

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Έχεις δίκιο κοριτσάκι μου ♥️ Θα συνέλθω, ήταν μια κακή μέρα..

Έλλη μου σε καταλαβαίνω όσο δεν μπορείς να φανταστείς. 5 εγκυμοσύνες και μόνο ένα παιδί.  Εκεί που είπα φτάνει δεν ξαναπροσπαθω μου ήρθε στα ξαφνικά στα 39 κλεισμένα! Δεν το περίμενα ότι θα ξαναμπαίνω έγκυος καθώς και εγώ πίστευα αυτά που λένε για τον σταυρό και μου έβγαζε 5 σύνολο. Τώρα είμαι στην 6η εγκυμοσυνη που δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι αλλά μέσα μου αυτή τη φορά πιστεύω ότι θα πανε όλα καλά. 

Πάρε τον χρόνο σου, είναι απολυτα φυσιολογικό να νιώθεις χάλια,θυμό. Και εγώ είχα θυμό και ειδικά σε όσους μου έλεγαν ε δεν πειράζει έχεις ένα παιδί άλλοι δεν έχουν κανένα.

Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου ,απόλαυσε το παιδάκι σου και τον άντρα σου και πάρτο λίγο πιο χαλαρά,βγείτε βόλτες οικογενειακές,βγες μόνη σου με τις φίλες σου,εμένα με βοήθησε πολύ αυτο. Και να σκεφτεσαι πω μπορει να μην ηρθε αυτόν τον μήνα θα έρθει όμως  τους επόμενους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. 

Σήμερα είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά.. Είμαι 10 μέρες μετά το θετικό τεστ ωορρηξίας (9 μτω λέει η εφαρμογή) και το τεστ βγαίνει αρνητικο. Θα μου πείτε είναι νωρίς ακόμα. Εκτός από την τελευταία εγκυμοσύνη που νόμιζα ότι αδιαθετησα, στις υπόλοιπες 9-10η μέρα είχα ήδη αχνή γραμμή. Και απογοητεύομαι γιατί είναι ο δεύτερος κύκλος προσπάθειας μετά την αποβολή. Ναι μεν ξέραμε ότι το σπέρμα του συζύγου ενδεχομένως θα έχει επηρεαστεί, αλλά τώρα φοβάμαι αν θα καταφέρω να μείνω έγκυος ξανά, και πότε... 

Γενικά μετά από όσα πέρασα το είχα πολύ ανάγκη να έρθει μια εγκυμοσύνη γρήγορα, όπως έγινε τόσες φορές..Με προβληματίζει και κάτι επιπλέον, αλλά μην με περάσετε για τρελή. Ο σύζυγος έχει έναν φίλο που ο ίδιος και η οικογένεια του είναι πολύ θρησκευόμενοι άνθρωποι (ο πατέρας είναι ιερέας). Η μητέρα του λοιπόν, με κάποια τεχνική (δεν ξέρω λεπτομέρειες), προβλέπει πόσα παιδιά θα κάνει ένα ζευγάρι. Έχει πέσει μέσα σε όλους, λέει. Μετράνε βέβαια και τα μωράκια που έχουν χαθεί. Σε εμάς λοιπόν είδε 3 παιδάκια πριν έρθει η Λυδία μας και το πρώτο ήταν η παλινδρομη που είχα. Συνεπώς με τη δεύτερη παλινδρομη είμαι στα 3 μωρά. Αν 1 στο εκατομμύριο πέφτει μέσα η κυρία αυτή, εγώ δεν θα αποκτήσω άλλο παιδάκι. (Να σημειώσω εδώ ότι για τον φίλο του άντρα μου της είχαν πει τότε που ήταν έγκυος ότι είχα σταματήσει η καρδιά και να μπει για αποξεση. Έκανε ένα τάμα στην Παναγία, και όταν ξαναπήγε για υπέρηχο η καρδιά χτυπούσε κανονικά. Έτσι τον ονόμασαν Μάριο. Θα μου πείτε, πριν 30 χρόνια τα μηχανήματα ίσως έκαναν λάθη, και θα έχετε δίκιο).

