Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ κ ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

μπορειτε να μου πείτε που κάνατε μοριακό  καρυοτυπο ζεύγους  (όχι τον απλό τον συμβατικό) και κυστικη ίνωση στο 100%.επίσης γνωρίζεται αν γίνονται σε κάποιο δημόσιο φορέα η αν συνταγογραφούνται.

ευχαριστω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Cadillac είπε:

Γεια σας κορίτσια,

μπορειτε να μου πείτε που κάνατε μοριακό  καρυοτυπο ζεύγους  (όχι τον απλό τον συμβατικό) και κυστικη ίνωση στο 100%.επίσης γνωρίζεται αν γίνονται σε κάποιο δημόσιο φορέα η αν συνταγογραφούνται.

ευχαριστω 

Καλησπέρα εμείς το κάναμε Θεσσαλονίκη σε ιδιωτικό κέντρο 160 ευρώ το αποτέλεσμα βγαίνει σε 3 βδομάδες για κυστική ίνωση!

Μοριακό καρυότυπο 260 αν θυμάμαι καλά πάλι στο ίδιο διαγνωστικό το αποτέλεσμα βγαίνει στο μήνα! 

Δεν συνταγογραφούνται σίγουρα !

Δε ξέρω αν μπορείς σε δημόσιο φορέα! Που το έψαξα για την κυστική ινωση δεν έβγαλα άκρη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cadillac είπε:

Γεια σας κορίτσια,

μπορειτε να μου πείτε που κάνατε μοριακό  καρυοτυπο ζεύγους  (όχι τον απλό τον συμβατικό) και κυστικη ίνωση στο 100%.επίσης γνωρίζεται αν γίνονται σε κάποιο δημόσιο φορέα η αν συνταγογραφούνται.

ευχαριστω 

Στο λαϊκό στην Αθήνα κάνουν για κυστικη ίνωση αν βρεις ραντεβού και έχεις ασφάλεια είναι δωρεάν αλλιώς πληρώνεις 50 ευρώ 

Αλλά ελέγχει το 90%  

https://www.laiko.gr/wp-content/uploads/2009/11/images_pdfs_an_pli_kist.pdf

για το καρυοτυπο δεν γνωριζω 

εγω έκανα το 100% κυστικη ίνωση σε μικροβιολογικό και το πλήρωσα 400 ευρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς προερχόμαστε από εξωσωματική. Μας είχε ζητήσει πάρα πολλά ο γιατρός, μεταξύ αυτών και τις εξετάσεις που αναφέρεις. Κάναμε τα πάντα στο eurogenetica στη Μιχαλακοπούλου (τώρα νομίζω έχει μεταφερθεί Κηφισίας). Νομίζω ότι υπάρχει το ίδιο και στη Θεσ/νικη. Κυστική ίνωση στο 90-99% ; Δεν θυμάμαι. στο ανώτερο ποσοστό που υπάρχει τέλος πάντων, και κόστιζε 180 ευρώ για τον καθένα μας. Το 2020-21. 

Αν είσαι Αθήνα και στο Λαϊκό γίνονται, όπως σου είπε η κοπέλα πιο πάνω, αλλά πρέπει να κλείσεις ραντεβού και δεν ξέρω τι αναμονές έχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσι μου! Κυστικη ίνωση το 90% το έκανα στο λαϊκό και πλήρωσα 50€ επειδη δεν έχω ασφάλεια! Αν είσαι ασφαλισμένη δεν πληρώνεις τιποτα απλά πρέπει να στο συνταγογραφήσει ο γιατρός ! Ραντεβού έκλεισα ον-λάιν μέσω 1535. Καρυοτυπο τον απλό τον καναμε στο genotypos στην κατεχακη όπου κάνει και μοριακό! Εμείς για τον απλό και οι δυο πληρώσαμε 190€ χωρίς να τους γράψουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω γιατί θέλετε να κάνετε μοριακό καρυότυπο; Εγώ μετά από δύο αποβολές, τρελαμενη και αγχωμενη έκανα τον απλό καρυότυπο ζεύγους στο Παίδων δωρεάν και μοριακό μέσω του γυναικολόγου μου (περίπου 300€ το άτομο). Όταν πήγα στο Παίδων λοιπον, γιατί το ραντεβού αργούσε λίγο, η βιολόγος εκεί ήταν μια υπέροχη γυναίκα η οποία ασχολήθηκε πολύ με την περίπτωση μας. Μέσα σε όλα όσα μας εξήγησε, μας είπε ότι αδίκως κάναμε μοριακό καρυότυπο. Μας τα εξήγησε αναλυτικά και τους λόγους και όλα αλλά δεν θυμάμαι τώρα να τα πω με ακρίβεια. Απογοητεύτηκα που πλήρωσα άδικα 600€...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2024 at 1:24 ΜΜ, ο/η flowerv είπε:

Καλησπέρα εμείς το κάναμε Θεσσαλονίκη σε ιδιωτικό κέντρο 160 ευρώ το αποτέλεσμα βγαίνει σε 3 βδομάδες για κυστική ίνωση!

Μοριακό καρυότυπο 260 αν θυμάμαι καλά πάλι στο ίδιο διαγνωστικό το αποτέλεσμα βγαίνει στο μήνα! 

Δεν συνταγογραφούνται σίγουρα !

Δε ξέρω αν μπορείς σε δημόσιο φορέα! Που το έψαξα για την κυστική ινωση δεν έβγαλα άκρη!

 

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιο κέντρο;η αν δεν γίνεται δημόσια σε προσωπικό μνμ;ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2024 at 1:19 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Να ρωτήσω γιατί θέλετε να κάνετε μοριακό καρυότυπο; Εγώ μετά από δύο αποβολές, τρελαμενη και αγχωμενη έκανα τον απλό καρυότυπο ζεύγους στο Παίδων δωρεάν και μοριακό μέσω του γυναικολόγου μου (περίπου 300€ το άτομο). Όταν πήγα στο Παίδων λοιπον, γιατί το ραντεβού αργούσε λίγο, η βιολόγος εκεί ήταν μια υπέροχη γυναίκα η οποία ασχολήθηκε πολύ με την περίπτωση μας. Μέσα σε όλα όσα μας εξήγησε, μας είπε ότι αδίκως κάναμε μοριακό καρυότυπο. Μας τα εξήγησε αναλυτικά και τους λόγους και όλα αλλά δεν θυμάμαι τώρα να τα πω με ακρίβεια. Απογοητεύτηκα που πλήρωσα άδικα 600€...

Είναι πολλά τα λεφτά.το γνωρίζω.εχουμε κάνει τον απλό καρυοτυπο και βρέθηκε αναστροφή στο σύζυγο.εχουμε μιλήσει με γενετιστές κ μας είπαν ότι αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

απλα έχουμε κάνει αρκετές εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα.εχουμε κάνει πολλές εξετάσεις χωρίς να έχουμε βρει κάτι.

μας πρότειναν τον μοριακό να δούμε αν υπάρχει κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία κ δεν εμφυτεύεται το έμβρυο.κ αν κατάλαβα καλά αν βρεθεί κάτι μετά θα κάνουμε έλεγχο στα έμβρυα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cadillac είπε:

Είναι πολλά τα λεφτά.το γνωρίζω.εχουμε κάνει τον απλό καρυοτυπο και βρέθηκε αναστροφή στο σύζυγο.εχουμε μιλήσει με γενετιστές κ μας είπαν ότι αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

απλα έχουμε κάνει αρκετές εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα.εχουμε κάνει πολλές εξετάσεις χωρίς να έχουμε βρει κάτι.

μας πρότειναν τον μοριακό να δούμε αν υπάρχει κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία κ δεν εμφυτεύεται το έμβρυο.κ αν κατάλαβα καλά αν βρεθεί κάτι μετά θα κάνουμε έλεγχο στα έμβρυα . 

Τι να πω, και εμείς δεν τα ξέρουμε όλα αυτά και γινόμαστε στο τέλος γιατροί με τόσο ψάξιμο και διάβασμα. Εύχομαι να έρθει σύντομα το μωράκι για όλες 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...