Συγγνώμη για την φλυαρία, αλλά όπως είπα αρχικά, έχω πέσει πολύ σήμερα...

Η προσμονή για το σποράκι σου σε κάνει να είσαι ανυπόμονη… ζήσε τον έρωτα σου με τον άντρα σου κ θα έρθει εκεί που δεν το περιμένεις !! 
εμενα μου ήρθε στο πιο άκυρο μήνα προσπαθειών (εντάξει είχα κ χειρότερο) κ μάλιστα δεν έκανα νωρίτερα τεστ πρώτη φορά γιατί δεν το πίστευα … στην πρώτη μέρα καθυστέρησης έλεγα θα μου έρθει κ την δεύτερη έκανα τεστ γιατί μου ήρθε αναγούλα …

Εχε πίστη κ επιμονή! Αν πιστεύεις στα θεία, κάνε προσευχές…

εγω σε αλλά νέα πήγα για 2ο υπέρηχο , 6+5 , ακούσαμε καρδούλα !!!! Ευχαριστημένος με την αύξηση στο μέγεθος, καμία ένδειξη για αποκόλληση, παρά τα καφέ που είχα.. είμαι 4 μέρες πίσω (βέβαια το υπολογίζαμε εξ αρχής) .. θα με δει στις 9 εβδομάδες κ μετά πάω στις 12 για αυχενική!

μου έδωσε την επιλογή αν θέλω να το βλέπω κάθε βδομάδα , αλλά νομίζω είναι αγχωτικό… (σίγουρα δεν είναι οικονομικό το θέμα) αν δω ότι αγχώνομαι ίσως πάω να το δω νωρίτερα, αλλά καλύτερα να έχουμε κ μια εξέλιξη…

για επιβράβευση έφαγα μια κρέπα από έξω , δεν είχα ξαναφάει βρωμια από την μέρα που εμαθα την εγκυμοσύνη (αν εξαιρέσουμε κανονική ταβέρνα/εστιατοριο) χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Μια όμορφη Παρασκεύη εύχομαι σε όλες μας..!

Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να το θέλουμε και να το πιστεύουμε..!

Όπως σας είπα και εχθές ήταν να κάνω κάποιες εξετάσεις. Ευτυχώς όλα καλά. Η μαστογραφία και ο υπέρηχος έδειξαν κάποιες κύστες, μία μεγάλη αριστερά και άλλες δύο μεγάλες δεξιά. Ο γιατρός με καθησύχασε, είναι καλοήθη μορφώματα του οργανισμου μικρής σημασίας μου είπε και μου τα ανέφερε απλά για ιστορικό, τπτ περισσότερο. Τώρα στον υπέρηχο κάτω κοιλίας όλα super και εκεί, μου είπε πως δίχνουν όλα απόλυτα φυσιολογικά χωρίς καμία παθογένεια. Με ρώτησε ο άνθρωπος γιατί κάνω αυτή την εξέταση και του είπα απλά ότι τη χρειάζομαι για την επιτροπή εξωσωματικής. Μου λέει πρώτη φορά, λέω ναι! Όλα είναι μια χαρά μου λέει, λέω γιατρέ ευχαριστώ το ξέρω, άλλος έχει το πρόβλημα.. :wacko: αλλά τι να κάνω μου ήρθε να του πω.

Τώρα στο σύζυγο, ακόμη δεν του έχω πει τπτ για την επιτροπή. Σήμερα είναι να πάει σε λίγη ώρα για σπερμοδιάγραμμα και ανοσολογικές εξετάσεις, του είπα για τις ανοσολογικές ότι τις ζήτησε απλά ο γιατρός ταυτόχρονα με την τεστοστερόνη που κάνει, τπτ περισσότερο.. :P & μόλις βγούνε τα αποτελέσματα είναι δεν είναι καλά θα του πω για την επιτροπή. Βασικά αν βγει το σπερμοδιάγραμμα πάλι παθολογικό θα χρειστεί ο γιατρός να μου γράψει γνωμάτευση για την επιτροπή. Οπότε...

Ξέρω ότι έχει πρόβλημα με τις βιταμίνες και τα χάπια που παίρνει, ενώ στην αρχή δεν έλεγε τπτ τώρα μου κάνει όλο παράπονα, του φέρνουν φουσκώματα, δεν μπορεί να πάει τουαλέτα όπως πήγαινε, του φέρνουν αέρια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.. :wacko: οπότε του λέω εχθές που γυρίζαμε απο το γιατρό, κάνε λίγο υπομονή ακόμη, τελειώνουν αύριο μπορεί να μην χρειαστεί να ξανα πάρεις.. βασικά ότι πήρε πήρε, να πάμε σε εξωσωματική να τελειώνει το μασάλι, πολύ το γανιάσαμε που λένε και στο χωρίο μου.

Για ότι νεότερο εννοείται επανέρχομαι.. :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρες κορίτσια! Λοιπόν, παρακαλώ μη με λιθοβολήσετε, μη με βρίζετε από μέσα σας ή απ' έξω σας, μη μου στείλετε τους υπεύθυνους κανενός ψυχιατρείου...

Εγώ σ' αυτό τον κύκλο έτυχε να ταξιδεύω τη μέρα που περίμενα θετικό ωορρηξίας και δεν βρήκα το peak ποτέ. 
05/09 έκανα ένα τεστ πρωί πρωί και είδα ότι άρχισε η άνοδος, είχε μια τιμή 0,59 και μετά έκανα ξανά την επόμενη το βράδυ και ήταν 0,4, οπότε το πικ πρέπει να ήταν κάπου ανάμεσα. Αν υποθέσουμε ότι το πικ ήταν 05/09 και ότι έκανα ωορρηξία την ίδια μέρα (έτσι φαντάζομαι εγώ ότι μου συμβαίνει, από τα συμπτώματά μου) σήμερα είμαι 8η μέρα από το ας πούμε θετικό. Και σήμερα έχω να σας δείξω αυτή τη φώτο, με τα δεύτερα πρωινά ούρα. Φάνηκε στα 10 δευτερόλεπτα. Μα καλά 8η μέρα από το ας πούμε θετικό, δεν είναι πάρα πολύ νωρίς για να δείξει, και μάλιστα τόσο έντονο;;; Να χαρώ ή να πιστέψω ότι κάτι άλλο έχω και βγαίνει λάθος το τεστ;;;

Εννοείται έστειλα μνμ από τις 7 στη γυναικολόγο αλλά δεν το είδε ακόμα...

τεστ.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mp_christina είπε:

@kokkinoskoufitsa καλημέρα κορίτσι μου!

Πιο καραμπινάτο θετικό τεστ νομίζω πεθαίνεις..!!!!  :wub:

Δεν πας και για μια χοριακή να δούμε;

είπα να περιμένω και την απάντηση της γυναικολόγου μου... Το σκέφτηκα να πάω, απλά δε μου κολλάει να έχω ΤΟΣΟ θετικό τόσο νωρίς, και προσπαθώ να είμαι συγκρατημένη, μη χαίρομαι τσάμπα και κάτι άλλο γίνεται... 

Θα δω τι θα μου πει και αυτή, και βλέπω να πηγαίνω αύριο ή Δευτέρα 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mp_christina είπε:

@kokkinoskoufitsa εσύ ξέρεις, όπως νοιώθεις.. αν και δεν νομίζω τόσο λάθος πια αυτό το τεστ. Γιατί δεν έκανες και ένα δεύτερο για επαλήθευση; 

όχι καλέ δε λέω να μην είναι θετικό, αφού μας τύφλωσε, λέω απλά μήπως έχει ανέβει η ορμόνη για άλλο λόγο και δεν είναι εγκυμοσύνη... Παράνοια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...